چرا و چگونه زمان پاسخ دهی صفحات وردپرس را کاهش دهیم؟

در این آموزش قصد داریم نحوه ی کاهش زمان Response یا پاسخ دهی در صفحات وردپرس را بررسی و راه کارهای لازم برای آن را ارایه دهیم. پس اگر زمان اجرای و پاسخ گویی سایت شما پایین است و نمی دانید مشکل از کجاست بهتر است این مقاله را بخوانید.

زمانی سایت شما برای موتورهای جستجویی مانند گوگل سریع محسوب می شود که سرعت لود شدن سایت برای کاربر کم تر از 3 ثانیه باشد. البته زمان بیشتر از این هم تا 4-5 ثانیه و یا کمی بیشتر شاید مشکلی نداشته باشد اما کم تر از سه ثانیه خوب و در اندازه ی کم تر عالی می باشد.

خوب اجازه بدهید به نکته ی اصلی بپردازیم:

چگونه سرعت لود شدن سایت را افزایش دهیم و یا به عبارتی چگونه زمان پاسخ دهی را کاهش دهیم؟

وردپرس از برنامه های تحت وب زیادی که ما آن ها را افزونه یا پلاگین می نامیم و بعضی منابع دیگر که خود سیسم وردپرس به صورت اتوماتیک در صفحات شما فراخوانی می کند استفاده می کند. با زیاد شدن این منابع، سرعت سایت های وردپرسی کاهش می یابد و این کاهش برای سایت هایی با منابع محدود به شدت ملموس تر است.

کاربران مختلف و شاید حتی بعضی از حرفه ای ها به صورت مرتب با عوض کردن قالب و افزونه های مختلف به دنبال سرعت بیشتری هستند اما باید مشکل را از ریشه حل کرد، البته البته و البته منکر نمی شویم که بعضی از افزونه ها و قالب ها واقعا منابع زیادی را مصرف و استفاده می کنند پس جدا از حل کردن مشکل به صورت پایه باید مراقب این نوع افزونه ها باشید. شاید این افزونه ها خیلی ضروری هم باشند اما همیشه یک جایگزین خوب در وردپرس وجود دارد.

بنابر آنچه گفته شد فرصت را غنیمت شمردیم تا در این پست به صورت پایه در مورد اهمیت کاهش زمان پاسخ گویی صفحات سایت وردپرس شما و چگونگی انجام آن صحبت کنیم. از آن جایی که این آموزش برای همه ی افراد می باشد، اگر جزییات پایه در مورد این موضوع را می دانید می توانید به قسمت راه حل های ما بروید.

مباحثی که در این آموزش مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. زمان پاسخ گویی سرور یا Server Response Time چیست؟

 2. چرا زمان پاسخ گویی سرور باید کم باشد؟

 3. چگونه زمان پاسخ گویی سرور را در وردپرس کاهش دهیم؟

 4. چگونه زمان پاسخ گویی سرور را بررسی و مشاهده کنیم؟

 

زمان پاسخ گویی صفحات سایت یا زمان پاسخ گویی سرور یا Server Response Time چیست؟ 

Server Response Time یا SRT مدت زمانی است است که طول می کشد تا سرور سایت شما به درخواست مرورگر پاسخ دهد و یا به عبارت دیگر مدت زمانی است که سرور برای اجرای فایل های PHP و HTML و … مصرف می کند تا کاربر و بازدید کننده ی سایت شما قادر باشد مطالب را ببیند.

Server Response Time همچنین Time to First Byte یا به اختصار TTFB نامیده می شود که میزان تأخیر میان کاربر و سرور را مشخص می کند و میزان زمانی است که مرورگر باید قبل از رسیدن داده صبر کند. اگر TFFB برای شما مثلا 200 میلی ثانیه باشد به این معنا نیست که برای یک کاربر دیگر که از یک کشور یا مکان دیگر هست هم همین اندازه باشد.

زیاد به صورت تئوری صحبت کردیم. اجازه دهید به صورت عملی این مقادیر را برای هر صفحه ای که دوست دارید نمایش بدهیم. به صفحه ی اصلی سایت کانی تمز بروید. مهم نیست از چه مرورگری استفاده می کنید، همه ی مرورگر ها کاری را که قصد انجام آن را داریم پشتیبانی می کنند. مرورگر مورد استفاده ی ما Opera می باشد.

بر روی صفحه ی اصلی سایت کانی تمز راست کلیک کنید و گزینه ی Inspect Element را همانند تصویر زیر بزنید:

پس از کلیک کردن بر روی این گزینه صفحه به صورت زیر به دو قسمت تقسیم می شود.

همان طور که در تصویر زیر می بینید بر روی گزینه ی Network کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی گزینه ی Network صفحه ی زیر را خواهید دید:

همان طور که می بینید زمان لود شدن سایت 4 ثانیه می باشد. شما می توانید با استفاده از این قسمت زمان لود شدن سایت خود و میزان زمانی که برای لود شدن هر فایلی که در صفحه ی شما قرار دارد را بررسی کنید و در صورت نیاز مشکل آن را حل کنید.

برای نمایش میزان TFFB برای هر فایل کافی است موس خود را بر روی هر فایل به صورت زیر ببرید تا میزان TTFB برای هر فایل را ببینید:

میزان متوسط TTFB به صورت زیر است:

 • 100 میلی ثانیه عالی است.
 • 200 ثانیه تا 500 میلی ثانیه خوب است.
 • 500 میلی ثانیه تا 1 ثانیه قابل قبول است.
 • بیشتر از 1 ثانیه بد است.

توجه کنید که اگر سرور زمان زیادی برای لود کردن فایل های شما نیاز داشته باشد در نتیجه زمان پاسخ دهی سایت شما هم بالاتر می رود و این مشکلی هست که باید پیگیری و حل شود.

چرا زمان پاسخ گویی سرور باید کم باشد؟

1. تحت تاثیر قرار دادن کاربران سایت

هر چه زمان پاسخ گویی سرور کم تر باشد به طبع آن زمان لود شدن سایت سریع تر است. شما می توانید کسانی که برای اولین بار وارد سایت شما می شوند را با این سرعت تحت تاثیر قرار دهید از این رو آنان مطمئناً به سایت شما بازخواهند گشت. همیشه این را در ذهن داشته باشید که میزان زمان پاسخ گویی سرور تاثیر زیادی بر روی تجربه کاربر در سایت شما و احتمال بازگشت به سایت می گذارد.

2. برای گرفتن رنک بهتر و بالاتر در موتورهای جستجو مانند گوگل

شاید هدف اصلی شما برای خواندن این مطلب بررسی و برطرف کردن عواملی می باشد که باعث کاهش سرعت وب سایت شما می شود. گوگل هم به عنوان یک موتور جستجو از صفحه هایی که زمان لود بالایی دارند متنفر است و شاید اصلاً آن ها را ایندکس نکند. فراموش نکنید که بهینه کردن سرعت وردپرس بخشی از سئوی مربوط به صفحه می باشد.

3. برای ایجاد تغییرات گسترده

شکی نیست هنگامی که یک وب سایت سریع دارید می توانید تغییرات زیادی در وب سایت خود ایجاد کنید. اگر شما یک وب سایت بازاریابی هستید که درآمدش بستگی به فروش بیشتر دارد، و یا حتی سایت های مختلفی که هدفشان درآمد زایی است و محصولی برای فروش دارند، اگر زمان پاسخ گویی سرور پایین نباشد کاربر به راحتی وب سایت شما را ترک می کند و در یک وب سایت دیگر به دنبال محصول خود می رود. بهبود سرعت سایت می تواند موتورهای جستجو و کاربران سایت شما را به صورت شگفت انگیزی تحت تاثیر قرار دهد.

حالا اجازه دهید چند راه حل برای کاهش زمان پاسخ گویی به شما ارایه دهیم.

چگونه زمان پاسخ گویی سرور را در وردپرس کاهش دهیم؟

قبل از اینکه به بررسی جزییات بپردازیم باید عواملی را که زمان پاسخ گویی سرور را تحت تاثیر قرار می دهند بشناسیم.

 1. وب هاستینگ غیر مطمئن
 2. زمان های افزایش بار ترافیک
 3. کش ضعیف و پیکر بندی نامناسب سایت و سرور
 4. ورژن قدیمی PHP
 5. صفحاتی که سایز آن ها به صورت مستمر افزایش می یابد.

این ها تنها قسمتی از عواملی بودند که می توانند زمان پاسخ گویی سایت را تحت تاثیر قرار دهند.

1. از یک هاست مطمئن استفاده کنید

هنگامی که کاربر درخواست یک صفحه را می کند، فایل و منابع آن صفحه توسط سرور دانلود می شود و به کاربر نمایش داده می شود.

اگر یک تاخیر در هر یک از این فایل ها و منابع ایجاد شود، این تاخیر تمام عملکرد سرعت سایت را تحت تاثیر قرار می دهد. پس در ایتدای کار باید از یک هاست سریع و مناسب سرویس بگیرید. پیشنهاد می کنیم که از یک سرویس کلاد هاستینگ | cloud hosting برای وردپرس استفاده کنید چون که در این سرویس منابع در سرورهای مختلف تقسیم می شوند تا در زمان های ترافیک سنگین سایت، از مشکلات پهنای باند جلوگیری کند.

برای تهیه کلاد هاستینگ | cloud hosting یا سرویس ابری لازم نیست با متخصص های وردپرس صحبت کنید، همه کارهای لازم توسط شرکت های ارائه دهنده این نوع سرویس ها مدیریت می شود. از هاست های اشتراکی توصیه می کنیم استفاده نکنید ( بجز در زمان راه اندازی اولیه سایت که بازدید کم است ) چرا که این هاست ها تمام منابع را در اختیار سایت شما قرار نخواهند داد.

همچنین CPU و RAM پایین تر در سرور باعث می شود که سرور شما درخواست های کم تری را بتواند پاسخ دهد. بنابراین سرویس های اشتراکی نمی توانند یک زمان پاسخ گویی پایین برای سرور را به شما بدهند. با رسیدن به حداکثر درخواست هایی که می تواند پاسخ دهد، بقیه درخواست ها باید در صف انتظار بمانند و این باعث پایین آمدن زمان پاسخ گویی می شود.

2. بهینه کردن دیتابیس وردپرس 

تمیز کردن دیتابیس وردپرس شما یکی از استراتژی های مفید برای پاین آوردن زمان پاسخ گویی سرور می باشد.

دیتابیس وردپرس همه داده های وردپرس شما را در فرمت جدول ذخیره می کند. اگر سایت شما تازه است نیازی به بهینه سازی دیتابیس وردپرس خود ندارید. اما اگر سایت شما برای مدت طولانی آنلاین بوده است پس دیتابیس شما باید حاوی اطلاعات زیادی باشد. اطلاعات بیشتر در دیتابیس باعث افزایش زمان پیداکردن داده ی موردنظر در دیتابیس و در نتیجه بالا رفتن زمان پاسخ گویی سرور می شود.

شما می دانید که پیش نویس هایی که برای هر نوشته ی وردپرس وجود دارند در اصل در دیتابیس ذخیره می شوند و با زیاد شدن این داده ها زمان لود شدن سرور افزایش می یابد. پس می توانید با استفاده از صفحه ی تغییر ، غیرفعال کردن یا محدود کردن رونوشت پست ها در وردپرس این پیش نویس ها را مدیریت کنید.

3. استفاده از یک CDN یا شبکه تحویل محتوا

CDN مخفف Content Delivery Network به معنای شبکه تحویل محتوا است. و به شبکه یا Network ی گفته می شود که برای تحویل محتوای دیجیتال بهینه سازی شده باشد. این شبکه ها در نقاط مختلف دنیا سرور هایی دارند، برخی از این شبکه ها وسیع و برخی دیگر کوچک هستند. از نمونه های بزگ می توان به آمازون و کلود فلر اشاره کرد. بعضی از CDN ها هم فقط به یک کشور خاص خدمات می دهند.

هنگامی که داده های یک سایت در یک شبکه ی تحویل محتوا که سرور های مختلفی دارد ذخیره شود، و یک کاربر از سرور درخواست می دهد بسته به مکان و منطقه ی کاربر، نزدیک ترین سرور شبکه ی تحویل محتوا، محتوای مورد نیاز کاربر را اجرا می کند و محتوا به سریع ترین صورت ممکن در اختیار کاربر قرار می گیرد.

4. محدود کردن اسکریپت ها

بهینه کردن اسکریپت های صفحه ی اصلی یک راه دیگر است که باعث کاهش زمان پاسخ دهی سرور می شود و در نتیجه صفحات به صورت سریع تری لود می شوند. اسکریپت های داخلی و خارجی وب سایت شما تاثیر مهمی در سرعت وب سایت شما دارند و می توانند به شدت سرعت را دچار مشکل کنند.

از جمله اسکریپت های سایت ها می توان به فایل های CSS , فایل های JavaScript ، پلاگین های خارجی مانند چت، ویجت ها و دکمه های اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و غیره یا قرار دادن ویدیو از سایت های دیگر مثل یوتیوب و آپارات اشاره کرد.

بهینه کردن و کاهش تعداد این گونه اسکریپت ها در یک صفحه می تواند باعث افزایش سرعت وب سایت شما و مدیریت درخواست های بیشتری شود. در زیر به چند راه برای مدیریت این اسکریپت ها اشاره کرده ایم:

 1. استفاده از فایل های CSS و Javascript خارجی: بهتر است از فایل های استایل و جاوا اسکریپت خارجی استفاده کنید. کش کردن این محتوا به این صورت راحت تر است.
 2. ترکیب کردن فایل های CSS : فایل های CSS خود را ترکیب کنید و به صورت یک فایل خارجی نگه داری کنید و در تگ <head> سایت خود آن را فراخوانی کنید تا راحت تر لود شود. به جای اینکه چندین و چند فایل را در یک صفحه فراخوانی کنید فقط یک فایل را فراخوانی کنید.
 3. قرار دادن فایل های جاوا اسکریپت در انتهای صفحه : فایل های جاوا اسکریپت خود را ترکیب کنید و در پایین صفحه آن ها قرار دهید این کار باعث کاهش زمان بارگذاری در سایت های HTTP و HTTPS وردپرس می شود.
 4. قرار دادن کدهای CSS و javascript به صورت درون خطی : اگر کدهای CSS و جاوا اسکریپت شما کوتاه می باشند پس آن ها را به صورت درون خطی در تگ های HTML قرار دهید و به صورت خارجی قرار ندهید.
 5. استفاده از تکنیک Keep Alive : این روش باعث حفظ ارتباط TCP برای سیگنال های HTTP در درخواست های جدید می شود. پس مطمئن شوید این ویژگی برای وب سایت شما فعال است. بعضی از هاستینگ ها این حالت را غیر فعال می کنند شما می توانید با قرار دادن کد زیر در فایل htaccess. خود آن را فعال کنید.

 1. کوچک تر کردن فایل های جاوا اسکریپت و CSS : سایز فایل های جاوا اسکریپت و CSS را با حذف کامنت های غیر ضروری، کاراکترهای space ، tab و مانند این ها کوچک تر کنید تا سریع تر در صفحه بارگذاری شوند.

5. بهینه سازی تصاویر در وردپرس 

عکس ها باعث جذاب شدن، زیباترشدن و عمیق شدن وب سایت از لحاظ مفهومی می شوند اما این محتوای دیجیتال ممکن است باعث کاهش سرعت وب سایت شما به صورت خیره کننده ای شوند. شما باید با حذف اطلاعات غیر ضروری این فایل ها، آن ها را بهینه و فشرده کنید.

افزونه های بسیار زیادی در زمینه ی بهینه و فشرده کردن عکس های وردپرس وجود دارد که بعضی رایگان و بعضی غیررایگان می باشند. کافی است بر اساس نیاز خود یکی را انتخاب کرده و تغییرات لازم را بر روی عکس های خود انجام دهید تا سرعت سایت شما بهبود یابد. بعضی از این افزونه های به اندازه ی کافی حرفه ای هستند تا با کم کردن سایز عکس های شما تغییری در کیفیت آن ها ایجاد نکنند پس یک افزونه ی مناسب را انتخاب کنید. یکی از بهترین افزونه در این زمینه compress jpeg png images می باشد .

شما همچنین می توانید از تکنیک lazy load برای بهینه کردن بیش تر وب سایت وردپرس خود استفاده کنید. این تکنیک درواقع یک کد جاوا اسکریپت است که باعث می شود عکس ها زمانی لود شوند که کاربر صفحه را به پایین اسکرول می دهد. پس یقیناً با این روش سرعت سایت افزایش می یابد. برای این کار می توانید از افزونه ی BJ Lazy Load استفاده کنید.

6. استفاده از یک قالب وردپرس سبک

یکی دیگر از روش هایی که تاثیر خیلی زیادی در سرعت وب سایت شما دارد استفاده از یک قالب مناسب و سبک می باشد. شدیداً در استفاده از قالب های رایگان و نال شده محتاط باشید و یا اصلاً از آن ها استفاده نکنید. برای امتحان قالب های رایگان می توانید قالب های مخزن وردپرس را استفاده کنید اما همه ی آن ها هم بهینه شده نیستند.

همیشه از قالب هایی استفاده کنید که علاوه بر سبک و سریع بودن از ویژگی هایی همچون واکنش گرایی و HTML 5 استفاده می کنند و باعث افزایش سرعت وب سایت می شوند. از قالب هایی استفاده کنید که علاوه بر موارد بالا دارای یک پشتیبانی خوب و پاسخگو برای مشکلات و مسائل شما می باشد.

شاید انتخاب یک قالب ساده و افزودن ویژگی های مورد نیاز خود به آن بهترین راه حل باشد اما تنها گزینه نیست. در شرایطی ممکن است یک قالب حرفه ای کار شما رواج دهد و بسیار نیز سبک باشد چون حرفه ای طراحی شده است و فقط منابع موردنیاز را در صفحه لود می کند.

اگر قصد راه اندازی فروشگاه اینترنتی را دارید پیشنهاد ما به شما استفاده از قالب فروشگاهی کانی شاپ است .

چگونه زمان پاسخ گویی سرور را بررسی و مشاهده کنیم؟

علاوه بر روش مشاهده زمان پاسخ گویی سرور که در ابتدای مقاله گفتیم روش های دیگری نیز هست. در روشی که در ابتدای مقاله گفتیم شما فقط می توانستید زمان پاسخ گویی سرور را از محل و اینترنت خودتان بررسی کنید. اما با استفاده از روش های زیر می توانید از نقاط مختلف زمان پاسخ گویی سرور را بررسی کنید و راه حل های خود را اجرا کنید.

اندازه گیری میزان زمان پاسخ گویی یک ابزار و کار ضروری است که با استفاده از آن می توانید مشکلات لود شدن سایت خود را بررسی و برطرف کنید.

روش های مختلفی برای اندازه گیری میزان زمان پاسخ گویی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به Google Page Speed insights, Pingdoom و GTmetrics اشاره کرد. در زیر نیز چند سایت دیگر که را نیز لیست کرده ایم.

سایت Google Page Speed insights

سایت Pingdom

سایت webpagetest

در سایت webpagetest.org می توانید با انتخاب مرورگرهای مختلف، دستگاه های مختلف و کشورهای مختلف سرعت لود شدن و زمان پاسخ گویی سایت خود را مشاهده کنید.

البته به علت ترافیک بالای این سایت ممکن است کمی در صف انتظار بایستید.

از دیگر سایت ها می توان به Uptrands و Yellolab.tools اشاره کرد.

نتیجه گیری و جمع بندی 

گوگل و شاید سایر موتورهای جستجو سایت های با سرعت پایین را با ایندکس نکردن آن ها جریمه خواهند کرد. زمان پاسخ گویی سرور یکی از مهم ترین عواملی می باشد که سرعت سایت را تحت تاثیر قرار می دهد و شاید زمان آن رسیده که کمی بیشتر در مورد این موضوع کنجکاو باشید و آن را برسی کنید.

افزایش سرعت وب سایت وردپرس تان نه تنها باعث می شود موتورهای جستجو را تحت تاثیر قرار دهید بلکه باعث می شود که بازدیدکنندگان وب سایت خود را جذب کنید و نهایتاً باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید که شاید هدف اصلی شماست.

بیشتر مشکلات سرعت سایت های وردپرس می تواند با آپدیت سیستم وردپرس، پلاگین ها و افزونه ها به راحتی حل شود پس همیشه سعی کنید که از آخرین نسخه های بروز برنامه های وب سایت خود استفاده کنید که این امر نیز باعث افزایش امنیت وب سایت شما می شود.

اما مهمترین نکته در افزایش سرعت وب سایت های وردپرس سرویس گرفتن از یک هاستینگ مطمئن و سریع می باشد. که با کمی جستجو شاید بتوانید یک هاستینگ ایده آل برای خود پیدا کنید.

در این آموزش بهترین راه حل های ممکن برای کاهش زمان پاسخگویی وب سایت های وردپرسی را بررسی کردیم  و عواملی که باعث کاهش سرعت سایت شما می شدند را نیز به شما نشان دادیم . پس از همین حالا به فکر افزایش سرعت وب سایت خود باشید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .