بررسی میزان امنیت پسورد کاربران ووکامرس با استفاده از افزونه ی WC Password Strength Settings در وردپرس

در بعضی از وب سایت ها هنگامی که قصد دارید یک حساب کاربری جدید بسازید، آن وب سایت ها برای کاربران خود یک ویژگی به نام تعیین میزان قوی بودن پسورد تعریف کرده اند و تا کاربر یک پسورد قوی برای حساب کاربری خود مشخص نکند به آن ها اجازه ی ساخت اکانت نمی دهد. این ویژگی باعث بالا رفتن امنیت آن وب سایت می شود.

هنگامی که وب سایت موردنظر در زمینه ی مالی و کارهای مرتبط آن فعالیت دارد، اهمیت این موضوع بیش از پیش می شود و امنیت حساب کاربران باید بیشتر مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا مبادا زمانی اطلاعات کاربر به وسیله ی رمز ساده مورد سوء استفاده قرار بگیرد و یا امنیت خود سایت به خطر بیفتد. چه بسا بر اثر یک خطای کوچک حتی از جانب مشتری اعتبار سایت زیر سوال برود.

در سایت هایی که توسط وردپرس پشتیبانی می شوند این اهمیت دو چندان می شود چرا که وردپرس و افزونه های آن open source می باشند و هر کسی به کد های آن ها دسترسی دارد. حال اگر بحث فروشگاه اینترنتی با وردپرس پیش بیاید اهمیت موضوع بیشتر می شود.

در این آموزش قصد داریم افزونه ای را به شما معرفی کنیم که با افزودن ویژگی بررسی میزان امنیت پسورد به کاربران شما کمک می کند تا یک پسورد قوی برای حساب کاربری خود ایجاد کنند. پس در ادامه با ما همرا باشید.

دانلود و نصب افزونه ی WC Password Strength Settings

جهت یادگیری نحوه ی نصب افزونه ها در وردپرس به صفحه ی آموزش نصب افزونه در وردپرس مراجعه کنید.

با استفاده از یکی از دو راه زیر و آموزش لینک بالا می توانید این افزونه را نصب کنید.

  1. در داشبورد وردپرس خود به صفحه ی افزونه ها / افزودن بروید و در باکس جستجو نام این افزونه را وارد کنید و پس از جستجو و پیدا کردن افزونه آن را نصب و فعال کنید.
  2. با استفاده از لینک زیر افزونه را از مخزن وردپرس دانلود، نصب و فعال کنید

دانلود افزونه WC Password Strength Settings از مخزن وردپرس 

تنظیمات و استفاده از افزونه ی WC Password Strength Settings

پس از نصب افزونه به منوی ووکامرس / پیکربندی / حساب کاربری & حریم خصوصی بروید، و در انتهای صفحه بخشی به نام User Password Strength Setting به همراه تنظیمات مربوط به این افزونه مانند شکل زیر اضافه شده است:

گزینه های موجود را به ترتیب مورد بررسی قرار می دهیم.

بخش strength Requirement 

همان طور که در تصویر می بینید این افزونه دارای 5 سطح امنیتی می باشید که شامل سطح 0 تا 4 می باشد که در آن 0 ضعیف ترین و 4 قویترین سطح می باشد.

اگر در تصویر زیر سطح موردنیاز را بر روی Level 4 – Strong قرار دهید، برای ثبت نام کردن کاربر مجبور است یک رمز قوی برای خود انتخاب کند وگرنه قادر به ثبت نام نخواهد بود. و به طبع آن اگر بر روی Level 0 – anything قرار دهید کاربر قادر است با هر رمزی ثبت نام کند.

با قرار دادن سطح امنیت بر روی Level 0 کاربر هنگام ثبت نام با هشدارهای لازم روبه رو می شود اما قادر به ثبت نام با هر رمزی می باشد.

در تصویر زیر سطح کاربری را پس از قرار دادن بر روی Level 4 و  رفتن به صفحه ی ثبت نام و انتخاب رمز ساده ی 123456 با اخطار زیر روبه رو شدیم و نتوانستیم دکمه ی ثبت نام را کلیک کنیم:

 در تصویر زیر یک رمز قوی استفاده کردیم و نتیجه مانند آن است که می بینید:

تنظیمات رنگ ها و پیام ها

همان طور که گفتیم هر پسورد یا رمز عبوری که معین می کنید با این افزونه در یکی از سطح های امنیت 0 تا 4 قرار می گیرد، که هر سطح با رنگ و پیام مخصوص خود مشخص می شود. در ادامه ی صفحه ی تنظیمات می توانید این رنگ ها و پیام ها را برای هر سطح امنیت مشخص کنید.

به عنوان مثال رنگ و پیام سطح امنیت شماره ی 1 مانند زیر می باشد که می توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید، مثلاً یک رنگ دیگر انتخاب کنید و یا یک متن فارسی به جای متن انگلیسی بنویسید.

همان گونه که در ادامه می توانید مشاهده کنید بقیه ی سطح ها نیز دارای این تنظیمات می باشند.

بعد از تنظیمات رنگ ها 3 گزینه ی دیگر مانند تصویر زیر می بینید:

  • password hint text : متنی که برای راهنمایی کاربر نمایش داده می شود. مثلاً به کاربر بگویید از حروف بزرگ و یا یک علامت $ استفاده کند و …
  • disable hint : برای غیرفعال کردن متن راهنمایی می توانید این گزینه را فعال کنید.
  • disable emoticons : برای غیرفعال کردن ایموجی ها بکار می رود

پس از معین کردن سطح امنیت و بقیه ی تنظیمات بر روی ذخیره ی تنظیمات در انتهای صفحه کلیک کنید.

و به همین سادگی شما این ویژگی عالی را به وب سایت وردپرس و فروشگاه ووکامرس خود اضافه کردید.

توجه کنید فرم ثبت نام برای ووکامرس زمانی نمایش داده می شود که شما تنظیمات ثبت نام کاربر در طی روند خرید را فعال کرده باشید و به کاربر اجازه دهید در سایت ثبت نام کند.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .