تغییر مسیر پیش فرض آپلود فایل ها در وردپرس به یک پوشه ی دیگر یا به ساب دامین sub-domain 

هشدار : سطح این آموزش حرفه ای می باشد . قبل از هرکاری یک فول بکاپ یا پشتیبان کامل از هاست خود تهیه کنید .

آموزش ایجاد فول بکاپ در کنترل پنل Cpanel

آموزش ایجاد فول بکاپ در کنترل پنل Direct Admin

هنگامی که یک فایل را در وردپرس آپلود می کنید مانند یک عکس یا فایل ویدیو، می توانید به آن ها در  منوی رسانه / کتابخانه دسترسی داشته باشید. اما درواقع این فایل های آپلود شده در یک پوشه ی خاص آپلود می شوند و منوی رسانه / کتابخانه تنها فایل های آپلود شده در آن پوشه را لیست می کند و به شما نشان می دهد. پس ابتدا این حالت را که منوی رسانه فایل های آپلود شده را نگهداری می کند را فراموش کنید. منوی رسانه وردپرس تنها این فایل ها را برای شما به صورت منظم و لیست شده به نمایش می گذارد.

پس فایل ها به صورت واقعی در چه قسمتی از وردپرس آپلود و ذخیره می شوند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بسته ی نصبی وردپرس و قوانین حاکم بر آن را بررسی کنیم و به روند کار به صورت کلی نگاه کنیم. پس کمی صبور باشید و با دقت مطالعه کنید.

فرقی نمی کند شما از وردپرس بر روی لوکال هاست (Localhost) یا کامپیوتر شخصی استفاده می کنید یا بر روی یک سرویس آنلاین که هاست نامیده می شود. همچنین فرقی نمی کند که شما از چه کنترل پنلی برای مدیریت سایت خود استفاده می کنید، Cpanel , Direct Admin و یا plesk و xampp و … همگی یک کار را برای شما انجام می دهند اما به شیوه های مختلف.

اما وقتی شما بسته ی نصبی وردپرس را بر روی یکی از گزینه های بالا نصب می کنید، فایل های بسته ی نصبی وردپرس به صورت تصویر زیر هستند:

در تصویر بالا به خوبی دقت کنید:

3 پوشه و چندین فایل که روی هم بسته ی وردپرس را تشکیل می دهند. پس از نصب و دیگر تنظیمات نهایتاً شما می توانید وارد داشبورد وردپرس خود شوید و سایت خود را مدیریت کنید. هدف اصلی ما در این نوشته فقط پوشه ی wp-content می باشد و به سایر پوشه ها و بقیه ی فایل ها کاری نداریم.

وارد پوشه ی wp-content می شویم که مانند زیر است:

در پوشه ی wp-content سه پوشه ی اصلی دیگر وجود دارد، Plugins , Theme و upload. همان طور که می دانید پوشه ی themes و plugins به ترتیب مربوط به قالب ها و افزونه های نصب شده در وردپرس شما می باشد و پوشه ی uploads محلی است که فایل های آپلود شده ی در وردپرس شما را نگه داری می کند و مبحث اصلی این آموزش است.

وردپرس به صورت پیش فرض فایل هایی که آپلود می شوند را در پوشه uploads ذخیره می کند و همچنین بعضی از افزونه ها، فایل هایی را که نیاز دارند و یا تولید می کنند را در این پوشه ذخیره می کنند، پس منوی رسانه / کتابخانه ، فایل های موجود در پوشه ی uploads را برای شما لیست و مرتب می کند.

یکی از ویژگی هایی که وردپرس را بسیار محبوب کرده است، متن باز بودن آن است که قابلیت تغییر در ساختار و تنظیمات را به کاربران داده است. در این آموزش قصد داریم محل پیش فرض ذخیره ی فایل های آپلودی را تغییر دهیم، پس با ما همراه باشید.

در این آموزش 2 نوع تغییر مسیر را بررسی می کنیم:

  1. تغییر مسیر پیش فرض آپلود ها به یک پوشه ی دیگر
  2. تغییر مسیر پیش فرض به ساب دامین

1. تغییر مسیر پیش فرض فایل های آپلود شده در وردپرس به یک پوشه ی دیگر

فرض کنید قصد داریم مسیر فایل های آپلود شده در وردپرس را به یک پوشه ی دیگر به نام new-upload-directory که در پوشه ی wp-content قرار دارد تغییر دهیم.

1. ابتدا این پوشه را می سازیم

وارد پوشه ی wp-content خود شوید و یک پوشه ی جدید بسازید و اسم آن را به new-upload-directory تغییر دهید. نتیجه ی کار مانند زیر است:

2. تغییر محل آپلود به پوشه ی جدید

وارد داشبورد وردپرس خود شوید و به صفحه ی تنظیمات بروید.

اکنون باید آدرس مرورگر شما چیزی مانند زیر باشد:

http://example.com/wp-admin/options-general.php

حال مقدار general- را از آدرس مرورگر پاک کنید و Enter را بزنید، یعنی آدرس مرورگر شما باید بدون general- مانند زیر شود:

http://example.com/wp-admin/options.php

پس از زدن Enter صفحه ای طولانی با تنظیمات و گزینه های زیادی خواهید دید که مانند زیر است، به هیچ یک از این تنظیمات دست نزنید.

بر روی کیبورد خود دکمه های ترکیبی Ctrl + F را فشار دهید تا باکس جستجو باز شود و مقدار upload را وارد کنید تا مانند تصویر زیر دو مقدار مورد نظر پیدا شود:

که بر اساس شکل زیر:

  1. صفحه ی تنظیمات کلی وردپرس
  2. جستجو برای تنظیمات آپلود
  3. پوشه ای که قصد دارید فایل های آپلود شده در وردپرس در آن جا ذخیره شوند.
  4. آدرس پوشه ی مرحله ی قبل به همراه آدرس اصلی وب سایت شما
  5. سازماندهی فایل های آپلود شده بر اساس سال، ماه و روز

مقدار پیش فرض برای قسمت 3 و 4 محل کنونی آپلود فایل های می باشد که برای قسمت 3 پوشه ی wp-content/uploads می باشد و برای قسمت 4 مقدار http://example.com/wp-content/uploads می باشد. حال می خواهیم این مقدار ها را به پوشه ی جدید که new-upload-directory بود تغییر دهیم.

1. تغییر مسیر پیش فرض محل آپلود ها

از آن جا که پوشه ی new-upload-directory در پوشه ی wp-content قرار دارد مانند زیر عمل می کنیم:

در قسمت 3 مسیر پوشه ی new-upload-directory  که مقدار زیر است را قرار می دهیم:

wp-content/new-upload-directory

 در قسمت 4 آدرس اینترنتی این پوشه را قرار می دهیم:

http://example.com/wp-content/new-upload-directory

به جای example.com آدرس سایت خود را قرار دهید.

2. انتقال فایل ها به پوشه ی جدید

اگر اکنون به منوی رسانه / کتابخانه بروید و یک عکس آپلود کنید در آدرس جدید آپلود و ذخیره می شود که همان پوشه ی new-upload-directory هست.

اما یک مشکل، در منوی رسانه / کتابخانه عکس ها نمایش داده نمی شوند و صفحه مانند زیر است، تنها عکسی نمایش داده می شود که بعد از تغییر مسیر آپلود کردیم:

علت مشکل این است که شما فقط آدرس را تغییر داده اید نه خود فایل های آپلود شده را پس آن ها آدرس های بدون منبع هستند.

برای رفع مشکل کافی است تمام محتوای پوشه ی uploads که در محل قبلی مسیر ذخیره سازی بود و فایل ها در آن جا قرار داشتند را در محل جدید که new-upload-directory هست کپی کنید و آدرس ها را به منابع شان وصل کنید. بعد از کپی کردن، مشکل نمایش عکس ها حل می شود و مانند زیر و مثل قبل کار می کند.

3. ریدایرکت 301 برای محتوای انتقال داده شده و حفظ سئو

بحث دیگری که در این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است موضوع سئوی وب سایت می باشد. اگر به تازگی وب سایت خود را تاسیس کرده اید می توانید این مورد را نادیده بگیرید.

بعد از این تغییر مسیر یقیناً آدرس عکس های شما تغییر کرده است. از طرفی موتورهای جستجو آدرس عکس های قبلی شما را ایندکس کرده است و اکنون با تغییر آدرس ها با خطای 404 روبه رو می شود.

راه حل این است که از تغییر مسیر 301 یا Redirect 301 استفاده کنیم.

برای این کار کافی است کد زیر را در فایل htaccess. خود وارد کنید تا عمل تغییر مسیر 301 به درستی انجام شود:

کار انجام شد و شما به راحتی مسیر پیش فرض ذخیره سازی آپلود ها را به یک پوشه ی دیگر تغییر دادید. می توانید به جای پوشه ی new-upload-directory هر پوشه ی دیگری را در قسمت های مختلف وردپرس به عنوان مسیر آپلود مشخص کنید.

4. بروزرسانی آدرس عکس ها در مطالب منتشر شده

و در انتها برای تغییر مسیر عکس هایی که در مطالب سایت قرار دارد کافی است وارد دیتابیس سایت خود شوید و کد زیر را در قسمت SQL وارد کنید:

بعد از انجام این کار آدرس عکس ها در محتوای پست های شما آپدیت می شوند.

2. تغییر مسیر پیش فرض آپلود در وردپرس به ساب دامین

همان طور که می دانید ساب دامین بخشی از دامنه ی وب سایت شما می باشد که با یک پیشوند یا پسوند به همراه دامنه ی اصلی شما می باشد.

حال فرض کنید شما یک ساب دامنه به نام files.example.com که در آن example نام سایت شما می باشد را می خواهید به عنوان مسیر پیش فرض آپلود فایل های خود انتخاب کنید. از آن جایی که پوشه ی ساب دامنه ی ساخته شده در قسمت روت هاست شما قرار دارد می توانیم مانند مرحله ی قبل عمل کنیم.

1. تغییر مسیر پوشه ی آپلود ها

تنها کاری که لازم است انجام دهید مخصوص قسمت 3 و 4 مرحله ی قبل می باشد.

در مرحله ی 3 باید مسیر پوشه ی ساب دامین را وارد کنیم و در مرحله ی 4 آدرس اینترنتی ساب دامین را وارد کنیم.

که مقدار قسمت 3 باید به صورت زیر باشد:

/files

و مقدار قسمت 4 باید به صورت زیر باشد:

http://files.example.com

2. کپی یا انتقال محتوای پوشه ی قدیم به جدید  

اکنون تمام محتوای پوشه ی uploads که در مسیر wp-content/uploads قرار دارد را کپی کنید و درون پوشه ی ساب دامین خود قرار دهید.

3. ریدایرکت آدرس ها برای حفظ سئوی سایت

و مجدداً برای حفظ سئوی وب سایت کد زیر را به فایل htaccess. خود اضافه کنید تا عمل تغییر مسیر را برای موتورهای جستجو شفاف کند. به جای example.com آدرس وب سایت خود و به جای files نام ساب دامین خود را قرار دهید.

4. به رو رسانی آدرس عکس ها در مطالب

در مرحله ی آخر برای تغییر آدرس عکس هایی که در مطالب وب سایت خود گذاشته اید و آپدیت آن به آدرس جدید باید مانند زیر عمل کنید

ابتدا وارد phpMyAdmin هاست خود که همان دیتابیس سایت است وارد شوید و دستور زیر را اجرا کنید تا آدرس عکس ها آپدیت شود.

  1. به جای URL of current media folder  آدرس قدیمی که http://example.com/wp-content/uploads بود را قرار دهید.
  2. به جای URL of new media folder مسیر جدید که همان http://files.example.com در مثال ما می باشد را وارد کنید.

و به راحتی و بدون هیچ مشکلی محل ذخیره سازی فایل های آپلود شده تغییر می کند.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .