به طور پیش فرض، وردپرس به تمامی نویسندگان وب سایت اجازه می دهد تا بتوانند تمامی تصاویری که در کتابخانه وردپرس آپلود شده است را مشاهده کنند.

این مورد می تواند مشکل ساز باشد اگر وب سایت شما، از نویسندگان مهمان زیادی برخوردار است. در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما نشان دهیم که چگونه می توان دسترسی به کتابخانه وردپرس را در آپلود های شخصی نویسندگان، محدود کرد.

چرا باید دسترسی به کتابخانه وردپرس را برای نویسندگاه و کاربران در آپلود های شخصی‌شان به فایل های خودشان را محدود کرد؟

همانطور که اشاره کردیم، وردپرس به نویسندگان این اجازه را می دهد تا بتوانند هرگونه رسانه ای که در کتابخانه وردپرس آپلود شده است را بررسی کنند. این موضوع شامل فایل هایی می شود که توسط مدیران و ویرایشگران نیز آپلود شده است.

با فرض اینکه شما درحال آماده سازی یک پیش‌مطلب برای یک خبر مهم در وب سایتتان و در حال آپلود تصاویر مربوط به آن هستید، تمامی نویسندگان وب سایتتان می توانند آن تصاویر آپلود شده را مشاهده کنند. این موضوع می تواند کمی ناخوشایند بنظر برسد مخصوصاً برای زمانی که وب سایت شما، دارای نویسندگان مهمان است.

با این گفتار، بیاید نگاهی به چگونگی محدود کردن دسترسی به کتابخانه در آپلود های شخصی نویسندگان، بیندازیم.

روش اول: استفاده از افزونه Restrict Media Library Access

این روش، آسان ترین روش است و ما به همه کاربران آن را پیشنهاد می کنیم.

در ابتدا، شما باید افزونه Restrict Media Library Access را در وردپرس خود نصب و فعال سازید.

پس از فعال سازی، افزونه به صورت خودکار تمامی تنظیمات مورد نیاز را انجام داده و دیگر شما نیازی ندارید تا تنظیمات خاصی را تعیین کنید.

حال می توانید وب سایت خود را در نقش نویسنده بررسی کنید. سپس متوجه می شوید که غیر از آپلود های شخصی خودتان، دیگر فایل رسانه ای وجود ندارد؛ آن هم به دلیل این است که افزونه Restrict Media Library Access کوئری های کتابخانه وردپرس را فیلتر نموده تا بررسی کند که آیا کاربر “مدیر کل” است یا “ویرایشگر”؛ اگر هیچ کدام از این نقش ها وجود نداشت، اجازه دسترسی به فایل های آپلود شده در کتابخانه وردپرس را نمی دهد و در نتیجه، تنها ویرایشگران و مدیران وب سایت قادر به دیدن فایل های رسانه ای آپلود شده در کتابخانه وردپرس هستند.

روش دوم: محدود کردن دسترسی به کتابخانه رسانه وردپرس به صورت دستی

روش اول، تقریباً برای اکثر وب سایت های وردپرسی کار می کند. اما با این حال اگر شما می خواهید این ویژگی را برای یک نقش کاربری سفارشی محدود سازید و یا نمی خواهید از افزونه ای اضافی در وب سایت خود استفاده کنید، می توانید ادامه این روش را مطالعه کنید.

ما در ادامه این روش، از کدی همانند کدی که در افزونه روش اول معرفی کردیم، استفاده می کنیم اما با اختلاف اینکه شما می توانید تغییرات دلخواه خود را در آن ایجاد کنید و دیگر نیازی نیست تا افزونه جدیدی را در وردپرس‌تان نصب کنید.

در ابتدا، کد زیر را در فایل functions.php وردپرس خود، قرار دهید:

این کد، از تابع current_user_can برای بررسی اینکه آیا کاربر توانایی فعال سازی افزونه و یا ویرایش کردن نوشته های دیگر نویسندگان را دارد یا خیر ، استفاده می کند. اگر این نوع قابلیت ها را نداشت، به طور خودکار، دسترسی به کتابخانه را برایش محدود می سازد.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .