ما در جلسه دوم نکاتی درمورد سیاست ها و قوانین گوگل ذکر کردیم و همچنین نکاتی در رابطه با زمان مناسب برای بک لینک سازی و لینک سازی خارجی نیز توضیح دادیم.

حال نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره کنیم، این است که ما درواقع نمی توانیم از شبکه های اجتماعی برای لینک سازی استفاده کنیم! اگر شبکه های اجتماعی این اجازه را به کاربران می دادند که بتوانند بک لینک تهیه کنند، نمرات اسپم سایتشان بسیار بالا می رفت. برای همین، بک لینک سازی در شبکه های اجتماعی بی فایده است اما چرا گفتیم باید فعالیت در شبکه های اجتماعی داشته باشیم؟ زیرا خود گوگل نیز اعلام کرده است که فعالیت روز افزون وب سایت ها در شبکه های اجتماعی می تواند بسیار مفید باشد.

در زمان گذشته، افزونه ای برای الگوریم PageRank برای مرورگر ها وجود داشت که کاربران می توانستند با استفاده از آن، اعتبار دامنه و صفحات وب سایتشان را آنالیز کنند، اما حال دیگر این افزونه در دسترس نیست و بجای آن، کاربران می توانند از وب سایت MOZ استفاده کنند.

وب سایت MOZ درواقع یک وب سایتی است که اعتبار یا همان Domain Authority وب سایت شما را تحلیل و بررسی می کند و نتایج را نشان می دهد. همچنین این وب سایت یکی از بهترین منابع برای یادگیری سئو است مخصوصاً بخش بلاگ آن.

 

نگاه دقیق تری به بک لینک (Backlink)

وب سایت MOZ درواقع یک توضیح بسیار مناسب و دقیق برای بک لینک گفته است که به شرح زیر می باشد.

معنای بک لینک

طبق گفته های وب سایت MOZ در رابطه با بک لینک، می توان گفت که بک لینک به عنوان “لینک های ورودی” و “لینک های برگشتی” نیز خوانده می شود و زمانی ایجاد می شود که یک وب سایتی به وب سایت دیگر لینک بدهد. درواقع لینک دادن به یک وب سایت خارجی بک لینک نام دارد.

همچنین وب سایت MOZ به این نکته نیز اشاره کرده که بک لینک سازی درواقع برای وب سایت حکم اعتماد را دارد. درواقع گوگل تنها از راه بک لینک سازی می تواند اعتبار یک وب سایت را بسنجد. زیرا زمانی که یک وب سایت بک لینک دریافت می کند، گوگل متوجه این قضیه می شود که محتویات آن وب سایت ارزش دارد و وب سایت های دیگر به آن وب سایت اعتماد داشته اند و در نهایت دریافت بک لینک باعث بهبود رتبه وب سایت در صفحات گوگل می شود.

البته باز هم باید به این موضوع اشاره کنیم که دریافت بک لینک با کیفیت تنها می تواند نتیجه مطلوب داشته باشد، زیرا زمانی که ما بک لینک می سازیم، سریعاً توسط الگوریتم پنگوئن گوگل بررسی می شوند.

حال ما به این نکته نیز اشاره کنیم که بک لینک سازی درواقع اعتبار دامنه (Domain Authority) وب سایت شما را افزایش می دهد. زمانی که اعتبار دامنه شما از جانب گوگل افزایش یابد، مزایای بسیاری می توانید دریافت کنید.

یکی از این مزایا این است که اعتماد گوگل نسبت به سایت شما بیشتر می شود و دیگر مزایا این است که مطالب شما توسط گوگل سریع تر ایندکس می شوند. درحال حاضر وب سایت هایی در ایران هستند که تنها ایندکس کردن مطالب جدیدشان از جناب گوگل تنها 10 ثانیه طول می کشد و در همان زمان به صفحه اول گوگل می روند.

و نکته دیگر نیز، زمانی که اعتبار دامنه وب سایت افزایش پیدا کند، دیگر مطالب وب سایتمان که برای آن ها بک لینکی ایجاد نکرده ایم نیز به صفحات اول گوگل می روند! این موضوع باعث می شود که کار در بک لینک سازی کمی آسان تر شود و در آینده نیازی نباشد که برای هر صفحه از وب سایت، بک لینک دریافت کرد.

انکر تکست چیست (Anchor Text) ؟

انکر تکست درواقع یک عبارت کلیدی است که دارای لینک می باشد. انکر تکست درواقع تنها در لینک سازی خارجی کارایی ندارد بلکه در لینک سازی داخلی نیز استفاده می شود. به طور مثال اگر ما در مطالبمان به کلمه کلیدی “آموزش سئو” لینک بدهیم، این می شود یک انکر تکست (Anchor Text).

ساختار یک کلمه انکر تکست به صورت زیر می باشد:

همانطور که در مثال بالا مشاهده می کنید، ما به عبارت آموزش سئو، لینک داده ایم و در نهایت یک انکر تکست ایجاد کرده ایم.

یک نوع انکر تکست های عمومی هم وجود دارند که شامل این موارد می شوند: عباراتی مانند “ادامه مطلب، عضویت در خبرنامه، بارگذاری مطالب بیشتر یا لینک صفحات“.

درواقع انکر تکست های عمومی ارزش کار کردن را ندارند و ما باید بیشتر تمرکزمان را بر روی انکر تکست هایی که شامل کلمات کلیدی می شوند، بگذاریم. انکر تکست هایی که در داخل محتویات سایتمان وجود دارد، لینک سازی داخلی می شود و انکر تکست هایی که در خارج از وب سایت ایجاد می شوند، لینک سازی خارجی به شمار می آیند.

حال قصد داریم یکسری نکات در رابطه با انکر تکست ها ذکر کنیم.

اول اینکه ما باید در انتخاب انکر تکست ها هوشمندانه عمل کنیم. یعنی باید انکر تکست یک عبارت کلیدی مناسب و استاندارد باشد نه یک جمله. توجه داشته باشید که جملات لینک دار جزء انکر تکست ها محسوب نمی شوند.

دوم اینکه نباید استایل اصلی انکر تکست را به وسیله CSS تغییر داد. به طور پیش فرض وقتی در سایتی به یک عبارت کلیدی لینک می دهیم، نهایتاً رنگ آن عبارت نیز تغییر می کند. ولی اینکه بخواهیم با استفاده از CSS استایل اصلی انکر تکست را تغییر دهیم، ممکن است از جانب گوگل جریمه شویم.

سوم اینکه ما نباید از انکر تکست ها در مطالبمان بیش از حد استفاده کنیم. برخی از افراد عقیده دارند که استفاده بیش از حد یک انکر تکست در یک مطلب، موجب این می شود که گوگل فرض کند آن مطلب برای آن عبارت کلیدی لینک دار، ارزش بسیاری دارد و رتبه آن را بالا می برد، که درواقع این عقیده کاملاً اشتباه است. ما به طور مثال در یک مطلب هزار کلمه ای، نهایتاً می توانیم تنها یک بار از یک انکر تکست خاص استفاده کنیم.

چهارم اینکه یک انکر تکست می تواند خاصیت فالوو یا نوفالوو را داشته باشد. درواقع در انکر تکست های داخلی یا همان لینک سازی داخلی، باید تمامی لینک ها را به صورت فالوو قرار دهیم ولی در لینک سازی خارجی نیز قرار دادن انکر تکست های نوفالوو نیز ضروری است. زیرا اگر از انکر تکست های فالوو مدام استفاده کنیم، گوگل نسبت به این قضیه مشکوک می شود و ممکن است که وب سایت را جریمه کند.

پنجم اینکه زمانی که می خواهیم یک انکر تکست ایجاد کنیم، باید آن را به صورت طبیعی و عادی و همچنین ارزشمند برای کاربران نیز تهیه کنیم. انکر تکست هایی که به صورت غیرطبیعی و مصنوعی ساخته می شوند و درواقع بی ربط هستند، توسط گوگل تشخیص داده می شوند و در نهایت وب سایت جریمه می شود.

آموزش بک لینک سازی – قسمت دومآموزش بک لینک سازی – قسمت چهارم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .