بعد از برررسی گزینه داشبورد در پنل تنظیمات افزونه wp rocket اکنون به سراغ تب دوم یعنی کش که مربوط به تنظیمات کش شدن سایت وردپرس شما می باشد می رویم. پیشنهاد می کنیم در صورتی که قسمت های قبلی سری آموزش کامل افزونه موشک را مطالعه کنید .

آموزش کار با تب کش در تنظیمات افزونه WP Rocket

تب دوم در پنل تنظیمات افزونه موشک وردپرس مربوط به گزینه های کش کردن سایت است. این قسمت یکی از مهم ترین بخش ها در تنظیمات افزونه WP Rocket محسوب می شود که باید حتماً تنظیم شود. در ادامه گزینه های موجود در این تب را با هم بررسی می کنیم.

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه wp rocket

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه wp rocket

کش موبایل در افزونه موشک

گزینه اول در این بخش مربوط به کش شدن سایت در موبایل و افزایش سرعت سایت برای کاربران موبایلی می باشد. یعنی در صورتی که شما می خواهید عملیات کش شدن سایت برای کاربران موبایلی هم اتفاق بیفتد باید حتماً این گزینه را تیک بزنید.

در قسمت کش موبایل گزینه دیگری وجود دارد با عنوان “فایل های کش جداگانه برای دستگاه های موبایل” که از شما می خواهد در صورت تمایل به ایجاد فایل های کش جداگانه برای موبایل آن را تیک بزنید. این گزینه برای زمانی می باشد که شما حس کنید عملیات کش در موبایل صورت نمی گیرد. در این صورت باید این گزینه را تیک بزنید تا عملیات کش شدن موبایل و فایل های کش مخصوص موبایل داخل سایت شما به صورت جداگانه ذخیره شوند.

کش کاربران در افزونه موشک

گزینه بعدی مربوط به کش کاربران می باشد. در صورتی که می خواهید کش برای کاربران وارد شده به حساب کاربری هم اتفاق بیفتد باید گزینه “فعال سازی کش برای کاربران وارد شده” را تیک بزنید. در صورتی که این گزینه تیک نخورده باشید کاربران لاگین شده بدون کش وب سایت شما را با همان سرعت عادی مشاهده خواهند کرد.

در صورتی که می خواهید کش برای کاربران وارد شده اتفاق نیفتد این گزینه را نباید تیک بزنید. مدیر وب سایت نیز شامل کاربران لاگین شده می باشد و اگر این گزینه تیک بزنید برای بررسی کش و سرعت سایت باید از یک مروگر دیگر استفاده کنید.

کش SSL در افزونه راکت

گزینه بعدی در این بخش مربوط به کش شدن SSL می باشد. شما هم می دانید که وقتی ssl روی سایت نصب می شود آدرس سایت با پروتکل HTTPS باز خواهد شد. افزونه wp rocket در این قسمت گزینه ای را در اختیار شما قرار داده است که بتوانید صفحات https سایت خود را کش کنید.

در رابطه با ssl لازم است بدانید که وقتی شما این ویژگی را روی سایت خود فعال می کنید، سرعت وب سایت در حد کمی با حالت عادی کمتر خواهد شد. چرا که درخواست ها در پروتکل https کمی کند تر انجام می شود. در این صورت با این ویژگی افزونه wp rocket می توانید سرعت صفحات سایت خود را افزایش دهید.

کش طولانی در افزونه wp rocket

آخرین گزینه در این بخش مربوط به گزینه های کش طولانی می باشد. با استفاده از قابلیتی که در این قسمت قرار داده شده است ، شما می توانید مدت زمان مشخصی را برای پاک شدن فایل های کش را مشخص کنید. مثلاً می توانید مشخص کنید هر 10 ساعت یکبار کش از روی سیستم پاک شود.

عملیات کش کردن افزونه wp rocket به قدری قدرتمند است که ممکن است گاهی شما تغییراتی را در سایت خود اعمال کنید اما با رفرش کردن صفحات تغییرات جدید را مشاهده کنید. و این به دلیل کش شدن صفحات قبلی ، قبل از تغییرات شما می باشد که در این صورت باید یکبار کش را حذف کنید.

گزینه های بخش کش طولانی برای این منظور در نظر گرفته شده است که هر چند ساعت یکبار کش های موجود حذف شوند و مجدداً صفحات کش شوند. بهترین حالت در این قسمت بستگی به سایت شما دارد چه ساعتی تنظیم شود. مثلا اگر در طول 24 ساعت ممکن است بیش از ده ها مطلب جدید روی سایت شما قرار بگیرید ، باید عدد ساعت را در این بخش کمتر در نظر بگیرید.

اما اگر تغییراتی که روی سایت شما اتفاق می افتد کم می باشد. یعنی شاید در روز 1 مطلب داخل سایت شما قرار می گیرد می توان این عدد را روی 24 تنظیم کنید تا هر 24 ساعت یک بار فایل های کش شده از روی سایت شما پاک شوند.

حذف کش ها و مدت زمان مشخص برای کش شدن

در رابطه با آخرین گزینه این بخش لازم است بدانید که اگر شما بعد از مدت ساعت مشخصی کش ها را حذف کردید می توانید به منو پیشخوان در تنظیمات افزونه موشک مراجعه کرده و با استفاده از گزینه پیش بارگذاری کش مجدداً صفحات سایت خود را کش کنید. همچنین می توانید به صورت دستی یکبار از طریق همان منو پیشخوان فایل های کش شده را حذف و مجدداً روی پیش بارگذاری کش کلیک کنید.

در ستون سمت چپ منو کش افزونه راکت چندین مقاله پیشنهادی از طرف توسعه دهنده افزونه راکت وجود دارد که مربوط به اندازه گیری زمان بارگذاری صفحات سایت می باشد. همچنین یک پیغام وجود دارد که اشاره می کند شما کش برای کاربران را فعال نکرده اید و برای بررسی درست سرعت سایت با کش باید از مرورگر دیگری استفاده کنید. این گزینه را بالاتر توضیح دادیم.

در این قسمت از سری آموزش کامل افزونه موشک به طور کامل تب کش را در افزونه موشک وردپرس را مورد بررسی قرار دادیم . در بخش های بعدی سایر گزینه ها را با هم بررسی خواهیم کرد .

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه WP Rocket – قسمت سومافزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه WP Rocket – قسمت پنجم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .