برای انتقال سایت وردپرس به هاست جدید از طریق بک آپ شما چندین قدم را باید پشت سر بگذارید. در بخش های قبلی انواع حالت های انتقال سایت وردپرس را به صورت دستی قدم به قدم پیش رفتیم. در این سری از آموزش وردپرس انتقال سایت یکی از متداول ترین روش ها که مطمئن ترین روش می باشد قصد داریم سایت وردپرس خود را از هاست قدیمی به هاست جدید خود انتقال دهیم.

نحوه انتقال وردپرس به هاست جدید از طریق بک آپ

در بخش قبلی از آموزش انتقال اشاره کردیم که شما برای مهاجرت از هاستی به هاست دیگر می توانید کارهای انتقال را به پشتیبانی هاست جدید بسپارید. آنها عملیات انتقال را به طور تمام و کمال برای شما انجام داده و نتیجه را به شما اعلام خواهند کرد. اما ما در این آموزش قصد داریم خودمان مراحل را قدم به قدم انجام دهیم.

پیشنهاد می کنیم ببینید: سری آموزش کامل ساخت سایت با وردپرس

قدم اول: تهیه بک آپ کامل ار سایت روی هاست قدیمی

در اولین قدم شما لازم است از هاست قدیمی خود یک فول بک آپ به اصطلاح Full Backup از سایت وردپرس خود تهیه کنید. برای گرفتن بک آپ کامل از سایت خود ابتدا وارد هاست خود شوید.
ما در این آموزش از هاست سی پنل استفاده می کنیم. بعد از ورود به هاست همون طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید, باید روی گزینه Backup یا Backup Wizard کلیک کنید. بهترین گزینه بک آپ ویزارد می باشد که به معنای بک آپ جادویی می باشد.

تهیه بک آپ کامل ار سایت روی هاست قدیمی

تهیه بک آپ کامل ار سایت روی هاست قدیمی

بعد از کلیک روی دکمه مشخص شده صفحه ای شبیه به تصویر زیر برای شما ظاهر خواهد شد که باید عملیات مربوط به بک آپ را در این بخش انجام دهید.

ساخت بک آپ

ساخت بک آپ

کافیست در این بخش روی دکمه مربوط به ساخت بک آپ یعنی Full Backup کلیک کنید. سپس عملیات بک آپ گیری روی سایت شما شروع می شود و بستگی به حجم اطلاعات روی هاست شما این عملیات ممکن است زمان بر باشد.
بعد از اتمام بک آپ گیری به صفحه اول مدیریت هاست خود برگردید. حال روی گزینه File Manager کلیک کنید. بعد از کلیک روی فایل منیجر وارد صفحه فایل های سایت خود می شوید. در این بخش باید فایل بک آپ گرفته شده را مشاهده کنید. این فایل را باید روی سیستم خود دانلود کنید.

قدم دوم: آپلود و ریستور کردن بک آپ

مرحله بعدی آپلود کردن فایل بکاپ و ریستور کردن آن در هاست جدید می باشد. برای این منظور وارد هاست جدید خود شده و در همان صفحه اول کنترل پنل هاست روی گزینه Backup کلیک کنید.
در این صفحه همان در که بالاتر هم در تصویر مشخص شده بود بخشی برای تهیه بک آپ می باشد و بخشی برای ریستور کردن بک آپ, اینبار با بخش ریستور کردن کار خواهیم کرد.

روی بخش رستور کلیک کرده و در صفحه باز شده با کلیک روی دکمه انتخاب فایل , فایل مربوط به بک آپ را که در مرحله قبل دانلود کردید را انتخاب کنید. سپس فایل شروع به آپلود شدن روی هاست کرده و بعد از اتمام آپلود به صورت خودکار روی هاست جدید ریستور می شود. یعنی عملیات انتقال بک آپ به هاست جدید با انجام همین کار ریستور کردن بک آپ صورت خواهد گرفت.

عملیات مروبط به آپلود و رستور شدن بستگی به حجم فایل شما ممکن است زمان بر باشد.

قدم سوم: بررسی قسمت های مختلف

بعد از انجام عملیات مروبط به ریستور کردن بک آپ شما باید در هاست جدید خود بخش های مختلف را بررسی کنید که آیا همه موارد به درستی منتقل و ریستور شده است یا نه ؟ در صورتی که تمامی موارد سر جای خود بود و اطمینان حاصل کردید که فایل ها به درستی منتقل شده اند وارد قدم بعدی شوید.

قدم چهارم: ساخت ساب دامین ها

در اکثر مواقع ساب دامین ها با ریستور کردن بک آپ روی هاست جدید به صورت خودکار ایجاد می شوند. اما گاهی مواقع ممکن است ساب دامین هایی که روی هاست دارید ایجاد نشده باشند. پس شما در این مرحله ابتدا بررسی کنید ببینید ساب دامین ها ایجاد شده اند یا خیر؟ در صورتی که ایجاد نشده بودند کافیست یک بار دیگر از طریق بخش ساب دامین اقدام به ساخت موارد لازم کنید.

آپلود و ریستور کردن بک آپ

آپلود و ریستور کردن بک آپ

قدم پنجم: ست کردن dns های جدید روی دامنه

و اما آخرین مرحله تغییر دی ان اس های دامنه شما می باشد. هر هاستینگی برای خود دی ان اس های مشخصی دارد. اکنون که تمامی اطلاعات خود را به هاست جدید منتقل کرده اید لازم است بعد از انتقال فایل ها , دی ان اس های هاست جدید را روی دامنه خود ست کنید.
اگر نمی دانید DNS هاست جدیدتان چیست از پشتیبانی هاست جدید خود این مورد را بپرسید. بعد از اینکه دی ان اس ها را بدست آوردید باید وارد کنترل پنل دامنه خود شده و دی ان اس های جدید را روی آن ست کنید.
در صورتی که دامنه شما com باشد تغییرات در عرض چند دقیقه تا چند ساعت انجام خواهد شد. در صورتی که دامنه ir باشد عملیات مربوط به ست شدن دی ان اس ها ممکن است تا 24 ساعت طول بکشد و در این مدت شما نباید هیچ تغییری روی سایت خود انجام دهید زیرا تغییرات در هاست قبلی شما رخ می دهد.

نکته مهم: در صورتی که حجم فول بک آپ شما سنگین باشد, عملیات مربوط به دانلود و آپلود آن برای ریستور شدن بسیار زمان بر خواهد بود و حتی ممکن است بیشتر مواقع با مشکل رو به رو شوید. ما پیشنهاد می کنیم زمانی که قصد مهاجرت از هاستی به هاست دیگری را دارید و می خواهید سایت ورپرس را به هاست جدید انتقال دهید. بعد از تهیه فول بک آپ , با پشتیبانی هاست جدید خود ارتباط برقرار کرده و از آنها درخواست کنید که فول بک آپ تهیه شده را روی هاست جدید شما انتقال داده و ریستور کنند. شرکت های هاستینگ به دلیل دسترسی داشتن به سرور اصلی امکان انتقال فایل از هاستی به هاست دیگر را دارند و نیازی به دانلود و آپلود مجدد نخواهد بود. به همین دلیل عملیات انتقال سریع تر انجام خواهد شد.

نتیجه گیری

به طور کلی در این قسمت از سری آموزش انتقال سایت وردپرس از هاستی به هاست دیگر دو روش انتقال کاملاً دستی و انتقال به روش بک آپ را خدمت شما عزیزان توضیح دادیم. همان طور که در هر دو روش مشاهده کردید یک سری کارها جهت انتقال باید به صورت دستی انجام شود. همچنین اشاره کردیم که مطمئن ترین روش انتقال از طریق بک آپ می باشد. البته لازم است عملیات انتقال و ریستور را بعد از تهیه فول بک آپ به تیم پشتیبانی هاست جدید بسپارید.

در صورتی که در انتقال وردپرس به هاست جدید مشکلی برایتان رخ داد می توانید در بخش نظرات همین آموزش مشکلاتتان را با ما در میان بگذارید.

آموزش انتقال سایت با افزونه Duplicator – نصب بسته نصبی
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .