همانطور که در جلسه قبلی از دوره آموزشی بک لینک سازی مشاهده کردید، ما یکسری توضیحات در رابطه با انواع انکر تکست ها و اینکه چگونه می توانیم یک بک لینک استاندارد بسازیم، ذکر کردیم.

حال در این جلسه می خواهیم به قسمت های مختلف یک وب سایت برای ساخت بک لینک اشاره کنیم.

قبل از هرچیز، بهتر است یک نکته کلیدی در رابطه با انکر تکست ها بگوییم. درواقع یک انکر تکست استاندارد نهایتاً از 4 کلمه تشکیل می شود و اگر انکر تکستی بیش از 4 کلمه شود، بیشتر یک جمله تبلیغاتی محسوب می شود تا یک انکر تکست استاندارد.

ارزش قسمت های مختلف وب سایت برای بک لینک سازی

هر یک از بخش های وب سایت، یک ارزش خاصی برای بک لینک دارند که در ادامه، مهم ترین آن ها را ذکر می کنیم.

بخش های مختلف سایت برای بک لینک

درواقع ربات های خزنده (Crawl) گوگل از طریق سورس سایت، بخش های مختلف وب سایت را بررسی می کنند و بر همین اساس، هر بخش از وب سایت، ارزشی دارد.

1. اولین مکانی که از نظر ارزش، در رتبه بالایی قرار دارد “هدر” وب سایت است. هدر وب سایت، بالاترین قسمت یک وب سایت است و علاوه بر اینکه موتور های جستجوگر به هدر وب سایت بسیار توجه می کنند، کاربران نیز به آن اهمیت بسیاری می دهند. زیرا اولین چیزی که کاربر با وارد شدن به یک وب سایت مشاهده می کند، هدر آن وب سایت است. بدین دلیل، بک لینک سازی در هدر یک وب سایت می تواند بسیار نتیجه مطلوبی را در پیش داشته باشد.

اگر به هدر وب سایت کانی تمز توجه کرده باشید، متوجه می شوید که لینک های بسیاری وجود دارند.

همانطور که مشاهده می کنید، در بخش هدر وب سایت و در بخش منو لینک هایی وجود دارند، اگر یکی از این لینک ها به صورت لینک خارجی باشد، آن لینک یک بک لینک بسیار با کیفیت در نظر گرفته می شود. حال اگر ما بتوانیم در هدر یک وب سایت با Domain Authority بالا، بک لینک دریافت کنیم، به طور جدی می توان گفت که نتیجه بسیار مطلوبی دریافت خواهیم کرد.

2. ما باید سعی کنیم تا بک لینک هایی که دریافت می کنیم در صفحه اصلی یک وب سایت باشند. منظور ما از صفحه اصلی یک وب سایت، درواقع صفحه ای است که کاربر با ورود به سایت، با آن صفحه مواجه می شود. صفحه اصلی بهترین مکان برای دریافت بک لینک با کیفیت، پس از هدر می باشد.

3. قسمت بعدی که ارزش بسیار مناسبی برای دریافت بک لینک دارد، قسمت محتوا (Content) است. قسمت محتوا نیز قسمتی است که یک وب سایت، محتویات مطالب و مقالات خود را در آن قرار می دهد. حال اگر ما بتوانیم بک لینک هایی را در محتوا یک وب سایت خارجی ایجاد کنیم، می توانیم از نتایج مطلوبی برخوردار شویم. البته به این نکته هم اشاره کنیم که هرچه بک لینک ساخته شده، در قسمت بالاتر و نزدیک تر به هدر وب سایت ساخته شود، ارزش بیشتری دارد.

و باز هم در این میان باید یک فاکتوری را یاد آوری کنیم، که درواقع باید سعی کنیم از انکر تکست های مرتبط با محتوا برای بک لینک سازی استفاده کنیم. گوگل نسبت به مرتبط بودن انکر تکست با محتوا بسیار حساس است و اگر متوجه شود که کلاً انکر تکست با محتوا ارتباط خاصی ندارد، ممکن است که به طور کلی هم وب سایت گیرنده بک لینک و هم وب سایت میزبان بک لینک را جریمه کند.

و نکته دیگر اینکه خیلی از افراد سعی دارند با سئو کلاه سیاه و استفاده بیش از حد یک انکر تکست برای بک لینک سازی، وب سایت خود را بالا بیاورند که این مسئله یک مسئله بسیار خطرناک است و در صورتی که گوگل متوجه این قضیه شود، ممکن است که وب سایت هدف را پنالتی کند.

4. بخش دیگری که ارزش تقریباً مناسبی برای ساخت بک لینک دارد، سایدبار یک وب سایت است. معمولاً در سایدبار هایی که انکر تکست های زیاد و غیر مرتبط قرار نگرفته باشد، می توان بک لینک های با کیفیتی ساخت. به این نکته ظریف هم اشاره کنیم که سایدبار سمت راست از سایدبار سمت چپ نیز ارزش بیشتری دارد و گوگل به سایدبار سمت راست، توجه بیشتری می کند.

5. بخش آخر نیز یعنی بخش فوتر وب سایت، می توان گفت که تقریباً ارزشی ندارد. بهتر است که ما وقتمان را برای بک لینک سازی در فوتر یک وب سایت نگذاریم چون گوگل نسبت به فوتر وب سایت ها بی توجه است. البته نمی توان گفت که کلاً لینک های فوتر نزد گوگل ارزشی ندارند، صد البته ارزش دارند اما ارزششان به قدری نمی باشد که بخواهیم در آن، بک لینک ایجاد کنیم.

بسیاری از طراحان وب نیز در فوتر قالب هایی که طراحی کرده اند، انکر تکستی برای لینک دهی به وب سایت خودشان قرار می دهند و بر این باورند که با اینکار می توانند بک لینک مناسب دریافت کنند که این عقیده اشتباه است.

دوستان دقت داشته باشید که به اندازه فعالیت وب سایتتان، باید بک لینک تهیه کنید. به طور مثال اینطور نباشد که وب سایت شما 20 مطلب و 10 صفحه داشته باشد اما 1000 بک لینک دریافت کند. این موضوع می تواند گوگل را به شک بیندازد و ممکن است که در زمان های آینده، وب سایت جریمه شود.

حال در آخر به نکته‌ای در رابطه با ساخت بک لینک در سایدبار وب سایت اشاره کنیم. تقریباً می توان گفت که در بیشتر وب سایت های وردپرسی، سایدبار ها در تمامی صفحات تکرار می شوند به جز صفحات تمام صفحه. که این موضوع باعث می شود که شما در سایدبار یک وب سایت، بک لینک تهیه کنید اما آن سایدبار در صفحات وب سایت تکرار شود. به تعداد دفعاتی که سایدبار تکرار می شود، شما بک لینک دریافت می کنید. به طور مثال سایدبار در 1000 صفحه تکرار شده است، در همین صورت شما 1000 بک لینک می توانید دریافت کنید. که البته باید فاکتور هایی که در قبل ذکر کردیم را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید بک لینک های با کیفیت دریافت کنید.

ما پیشنهاد می کنیم که جلسات این دوره را یک دور از اول به طور کامل مطالعه کنید تا اگر جزئیاتی فراموش کردید، یک یادآوری کلی بشود. و همچنین اکیداً پیشنهاد می کنیم تا از یک دفترچه‌ای جهت نت برداری و نوشتن نکات کلیدی که ما در این جلسات ذکر می کنیم استفاده کنید تا بتوانید در آینده، این نکات کلیدی را در دسترس داشته باشید.

آموزش بک لینک سازی – قسمت چهارمآموزش بک لینک سازی – قسمت ششم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .