انتقال وب سایت وردپرس از ساب دامنه به دامنه اصلی (Root Domain) مسئله ایست که شاید ذهن بسیاری از مدیران وب سایت های وردپرسی را مشغول خودش کرده باشد. پروسه انتقال وب سایت وردپرسی از ساب دامنه به دامنه اصلی، یک پروسه بسیار آسان و کوتاه است و همچنین باعث می شود که رنکینگ سئو وب سایت هیچ گونه تاثیر منفی نداشته باشد . در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما کاربران گرامی آموزش انتقال وب سایت وردپرس از ساب دامنه به دامنه اصلی را به صورت قدم به قدم آموزش دهیم.

انتقال وب سایت از ساب دامنه به دامنه اصلی

ساب دامنه (Sub domain) را می توان به عنوان یک ماژول از دامنه اصلی در نظر گرفت. به طور مثال https://seo.kanithemes.com ساب دامنه سایت https://kanithemes.com می باشد.

موتور های جستجوگر، وب سایت هایی که بر روی ساب دامنه فعالیت می کنند را به طور متفاوتی در نظر می گیرند و به همین دلیل، شما باید پس از انتقال وب سایت وردپرسی خود از ساب دامنه به دامنه اصلی، موتور های جستجوگر را از ساب دامنه به دامنه اصلی، ریدایرکت یا هدایت کنید. این کار باعث می شود که رتبه جستجو وب سایت شما باقی بماند و تاثیر منفی نپذیرد.

برخلاف انتقال وب سایت به یک هاست جدید و یا یک دامنه جدید، انتقال آن به دامنه اصلی کمی آسان تر است زیرا هر دو وب سایت بر روی یک هاست میزبانی می شوند. با این مقدمه ، بیاید نگاهی به چگونگی انتقال وب سایت از ساب دامنه به دامنه اصلی بیندازیم.

قدم اول: تهیه بکاپ به طور کامل از وب سایت

شما همیشه باید از وب سایت خود، بکاپ های مداوم و روزانه تهیه کنید. امروزه، افزونه های بسیاری جهت بکاپ گیری به صورت اتوماتیک برای وب سایت های وردپرسی وجود دارد که شما می توانید از آن ها خیلی راحت و آسان استفاده کنید.

اما قصد ما از اطلاع رسانی این قدم، این است که اگر شما در حال استفاده از افزونه بکاپ گیری برای وب سایت خود هستید و بکاپ های روزانه از وب سایت خود دارید، حتماً باید یک بکاپ جداگانه به صورت کامل از وب سایت وردپرسی خود تهیه نمایید. این بکاپ کامل یا Full Backup شامل بکاپ از دیتابیس، تمامی فایل ها و پوشه های وب سایت وردپرسی می باشد.

پس از اینکه بکاپ یا نسخه پشتیبان از وب سایت خود ایجاد کردید، مطمئن شوید که آن را در یک مکان امن مانند کامپیوتر شخصی خود یا یک هاست دیگر نگهداری کنید.

قدم دوم: انتقال فایل های وب سایت وردپرسی از ساب دامنه به دایرکتوری اصلی

در این قدم، شما ابتدا باید با استفاده از اتصال FTP یا فایل منیجر کنترل پنل هاست خود، به بخش مدیریت فایل های هاست وب سایتتان بروید. سپس همانند تصویر زیر، به پوشه ساب دامنه خود رفته و تمامی فایل های آن را بر روی کامپیوتر خود، دانلود کنید:

پس از آن، به پوشه public_html که در دایرکتوری اصلی (Root) وب سایتتان وجود دارد، بروید. به این نکته هم اشاره کنیم که بسته به محیط شرکت میزبانی کننده وب سایت شما، پوشه public_html می توان با نام های مختلف دیگری مانند www و به صورت yourdomainwww وجود داشته باشد.

حالا شما باید تمامی فایل هایی که در ابتدای این قدم، از وب سایت وردپرسی خود دانلود کرده اید را در پوشه اصلی public_html آپلود نمایید.

قدم سوم: تغییر تنظیمات آدرس وردپرس و آدرس وب سایت

زمانی که فایل های وب سایت وردپرسی را انتقال دادید، نمی توانید به پنل مدیریت وردپرس خود از روی دامنه اصلی دسترسی داشته باشید. اگر تلاش بر این داشته باشید که به پنل مدیریت وردپرس خود بر روی دامنه اصلی دسترسی پیدا کنید، بلافاصله به پنل مدیریت وب سایت بر روی ساب دامنه منتقل می شوید.

برای حل این مشکل، ابتدا با استفاده از یک اتصال FTP یا فایل منیجر پنل مدیریت هاست وب سایت خود، به دایرکتوری اصلی (Root directory) رفته و فایل wp-config.php را ویرایش کنید.

سپس کد زیر را قبل از خط “That’s all, stop editing! Happy blogging” قرار دهید:

در آخر فراموش نکنید که بجای عبارت example.com، آدرس اصلی وب سایت خود را قرار دهید. اگر می خواهید آدرس وب سایتتان با www شروع شود، باید به این دو آدرس، عبارت “www” را اضافه کنید (به طور مثال www.example.com).

حال فایل wp-config.php را ذخیره کنید. سپس می توانید به پنل مدیریت وردپرس خود بر روی دامنه اصلی، دسترسی داشته باشید.

قدم چهارم: بروزرسانی آدرس ها

اگرچه شما وب سایت وردپرسی خود را از روی ساب دامنه به دامنه اصلی منتقل کرده اید، اما باز هم آدرس هایی در دیتابیس وجود دارد که به ساب دامنه شما اشاره می کنند.

برای حل این مشکل، ابتدا شما باید افزونه Velvet Blues Update URLs را در وردپرس خود نصب و فعال سازید.

جهت یادگیری نحوه ی نصب افزونه ها در وردپرس به صفحه ی آموزش نصب افزونه در وردپرس مراجعه کنید.

با استفاده از یکی از دو راه زیر و آموزش لینک بالا می توانید این افزونه را نصب کنید.

  1. در داشبورد وردپرس خود به صفحه ی افزونه ها / افزودن بروید و در باکس جستجو نام این افزونه را وارد کنید و پس از جستجو و پیدا کردن افزونه آن را نصب و فعال کنید.
  2. با استفاده از لینک زیر افزونه را از مخزن وردپرس دانلود، نصب و فعال کنید

دانلود افزونه Velvet Blues Update URLs از مخزن وردپرس

پس از نصب افزونه، گزینه جدید به نام Update URLs در منو ابزار ها ایجاد می شود.

پس از کلیک بر روی گزینه Update URLs، به صفحه تنظیمات و پیکربندی منتقل می شوید.

حال در این صفحه، شما باید در فیلد Old URL آدرس ساب دامنه و در فیلد New URL آدرس دامنه اصلی وب سایت را وارد کنید.

سپس در بخش “Choose which URLs should be updated” باید تمامی گزینه ها بجز گزینه “Update ALL GUIDs” را انتخاب کنید.

در آخر نیز بر روی Update URLs NOW کلیک کرده تا فرآیند کار شروع شود.

پروسه انجام این کار ممکن است کمی زمان بر باشد، پس صبور باشید. در آخر، افزونه پس از انجام جایگزینی آدرس ها، یک پیام موفقیت آمیز برای شما نمایش می دهد و این بدین معناست که تمامی آدرس های شما در دیتابیس نیز بروزرسانی شده اند.

قدم پنجم: ریدایرکت تمامی ترافیک های ساب دامنه به دامنه اصلی

حال پس از انجام پروسه های بالا، باید مطمئن شوید که تمامی ترافیک های ساب دامنه به دامنه اصلی وب سایتتان منتقل می شوند.

به پوشه ساب دامنه بروید و مطمئن شوید که فایل های مخفی (hidden files) قابل دیدن هستند.

ابزار های FTP همیشه قابلیتی مبنی بر نمایش فایل های مخفی را دارند. در نرم افزار Filezilla همانند تصویر زیر، در منو Servers گزینه ای با نام Force Showing Hidden Files وجود دارد، بر روی آن کلیک کنید.

اگر شما از پنل مدیریت سی پنل (Cpanel) استفاده می کنید، برای نمایش فایل های مخفی می توانید بر روی گزینه Settings که در سمت راست بالای صفحه وجود دارد کلیک کنید. سپس پنجره ای پاپ آپ با عنوان “preferences” باز می شود.

حال همانند تصویر زیر شما باید گزینه Show hidden files را انتخاب کرده و تنظیمات را ذخیره کنید.

حال باید بررسی کنید که پوشه ساب دامنه‌تان، فایل htaccess. را دارا است یا خیر. اگر فایل htaccess. از قبل وجود داشت، آن را حذف کرده و یک فایل جدید htaccess. ایجاد کنید. سپس در فایل جدید htaccess. کد زیر را قرار دهید:

در آخر فراموش نکنید که آدرس ساب دامنه‌تان را بجای عبارت yoursubdomain و آدرس اصلی وب سایتتان را بجای عبارت example.com قرار دهید.

توجه داشته باشید که نوشتن خطوط قوانین به صورت جدید، آدرس ها را بدون www وارد می کند. حال اگر شما می خواهید آدرس وب سایتتان دارای www باشد، باید ابتدای آدرس اصلی وب سایتتان “www” قرار دهید. حال فایل htaccess. را ذخیره کنید.

کار تمام شده و شما موفق شدید که وب سایت وردپرس خود را از روی ساب دامنه به دامنه اصلی انتقال دهید! فراموش نکنید که وب سایت خود را از همه لحاظ جهت بررسی سالم بودن و عملکرد آن، آزمایش کنید.

امیدواریم که این مطلب، مورد استفاده شما کاربران گرامی واقع بوده است.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .