سلام خدمت شما کاربر گرامی وب سایت کانی تمز . در این مقاله از کانی تمز می خواهیم مواردی را با شما به اشتراک بگذاریم که در استفاده از افزونه های وردپرس تجدید نظر کنید و به بهترین شکل ممکن از افزونه های وردپرس در سایت خود استفاده کنید .

همانطور که می دانید در وردپرس 3 قسمت یا مبحث اصلی وجود دارد : 1- هسته وردپرس 2- قالب ها یا پوسته های وردپرس 3- افزونه ها یا پلاگین های وردپرس و احتمالاً می دانید که مسئولیت اصلی افزونه های وردپرس اضافه کردن امکاناتی است که به صورت پیش فرض در وردپرس وجود ندارند و یا به صورت ضعیفی عمل می کنند و نیاز است آنها را ارتقاء داد .

اگر شما جزء کسانی هست که به تازگی با وردپرس آشنا شده اید و یا حتی مدت زیادی است از وردپرس برای مدیریت وب سایت خود استفاده می کنید در این مقاله قطعاً نکته یا نکاتی را خواهید دید که در مدیریت بهتر افزونه های وب سایت وردپرسی تان به شما کمک خواهند کرد .

بعد از نصب وردپرس باید یکسری افزونه های کاربردی و شاید الزامی را بر روی وب سایت وردپرسی نصب و پیکربندی کرد . اما با دانستن چند نکته می توانید بهترین تصمیم را در مورد افزونه های سایت خود اتخاذ کنید .

1- ادغام امکانات با استفاده از افزونه های قوی

اجازه دهید این مطلب را با ذکر یک مثال واقعی پیش ببریم . فرض کنید که شما قصد دارید یک سایت شرکتی را راه اندازی کنید . بعد از نصب به گزینه هایی مانند فرم تماس ، نقشه سایت ، ارتقاء امنیت ، ارتقاء سئو و … نیاز دارید . پس تصمیم می گیرید که برای هر امکانی یک افزونه که بهترین گزینه برای آن حوزه است را نصب کنید که تصمیم صحیح و منطقی هم هست .

اما فرض کنید که نیاز داشته باشید که 100 یا بیشتر امکان خاص را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید . در این حالت با نصب 100 افزونه تا چند ثانیه بارگذاری تمام صفحات سایت شما به تعویق خواهد افتاد .

پس چکار کنیم ؟ در این مواقع می توانید با کمی جستجو و بررسی بیشتر افزونه ها ، از نصب تعداد زیاد افزونه ها جلوگیری کنیم . به عنوان مثال افزونه هایی وجود دارند که چند امکان را به صورت همزمان ارائه می دهند . پس می توانید امکانات افزونه ها را بررسی کنید و افزونه ای که بیشترین امکانات ممکن را ارائه می دهد را نصب کنید . البته قطعاً در کنار امکانات هر افزونه باید مراقب محبوبیت و اعتبار آنها هم بود .

به عنوان مثال در نظر بگیرید که بخواهیم برای سایت خود، نقشه سایت را اضافه کنیم و سئوی آن را نیز ارتقاء دهیم . در این حالت به صورت ساده می توانید از افزونه  Google XML SiteMap برای نقشه سایت و از افزونه SeoPress برای ارتقاء سئو استفاده کنید . اما اگر افزونه سئو یواست Yoast Seo را نصب کنید در کنار ارتقاء سئوی سایت می توانید نقشه سایت را هم به صورت همزمان داشته باشید .

پس نتیجه می گیریم که در هنگام نصب افزونه سعی کنید تا جایی که می توانید به دنبال افزونه هایی باشید که امکانات بیشتری را به شما ارائه می دهند .

متاسفانه برخی از فروشندگان افزونه ها در وب سایت های داخلی مدعی هستند که افزونه آنها هیچگونه تاثیر منفی در سرعت سایت ندارد . این ادعا کاملاً کذب است . این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که هر افزونه وردپرس بعد از فعال شدن از 0.0001 ثانیه تا چند ثانیه بر روی سرعت سایت تاثیر منفی دارد و بارگذاری آن را به تعویق می اندازد .

البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که کدهای برخی افزونه ها فقط در بخش مدیریت وردپرس عمل می کنند و تاثیر منفی روی بخش کاربری یا همان بخش عمومی وب سایت ندارند . ضمن اینکه این مورد نیز 100% بررسی نشده است ، شاید همان افزونه هایی که در بخش مدیریت وردپرس اجرا می شوند در زمان چک شدن آنها توسط وردپرس در حد میلی ثانیه روی سرعت سایت تاثیرگذار باشند .

2- غیرفعال کردن افزونه ها به صورت موقتی

برخی افزونه وجود دارند که عملکرد آنها در زمان های خاصی مورد نیاز است . به عنوان مثال افزونه ویرایش گروهی محصولات ووکامرس که برای ویرایش محصولات فروشگاه ووکامرس به صورت گروهی بکار می رود می توانید تنها در هنگامی که می خواهید محصولات را ویرایش کنید فعال کنید و بعد از اعمال تغییرات دوباره آن را غیرفعال کنید.

3- استفاده از قالب های حرفه ای

شاید این گزینه به نظر شما بی ربط باشد . اما بسیار مرتبط با موضوع این مطلب است . اگر شما برای وب سایت خود یک قالب حرفه ای انتخاب کنید ، می توانید از نصب افزونه های متعدد برای امکانات ابتدایی سایت جلوگیری کنید . به عنوان مثال ما در قالب فروشگاهی کانی شاپ بسیاری از امکانات مورد نیاز یک فروشگاه اینترنتی را در کدهای قالب به صورت توکار قرار داده ایم ، تا از نصب افزونه های متعدد جلوگیری کنیم .

 

به صورت خلاصه می توان مزایا و معایب افزونه های وردپرس را به صورت زیر در نظر گرفت :

مزایای افزونه های وردپرس :

1- افزونه های وردپرس به شما امکان اضافه کردن ویژگی های جدید به وب سایت را بدون صرف هزینه و زمان اضافه را می دهند . شما می توانید تنها با چند کلیک هر افزونه ای را با هر امکانی به وب سایت وردپرسی خود اضافه کنید . ضمناً هیچگونه کدنویسی برای اضافه کردن امکانات جدید نیازی نیست .

2- افزونه های وردپرس امکان اتصال وردپرس به سایر پلتفرم ها مانند آنالیزر گوگل ، شبکه های اجتماعی و … را می دهد .

3- تاکنون حدود 100 هزار افزونه رایگان و تجاری در دسترس می باشند که می توانید آنها را به سادگی تهیه و نصب کنید .

4- افزونه های دریافت شده از منابع معتبر مانند سایت WordPress.org یا سایت اصلی توسعه دهنده از لحاظ امنیتی هیچ خطری برای سایت شما ندارند .

5- افراد مختلف غیرمتخصص می توانند به صورت ساده و تنها با چند کلیک امکان مورد نیاز خود را به سایت وردپرسی شان اضافه کنند .

 

معایب افزونه های وردپرس :

1- افزونه های ضعیف می توانند وب سایت وردپرسی شما را از لحاظ عملکردی یا امنیتی با اختلال مواجه کنند .

2- استفاده زیاد از افزونه ها باعث کند شدن سایت و افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایت خواهد شد .

3- با توجه به استفاده همزمان برخی افزونه ها از کتابخانه های جاوااسکریپت و جی کوئری مشترک ، ممکن است عملکرد وب سایت را مختل کنند .

4- معمولاً افزونه های وردپرس برای رفع باگ های امنیتی و یا امکانات جدید و یا بهینه سازی باید به صورت مرتب بروزرسانی شوند.

 

امیدواریم با استفاده از نکاتی که در این مطلب به شما نشان دادیم ، بتوانید افزونه های خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید . اگر شما هم تجربه ای در این زمینه دارید آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .