انتقال سایت وردپرس با استفاده از افزونه Duplicator یکی دیگر از روش های انتقال سایت می باشد. این روش انتقال ، مخصوص سایت های وردپرسی است.
در این بخش از سری آموزش انتقال سایت وردپرس نحوه انتقال از طریق افزونه داپلیکتور را با هم مورد بررسی خواهیم داد.

انتقال سایت وردپرس با افزونه داپلیکیتور

اگر با این روش انتقال سایت وردپرس آشنا نیستید اصلاً نگران نباشید. مراحل آنچنان پیچیده ای را پیش رو نخواهید داشت. ما در این بخش به طور کامل به بررسی این افزونه و نحوه انتقال سایت وردپرس با آن خواهیم پرداخت.

افزونه داپلیکیتور چیست ؟

داپلیکیتور یا به انگلیسی Duplicator یک افزونه جانبی مخصوص وردپرس می باشد. شما با نصب کردن این افزونه روی سایت وردپرس خود قابلیتی را به سایت اضافه می کنید که امکان تهیه یک پکیج کامل از سایت شما را فراهم می کند.
شما از طریق پکیج ساخته شده می توانید سایت خود را از هاستی به هاست دیگر , از لوکال هاست به هاست , از هاست به لوکال و … منتقل کنید. به پکیج هایی که توسط افزونه داپلیکیتور تهیه می شود به اصطلاح بسته های نصبی گفته می شود.

قبلا در بخش آموزش ها به موضوع بسته نصبی وردپرس با داپلیکیتور اشاره کرده ایم. که در این بخش به طور کامل تر نحوه انتقال سایت با این افزونه را توضیح خواهید داد.

انتقال سایت با داپلیکیتور برای چه کسانی مناسب است ؟

در حال حاضر روش انتقال سایت با استفاده از این افزونه بیشتر توسط طراحان قالب های وردپرس صورت می گیرد. چرا که این افراد بعد از طراحی یک قالب اقدام به ساخت دمو با آن می کنند.
در نهایت جهت فروش قالب خود یک بسته نصبی از دمو ساخته شده تهیه کرده و آن را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند تا با استفاده از بسته نصبی بتوانند سایت خود را دقیقاً شبیه به دمو آنلاین قالبی خریداری کرده اند پیاده سازی کنند.
همچنین برخی افراد که تمایل دارند ابتدا سایت خود را روی لوکال هاست پیاده سازی کرده و بعد از اتمام و آماده سازی سایت آن را به هاست خود انتقال دهند از افزونه داپلیکیتور استفاده می کنند.

قدم اول: نصب افزونه داپلیکیتور روی وردپرس

در ابتدا شما باید افزونه Duplicator را روی وردپرس خود نصب کنید. این افزونه دارای دو نسخه رایگان و پولی می باشد. البته نسخه رایگان آن تمامی نیازهای شما را برای انتقال سایت و ساخت بسته نصبی برطرف خواهد کرد.
برای این منظور در پیشخوان وردپرس خود وارد منو افزونه ها / افزودن شوید. در این قسمت ابتدا در قسمت جستجو نام افزونه یعنی duplicator را تایپ کنید تا وردپرس باکس مربوط به افزونه را برای شما ظاهر کند. به تصویر زیر نگاه کنید …

صب افزونه داپلیکیتور روی وردپرس

نصب افزونه داپلیکیتور روی وردپرس

در تصویر بالا مراحل نصب با استفاده از اعداد مشخص شده است. بعد از نصب روی دکمه فعال کردن کلیک کنید تا افزونه داپلکیتور روی وردپرس شما فعال شود.

اگر با نصب پلاگین ها آشنایی ندارید آموزش نصب افزونه وردپرس را دنبال کنید.

قدم دوم: ساخت بسته نصبی با افزونه Duplicator وردپرس

بعد از نصب افزونه دابلیکیتور در پیشخوان وردپرس شما یک منو جدید تحت عنوان Duplicator اضافه خواهد شد که باید برای تهیه بسته نصبی از سایت روی منو در مدیریت وردپرس کلیک کنید. محیط اولیه افزونه شبیه به تصویر زیر می باشد.

 بسته نصبی با افزونه Duplicator وردپرس

بسته نصبی با افزونه Duplicator وردپرس

در این بخش روی گزینه مشخص شده جهت تهیه بسته نصبی باید کلیک کنید. بعد از کلیک روی گزینه مشخص شده صفحه ای شبیه به تصویر زیر برای شما ظاهر خواهد شد.

تهیه بسته نصبی

تهیه بسته نصبی

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک سری اطلاعات در رابطه با بسته ای که قرار هست ایجاد شود برای شما نمایش داده می شود.
در این بخش بدون هیچ تغییری روی دکمه Next کلیک کنید. در صفحه بعدی افزونه داپلیکیتور شروع به اسکن کردن سایت شما می کند. شما در این بخش با پیغام Scanning Site روبه خواهید شد که بعد از اسکن کامل سایت صفحه ای شبیه به تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

ساخت بسته نصبی

ساخت بسته نصبی

در این بخش در صورتی که عملیات اسکن به درستی صورت گرفته باشد چندین گزینه توسط داپلیکیتور به شما نمایش داده خواهد شد که کنار هر کدام یک چراغ سبز رنگ وجود دارد و نشان دهنده عدم وجود مشکل در سایت شما می باشد.
اکنون در این بخش دکمه Build کلیک کنید تا داپلیکیتور عملیات ساخت بسته نصبی را شروع کند. بعد از کلیک روی این گزینه چند ثانیه طول خواهید کشید تا افزونه داپلیکیتور یک پکیج بسته نصبی از سایت شما به طور کامل تهیه کند.

بعد از اتمام عملیات ساخت بسته نصبی صفحه ای شبیه به تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

ساخته شدن بسته نصبی

ساخته شدن بسته نصبی

در این بخش پیغام ساخته شدن بسته نصبی برای شما ظاهر خواهد شد که از شما می خواهد فایل های مربوط به بسته ایجاد شده را دانلود کنید. برای این منظور روی گزینه های archive و installer کلیک کنید تا هر دو فایل برای شما دانلود شود.

قدم سوم: انتقال بسته نصبی به مقصد

بعد از تهیه کامل بسته نصبی و دانلود دو فایل بسته و فایل اینستالر یا نصب کننده , شما باید این دو فایل را به جایی که می خواهید سایت وردپرس را انتقال دهید ببرید.
برای مثال اگر قصد دارید سایت را از لوکال هاست به هاست انتقال دهید باید دو فایل مربوط به بسته نصبی را روی هاست خود در مسیر ریشه یعنی پوشه public_html آپلود کنید. و حتی برعکس اگر از روی هاست بسته تهیه کرده و قصد انتقال آن به لوکال هاست را دارید باید دو فایل مربوطه را در مسیر ریشه لوکال هاست خود قرار دهید.

توصیحاتی درباره فایل بسته نصبی

لازم است بدانید که این بسته نصبی شامل تمامی فایل های سایت وردپرس شما و حتی دیتابیس سایت شما می باشد. به طور کلی افزونه داپلیکیتور یک پکیج کامل از وب سایت شما که شامل فایل های وردپرس , قالب , افزونه ها , محتوای سایت , فایل های آپلود شده , دیتابیس و … را به صورت یکجا در یک فایل زیپ به شما تحویل می دهد.
در کنار آن یک فایل installer.php نیز برای شما تولید می کند که عملیات نصب بسته نصبی در مقصد را بر عهده دارد. یعنی شما بعد از آپلود دو فایل مربوط به بسته نصبی باید فایل installer.php را اجرا کرده و مراحل نصب را پیش ببرید.

به دلیل طولانی نشدن مقاله بخش بعدی آموزش انتقال سایت با استفاده از افزونه داپلیکیتور را در مقاله بعدی خدمت شما عزیزان توضیح خواهیم داد. اگر تا به اینجای کار مشکلی در ساخت بسته نصبی با افزونه داپلیکیتور داشتید می توانید در بخش نظرات مشکلات خود را مطرح کنید.

آموزش انتقال سایت وردپرس از هاستی به هاست دیگرآموزش انتقال سایت با افزونه Duplicator – نصب بسته نصبی
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .