در بخش دوم از سری آموزش انتقال سایت وردپرس به موضوع نحوه انتقال وردپرس از لوکال به هاست می پردازیم. این روش برای افرادی می باشد که سایت خود را روی لوکال هاست آماده سازی کردند و در نهایت بعد از آماده سازی کامل سایت قصد دارند سایت را روی هاست اصلی خود انتقال دهند.
با ما در ادامه این مقاله از کانی تمز همراه باشید.

نحوه انتقال وردپرس از لوکال هاست به هاست اصلی

همانطور که می دانید برای نصب وردپرس روی لوکال هاست لازم است از نرم افزارهای شبیه ساز هاست و سرور استفاده کنید. برای مثال در سیستم عامل ویندوز شما با استفاده از نرم افزار هایی مثل زمپ و ومپ می توانید یک وب سرور خانگی روی سیستم شخصی خودتان راه اندازی کنید. اکنون که سایت خود را روی لوکال راه اندازی و آماده کردید پس با این مباحث آشنایی کامل دارید و نیازی به توضیح بیشتر در این مورد نیست.

شما می توانید برای آشنایی با نصب وردپرس در لوکال هاست از آموزش نصب Xammp Server در ویندوز ، آموزش نصب Xammp Server در مک و یا آموزش نصب Wamp Server در ویندوز

آموزش انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی

آموزش انتقال سایت از لوکال هاست به هاست اصلی

فرقی نمی کند که شما با چه نرم افزاری وب سرور خانگی یا همان لوکال هاست را راه اندازی کرده اید. نحوه انتقال در همه آنها به یک شکل خواهد بود. در ادامه قدم به قدم اقدام به انتقال سایت وردپرس از لوکال به هاست خواهیم کرد.

قدم اول: تمامی فایل ها در لوکال هاست را ZIP کنید

ابتدا شما باید روی لوکال هاست خود تمامی فایل های مربوط به سایت وردپرسی که روی لوکال هاست راه اندازی کرده اید را به یک فایل فشرده یا ZIP تبدیل کنید.
اگر از نرم افزار xampp استفاده می کنید باید تمامی فایل های داخل پوشه htdocs را به حالت زیپ دربیاورید.و اگر از نرم افزار ومپ استفاده می باشد باید تمامی فایل های داخل پوشه www  را زیپ کنید. بعد از اینکه تمامی فایل ها را زیپ کردید. این فایل را باید روی هاست آپلود کنید .

قدم دوم: خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست

بعد از زیپ کردن فایل ها شما باید از دیتابیس سایت خود یک خروجی دریافت کنید. برای دسترسی به دیتابیس باید وارد آدرس localhost/phpmyadmin شوید. در این بخش شما دیتابیس های ایجاد شده روی لوکال هاست خود را می توانید مشاهده کنید. در تصویر زیر محیط پی اچ پی مای ادمین یا phpmy admin  را می توانید مشاهده کنید.

خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست

خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید شما ابتدا باید روی نام دیتابیس در ستون سمت چپ کلیک کنید تا جداول مربوط به دیتابیس مورد نظر برای شما ظاهر شود.
سپس باید روی منو Export در بالای صفحه کلیک کنید که در تصویر بالا مشخص شده است. بعد از کلیک روی این گزینه صفحه ای شبیه به تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد که می توانید عملیات خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست را تنظیم کنید.

خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست

خروجی گرفتن از دیتابیس در لوکال هاست

روی گزینه مشخص شده کلیک کرده و در پایین صفحه روی دکمه Go کلیک کنید. در این صورت به صورت خودکار یک فایل با فرمت sql برای شما دانلود خواهد شد که همان فایل خروجی از دیتابیس سایت وردپرس شما می باشد. این فایل را ما روی هاست و در بخش دیتابیس باید درون ریزی کنید.

قدم سوم: آپلود فایل زیپ مربوط به فایل های وردپرس

حال در این مرحله باید فایل زیپ که در قدم اول اقدام به تهیه آن کردید را روی هاست خود آپلود کنید. فرقی نمی کند شما از چه نوع هاستی استفاده می کنید.
نحوه آپلود در همه هاست ها به یک شکل می باشد و تنها محیط های کاربری آنها کمی با هم متفاوت است.
ما در این آموزش از هاست سی پنل استفاده می کنیم. برای شروع وارد هاست خود شوید.

داخل هاست به بخش File Manager مراجعه کنید. داخل مسیر فایل منیجر پوشه ای وجود دارد تحت عنوان public_html که شما باید وارد این پوشه شوید. این پوشه به اصطلاح ریشه هاست شما می باشد. باید فایل زیپ خود را داخل این مسیر آپلود کنید. حال برای آپلود روی دکمه آپلود در بالای صفحه کلیک کنید تا صفحه مربوط به بارگذاری فایل برای شما ظاهر شود.
در نهایت فایل زیپ که مربوط به فایل های لوکال هاست و سایت وردپرسی شما می باشد را انتخاب کنید تا آپلود انجام شود.

بعد از اتمام آپلود و 100 درصد شدن مراحل آن, به پوشه public_html برگردید. اکنون باید در این بخش فایل زیپ خود را که آپلود کرده اید را مشاهده کنید. لازم است فایل زیپ را از حالت زیپ خارج کنید به اصطلاح باید اکسترکتش Extract کنید. برای این کار روی فایل کلیک کرده و در بالای صفحه بین گزینه ها روی Extract کلیک کنید تا فایل از حالت زیپ خارج شود.

قدم چهارم: درون ریزی فایل دیتابیس لوکال هاست روی دیتابیس هاست اصلی

مرحله بعدی که آخرین مرحله می باشد درون ریزی دیتابیس است.
برای انجام اینکار شما باید ابتدا یک دیتابیس جدید داخل هاست خود ایجاد کنید. برای این منظور وارد صفحه ای اصلی هاست خود شده و روی گزینه مربوط به ساخت دیتابیس کلیک کنید.
در هاست های مختلف گزینه مربوط به ساخت دیتابیس Create Database نام دارد. که باید وارد این بخش شده و مراحل ساخت دیتابیس را پیش بروید. در زیر مراحل ساخت دیتابیس را می توانید مشاهده کنید.

توجه داشته باشید ما اطلاعات مربوط به دیتابیس را لازم داریم و باید نام دیتابیس , نام کاربری و رمز عبور دیتابیس را جایی مطمئن ذخیره کنید.

1- نام دیتابیس: در مرحله اول شما باید نام دیتابیس را وارد کنید و روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید.

2- نام کاربری دیتابیس و رمز عبور: در مرحله دوم باید نام کاربری دیتابیس را همراه با یک رمز عبور برای آن وارد کنید. و سپس روی گزینه ساخت نام کاربری کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید.

3- تیک زدن همه گزینه ها: در مرحله سوم صفحه ای برای شما ظاهر می شود که گزینه های مختلفی دارد باید همه گزینه های تیک بخورند. در ابتدا گزینه All وجود دارد که با کلیک روی آن همه گزینه ها تیک خواهند خورد. در نهایت روی دکمه مرحله بعد کلیک کنید.

4– ساخت دیتابیس به پایان رسید: مرحله چهارم پیغام موفقیت آمیز ایجاد شدن دیتابیس برای شما نمایش داده می شود.

بعد از سایت دیتابیس باید اقدام به درون ریز دیتابیسی کنیم که از روی لوکال هاست خروجی گرفته ایم. برای این کار وارد صفحه اصلی هاست خود شده و به بخش phpmyadmin مراجعه کنید. این بخش دقیقاً شبیه به phpmyadmin روی لوکال هاست شما می باشد. حال در این بخش در سمت چپ نام دیتابیسی که ایجاد کرده اید را مشاهده خواهید کرد.
روی نام دیتابیس یک بار کلیک کنید .
سپس در قسمت بالا بین منوها گزینه import را بزنید. در این صورت صفحه ای شبیه به تصویر زیر برای شما ظاهر خواهد شد که از شما می خواهد فایل sql که از روی لوکال دانلودش کردید را انتخاب کنید.

درون ریز دیتابیس

درون ریز دیتابیس

بعد از کلیک روی گزینه Browse فایل sql که در قدم دوم از دیتابیس خروجی گرفتید را انتخاب کرده و روی open کلیک کنید تا فایل وارد صفحه شود.
در نهایت در قسمت پایین همین صفحه روی دکمه go کلیک کنید تا عملیات درون ریزی انجام شود.
در صورتی که مراحل با موفقیت انجام شود یک پیغام داخل کادر سبز رنگی به شما نمایش داده خواهد شد که نشان دهنده موفقیت آمیز بودن مراحل درون ریزی می باشد.
در صورتی که پیغام با یک کادر قرمز رنگ به شما نمایش داده شد بدین معنی می باشد که برخی جداول از دیتابیس درون ریزی نشده اند و دستابیس دارای مشکل می باشد.

قدم پنجم: وارد کردن اطلاعات دیتابیس جدید داخل فایل wp-confog.php

اگر خاطرتان باشد هنگام نصب وردپرس روی لوکال هاست شما داخل فایل wp-config.php وردپرس نام دیتابیس لوکال هاست را وارد کردید.
اکنون باید سراغ این فایل رفته و اطلاعات مربوط به دیتابیس جدید را جایگزین اطلاعات قبلی کنید.
برای این منظور وارد ریشه هاست خود شوید.
همان پوشه public_html داخل این مسیر دنبال فایل wp-config.php بگردید. بعد از اینکه فایل را پیدا کردید باید این فایل را در حالت ویرایش باز کنید. ابتدا روی فایل کلیک کرده و در بین گزینه های مربوط به ویرایش روی edit کلیک کنید تا فایل در حالت ویرایش برای شما باز شود.

در نهایت بعد از باز شدن فایل بخشی که مربوط به اطلاعات دیتابیس می باشد.
اکنون در بخش های مربوط به نام دیتابیس , نام کاربری و رمز عبور دیتابیس ، اطلاعات دیتابیس جدیدی که در قدم چهارم ایجاد کردید را وارد کنید.
بعد از وارد کردن این اطلاعات تغییرات را ذخیره کنید.

قدم ششم: کار تمام است

اکنون شما موفق به انتقال سایت وردپرس از لوکال هاست به هاست اصلی شدید. برای بررسی کارهای انجام شده باید وارد مرورگر شده و آدرس دامین خود را داخل مرورگر وارد کنید. در صورتی که تمامی مراحل را به درستی پیش رفته باشید سایت وردپرسی شما به طور کامل مثل حالتی که قبلا در لوکال هاست بوده برای شما باز خواهد شد. و در صورت وجود مشکل ممکن است خطای های مختلفی به شما نمایش داده شود.

در صورتی که در انتقال سایت وردپرس از لوکال هاست به هاست اصلی مشکلی دارید می توانید در بخش نظرات همین آموزش مشکل خود را مطرح کنید. ما در سریعترین زمان ممکن مشکلات و سوالات شما را بررسی خواهیم کرد.
در بخش بعدی این سری آموزش وردپرس موضوع انتقال سایت از هاست به لوکال هاست را با هم بررسی خواهیم کرد.

آموزش انتقال سایت وردپرس – قسمت اول مقدمهآموزش انتقال سایت وردپرس از هاست به لوکال هاست
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .