در سری آموزش افزایش سرعت سایت با افزونه WP Rocket قبلاً در رابطه با قابلیت ها و ویژگی های بی نظیر این افزونه صحبت کردیم. اکنون در قسمت دوم این سری آموزشی قصد داریم افزونه راکت وردپرس را روی سایت وردپرسی خود نصب کنیم. در صورتی در رابطه با این افزونه آشنایی ندارید بخش قبلی را حتماً مطالعه کنید.

افزونه افزایش سرعت سایت وردپرس WP Rocket

قبلاً هم اشاره کردیم که این افزونه یک افزونه تجاری یا پولی هست و شما باید برای استفاده از آن اقدام به خرید افزونه کنید. پیشنهاد می کنیم برای خرید افزونه Wp Rocket از طریق لینک زیر اقدام کنید.

خرید نسخه اصلی همراه با بروزرسانی های رایگان افزونه WP Rocket

بعد از خرید افزونه شما باید اقدام به نصب آن روی سایت وردپرس خود کنید. برای این منظور مراحل نصب را قدم به قدم در ادامه با هم پیش خواهیم رفت.

نصب افزونه wp rocket

بعد از خرید شما یک فایل با فرمت ZIP در اختیار خواهید داشت که باید دانلود و روی سیستم خود فایل افزونه را داشته باشید. حال برای نصب وارد مدیریت سایت وردپرس خود شده و از طریق منو افزونه ها / افزودن اقدام به نصب آن کنید. در صفحه افزودن باید در بالای صفحه روی دکمه بارگذاری افزونه کلیک کرده و فایل افزونه را جهت نصب انتخاب کنید. در صورتی که با نصب افزونه ها آشنایی ندارید مقاله آموزش نصب افزونه وردپرس را حتماً بخوانید.

بررسی گزینه های افزونه wp rocket

بعد از اتمام نصب و فعال سازی افزونه موشک وردپرس شما در پیشخوان وردپرس در زیر منو تنظیمات یک گزینه جدید با نام WP Rocket خواهید داشت که مربوط به این افزونه می باشد. برای ورود به قسمت تنظیمات و بررسی بخش های مختلف روی این گزینه کلیک کنید. شما بعد از کلیک ، صفحه ای شبیه به تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

افزونه افزایش سرعت سایت وردپرس WP Rocket

افزونه افزایش سرعت سایت وردپرس WP Rocket

همان طور که مشاهده می کنید گزینه های مختلفی در این بخش وجود دارند که شما از طریق هر بخش می توانید تنظیمات مربوط به همان بخش را اعمال کنید. گزینه هایی که در این بخش مشاهده می کنید عبارتند از:

پیشخوان / Dashboard

در بخش پیشخوان شما می توانید وضعیت افزونه را روی سایت خود بررسی کنید. اینکه افزونه فعال شده است یا نه. همچنین گزینه های دیگری که در این بخش در دسترس شما قرار دارند برای فعال کردن قابلیت تست افزونه و آنالیز می باشد. گزینه های خاصی در این بخش برای تنظیمات وجود ندارد و نیازی به کار خاصی نیست.

کش / Cache

گزینه دوم یعنی کش  مربوط به فعال کردن کش شدن سایت می باشد. شما در این بخش باید مشخص کنید که کش روی سایت وردپرس شما فعال باشد یا نه.
همچنین گزینه هایی که در این بخش برای تنظیمات وجود دارند عبارتند از: کش سایت در موبایل ، کش کاربران وارد شده و بخش مشخص کردن ساعت برای پاک شدن کش در بازه زمانی خاصی. در این بخش شما همه گزینه ها را تنظیم کنید.

بهینه سازی فایل ها / File Optimization

یکی از بخش های مهم که تاثیر بسیار زیادی روی سرعت سایت شما خواهد داشت بخش بهینه سازی فایل ها در WP Rocket می باشد.
در این قسمت می توانید مشخص کنید که فایل های CSS , js , html به طور کامل فشرده سازی شوند.
در این صورت این افزونه تمامی کدهای داخل این فایل ها را به طور کامل فشرده کرده و آنها را داخل پوشه cache قرار می دهد و از این پس این فایل ها را از این پوشه بارگذاری می کند . گزینه های مختلفی در این بخش وجود دارند که در بخش های بعدی به طور کامل آموزش داده خواهند شد.

رسانه / media

قسمت دیگری که شامل تنظیمات مهمی می باشد بخش رسانه یا مدیا هست. شما در این قسمت می توانید مشخص کنید که تصاویر داخل سایت شما به صورت تنبل بارگذاری شوند یا خیر . بارگذاری تنبلبه این معنی است که وقتی شما داخل صفحه سایت خود هستید و صفحه را به سمت پایین اسکرول می کنید با اسکرول شدن صفحه ، تصاویر هم بارگذاری می شوند. یعنی تا شما صفحه را اسکرول نکنید تصاویر پایین صفحه لود نخواهند شد و به این مورد بارگذاری تنبل گفته می شود.

پیش بارگذاری / preload

پیش بارگذاری برای این می باشد که شما مشخص کنید زمانی که کاربران وارد سایت شدند ابتدا یک لودینگ به آنها نمایش داده شود سپس زمانی که تمامی قسمت های سایت به طور کامل بارگذاری شده تصویر لودینگ حذف شده و صفحه سایت به کاربر نمایش داده شود.
این مورد برای آن هست که وقتی صفحه سایت شما سنگین است ممکن است تا بارگذاری کامل صفحه کاربران اذیت شوند ، در نتیجه وجود پیش بارگذار یکی از بهترین روش های برای جلوگیری این مشکل می باشد.

قوانین پیشرفته / Advanced Rules

در بخش قوانین پیشرفته شما می توانید مشخص کنید که برخی از لینک ها و صفحات سایت هرگز کش نشوند. برای مثال اگر شما یک صفحه پرداخت آنلاین در سایت خود دارید می توانید مشخص کنید که صفحه مربوطه هرگز کش نشود و حتی می توانید برای کش شدن ، برخی صفحات را در این بخش مشخص کنید.

دیتابیس (پایگاه داده) / database

در این قسمت تنظیمات مربوط به بهینه سازی پایگاه داده را باید تنظیم کنید. مواردی مثل بهینه سازی پیش نویس ها ، مطالب حذف شده ، دیدگاه های اسپم و … . این بخش بسیار حساس می باشد . پیشنهاد می کنیم قبل از هر گونه دستکاری در این بخش از بانک اطلاعاتی وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید .

سی دی ان / cdn

این بخش که برای سازگاری افزونه موشک وردپرس با سیستم های توزیع محتوا در نظر گرفته شده است . این قسمت برای اتصال سایت شما به سی دی ان های معروفی مانند کلودفلیر CloudFlare می باشد. پس در صورتی که از سی دی ان استفاده می کنید باید تنظیمات را در این بخش اعمال کنید.

تپش قلب / heartbeat

در این قسمت تنظیمات مربوط به یک سری ابزارها و سرویس ها را می توانید تنظیم کنید که برای جلوگیری از فشار زیاد برای سرور می باشند.

افزودنی ها / addons

افزونه wp rocket چند افزودنی جانبی دارد که در این بخش می توانید آنها را فعال کنید

بهینه سازی تصاویر / Image Optimization

شما برای افزایش سرعت سایت خود باید تصاویری که روی سایت استفاده می کنید را بهینه کنید. در این قسمت افزونه موشک وردپرس یک افزونه به نام imagify را به شما پیشنهاد کرده است که باید روی سایتتان نصب کنید.

ابزارها / tools

در قسمت تولز هم شما به چند ابزار کاربردی برای خروجی گرفتن و وارد کردن تنظیمات دسترسی خواهید داشت. این مورد هم برای این هست که شما یک بار افزونه را به طور کامل تنظیم کرده و در صورتی که تمایل داشتید تنظیمات آن را روی سایت دیگری هم عیناً اعمال کنید از افزونه روی سایت فعلی خروجی گرفته و در سایت مقصد درون ریزی کنید.

نتیجه گیری

در این بخش از سری مقالات آموزش افزونه WP Rocket به طور کامل گزینه های آن را بررسی کردیم و شما مشاهده کردید که امکانات بسیار خوبی در این افزونه وجود دارد. از بخش بعدی این سری آموزشی وارد بحث تنظیمات و کانفیگ این افزونه میشیم و تک تک گزینه ها را خدمت شما عزیزان توضیح میدیم.

افزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه wp rocket – قسمت اولافزایش سرعت سایت وردپرس با افزونه WP Rocket – قسمت سوم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .