بهینه سازی موتور های جستجوگر یا به عبارتی سئو (SEO) یک زمینه همیشه درحال تغییر است، اما تنها چیزی که درباره سئو تغییر نکرده و پایبند بوده، اهمیت محتوا برای سئو می باشد.

محتوا و سئو دست به دست همدیگر می دهند تا بتوانند نیاز های کاربران را برطرف سازند. کاربران برای آنکه بتوانند جوابی برای سوالات و مشکلات خود پیدا کنند، آن را در موتور های جستجوگر، جستجو می کنند و موتور های جستجوگر، بر اساس الگوریتم هایی که دارند محتویاتی را برای کاربران نمایش می دهند که بیشترین ارتباط را با آنچه که کاربران جستجو کرده اند، دارا هستند. حال این نوع محتویات می تواند مقالات بلاگ، ویدیو ، محصولات و… باشند.

ارتباط بسیار عمیقی میان محتوا و سئو وجود دارد که ممکن است درک و یادگیری آن ها برای افراد مخصوصاً مبتدی آسان نباشد. به همین خاطر در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است تمامی روابط جزئی که میان محتوا و سئو وجود دارد را به طور واضح و روان توضیح دهیم.

رابطه میان سئو و بازاریابی محتوا

به طور ساده و کلی می توان گفت که محتوای منحصر بفرد و عالی، کلید آسان در موفقیت در سئو می باشد. محتوای با کیفیت و اورجینال، پایه و اساس موفقیت وب سایت شما در سئو می باشد. به همین دلیل، همیشه در جداول موفقیت سئو، عنصر “محتوا” همه نکات را در بر می گیرد.

برای مشاهده تصویر زیر در اندازه بزرگتر روی آن کلیک کنید.

محتوای سئو چیست؟

برای آنکه بتوانید “محتوای سئو” یا همان “SEO Content” را بهتر درک کنید، می توانید دو عبارت تقسیم شده زیر را بررسی کنید:

 • عبارت اول، “سئو” نام دارد: سئو یا همان بهینه سازی موتور های جستجوگر، فرآیندی می باشد که محتوا و وب سایت شما را برای دریافت رتبه بالاتر در صفحات جستجو بهینه سازی می کند.
 • عبارت دوم، “محتوا” نام دارد: محتوا درواقع هر چیزی است که می توانید در وب سایت خود به صورت آنلاین منتشر کرده و آن را در موتور های جستجوگر ایندکس کنید. محتوا می تواند محتوای وب سایت، مقالات و مطالب، گرافیک ها، تصاویر ها و ویدیو هایی باشد که در وب سایت منتشر شده اند.

حال با این توضیحات، نتیجه می گیریم که “محتوای سئو” درواقع محتوایی می باشد که هدف از تولید آن، افزایش رتبه در موتور های جستجوگر و جذب ترافیک بیشتر است.

موتور های جستجوگر، نتایج جستجو های ارگانیک خود را بر اساس ارتباط و اعتبار وب سایت ها، نمایش می دهند. ارتباط یک وب سایت در گوگل و سایر موتور های جستجوگر، بر اساس مقدار چگالی قرارگیری کلمات کلیدی در محتوا و متون مقاله می باشد و اندازه گیری می شود. همچنین اعتبار یک وب سایت بر اساس تعداد بک لینک های با کیفیتی می باشد که به آن داده شده است.

برای آنکه بتوان یک محتوای سئو محور تولید نمود، باید ابتدا محتوا را منطقی سازمان دهی کرد، از کلمات کلیدی استفاده کرد و همچنین اطلاعاتی وارد کرد که در ذهن مخاطب بتواند جا بگیرد و مخاطب آن اطلاعات را نیاز داشته باشد.

تفاوت میان سئو و بازاریابی محتوا

به طور معمول، بحث سئو، یک بحث حرفه ای تر و فراتر از متمرکز بودن بر طراحی و ساختار وب سایت می باشد. در واقع سئو در تبدیل یک وب سایت به یک وب سایت کاربر محور، استفاده از کلمات کلیدی، لینک سازی با کیفیت و همچنین بهینه سازی متاداده ها، دخیل می باشد، و همه این موضوعات باعث می شوند که یک وب سایت بتواند جایگاه و رتبه بالاتری را در صفحات جستجو موتور های جستجوگر دریافت کند.

بازاریابی محتوا درواقع در انتشار اطلاعات و داده های کاربردی بر روی وب سایت، بلاگ، صفحات شبکه های اجتماعی و … دخالت دارد و باعث می شود که کاربران بیشتری به سمت وب سایت و محصولات وب سایت جذب شوند.

یک نقطه اشتراک میان سئو و محتوا وجود دارد:

 • بهینه سازی محتوای وب سایت باعث می شود که بتوان در موتور های جستجوگر، جایگاه بهتری کسب نموده و هدف های بیشتری را برای تولید محتوا بدست آوریم.
 • تولید محتوای با کیفیت در وب سایت باعث می شود که اعتبار وب سایت افزایش یافته و همچنین محتویات مرتبط بیشتری نیز با جستجو های کاربران افزوده شود، که در نتیجه باز هم باعث می شود که قدرت سئو وب سایت افزایش پیدا کند.

بهینه سازی محتوا On-Page

همانگونه که اشاره کردیم، محتوای با کیفیت و سئو، دست در دست همدیگر می دهند تا یک وب سایت بتواند ترافیک بیشتری جذب کند. حال اگر یکی از این موارد وجود نداشته باشد، شانس موفقیت در کسب مقام های بالا در صفحات جستجو می تواند تا حد چشمگیری کاهش یابد. اگر وب سایت شما محتوای با کیفیتی را به موتور های جستجوگر ارائه نکند، رتبه بندی وب سایتتان کاهش پیدا کرده و دیگر در صفحات نمایش ظاهر نمی شود. در همین میان، اگر شما بهترین و با کیفیت ترین محتوا را تولید کنید اما آن را بهینه سازی نکنید، نمی توانید مشتری ها و مخاطبانی را که مد نظر دارید، جذب نمایید.

به همین دلیل، بسیار مهم است که ما محتوای سئو محور تولید کنیم تا کاربران و بازدیدکنندگان بتوانند آن ها را به سادگی در صفحات جستجو پیدا کرده و از خواندن آن ها لذت ببرند. چندین نکته و ترفند کاربردی برای تولید یک محتوای سئو شده وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

بر روی کلمات کلیدی متمرکز شوید (اما نه بیش از حد!)

همانطور که مشخص است، کلمات کلیدی هنوز نقشی موثر را در استراتژی سئو اجرا می کنند. فقط مطمئن باشید که از آن ها به صورت برنامه ریزی شده و ارگانیک در محتوای خود استفاده کنید.

استفاده از یک عبارت کلیدی در تیتر مطلب شاید باعث نشود که تیتر جذاب بنظر برسد، اما باعث می شود که مخاطب خاصی که شما آن را هدف خود قرار داده اید، علاقمند به خواندن آن شود.

استفاده از تیترها (headings) به صورت صحیح

تیتر ها یا همان headings در محتویات ضروری می باشد اما همیشه جنبه خوب آن از نظر سئو نادیده گرفته می شود. تیترها (headings) در واقع تگ های HTML هستند که از H1 تا H6 تقسیم بندی شده و از آن ها برای افزودن زمینه و طرح کلی و ساختار به مطالب وب سایت، استفاده می شود. استفاده از تیتر ها به صورت گسترده باعث می شود تا موتور های جستجوگر بتوانند موضوع محتوای یک مطلب طولانی را بهتر درک کنند.

به طور مثال افزودن یک تگ H1 به هر مطلب، مسئله ای بسیار ضروری و حیاتی می باشد؛ اما استفاده از چندین تگ H1 در محتوا باعث سردرگمی موتور های جستجوگر می شود، زیرا وجود چند تگ H1 متفاوت در یک مطلب، باعث می شود که موتور های جستجوگر فکر کنند که این مطلب درباره چند موضوع مختلف است و در نتیجه، نمی توانند آن مطلب را در نتایج صحیح و مرتبط نمایش دهند. درضمن، سعی کنید از متون یکسان در تیتر های مطالب وب سایتتان استفاده نکنید.

بهینه سازی طول مطالب

گوگل اکثر مواقع تمایل دارد تا مطالب طولانی را در صفحات اول جستجوی خود نمایش دهد. تحقیقات نشان داده که اکثر مطالبی که در صفحات اول گوگل ظاهر می شوند، بالای 2000 کلمه محتوا دارند.

در هنگامی که وجود چنین مقالاتی با چنین طول و تعداد کلمات ضروری نیست، اما پیشنهاد می شود که در وب سایت، مقالات و مطالبی منتشر شود که طولانی باشند. همچنین پیشنهاد می شود تا مقالات را به بخش های قابل مدیریت تقسیم نمود، مانند نمونه می توان از ابزار های لیست بندی، تیتر ها و زیرتیتر ها، ابزار شماره گذاری و… استفاده نمود تا کاربران هنگام خواندن مقاله احساس خستگی نکنند و به اصطلاح دیواره متن (Wall of text*) در وب سایت بوجود نیاید.

*Wall of text: دیواره متن یا همان Wall of text به محتوای مقالاتی می گویند که هیچ بخش جذاب و چشمگیری ندارند و تنها متون خالی و تنها را در اختیار کاربران قرار می دهند. این نوع محتویات به هیچ وجه توصیه نمی شود و تولید یک محتوای جذاب با قرار دادن المان های زیبایی و محتویات تصویری در بین متون، می تواند کاربر را برای ادامه خواندن مطلب ترغیب کند.

از اصطلاحات محلی و مکانی استفاده کنید

زمانی که کاربران، جستجو های آنلاین را انجام می دهند، ممکن است به دنبال کسب و کار های محلی بگردند، مخصوصاً زمانی که از دستگاه های موبایل استفاده می کنند.

در نتیجه اگر شما صاحب یک کسب و کار محلی هستید و برای کسب و کار محلی خود، یک وب سایت راه اندازی کرده اید، مطمئن شوید که در کلمات و عبارات کلیدی وب سایت خود از نام موقعیت مکانی کسب و کار خود نیز استفاده کنید. به طور مثال، اگر کسب و کار شما در شهر تهران است، می توانید در کلمات و عبارات کلیدی وب سایتتان بخصوص در تیتر (headings) و زیرتیتر ها از کلمه “تهران” استفاده کنید؛ مانند “خدمات تعمیر دستگاه های پرینتر در تهران”. همین موضوع باعث می شود که وب سایت شما در نتایج جستجو های کاربرانی که به دنبال کسب و کار های محلی می گردند، نمایش داده شود و سئوی محلی (Local SEO) وب سایت شما تقویت گردد.

بهینه سازی لینک ها

وجود لینک ها و پیوند های با کیفیت، یکی از مهم ترین ترکیبات مهم در یک استراتژی سئو سالم می باشد. درواقع لینک های با کیفیت به گوگل و سایر موتور های جستجوگر کمک می کند تا بتوانند ارتباط موضوع وب سایت شما با نتایج جستجو های کاربران را بهتر بسنجند و بتوانند وب سایت شما را در نتایج صحیح نمایش دهند. در نتیجه، اگر شما به دنبال افزایش رتبه وب سایت خود در موتور های جستجوگر هستید، تولید لینک های با کیفیت، یک قدم اساسی در این زمینه می باشد!

اما باید بگوییم که توسعه و ساخت لینک های با کیفیت و قوی، کاری چندان آسانی هم نیست؛ درواقع شما باید در ابتدا بدانید که چه چیزی یک لینک را با کیفیت و چه چیزی یک لینک را بی کیفیت می سازد! و پس از آن شما باید بدانید که چطور می توان وب سایت را طوری بهینه سازی کرد که در نتایج جستجوی موتور های جستجوگر، نتیجه مطلوبی را دریافت نمود.

لینک سازی: مباحث پایه لینک سازی

الگوریتم PageRank توسط گوگل توسعه یافت تا بتواند صفحات وب سایت های مختلف را برای نتایج جستجو صحیح، نمایش دهد. به طور اساسی، الگوریتم PageRank با اندازه گیری مقدار کیفیت لینک های موجود در صفحات یک وب سایت، به آن وب سایت رتبه می دهد. هر لینکی که از یک صفحه به یک صفحه داخلی دیگر داده شود، مقداری PageRank یا به عبارتی دیگر، آبمیوه لینک (Link Juice) داده می شود که باعث شده تا اعتبار آن صفحه هم افزایش پیدا کند، که به اصطلاح به این عملکرد RankPage Boost می گویند.

انواع لینک های مختلف

هر وب سایتی باید در صفحات خود، هم لینک های درونی (لینک هایی که به صفحات دیگر در همان دامنه داده می شود) و هم لینک های خارجی (لینک هایی که به دامنه ها و وب سایت های خارجی داده می شود) را داشته باشد. این کار در واقع به کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت کمک می کند تا با چرخش در وب سایت از طریق لینک ها، بتوانند اطلاعات ارزشمند و کاربردی که به دنبال آن هستند را پیدا کنند، همچنین این کار باعث شده تا موتور های جستجوگر بتوانند موضوع وب سایت را بهتر درک کرده و صفحات آن را در نتایج صحیح نمایش دهند.

حال موضوعی که پیش می آید این است که لینک ها، به انواع مختلفی تقسیم می شوند:

 • Anchor text: این لینک ها درواقع لینک های هایلایت شده و قابل کلیک هستند که اکثراً با هدف افزایش رتبه وب سایت در موتور های جستجوگر و افزایش رتبه وب سایت برای یک کلمه کلیدی خاص، استفاده می شوند. البته باید اشاره نمود که استفاده بیش از حد از Anchor text ها کار خوبی نیست و گوگل، اکثراً وب سایت هایی را که بیش از حد از Anchor text ها استفاده می کنند، جریمه می کند. سعی کنید در استفاده از Anchor text ها زیاده روی نکرده و بیشتر تمرکز خود را بر روی استفاده از عبارات کلیدی بگذارید.
 • Naked URLs: لینک های Naked URLs درواقع لینک هایی هستند که به صورت کامل در بخش آدرس ها، نمایان می شوند. به صورت عموم این لینک ها به اندازه Anchor text ها قدرتمند نیستند و نمی توانند رتبه SEO را افزایش دهند.
 • Brand citations: این نوع لینک ها، لینک هایی هستند که اکثراً وب سایت های شرکتی، در متون محتوای وب سایت خود، به نام شرکت خود لینک می دهند.
 • تصاویر لینک دار: تصاویری که حاوی لینک هستند و می توان با کلیک بر روی آن ها، وارد صفحه ای جدید شد، می توانند ابزار بسیار خوبی برای سرگرم کردن کاربران باشد. (باید اشاره کنیم که خاصیت alt تصاویر، مانند Anchor text عمل می کنند)
 • Reciprocal links: لینک های متقابل Reciprocal links همانند تبادیل لینک عمل می کند و زمانی اتفاق می افتد که دو صاحب وب سایت، بر اساس یک توافق نامه، در وب سایت های خود، به وب سایت یکدیگر لینک دهند. اگر موضوع و هدف بازار دو وب سایت، یک موضوع و هدف باشد، این نوع لینک دهی و تبادل لینک می تواند مرتبط و مفید واقع شود؛ اما اگر دو موضوع وب سایت متفاوت باشد، این دو لینک از نظر الگوریتم PageRank هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند و باعث می شود تا به رتبه PageRank هر دو وب سایت، آسیب وارد شود.

در نحوه عملکرد لینک ها نیز تفاوت هایی وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

 • لینک های فالو (Do Follow links): لینک های فالو یا همان Do Follow لینک هایی هستند که موتور های جستجوگر با استفاده از آن ها می توانند به صورت مستقیم وارد صفحه مقصد که در لینک وجود دارد بشوند و امتیاز PageRank را حساب کنند.
 • لینک های نو فالو (No Follow links): لینک های نو فالو یا همان No Follow درواقع لینک هایی هستند که در ساختار کد خود، دارای کد های اضافی هستند که به موتور های جستجوگر دستور می دهند تا صفحه مقصد که در لینک وجود دارد را دنبال نکنند و در نتیجه، امتیاز PageRank برای وب سایت مقصد حساب نمی شود.

گوگل پیشنهاد می کند که از لینک های نو فالو برای لینک های پولی و لینک های وب سایت هایی که به آن اعتماد ندارید، استفاده کنید. همچنین برخی از وب سایت ها از لینک های نو فالو در بخش دیدگاه های خود استفاده می کنند تا بتوانند از ارسال دیدگاه های اسپم جلوگیری کنند.

چگونه می توان لینک ها را تحلیل و آنالیز کرد؟

یکسری فاکتور وجود دارند که باعث می شوند تا یک لینک ارزش بیشتری نسبت به لینک های دیگر داشته باشد، که این فاکتور ها را در ادامه بررسی می کنیم.

اعتبار و قدرت لینک ها (Authority)

شما می توانید اعتبار یک وب سایت را از طریق راه های مختلفی اندازه گیری کنید. یک تولبار به نام Googe PageRank وجود دارد که بر روی اکثر مرورگر ها می تواند نصب شود. این تولبار به کاربران این اجازه را می دهد تا بتوانند با وارد شدن به هر وب سایت، نمره اعتبار PageRank آن وب سایت را مشاهده کنند. البته باید اشاره کنیم که این تولبار همیشه بروزرسانی نمی شود و گاهی اوقات اطلاعاتی را که در اختیارمان قرار می دهد، صحیح نیست.

همچنین تولبار دیگری با نام SEO از طرف وب سایت Moz وجود دارد، که در این تولبار، معیار هایی ماند MozRank و … برای بررسی وجود دارد. تولبار الکسا (Alexa) نیز یکی دیگر از تولبار های محبوب سئو است که معمولاً بر روی ترافیک صفحات وب، تمرکز دارد.

در نتیجه می توان گفت که اگر شما بتوانید از وب سایت هایی که اعتبار بالایی در معیار های مهمی مانند PageRank و… دارند، لینک دریافت کنید، می توانید در صفحات نتایج جستجو موتور های جستجوگر، از رقبای خود پیشه بگیرید!

ارتباط لینک ها (Relevance)

لینک هایی که مرتبط با موضوع و محتوای وب سایت باشند، بسیار با ارزش تر می باشند! در نتیجه، بهتر است که لینک هایی را دریافت کنید که بیشتر با حوزه کاری و کسب و کار شما، ارتباط دارد. لینک های خارجی نیز که به وب سایت های خارجی می دهید، باید مرتبط با موضوع وب سایت شما باشد. اگر بتوانید لینک های داخلی وب سایت خود را به طوری ایجاد کنید که هم کاربران و هم موتور های جستجوگر بتوانند وب سایت تان را بهتر و آسان تر جستجو کنند، می توانند ارزش بسیار بالایی را نزد وب سایتتان داشته باشند!

مکان لینک ها (Location)

هیچگونه تضمینی وجود ندارد که ثابت کند، گوگل و سایر موتور های جستجوگر به چه نحوی، لینک هایی که در بخش های مختلف وب سایت قرار دارند را رتبه بندی می کنند. با این حال، بسیاری از متخصصان سئو معتقد هستند که لینک هایی که در محتوای وب سایت قرار دارند، ارزش بالاتری نسبت به لینک هایی که در سایدبار و یا در فوتر قرار دارند، دارا هستند.

با فاکتور هایی که معرفی کردیم، در نهایت می توانیم مشخص کنیم که چه ویژگی هایی باعث می شود که یکسری لینک ها از سایر لینک ها، با کیفیت تر و با ارزش تر شوند.

لینک های با کیفیت شامل ویژگی های زیر هستند:

 • بک لینک از وب سایت ها با اعتبار و ارزش بالا
 • بک لینک از وب سایت های مشابه با موضوع وب سایت ما
 • بک لینک از وب سایت هایی که در حال حاضر در کلمات کلیدی هدف ما، رتبه و جایگاه خوبی دارند
 • Anchor text های مرتبط به محتویات مرتبط

لینک های بی کیفیت نیز شامل ویژگی های زیر هستند:

 • لینک هایی که به محتویات و صفحاتی که محتویات کمی ارزشمند ولی نه خیلی کاربردی، داده می شوند
 • لینک دادن به وب سایت هایی که با وب سایت ما، موضوع یکسانی ندارند
 • لینک دادن به وب سایت ها با اعتبار و ارزش پایین
 • لینک های شکسته
 • کلمات کلیدی تکراری یا عبارات کلیدی دقیق در لینک های داخلی
 • لینک های خریداری و رزرو شده بدون تگ no follow

تا زمانی که شما در وب سایت تان، محتوای طبیعی و با کیفیت تولید می کنید و از قرار دادن لینک های بهینه شده به صورت افراطی و بیش از حد جلوگیری می کنید، دیگر نیازی نیست تا در ایجاد لینک های با کیفیت در وب سایت تان، وسواس و حساسیت به‌خرج دهید.

بیشتر تمرکزتان را بر روی ارائه محتویات با کیفیت و کمک به کاربران برای پیدا کردن آنچه که به دنبال آن هستند، بگذارید.

بهینه سازی موضوعی

نحوه گروه بندی و ایجاد ساختار مطالب در وب سایت نیز می تواند بر روی سئو تاثیر داشته باشد. به همین خاطر، وارد بحث بهینه سازی موضوعی یا Topical Optimization می شویم.

با بکار گیری روش بهینه سازی موضوعی، بسیاری از وب سایت ها و کسب و کار های آنلاین، از بهینه سازی وب سایتشان برای کلمات کلیدی کوتاه و کم خودداری کردند و به سراغ بهینه سازی وب سایتشان برای کلمات کلیدی بلند و عبارات کلیدی رفته اند. تا زمانی که این روش کاربرد دارد، بهتر است که از آن استفاده نمود زیرا تحقیقات نشان داده که تقریباً 70 درصد بازدید های صفحات وب سایت ها از طریق جستجو کلمات کلیدی بلند و عبارات کلیدی صورت می گیرد.

مانند یک مشتری فکر کنید

حال خود را جای یک کاربر یا یک مشتری قرار دهید. برای آنکه چیزی را که به دنبال آن هستید پیدا کنید، در موتور های جستجوگر، کلمات کلیدی مورد نظر خود را وارد می کنید؛ حال برای آنکه بتوانید نتایج دقیق تری را بدست آورید، کلمات کلیدی بیشتری را به عبارت جستجو خود اضافه می کنید.

به طور مثال، یک مصرف کننده ممکن است به دنبال کسی باشد تا بتواند یک نوع برند خاص کولر گازی را تعمیر کند. معمولاً نتایجی که به دنبال آن است عبارت‌اند از “چگونگی تعمیر کولر گازی در خانه – شناسایی مشکلات کولر گازی – قیمت تعمیرات کولر گازی و…”. حال به طور ایده‌آل، یک شرکت تولید و تعمیر دستگاه های تهویه و کولر گازی، صفحات وب سایت خود را برای جستجو های این نوع عبارات کلیدی مانند تعمیر کولر گازی فلان برند، بهینه سازی می کند.

در نتیجه با بکار گیری روش بهینه سازی موضوعی، شما دیگر تنها نیازی نیست تا امیدوار باشید که وب سایتتان برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحات جستجو رتبه کسب کند؛ در این حالت، اگر شما از بهینه سازی موضوعی استفاده کنید، می توانید با تولید محتوای با کیفیت، یک موضوع یزرگ را به طور کامل در دست بگیرید. پس بجای تمرکز بر روی یکسری کلمات کلیدی خاص و کم، تمرکز خود را بر روی تولید محتوای طبیعی، بهینه شده و کاربردی برای کاربران و بازدیدکنندگان وب سایت خود بگذارید.

تحقیقات برای کلمات کلیدی، مسئله ای مهم و حیاتی است اما باید هدف خود را در جستجو کلمات کلیدی مشخص کنید. به طور مثال، یکسری افراد به دنبال اطلاعات عمومی هستند، یکسری دیگر به دنبال محصولات خاص هستند و گروهی دیگر نیز به دنبال مقایسه محصولات می باشند. همانطور که در مثال قبلی که در مورد “کولر گازی” بود ذکر کردیم، عبارات کلیدی مختلفی می توان برای آن بکار برد، از جمله “خرید کولر گازی”، “تعمیر کولر گازی”، “قیمت تعمیر کولر گازی” و … ! به همین دلیل، ضروری است که محتوا را برای کلمات کلیدی مختلف مرتبط، بهینه سازی نمود.

چرا بهینه سازی موضوعی برای کسب و کار مفید است؟

شاید برای شما سئوال باشد که بهینه سازی موضوعی چه کمکی می تواند به رتبه سئو وب سایتتان کند؟

 • معمولاً عبارات کلیدی طولانی، رقبای کمتری نیز به همراه دازند و به همین خاطر اگر شما بتوانید وب سایت خود را در کلمات و عبارات کلیدی طولانی بهینه سازی کنید، می توانید با رقبای کمتر رقابت کرده و ترافیک بیشتری را جذب وب سایت خود کنید.
 • اکثر مردم معمولاً کلمات کلیدی طولانی را جستجو می کنند، بنابراین بهتر است که به سوالات کاربران جواب داده و اطلاعات مفیدی را به طور طبیعی در اختیارشان بگذارید تا بتوانید در هدف رتبه خود، رشد بیشتری داشته باشید.
 • کلمات کلیدی بلند و طولانی معمولاً رتبه بندی آسان تری نسبت به کلمات کلیدی خاص و کوتاه، مانند کلمات کلیدی تک کلمه ای و یا دو کلمه ای، دارند.
 • هرچه جستجو کاربران خاص تر و طولانی تر باشد، نشان می دهد که علاقه کاربران در چه چیزی هست، و به همین خاطر می توان از این فرصت برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان استفاده نمود.
 • نشان دادن تفکر و بینش در محتویات وب سایت خود، می توانید اعتبار و کیفیت وب سایت خود را تقویت کرده و یک تجربه کاربری برتر را به مشتریان بالقوه ارائه دهید.

تمام ماجرا درباره مَردم و کاربران است

از آنجا که زمینه های سئو همیشه درحال تغییر است، شما باید به طور مداوم محتوا و روش های بهینه سازی خود را با جدیدترین روش ها بروز کنید تا بتوانید طبق الگو های الگوریتم گوگل پیش بروید. بهینه سازی موضوعی نه تنها باعث می شود که مقام بالاتری در صفحات جستجو کسب کرد، بلکه یک استراتژی بازاریابی محتوای قوی نیز به حساب می آید. به طور کلی اگر بخواهیم به موضوع بهینه سازی بنگریم، این مَردم و کاربران هستند که جستجو می کنند، نه ربات های موتور های جستجوگر!

بنابراین با تمام این گفته ها، آیا می توان گفت که تحقیق و جستجو کلمات کلیدی دیگر کاربردی ندارد؟ خیر! جستجو و تحقیق کلمات کلیدی هنوز یکی از روش های پرکاربرد برای افزایش رتبه وب سایت در صفحات جستجو می باشد، اما بهینه سازی موضوعی، بخش وسیعی از اینکار نیست. درواقع، بهینه سازی موضوعی یک راه متفاوت از استفاده از تحقیق کلمات کلیدی می باشد. اما با این حال، با تحقیق کلمات کلیدی، می توان موضوعاتی را پیدا کرد که با تولید محتوا برای آن ها، کاربران بیشتری را جذب نمود.

موارد ضروری برای بهینه سازی محتوا

در زمانی که بحث بهینه سازی محتوا در میان باشد، گزینه های متنوعی پیش روی شماست . شما می توانید از چک لیست و اینفوگرافی بالا و اطلاعات داخل آن، برای تولید محتوایات بعدی وب سایت خود به صورت بهینه شده استفاده نمایید.

1. تحقیق کلمات کلیدی بهینه

پیشنهاد می کنیم تا از سرویس Google Adwords Keyword Planner برای کشف چگونگی عملکرد های کلمات کلیدی مورد نظر خود و پیدا کردن عبارات کلیدی با جزئیات بلندتر و دقیق تری را که با محصولات و خدمات وب سایتتان مرتبط هستند، استفاده کنید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر صفحه ای در نتایج جستجو برای کاربری نمایش داده شود که با موضوعی که او جستجو کرده است، همخوانی نداشته باشد، بعید است که به آن صفحه سر بزند. پس همیشه محتویات وب سایت خود را برای کلمات کلیدی مرتبط با محتوای خود، بهینه سازی کنید.

2. از کلمات کلیدی به صورت استراتژی شده و طبیعی استفاده کنید

کلمات کلیدی خود را در محتویات، بیش از اندازه و به صورت افراطی، تنها بخاطر اینکه در نتایج جستجو پرمخاطب هستند، تکرار نکنید. در غیر این صورت با انجام این کار، محتوای نوشته شده وب سایتتان، مانند یک محتوای عادی و طبیعی نخواهد بود و برای کاربران و موتور های جستجوگر به طوری بنظر می رسد که یک ربات آن را تولید کرده تا یک انسان! همچنین علاوه بر آن، گوگل و سایر موتور های جستجوگر، بخاطر انجام این کار وب سایت شما را مجازات می کنند و این مجازات معمولاً با کاهش رتبه وب سایت در نتایج جستجو همراه است.

در نتیجه، سعی کنید از عبارات و اصطلاحاتی که با کلمات کلیدی اصلی محتوایتان مرتبط هستند، استفاده نمایید.

3. بهینه سازی تگ های تیتر (عنوان سئو)

این نکته را در نظر داشته باشید که اولین چیزی که کاربران پس از انجام جستجو خود مشاهده می کنند، عناوین صفحات وب سایت در صفحه جستجو می باشد. در نتیجه، شما باید این عنوان و تیتر را به طوری بنویسید که با موضوعی که کاربران آن را جستجو کرده، مرتبط باشد. همچنین در صورت امکان از نام تجاری وب سایت خود در تیتر استفاده کنید. دقت داشته باشید که یک عنوان صفحه در نتایج جستجو که قابل مشاهده برای کاربران است، بین 45 تا 55 حروف می باشد.

4. از کلمات کلیدی مرتبط در آدرس صفحه استفاده کنید

با افزودن کلمات کلیدی مرتبط با محتوای صفحه خود، شما درواقع به کاربران خود می گویید که محتوای صفحه‌تان با آنچه که به دنبال آن هستند، مرتبط می باشد. همچنین از نظر تکنیک های دریافت بک لینک، توصیه می گیردد تا در لینک های بک لینک هایی که برای وب سایت خود تهیه می کنید، کلمات کلیدی بکار ببرید تا بتوانید نتیجه مطلوبی کسب کنید. وب سایت Moz پیشنهاد کرده تا از ساختار زیر برای آدرس های صفحات وب سایت خود استفاده نمایید:

http://www.example.com/category-keyword/subcategory-keyword/primary-keyword.html

در ساختار بالا، در بخش category-keyword شما باید در آدرس صفحات دسته بندی وب سایت خود، از کلمات کلیدی مهم استفاده کنید، در بخش subcategory-keyword هم باید در آدرس زیرمجموعه آن مجموعه، کلمات کلیدی بکار ببرید. قسمت primary-keyword آدرس اصلی صفحه‌تان می باشد که از کلمات کلیدی مرتبط باید در این بخش نیز استفاده کنید، زیرا بخش مهمی است.

5. تصاویر خود را بهینه سازی کنید

هرچه سرعت بارگذاری یک وب سایت بالاتر باشد، احتمال اینکه کاربران به آن وب سایت مجدداً سر بزنند بیشتر است. سرعت بارگذاری و لود صفحات وب سایت، یک عامل و فاکتور مهم در الگوریتم رتبه بندی گوگل است. یکی از عواملی که در سرعت بارگذاری یک وب سایت تاثیر بسیاری دارد، تصاویر می باشند، به همین دلیل مسئله ای بسیار مهم است که تصاویر استفاده شده در وب سایت را به صورت صحیح بهینه سازی کنیم تا حجم صفحه وب سایت کاهش پیدا کند.

6. توضیحات متا تاثیر گذار و قانع کننده بنویسید

مقدار حروف مجاز برای وارد کردن توضیحات متا (Meta description) بین 148 تا 155 می باشد. توضیحات متا معمولاً برای نوشتن توضیحاتی خلاصه از آنچه که در محتوای آن صفحه وجود دارد، کاربرد دارد و با تیتر سئو (SEO Title) در صفحات نتایج جستجو نمایان می شود. حال شما باید این توضیحات متا را به طور بهینه شده و تاثیر گذار بنویسید تا بتوانید چشم کاربران را به سوی محتوای وب سایت خود جذب کنید. توضیحات متا به طور مستقیم بر روی رتبه بندی سئو وب سایت تاثیری ندارد اما به طور غیر مستقیم و با استفاده از رفتار ها و احساسات کاربران، می تواند نقشی مهم در رتبه بندی وب سایتمان داشته باشد. زیرا اگر کاربری با خواندن توضیحات متا محتوای ما تحت تاثیر قرار گیرد، به احتمال زیاد وارد صفحه وب سایت ما می شود و در نتیجه، رتبه سئو ما از این طریق افزایش پیدا می کند.

7. لینک دهی به وب سایت های مرتبط و با اعتبار

پیشنهاد می شود تا از وب سایت های با اعتبار و با کیفیت به عنوان منابع محتویات وب سایت خود استفاده کنید، این موضوع شامل لینک هایی هم می شود که در بین محتویات وجود دارد. با انجام این کار، شما می توانید به گوگل و سایر موتور های جستجوگر، مقدار ارتباط و دقت محتوای وب سایت خود را با وب سایت مقصد معین کنید. در صورت انتخاب نیز می توانید از تگ های nofollow برای لینک ها استفاده کنید.

8. لینک سازی داخلی – به محتویات داخل وب سایت خود لینک دهید

هر زمانی که ممکن بود، به مطالب قدیمی و دیگر صفحات وب سایت خود در محتویات فعلی، با استفاده از Anchor text ها لینک دهید. این کار باعث می شود تا محتویات قدیمی وب سایتتان باز هم مخاطب داشته باشند و بتوانند در رتبه های جستجو، مقامی بهتر جسب کنند. در نتیجه شما نباید به محتویات قدیمی وب سایت خود به عنوان یک محتوای یکبار مصرف نگاه کنید، زیرا این نوع محتویات باز هم ارزش دارند و تا جایی که می شود باید از آن ها استفاده نمود.

9. راه اشتراک گذاری را آسان سازید

به نقل از یکی از مقالات Social Times، تحقیقات نشان می دهد که اکثر کاربران، محتویاتی که برایشان کاربردی بوده و فکر می کنند که با علایق دیگر دوستانشان در شبکه های اجتماعی ارتباط دارد، به اشتراک می گذارند. با این حال که کاربران علاقمند به اشتراک گذاری محتوا هستند، اگر یک محتوا برای اشتراک گذاری، تلاش بیش از حدی را نیاز داشته باشد، دیگر به سراغ اشتراک گذاری آن مطلب نمی روند. به همین دلیل، شما باید فرآیند اشتراک گذاری مطالب وب سایت تان را آسان سازید تا هر کاربری در کسری از ثانیه، بتواند محتوای شما را به اشتراک بگذارد. این کار باعث می شود تا بتوانید سهم بک لینک های خود را افزایش دهید.

10. برای دستگاه های موبایل، بهینه سازی انجام دهید

موتور جستجوگر گوگل از 21 آوریل سال 2015 به بعد، وب سایت هایی که برای دستگاه های موبایل بهینه سازی نشده باشند را جریمه می کند. بجای ساختن یک وب سایت برای موبایل از ابتدا، پیشنهاد می شود از قالب هایی استفاده کنید که رسپانسیو و واکنش گرا هستند. برای آنکه مطمئن شوید وب سایت تان برای دستگاه های موبایل بهینه است، می توانید آن را در این صفحه بررسی کنید.

11. به طور مداوم برای دریافت بک لینک های با کیفیت، تلاش کنید

دقت داشته باشید که هنوز می توان از وب سایت هایی که امکان انتشار مقالات مهمان را فراهم می کنند، برای دریافت بک لینک استفاده نمود. همچنین یک راه دیگر درخواست دریافت بک لینک از برخی وب سایت ها می باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بک لینک سازی با کیفیت، می توانید مجموعه آموزشی جامع بک لینک سازی که در کانی تمز تهیه شده است را به طور رایگان مطالعه فرمایید.

12. داده های وب سایت خود را بررسی و دنبال کنید

پیشنهاد می شود که Google Analytics را بر روی وب سایت خود برای ردیابی حرکات و رفتار های کاربران وب سایت تان، راه اندازی کنید. درواقع، ردیابی رفتار های کاربران از جمله اینکه “چگونه وارد وب سایت شده‌اند، چگونه وب سایت را ترک کرده اند، در چه صفحاتی بیشترین مدت زمان ماندگاری را داشته اند و … ” می تواند به تمایز محتویات وب سایت که بدرد بخور و کاربردی هستند از محتویاتی که پرمخاطب نیستند، کمک کند. همچنین می توان از این گزارش رفتار ها، برای برنامه ریزی و راه اندازی یک استراتژی سئو موثر استفاده نمود.

13. یک برنامه ریزی مناسب برای تولید محتوای سئو شده وب سایت خود ایجاد کنید

اگر شما می دانید که در آینده، چه محتوایی را می خواهید تولید کنید و زمان انتشار آن ها در چه زمانی است، پیشنهاد می شود که یک برنامه ریزی مناسب یا همان تقویم مقاله ای (Editorial Calendar) برای برنامه تولید محتوای وب سایت تان پیاده کنید. درواقع اینکار باعث می شود که هم خودتان و هم نویسندگان وب سایت تان بتوانند در اسرع وقت و به موقع، محتویات صحیح را بر روی وب سایتتان منتشر کنند.

همچنین سعی کنید در اجرای برنامه ریزی زیاد آینده نگر و دوربین نباشید. بیشتر تلاش کنید تا برنامه تولید محتوای خود را برای چند ماه آینده پیش بینی کرده تا بتوانید در میان این ماه ها، اگر تغییراتی نیاز شد، در برنامه تولید محتوا ایجاد کنید.

نتایج محتوای سئو شده وب سایتتان را بررسی کنید

برای آنکه بتوانید تلاش های سئو وب سایت خود را به حداکثر برسانید، بهتر است که نتایج محتویات سئو شده وب سایت تان را ردیابی کرده تا متوجه شوید که کدام محتوا به صورت مطلوب نتیجه داده و کدام نتیجه نداده است. به زبانی دیگر، شما باید عملکرد سئو وب سایت خود را دنبال کنید. پس از آن، می توانید بر روی برنامه های تولید محتوا و استراتژی های کلمات کلیدی بیشتر تمرکز کنید و بتوانید وقت خود را بر روی اهداف تاثیر گذار، بگذارید.

شما می توانید از سرویس های رایگانی مانند گوگل آنالیز برای ردیابی رفتار های کاربران وب سایت خود استفاده کنید و بررسی کنید که کدام تلاش هایتان در سئو وب سایت، نتیجه مطلوب را به همراه داشته است.

نتیجه گیری کلی

دریافت و کسب نتایج مطلوب به صورت آنلاین برای وب سایت کاری دشوار است، زمانی که نتوانیم روابط سئو و بازاریابی محتوا را به خوبی درک کنیم. با استفاده از روش های سئو on-page برای بهینه سازی محتویات داخلی وب سایت تان، لینک سازی داخلی و… شما می توانید قدم های اساسی را برای دریافت نتیجه مطلوب و کسب مقامی بالا در موتور های جستجوگر را پیش ببرید.

این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی قواعد سئو را نمی توان به طور همزمان انجام نمود و این کار تقریباً غیر ممکن است، و پاسخی به اینکه “چگونه به رتبه اول موتور های جستجوگر برسم؟” وجود ندارد، زیرا هنوز افراد حتی متخصصان سئو نیز به طور کامل، با تمام راه های سئو آشنا نیستند. اما همانگونه که ذکر کردیم، انجام و دنبال کردن قدم های اساسی در بهینه سازی وب سایت، می تواند در دریافت نتایج مطلوب بسیار موثر واقع گردد.

امیدواریم اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما کاربران ارجمند قرار داده ایم، مفید واقع شده باشد. خوشحال می شویم اگر نظرات و ایده های خود را با ما و دیگر کاربران در بخش دیدگاه ها مطرح کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .