آیا شما هم به دنبال روشی بدون افزونه برای تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس خود هستید؟

تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس به صورت دستی این اجازه را به شما می دهد تا بتوانید هرموقع که خواستید، از دیتابیس خود خیلی سریع، بکاپ تهیه کنید.

در این مقاله از کانی تمز قرار است به شما روشی آسان جهت تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس را به صورت دستی آموزش دهیم.

چه زمان و چرا باید بکاپ وردپرس به صورت دستی تهیه کرد؟

شما حتماً باید یک سیستم بکاپ گیری برای وب سایت وردپرسی خود داشته باشید تا اگر اطلاعات وب سایتتان حذف شد، بتوانید خیلی راحت و آسان آن ها را باز گردانید.

بسیاری از کاربران، دسترسی خود را از پنل مدیریت وردپرس از دست می دهند، به دلایل مختلفی مانند حملات سنگین به سایت و یا مشکلات اجرایی در افزونه ها. به طور معمول در این مواقع، بسیاری از آموزش ها پیشنهاد می کنند تا کاربران یک بکاپ از وردپرس تهیه کنند.

با این حال، اگر شما دسترسی به پنل مدیریت وردپرس نداشته باشید و قصد تهیه بکاپ را داشته باشید، می توانید به صورت دستی این بکاپ را تهیه نمایید.

یک بکاپ از دیتابیس به صورت دستی، دقیقاً همانند یک بکاپ تهیه شده از دیتابیس توسط افزونه می باشد.

تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس به صورت دستی از طریق phpMyAdmin

در این روش ما از phpMyAdmin برای تهیه بکاپ استفاده می کنیم. درواقع phpMyAdmin یک نرم افزار متن باز (Open Source) بوده که یک رابط کاربری تحت وب دارد و به کاربران این اجازه را می دهد تا بتوانند دیتابیس MySQL خود را مدیریت کنند. این سیستم به صورت پیش فرض بر روی اکثر هاست های وردپرسی نصب شده است.

در ابتدا شما نیاز دارید تا وارد کنترل پنل هاست وب سایت خود شوید. سپس از طریق بخش Databases بر روی گزینه phpMyAdmin کلیک کنید:

اینکار، پنجره phpMyAdmin را باز می کند. سپس شما باید در پنجره جدید، نام دیتابیس وردپرس خود را انتخاب کنید. پس از انتخاب کردن نام دیتابیس مورد نظرتان، جداولی (Tables) از دیتابیس نمایش داده می شود. حال در این بخش تنها باید بر روی گزینه Export کلیک کنید.

سپس در پنجره جدید از شما دو روش برای تهیه بکاپ، سوال کرده می شود. روش اول، روش آسان بوده که سریع برای شما بکاپ را تهیه می کند. روش دوم که روش پیشنهادی ما است، Custom یا همان سفارشی می باشد که گزینه های بیشتری را در اختیار قرار می دهد.

همانطور که گفتیم، با کلیک بر روی گزینه Custom، گزینه های بیشتری نمایش داده می شود. با کلیک بر روی این گزینه، بخشی با عنوان Tables نمایان می شود که در این بخش کاربران می توانند جداول وردپرسی انتخاب شده جهت تهیه بکاپ را مشاهده کنند.

به طور معمول، افزونه های وردپرسی، جداول مخصوص به خود را به این دسته از جداول اضافه می کنند. پیشنهاد ما این است که تمامی جداول را انتخاب کنید.

حال در بخش Output نیز می توانید گزینه های مختلفی را برای خروجی بکاپ مشاهده کنید. دقت داشته باشید که phpMyAdmin خروجی فایل بکاپ را در قالب یک فایل txt که گزینه آن با “View output as text” مشخص شده است؛ در اینجا شما نیاز دارید تا این گزینه را به Save output as file تغییر دهید.

اگر هم می خواهید که فایل بکاپ فشرده شود، در بخش Compression می توانید گزینه Zipped یا Gzipped را انتخاب کنید.

در آخر باید بر روی گزینه Go کلیک کنید.

حال phpMyAdmin شروع به ارسال فایل بکاپ برای شما، می کند.

پس از دریافت فایل بکاپ، کار تمام شده و شما موفق شدید تا یک بکاپ به صورت دستی از دیتابیس وردپرس خود تهیه کنید!

ساخت یک بکاپ دستی از دیتابیس وردپرس با cPanel

اکثر شرکت های میزبانی وب با کیفیت و با سابقه، در کنترل پنل های هاست های خود گزینه هایی را برای تهیه بکاپ قرار می دهند تا کاربران بتوانند خیلی راحت و آسان، بکاپ را از دیتابیس های خود تهیه کنند.

با این حال شما می توانید در کنترل پنل هاست خود، بر روی گزینه Backup کلیک کنید.

سپس صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا بخشی با عنوان Partial Backups را مشاهده کنید. در این بخش شما باید نام دیتابیس وردپرس خود را انتخاب کنید:

در آخر، با استفاده از این روش نیز می توانید بکاپی به صورت دستی از دیتابیس وردپرس خود تهیه کنید.

توجه: تهیه بکاپ از دیتابیس وردپرس به صورت دستی، راه حل جایگزین مناسبی برای تهیه یک بکاپ درست و مناسب نیست.

ما به شما پیشنهاد می کنیم تا از افزونه هایی استفاده کنید که به صورت خودکار و روزانه، از دیتابیس وردپرس شما بکاپ تهیه می کنند و آن را در یک Cloud یا همان حافظه ابری ذخیره می کنند. این راه می تواند راه حلی مناسب برای زمانی باشد که دیتابیس وب سایت شما مورد نفوذ قرار گرفته و تمامی اطلاعات آن حذف گردیده باشد.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .