بعد از اینکه شما یک درک پایه از روش ایجاد ابزارک ها در وردپرس را یاد گرفتید ، اکنون می توانید ابزارک های خود را به صورت حرفه ای تری ایجاد کنید .

در مثالی که در ادامه آمده است ، یک ابزارک را با هم ایجاد می کنیم که خوراک RSS را دریافت کرده و آن را نمایش می دهد .

شما می توانید از سایر انواع المان های فرم برای گزینه های ابزارک خود استفاده کنید .

در شروع کار ابزارک را ثبت یا register می کنیم .

ابزارک را با نام rwpp_awe_widget ثبت کردیم . اکنون از کلاس WP_Widget ارث بری می کنیم و کلاس مربوط به rwpp_awe_widget  را ایجاد می کنیم .

در کد بالا نام کلاس و توضیحات ابزارک جدید تنظیم شده اند . همچنین در این مثال عنوان ابزارک با عبارت ” Advanced RSS Widget” تنظیم شده است .

در گام بعدی گزینه های ابزارک را ایجاد می کنیم .

این ابزارک دارای 5 تنظیم یا گزینه به نام های عنوان یا title ، خوراک RSS feed ، آیتم های قابل نمایش ، date یا تاریخ هر نوشته و summary یا خلاصه هر نوشته می باشد . عنوان و RSS feed فیلدهای متنی هستند . گزینه آیتم های قابل نمایش نیز یک لیست انتخاب HTML است .

به کاربرد تابع selected() دقت کنید . این تابع یک ابزار بسیار مفید برای مقایسه دو مقدار در یک فیلد انتخاب یا select است ، که مشخص می کند چه گزینه ای انتخاب شده است .

اگر مقدار گزینه در حال مقایسه قبلاً ذخیره شده باشد ، وردپرس selected=’selected’  را به گزینه فیلد اضافه می کند و آن را به حالت گزینه انتخاب شده در می آورد .

برای نمایش تاریخ و خلاصه توضیحات هم از فیلدهای تیکی یا check box استفاده شده است .

در اینجا از تابع checked()  وردپرس استفاده می کنیم . این تابع شبیه تابع selected() عمل می کند با این تفاوت که خروجی این تابع مقدار checked=’checked’ می باشد که باعث می شود گزینه به حالت انتخاب شده درآید .

اکنون به سراغ ذخیره گزینه های ابزارک می رویم :

همیشه مقادیر ورودی کاربر را توسط توابعی مثل strip_tags() که در این مثال استفاده شده است را پاکسازی کنید . اینکار به شما اطمینان می دهد که داده های غیراستاندارد و خطرناک به بانک اطلاعاتی یا سایر بخش ها وارد نمی شوند .

اکنون ابزارک را بر اساس گزینه های تنظیم شده ، نمایش می دهیم .

ابتدا نیاز است که تمام گزینه های ابزارک را برای تعیین شیوه نمایش ابزارک را دریافت کنیم .

مقادیر پیش فرض گزینه ها را توسط عملگر سه تایی تنظیم می کنیم .

به عنوان مثال اگر گزینه تاریخ RSS توسط کاربر تیک خورده باشد ، متغیر $rss_date با مقدار 1 و در غیر اینصورت با مقدار 0 مقداردهی خواهد شد .

همانطور که مشاهده کردید یک ابزارک حرفه ای وردپرس را به سادگی ایجاد کردیم . در این مثال چگونگی ایجاد و تنظیم گزینه های مختلف یک ابزارک و استفاده مناسب از آنها در هنگام نمایش را مشاهده نمودید .

اکنون کد کامل ابزارک حرفه ای را مشاهده کنید :

ایجاد ابزارک با کدنویسی در وردپرسایجاد ابزارک های داشبورد وردپرس
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .