آموزش آپلود و انتقال فایل های پوشه ی Uploads در وردپرس به یک هاست دیگر

در این مطلب آموزشی قصد داریم به شما کاربران گرامی کانی تمز آموزش دهیم که چگونه فایل های موجود در پوشه آپلود uploads وردپرس خود را به یک هاست دیگر به صورت ایمن انتقال دهید و همچنین از این به بعد هر فایلی را که در وردپرس خود آپلود می کنید به این هاست مورد نظر انتقال داده شود. فقط باید توجه داشته باشید و این مطلب را به ذهن بسپارید که سطح این آموزش بالا می باشد و قبل از اینکه این عمل را بر روی وبسایت اصلی خود انجام دهید حتماً بر روی یک سایت دیگر و یا لوکال هاست به صورت تست انجام دهید.

در طول این آموزش به نکات مختلفی باید توجه کنید، که این نکات به همراه مواردی که الزامی است را در لیست زیر می توانید ببینید:

 • آماده کردن یک سرور جهت انتقال و یا آپلود فایل ها به آن
 • داشتن مشخصات اف تی پی برای وصل شدن به این سرور
 • تهیه نسخه پشتیبان از فایل های موجود در پوشه آپلود وب سایت وردپرس خود
 • داشتن حداقل مهارت کافی برای ویرایش کدهای مورد نظر
 • پس از نصب این افزونه بر روی وبسایت خود تمام محتوای موجود در پوشه آپلود به هاستی که مشخصات اف تی پی آن را وارد کرده اید انتقال داده می شود و سپس تمام محتوای این پوشه از روی هاستی که وب سایت شما در آن قرار دارد حذف می شود.
 • با آپلود هر فایل بر روی وردپرس خود، فایل مورد نظر توسط افزونه، به هاستی که مشخصات آن را وارد کرده اید انتقال داده می شود و سپس فایل مورد نظر از روی هاست وب سایت شما حذف می شود.
 • با حذف این فایل ها هیچ مشکلی در نمایش آن ها در سایت شما به وجود نخواهد آمد و آدرس هر تصویر و یا فایل در دیتابیس شما به آدرس جدیدی که تصویر در آن قرار دارد آپدیت می شود.

همانطور که می دانید انتقال فایل های پوشه آپلود به یک هاست دیگر مزیت های مختلفی دارد که اگر این انتقال به صورت حرفه ای انجام شود باعث افزایش عملکرد وب سایت وردپرس شما خواهد شد. در این آموزش تمام جوانب کار در نظر گرفته شده است تا اگر بعداً قصد داشته باشید این فایل ها را مجدداً به هاستی که وب سایت شما در آن قرار دارد بازگردانید مشکلی وجود نداشته باشد و همچنین می توانید این فایل ها را در هاست مورد نظر به صورت مستقیم از داشبورد وردپرس خود مدیریت کنید.

پس در ادامه این آموزش با ما همراه باشید اگر سوال و یا مشکلی برای شما پیش آمد می توانید در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

1. آماده کردن پلاگین موردنظر برای نصب

فایلی را آماده کرده ایم که حاوی اطلاعات مورد نیاز برای انتقال فایل های آپلود شده می باشد. این فایل را به یک افزونه تبدیل کرده ایم که کافی است آن را بر روی وردپرس خود آپلود و سپس فعال کنید. اما قبل از فعال کردن افزونه تمام این مطلب آموزشی را تا آخر و با دقت بخوانید.

ابتدا این افزونه را با استفاده از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود افزونه 

پس از دانلود این افزونه آن را بر روی دسکتاپ خود باز کنید که شامل یک فایل به نام index.php می باشد. این فایل را باز کنید که مطابق کد زیر است:

تنها مقدارهایی که شما باید در این فایل ویرایش کنید جایگزین کردن اطلاعات اتصال به سرور FTP می باشد که قصد دارید فایل های خود را در آنجا قرار دهید. پس در کد بالا جزییات اتصال به سرور FTP خود را مانند کدهای زیر در مکان موردنظر قرار دهید.

1. در سطر 18 کد بالا به جای 127.0.0.1 آدرس هاست FTP خود را قرار دهید

2. در سطر 19 به جای 21 اگر برای وصل شدن به سرور FTP شما از پورتی به جز پورت 21 استفاده می شود آن را جایگزین 21 کنید. اما معمولاً همه هاست ها از پورت 21 استفاده می کنند.

3. در سطر 20 به جای user1 نام کاربری که برای وصل شدن به سرور FTP خود دارید را قرار دهید.

4. در سطر 21 به جای 123456 پسورد موردنظر برای وصل شدن به سرور خود را قرار دهید.

5. در سطر 22 به جای http://localhost/ftp باید چه چیزی قرار داد ؟ اگر بر روی IP سرور FTP که دارید یک ساب دامنه یا دامنه جدا تنظیم کرده اید باید آدرس آن دامنه یا ساب دامنه را در اینجا بنویسید، اما در صورتی که این کار را نکرده اید حتماً به شما پیشنهاد می کنیم بر روی IP این سرور FTP یک ساب دامنه تنظیم کنید، اگر قادر نیستید آدرس سرور FTP را همراه با http در این قسمت وارد کنید که مثلاً برای ما باید مقدار http://127.0.0.1 را وارد کنیم.

در سطر 23 بعد از / ، اگر در سرور FTP قصد ندارید فایل ها در دایرکتوری اصلی ذخیره شوند و مثلاً در یک دایرکتوری به نام upload ذخیره شوند بعد از علامت / مقدار upload را قرار دهید، در غیر اینصورت این مقدار را ویرایش نکنید.

خوب حال فایل مورد نظر را ذخیره کنید و مجدداً به درون فایل upload.zip برگردانید و گزینه ی overwrite را بزنید تا افزونه با مشخصات شما آپدیت شود.

2. فراهم کردن گزینه های مورد نیاز سرور FTP

حتماً و حتماً برای اینکه هیچ مشکلی در روند انتقال و آپلود فایل های شما پیش نیاید باید افزونه اجازه های لازم برای ساخت، حذف، نوشتن و خواندن را در سرور FTP داشته باشد. قبل از اینکه این افزونه را برای شما قرار دهیم آن را آزمایش کرده ایم و به خوبی کار می کند. پس اگر در روند انتقال و آپلود مشکلی پیش آید باید از هاستینگ خود بخواهید اجازه های بالا را به نام کاربری FTP شما برای انجام عملیات در سرور FTP بدهد.

همان طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در سرور FTP ما تمام اجازه های لازم را به نام کاربری موردنظر داده ایم و عملیات انتقال به خوبی انجام می شود.

3. مرحله ی نهایی 

به یاد داشته باشید که قبل از فعال کردن افزونه از محتویات پوشه ی آپلود خود که در آدرس wp-content/uploads قرار دارد یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

حال به منوی افزونه ها / افزودن در داشبورد وردپرس خود بروید و با استفاده از دکمه ای که در عکس زیر می بینید فایل upload.zip را آپلود و نصب کنید. اسم افزونه آپلود به ریموت هاست می باشد.

 

قبل از فعال کردن افزونه توجه کنید که :

بعد از فعال کردن افزونه عملیات انتقال شروع می شود و پس از انتقال هر فایل به سرور FTP ، فایل مورد نظر از روی سرور فعلی حذف می شود. 

اگر محتویات پوشه ی آپلود در وردپرس شما خیلی زیاد باشد عملیات انتقال این محتوا به رغم آن کمی طول می کشد و ممکن است کمی فشار بر روی سرور شما زیاد شود ، کمی صبور باشید تا عمل انتقال کامل شود.

از این پس هر عکس یا فایلی را در وردپرس آپلود کنید به سرور FTP انتقال داده می شود و از روی سرور سایت شما حذف می شود.

انتقال هاست ذخیره کننده ی فایل ها به یک شرکت هاستینگ دیگر

اگر قصد داشتید هاست مورد نظر که فایل های شما در آن قرار دارد را به یک هاست دیگر انتقال دهید کافی است:

 1. ابتدا آدرس ساب دامینی که بر روی IP هاست فعلی دارید را بر روی هاست جدید تنظیم کنید.
 2. فایل های موجود در هاست فعلی را دقیقاً به همین صورت در هاست جدید کپی کنید ( انتقال دهید)
 3. جزییات FTP را در فایل افزونه ویرایش کنید و جزییات FTP هاست جدید را وارد کنید که شامل IP , username و password هاست جدید می باشد.

بازگرداندن فایل های موجود در سرور به پوشه ی wp-content/uploads

اگر می خواهید مجدداً فایل ها را به سروری که وردپرس و سایت در آن قرار دارد بیاورید:

 1. افزونه را غیر فعال کنید.
 2. تمام محتوای سرور را کپی و به پوشه ی wp-content/uploads انتقال دهید.
 3. در سایت خود به منوی تنظیمات بروید، در آدرس بار مرورگر مقدار general- را بردارید و با زدن دکمه ی ctrl + F مقدار upload را جستجو کنید که با صفحه ی زیر مواجه می شوید:
 4. گزینه ی 4 و 5 در تصویر زیر باید خالی باشد، اگر چیزی در آن نوشته شده است آن را پاک کنید.
 5. در انتهای صفحه تنظیمات را ذخیره کنید

 

6. وارد دیتابیس سرور خود شوید و مطابق تصویر زیر دستور پایین را وارد کنید:

  • فرض کنید آدرس ساب دامنه شما برای فایل ها http://sub.example.com بوده است.
  • و آدرس سایت شما http://example.com  است.
  • مقدار های بالا را بر اساس کد زیر و مقدار های سایت خود مانند تصویر زیر در دیتابیس سایت خود اجرا کنید.

حال آدرس تصاویر شما نیز به مقدار های جدید تغییر کرد و در منوی رسانه داشبورد و صفحات سایت شما تصاویر به درستی کار می کند.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .