برای افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه راکت چندین قسمت آموزش قرار داده ایم. در این بخش از سری آموزش کامل افزونه موشک وردپرس قسمت پنجم را که مربوط به تب بهینه سازی می باشد را با هم بررسی خواهیم کرد. در ادامه با کانی تمز همراه باشید.

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه موشک وردپرس تب بهینه سازی فایل ها

بعد از بررسی تب پیشخوان و کش در تنظیمات افزونه وردپرس wp rocket به تب بهینه سازی فایل ها می رسیم. این تب در افزونه موشک وردپرس یکی از قابلیت های بسیار خوب می باشد که حجم فایل های وب سایت وردپرس شما را کاهش می دهد. در ادامه به طور کامل تب بهینه سازی را با هم بررسی می کنیم.

تب بهینه سازی فایل ها در افزونه wp rocket

در پنل تنظیمات افزونه موشک وردپرس تبی به نام بهینه سازی وجود دارد. این قسمت شامل گزینه های مختلفی برای فشرده کردن فایل های html , css و جاوااسکریپت js می باشد. تمامی قسمت های مختلف یک سایت وردپرسی با این 3 نوع فایل ایجاد شده اند . یعنی سایت شما که در حال مشاهده آن هستید از سه قسمت فایل های سی اس اس ، اچ تی ام ال و جاوا اسکریپت تشکیل شده است.

این فایل ها ممکن است در هر سایتی حجمشان متفاوت باشد. مثلاً ممکن است در یک سایت تعداد کدهای مربوط به سی اس اس خیلی زیاد باشد و در سایت دیگری تعداد فایل های جی کوئری و  جاوا اسکریپت. این مورد به قالب سایت شما بستگی دارد که به چه شکلی طراحی شده است.

تصویر تب بهینه سازی فایل ها در افزونه موشک وردپرس

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه موشک بخش بهینه سازی فایل ها

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه موشک بخش بهینه سازی فایل ها

تنظیمات پایه در تب بهینه سازی افزونه موشک وردپرس

در اولین قسمت شما گزینه تنظیمات پایه را مشاهده خواهید کرد که دارای 3 زیر گزینه می باشد. هر کدام از این گزینه ها کار خاصی را برای بهبود سرعت وب سایت شما انجام خواهند داد. در ادامه هر کدام را به صورت مجزا توضیح می دهیم.

فشرده سازی HTML : در این بخش با تیک زدن این گزینه شما تمامی کدهای html سایت خود را در خروجی فشرده می کنید. با انجام این کار تمامی فاصله ها ، کامنت ها در خروجی اچ تی ام ال سایت شما حذف شده و تمامی کدها پشت سر هم خواهند بود. یکی از بهترین روش ها برای افزایش سرعت سایت می باشد. این گزینه را حتماً تیک بزنید.

ترکیب فایل‌های Google Fonts: در برخی قالب های وردپرس ، طراحان از فونت های گوگل استفاده می کنند. فونت های گوگل به دلیل اینکه از سایت گوگل فراخوانی می شوند کمی سرعت سایت را کاهش می دهند. با تیک زدن این گزینه سرعت سایت شما تا حد ممکن افزایش پیدا می کند . پس این گزینه را نیز تیک بزنید.

اگر فعال باشد، رشته های پرس جو را از منابع ثابت حذف می کند: داخل خروجی سایت شما فایل های استایل قالب در پایان هر کدام از آدرس ها یک رشته اضافه می شود. با تیک زدن این گزینه ، رشته های اضافی از آخر آدرس های css حذف خواهند شد و تاثیر بسیار خوبی در سئو سایت شما خواهد داشت. این گزینه را نیز تیک بزنید.

فایل های CSS در افزونه wp rocket

گزینه بعدی در این قسمت مربوط به فشرده سازی فایل های css قالب سایت شما می باشد. در صورتی که می خواهید همانند کدهای html فایل های سی اس اس هم فشرده سازی شوند باید تنظیمان مربوط به این بخش را انجام دهید. این قسمت نیز سه گزینه دارد.

فشرده سازی فایل های CSS: برای از بین بردن فاصله ها و کامنت های موجود در فایل های css قالب باید این گزینه را تیک بزنید. اگر با تیک زدن و ذخیره کردن این گزینه سایت شما دچار مشکل شد مجدداً تیک آن را برداشته و تنظیمات را ذخیره کنید.

ترکیب‌ فایل‌های CSS (فعال‌سازی فشرده‌سازی فایل‌های CSS برای انتخاب): با تیک زدن این گزینه فایل های css سایت شما در یک فایل قرار خواهند گرفت. یعنی اگر در قالب شما 5 فایل سی اس اس وجود داشته باشد با فعال سازی این گزینه یک فایل سی اس اس تولید شده و به صورت فشرده همه کدها داخل آن قرار خواهند گرفت.

بهینه سازی تحویل CSS: برخی کدهای سی اس اس اضافه ممکن است نیازی به لود نداشته باشند. شما با تیک زدن این گزینه باید لینک فایل های مربوطه را مشخص کنید تا افزونه موشک وردپرس از رندر شدن آنها جلوگیری کند. این گزینه و گزینه بالایی را تیک نزنید.

فایل های جاوا اسکریپت یا JS

قسمت بعدی مربوط به فشرده سازی فایل های جاوا اسکریپت و جی کوئری می باشند که باید برای فشرده سازی این قسمت را تنظیم کنید. این بخش دارای سه گزینه می باشد.

فشرده‌سازی فایل‌های JavaScript: مانند گزینه های بالا اگر می خواهید فایل های js سایت شما فشرده شده و فضاهای خالی حذف شوند. باید این گزینه را تیک بزنید. اگر با تیک زدن این گزینه مشکلی در سایت شما رخ داد مجدداً آن را غیر فعال کنید.

ترکیب‌ فایل‌های JavaScript (فعال‌سازی فشرده‌سازی فایل‌های JavaScript برای انتخاب): با فعال کردن این گزینه چندین فایل js قالب شما به یک فایل تبدیل خواهند شد. اگر با فعال سازی مشکلی برای سایت شما پیش آمد می توانید مجدداً غیر فعال کنید.

بارگذاری JavaScript معوق: در صورتی که برخی فایل های جاوا اسکریپت اضافی در سایت شما وجود دارد می توانید برای جلوگیری از رندر شدن آنها این گزینه را تیک زده و در کادر باز شده لینک هر فایل را در یک خط قرار دهید. گزینه بالا و این گزینه را فعال کنید.

سخن پایانی

به پایان این قسمت از سری آموزش های کامل افزونه wp rocket رسیدیم. در این بخش به طور کامل با بهینه سازی و فشرده سازی فایل های سایت خود آشنا شدید که تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت سایت وردپرس شما خواهند داشت.

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه WP Rocket – قسمت چهارم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .