این نوشته قسمت 3 از مجموع 85 در سری پلاگین نویسی وردپرس می باشد

وردپرس دارای API های مختلف برای کار کردن افزونه شما با ویژگی های توکار خود را فراهم کرده است . هر API یا رابط های برنامه نویسی اپلیکیشن (Application Programming Interface)  یک روش متفاوت را برای تعامل افزونه شما با وردپرس را ارائه می کند .

به عنوان مثال اگر شما بخواهید در افزونه ای که در حال توسعه آن هستید با جدول تنظیمات وردپرس کار کنید به راحتی می توانید از Options API ها استفاده کنید و به سرعت باورنکردنی تنظیمات خود را ذخیره ، بروزرسانی و یا حذف کنید .

در بخش زیر API های اصلی موجود در وردپرس و عملکرد هر کدام را مشاهده می کنید :

Plugin : این API مجموعه ای از قلاب ها را آماده می کند که توسط آنها افزونه می تواند به بخش های خاصی از وردپرس دسترسی داشته باشد .

وردپرس شامل 2 نوع قلاب می باشد :

قلاب های از نوع action : این قلاب ها به شما امکان می دهند تا کدهای افزونه ی خود را در زمان اجرای بخش های مختلف وردپرس را اجرا کنید . به عنوان مثال می توانید بعد از اینکه ثبت نام یک کاربر تکمیل شد و اطلاعات آن در دیتابیس ذخیره شد ، کدهای مربوط به ارسال پیامک خوش آمدگویی به کاربر را اجرا کنید .

قلاب های از نوع فیلتر : این نوع قلاب ها برای تغییر دادن داده های مختلف قبل از ذخیره در بانک اطلاعاتی یا بعد از دریافت آنها از بانک اطلاعاتی کاربرد دارند . به عنوان مثال می توانید نوشته های وردپرس را بعد از دریافت از بانک اطلاعاتی و قبل از نمایش دادن در سایت را دستکاری کنید و نوشته های دلخواه خود را به ابتدا یا انتهای آنها اضافه کنید .

Widgets : این API ها وظیفه ایجاد و مدیریت ابزارک ها را در افزونه ی شما را بر عهده دارند . ابزارک ها در وردپرس فارسی از طریق منوی نمایش / ابزارک ها قابل دسترسی هستند و شما می توانید ابزارک های دلخواه خود را در ناحیه ابزارک های موجود قرار دهید .

یکی از ویژگی های اصلی این API ها امکان قرار گرفتن چندین نمونه از ابزارک ها در ستون های کناری سایت یا بخش فوتر (بستگی به موقعیت ناحیه ابزارک دارد) می باشد .

Shortcode : این API ها امکان استفاده از کدهای کوتاه را در افزونه فراهم می کنند . shortcode یا کد کوتاه یک قلاب ساده است که به شما امکان می دهد توابع php خود را تنها با استفاده از چیزی مثل [shortcode] در نوشته ها یا برگه ها و یا حتی در داخل کدها را فراخوانی کنید .

HTTP : این API ها مسئولیت ارسال درخواست های HTTP در افزونه شما را بر عهده دارند . این API می تواند محتوای یک URL خارجی یا محتوا ارسال شده از یک URL داخلی را دریافت کند . در حال حاضر شما پنج روش مختلف برای ارسال یک درخواست HTTP را دارید . این API هر درخواست را قبل از اجرا استانداردسازی می کند . بر اساس پیکربندی سرور ، HTTP API از متد مناسب استفاده کرده و درخواست را ایجاد می کند .

Settings : برای درج تنظیمات یا یک بخش تنظیم در افزونه ها از این API استفاده می شود . مزیت اصلی استفاده از این API ، امنیت بالای آن نسبت به سایر حالت ها می باشد . تمام داده های تنظیمات قبل از ذخیره شدن تمیز می شوند تا از وجود هرگونه کد مخرب پاکسازی شوند . بنابراین شما دیگر نگران حملات امنیتی مانند cross site request forgery (CSRF) و cross site scripting (XSS) نخواهید بود .

Options : وظیفه ی این API ذخیره و بازیابی تنظیمات در افزونه شماست . از این API می توانید برای ذخیره ، بروزرسانی و حذف یک یا چند تنظیم استفاده نمود . همچنین می توانید تنظیم هایی که از قبل وجود دارند را نیز دریافت کنید .

Dashboard Widgets : ایجاد ابزارک های بخش مدیریت وردپرس را توسط این API می توانید در افزونه خود پیاده سازی کنید . ابزارک های داشبورد در بخش مدیریت وردپرس نمایش داده می شوند و شامل گزینه های استانداردی مانند کوچک کردن ، کشیدن و رها کردن و تنظیمات مربوط به فعال یا غیرفعال کردن می باشند .

Rewrite : ایجاد قوانین بازنویسی (Rewrite Rules) در افزونه ها توسط این API انجام می شود . توسط این API شما می توانید نقاط نهایی (end-points) ، ساختار برچسب ها (%postname%) و لینک های خوراک اضافه را به افزونه خود اضافه کنید و از آنها استفاده نمایید .

Transients : ایجاد تنظیمات موقت یا داده های کش شده ( cached data ) در افزونه را این API بر عهده دارد . این API شباهت زیادی به Options API دارد با این تفاوت که در این نوع API ،  تنظیمات با یک زمان انقضاء ذخیره می شوند .

Database : دسترسی به بانک اطلاعاتی وردپرس توسط این API صورت می گیرد . کارهایی از قبیل ایجاد ، بروزرسانی ، حذف و دریافت اطلاعات از رکوردهای بانک اطلاعاتی در افزونه شما توسط این API قابل پیاده سازی می باشد .

وردپرس دارای یک ویژگی به نام ” توابع قابل جابجایی ” یا  pluggable functions می باشد . این نوع توابع به شما امکان می دهند که در افزونه ی خود توابع هسته ی وردپرس را بازنویسی کرده یا به عنوان ساده تغییر دهید .

به عنوان مثال تابع wp_mail() یکی از این توابع می باشد . شما می توانید در افزونه خود به جای روش پیش فرض ارسال ایمیل ، ارسال ایمیل را توسط SMTP انجام دهید . همه ی ” توابع قابل جابجایی ” در /wp-includes/pluggable.php که یکی از فایل های هسته وردپرس می باشد ، وجود دارند .

شما می توانید از برخی توابع از پیش تعریف شده در وظایف خاص افزونه خود استفاده کنید . به عنوان مثال در هنگام فعال یا غیرفعال شدن افزونه و یا حذف افزونه می توانید کدهایی برای مدیریت اطلاعات پایه یا ذخیره شده ی افزونه را اجرا کنید . در فصل دوم در مورد این وظایف بیشتر خواهیم گفت .

افزونه وردپرس چیست ؟چه زمانی افزونه ها بارگذاری می شوند ؟
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .