با عرض سلام خدمت شما کاربران گرامی وب سایت کانی تمز ، در این مقاله می خواهیم یکی از آموزش های خاص که در وب ایران و خارج در هیچ سایتی منتشر نشده است را خدمت شما ارائه کنیم .

هشدار : قبل از انجام مراحل گفته شده در این آموزش از هر دو سایت خود فول بکاپ یا نسخه پشتیبان کامل تهیه کنید

آموزش ایجاد فول بکاپ در CPanel

آموزش ایجاد فول بکاپ در Direct Admin

شاید شما بخواهید به هر دلیلی  سایت وردپرسی را با هم ادغام کنید . اینکار مزایایی مانند افزایش تمرکز برای تیم اجرایی ، کاهش هزینه های مربوط به سایت ها ، افزایش سئو با ادغام شدن سایت ها و … را داشته باشد . اما ادغام 2 سایت متفاوت وردپرسی با توجه به اینکه هر کدام از این سایت ها دارای شرایط متفاوتی هستند کمی سخت به نظر می آید .

راهکاری که در این مقاله به شما نشان داده می شود یک راهکار مطلق نیست و ممکن است برای برخی سایت های وردپرسی جوابگو نباشد به همین علت که ممکن است سایت های شما بسیار با هم متفاوت باشند . ضمناً در این مقاله فقط و فقط نوشته های یک سایت را به سایت دیگر منتقل می کنیم و به مواردی مانند برگه ها کاری نداریم .

شاید به این مورد فکر کنید که اینکار با خروجی گرفتن از نوشته ها و درون ریزی آنها در سایت مقصد به سادگی امکانپذیر است ، اما اگر تعداد نوشته های سایت مبدا زیاد باشند ، در بیشتر مواقع هنگام درون ریزی رسانه هایی مانند تصاویر با خطا مواجه خواهید شد . پس باید به صورت دستی برخی کارها را انجام داد تا از صحت انتقال کامل نوشته ها و رسانه های مرتبط با آنها اطمینان پیدا کرد .

تفاوت دو سایت می تواند در افزونه های نصب شده ، ساختار کدنویسی قالب ها ، امکانات سفارشی قالب ها و … باشد . اما ما چارچوب کلی کار را به شما نشان می دهیم . در این مقاله به سایت وردپرسی که قصد داریم مطالب را از آن خروجی بگیریم ، سایت مبدا و به وردپرسی که مطالب به آن اضافه می شوند سایت مقصد می گوییم . خب شروع کنیم .

گام اول – خروجی گرفتن از همه نوشته های سایت مبدا

با استفاده از منوی ابزارها / برون بری یک خروجی XML از نوشته های سایت مبدا ایجاد کنید .

 

 

گام دوم – ایمپورت کردن یا وارد کردن فایل XML در سایت مقصد

برای اینکار به منوی ابزارها / درون ریزی بروید و گزینه  wordress را انتخاب کرده و روی “هم اکنون نصب کم ” کلیک کنید تا افزونه wordpress importerنصب شود و امکان درون ریزی فایل xml فراهم شود .

بعد از نصب روی “اجرای درون ریز ” کلیک کنید.

در هنگام درون ریزی تیک گزینه “دانلود و درون‌ریزی فایل‌های پیوست” را نزنید تا تصاویر درون ریزی نشوند . البته اگر مشکلی با برگرداندن فول بکاپ ندارید می توانید این گزینه را در حالت تیک دار قرار دهید ، شاید بدون مشکل تصاویر نوشته ها نیز با محتوای نوشته ها به وردپرس جدید منتقل شدند .

 

خب اگر نوشته ها به خوبی درون ریزی شده اند باید به سراغ تصاویر برویم . حالا  نوع تصویر داریم . تصاویری که در داخل نوشته ها وجود دارند ولی از سایت قدیم بارگذاری می شوند و تصاویر شاخص نوشته ها که باز هم از سایت قدیم خوانده و بارگذاری می شوند .

برای تصاویر داخل نوشته ها ابتدا افزونه Auto Upload Images را وردپرس مقصد نصب کنید . عملکرد این افزونه تنها در زمان ذخیره یا بروزرسانی نوشته ها فعال می شود . ترفندی که شما می توانید استفاده کنید این است که تعداد نوشته های قابل نمایش در صفحه لیست نوشته ها را روی عددی مانند 10 یا 20 قرار دهید و همه آنها را ویرایش سریع زده و بروزرسانی کنید. با این کار افزونه تمام تصاویر داخل نوشته های سایت مقصد را از سایت مبدا دانلود کرده و در کتابخانه رسانه قرار می دهد .

بعد از اینکه همه تصاویر داخل محتوای نوشته ها به خوبی به سایت جدید منتقل شدند ، به سراغ تصاویر شاخص می رویم . برای این مرحله باید چند کار را انجام داد .

1- ابتدا تمام تصاویر سایت قدیم ( فقط تصاویر اصلی و نه تصاویری که بوسیله وردپرس ، قالب و یا افزونه ها ایجاد شده اند ) را در یکی از پوشه های کتابخانه رسانه وردپرس جدید قرار دهید . منظور این است که در پوشه uploads در سایت مقصد یک پوشه با اسم مثلاً 2020 به عنوان اسم سال و یک زیر پوشه به نام 01 به شماره ماه ایجاد کنید . مسیر پوشه باید شبیه uploads/2020/01  باشد و باید تمام تصاویر اصلی در این پوشه به صورت مستقیم قرار بگیرند .

2- در سایت مبدا افزونه Better REST API Featured Images را نصب کنید تا اطلاعات تصاویر شاخص نوشته ها به Rest Api وردپرس اضافه شوند .

3- با استفاده از Rest Api وردپرس نوشته ها را به صورت 100 تایی در فایل هایی با نام postdb2.json ، postdb1.json  و … قرار دهید . این فایل های json که اطلاعات نوشته ها در آنها قرار دارند را ریشه قالب فعال سایت وردپرسی خود قرار دهید .

4- کد زیر را در فایل functions.php قالب فعال سایت مقصد قرار دهید.

دقت داشته باشید که در کدهای بالا مسیر فایل های تصویر شاخص پوشه uploads/2019/09  بوده و فایل های json ما با نام های postdb1.json تا postdb5.json  در ریشه قالب قرار گرفته اند .

همچنین برای اجرای کدهای فوق باید یک بار نوشته ها را به همان روشی که در پاراگراف های قبلی توضیح داده شد ویرایش سریع کنید . شما می توانید به صورت 10تایی یا بیشتر اینکار را انجام دهید .

سایر کارهای انتقال مانند دسته بندی های نوشته ها ، برچسب ها ، برگه ها ، فرم ها ، تنظیمات سایت و … را به شما واگذار می کنیم به علت اینکه هر سایتی با سایت دیگر در این موارد کاملاً متفاوت می باشد .

امیدواریم این تجربه ما در ادغام دو سایت وردپرسی برای شما نیز مفید واقع شود و بتوانید سایت های مورد نظر خود را به خوبی ادغام کنید . موارد مرتبط با این مقاله را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید . موفق باشید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .