این نوشته قسمت 4 از مجموع 4 در سری آموزش Google Search Console می باشد

به طور معمول اولین کاری که پس از ثبت سایت در سرچ کنسول باید انجام داد، ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر می‌باشد. نقشه سایت به ربات‌های گوگل ساختار صفحات داخلی سایت را معرفی می‌کند و بدین طریق خزنده‌ها برای ایندکس صفحات کاری به مراتب راحت‌تری خواهند داشت. برای انجام این کار ابتدا به داشبورد سرچ کنسول گوگل مراحعه کنید و سپس از فهرست کناری به مسیر Crawl / Sitemaps مراجعه کنید.

ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

گام دوم مشخص کردن مسیر نقشه سایت می‌باشد، روی دکمه ADD/TEST SITEMAP کلیک کنید تا کادر مربوطه نشان داده شود. پس از اینکه مسیر نقشه سایت را مشخص کردید روی دکمه Test کلیک کنید و منتظر باشید تا بررسی انجام گیرد.

پس از اینکه بررسی به اتمام رسید، روی دکمه View test result کلیک کنید تا جزییات مربوطه نشان داده شود.

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، نقشه سایت sitemap_index.xml که برای بررسی اضافه کرده بودیم، خود دارای ۴ نقشه سایت فرزند است. و البته پیغام No errors found به معنای آن است که نقشه سایت برای اضافه کردن به سرچ کنسول گوگل مشکلی ندارد. بنابراین، به گام دوم بازگردید و این بار دکمه Submit را انتخاب کنید.

برای آنکه گوگل اطلاعات مربوط به نقشه سایت را شناسایی و ایندکس کند، ممکن است چند روز زمان ببرد. به همین دلیل برای مشاهده آمار مربوطه لازم است که چند روز بعد مجددا به بخش Sitemaps مراجعه کنید. در صورتی که ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر به درستی انجام گرفته باشد، اطلاعات مربوط به نقشه‌های سایت همانند تصویر مشخص خواهد بود.

نقشه سایت می‌تواند دو نوع محتوا را شامل شود، صفحات وب‌سایت و تصاویر. بخش Sitemaps content اطلاعات مربوط به هر یک را به صورت مجزا می‌تواند نشان دهد. البته به صورت پیش‌فرض این گزینه بر روی همه است. در تصویر فوق نمودارهایی را مشاهده می‌کنید که رنگ آبی نشان دهنده صفحات/تصاویر معرفی شده توسط نقشه سایت و رنگ قرمز تعداد ایندکس‌های گوگل را مشخص می‌سازد.

در همین نقشه سایت ۴۰۹ صفحه از سایت ثبت شده است که گوگل ۳۰۱ مورد از آنها را ایندکس کرده‌است و از ۹۲ تصویر هیچکدام یک توسط گوگل ایندکس نشده است. این اختلاف آماری می‌تواند نشان از نقص فنی در وب‌سایت و یا حتی عملکرد صحیح سایت باشد! در واقع، این موضوع به شرایط سایت شما بستگی دارد. برای مثال، ممکن است نخواهید برخی از صفحات سایت شما در نتایج گوگل ایندکس شوند، بنابراین با آنکه آن صفحات در نقشه گوگل وجود خواهند داشت، اما گوگل از ایندکس آنها صرف نظر خواهد کرد. این موضوع در مورد تصاویر نیز صدق می‌کند.

بخش انتهایی صفحه نیز اطلاعات مربوط به نقشه‌های سایت را نشان می‌دهد. برای مثال، اگر نقشه سایت مشکلی داشته باشد شرح آن در ستون issues مشخص خواهد شد تا اقدامات لازم را انجام دهید.

همچنین برخی از نقشه‌های سایت می‌توانند برای خود زیر نقشه‌هایی داشته باشند، بنابراین با کلیک روی آن نقشه سایت اطلاعات مربوط به نقشه‌های فرزند نشان داده خواهند شد (تصویر زیر):

آموزش Google Search Console – قسمت سوم ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .