همانطور که در جلسه اول اشاره کردیم، الگوریتم پنگوئن باعث شد بسیاری از سئو کارانی که از بک لینک سازی برای بالا بردن رتبه وب سایتشان سوء استفاده می کردند، دیگر نتوانند به رویه کاریشان ادامه دهند.

حال شاید برایتان این سوال پیش آمده باشد که ما چرا داریم این مسائل را توضیح می دهیم. اولوین فاکتور موفقیت در بهینه سازی وب سایت، این است که ما دیدگاهمان نسبت به سئو باز باشد و محدود نباشد. ما درواقع با توضیح دادن این مسائل، قصد داریم که ابتدا دید شما را نسبت به بهینه سازی و سئو بیشتر باز کنیم.

با گذشت سال ها، این الگوریتم به طور مداوم آپدیت شد و در هر آپدیت، فاکتور های بیشتری جهت بک لینک سازی اضافه شد. در این میان، بد نیست به الگوریتم RankBrain گوگل نیز اشاره‌ای کنیم. الگوریتم RankBrain درواقع باعث شد وب سایت هایی که به طور دقیق بر روی سئو داخلی و خارجی سایت خود کار می کنند و در کنار آن نیز بک لینک های با کیفیت تولید می کنند، در نتایج بهتری ظاهر شوند.

همانطور که در زمان فعلی در موتور های جستجوگر مانند گوگل مشاهده می کنیم، وب سایت هایی که در رتبه های اول قرار دارند، هم از نظر On Page SEO و هم از نظر Off Page SEO بهینه هستند و کمتر سایتی پیدا می شود که اگر یکی از این دو فاکتور را رعایت نکرده باشد، در نتایج اولیه ظاهر شود.

سیاست های گوگل در سال های اخیر

برخی از قوانین و سیاست های گوگل از سال های دور تا به الان، هنوز از اهمیت بالایی برخوردار هستند و روز به روز نیز اهمیت‌شان بیشتر می شود. همانطور که در جلسه قبل ذکر کردیم، تنها هدف گوگل از قرار دادن این سیاست ها و قوانین، رشد دادن وب سایت هایی است که برای کاربران مفید هستند.

حالا برخی از کاربران فکر می کنند که خیلی از فاکتور های سئو گوگل که از قدیم وجود داشته، در زمان فعلی دیگر اهمیتی ندارد که این فکر کاملاً اشتباه است.

اولین فاکتور مهمی که هر سئو کار باید به آن توجه کند، سرعت وب سایت است!

بهینه سازی سرعت برای سئو

اگر به طور مثال در ده سال گذشته دقت کرده باشید، هر کاربر برای لود یک وب سایت باید بین 10 تا 20 ثانیه منتظر می بود، که با گذشت زمان صبر کاربران پایین تر آمده و با توجه به رشد سرعت اینترنت، هر وب سایت باید از سرعت مناسبی برخوردار باشد.

اگر وب سایت ما از سرعت خوبی برخوردار نباشد، هرچقدر هم که بر روی سئو و بک لینک سازی کار کنیم، متوجه می شویم که هیچ نتیجه‌ای دریافت نکرده‌ایم! و همین مسئله برمی گردد به موضوع راحتی و رضایت کاربر.

همچنین یکی از مسائلی که کاربران وردپرسی را به خودش مشغول کرده است، مسئله افزایش سرعت می باشد! معمولاً افزایش سرعت ، یک دغدغه بزرگی برای آن دسته از افرادی است که با وردپرس وب سایتشان را مدیریت می کنند. این وب سایت ها باید با استفاده از مواردی مانند CDN ، افزونه های کش ، بهینه سازی تصاویر و فشرده سازی فایل ها ، سرعت خود را افزایش دهند .

 

فاکتور دوم مربوط به امنیت وب سایت است.

امنیت وب سایت برای سئو

گوگل نسبت به موضوع امنیت وب سایت به شدت سخت گیر و با دقت است. با توجه به اینکه کلاهبرداری ها و سوء استفاده های بسیاری در فضای اینترنت صورت می گیرد، گوگل نیز تلاشش بر روی این است که وب سایت های قابل اعتماد و امن را در صفحات اول نشان دهد.

فاکتور سوم مربوط به فعالیت مرتب و روزانه وب سایت است!

فعالیت روزانه وب سایت برای سئو

فعالیت روزانه و منتشر کردن محتوای تازه بر روی وب سایت، یکی از فاکتور هایی است که برای گوگل از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. یکی از مسائلی که گوگل برای بک لینک سازی به آن توجه می کند، این است که آیا وب سایتی که درحال بک لینک سازی است، فعالیت روزانه دارد یا خیر.

معمولاً وب سایت هایی که فعالیت روزانه ندارند ولی همچنان وقتشان را بر روی تولید بک لینک می گذارند، هیچ نتیجه مطلوبی دریافت نخواهند کرد! زیرا گوگل متوجه این قضیه می شود که تمام بک لینک هایی که وب سایت هدف ساخته است مصنوعی می باشد.

برای همین، ما در کنار بک لینک سازی با کیفیت، باید فعالیت روزانه مرتب و منظم نیز داشته باشیم . ولی شاید با خودتان فکر کنید که من که وب سایت فروشگاهی دارم چگونه باید فعالیت روزانه داشته باشم. درواقع وب سایت های فروشگاهی نیز می توانند مانند دیجی کالا یک بخش مربوط به بلاگ فروشگاهشان باز کنند و مطالب تازه‌ای درمورد هرچه که می خواهند قرار دهند. همین موضوع باعث می شود که گوگل فکر کند وب سایت هدف، فعالیت روزانه دارد.

دو فاکتور مهم سئو

دو فاکتوری که در سئو حائز اهمیت است، یکی تولید محتوای مناسب برای کاربر است و دیگری نیز بک لینک سازی با کیفیت، که باید برای هر کدام همزمان وقت و تمرکز گذاشت. زمانی که ما برای وب سایتمان محتوای بهینه شده تولید می کنیم و سپس بک لینک سازی با کیفیت هم انجام می دهیم، گوگل فرض می کند که وب سایت ما محتوای با ارزشی دارد که بقیه وب سایت ها نیز به وب سایت ما لینک داده اند.

لازم به ذکر است که بک لینک سازی با کیفیت نیز می تواند در رتبه بندی وب سایت بسیار موثر باشد. درواقع می توان گفت بک لینک سازی 25 درصد از سئو یک وب سایت را می تواند تشکیل دهد.

چه زمانی باید لینک سازی خارجی انجام داد؟

زمان شروع لینک سازی خارجی

حال سوالی که ممکن است برای بسیاری از کاربران بوجود آید، این است که در چه زمانی باید لینک سازی خارجی را شروع کرد. درواقع اینطور می توان گفت که در ماه های اول راه اندازی وب سایت، نباید تمرکزمان تنها بر روی لینک سازی خارجی گذاشته شود.

1. تولید محتوا و طراحی مناسب وب سایت : همانطور که در قبل ذکر کردیم، ابتدا باید محتوای وب سایتمان را تکمیل کنیم و طراحی مناسبی داشته باشیم که بحث طراحی بر می گردد به مباحث Ui و Ux.

2. بهینه سازی سورس و سئو کردن محتوا : در ماه های دوم یا سوم نیز ما باید فایل های وب سایتمان را به طور استاندارد بهینه سازی کنیم. از فایل های CSS گرفته تا کد های HTML وب سایت که همه اینها باید بهینه سازی شوند. مبحث سئو کردن محتوا نیز یک مبحث بسیار مهم است که درواقع گوگل به آن اهمیت بسیاری می دهد.

3. شروع فعالیت در شبکه های اجتماعی : سپس ما باید در شبکه های اجتماعی نیز فعالیت داشته باشیم تا بتوانیم وب سایتمان را به همه معرفی کنیم. درواقع فعالیت در شبکه های اجتماعی یک نوع گسترش نام وب سایت در میان کاربران اینترنتی است.

4. زمان مناسب برای لینک سازی خارجی و بک لینک سازی : در ماه های چهارم یا پنجم نیز بهترین وقت برای شروع لینک سازی خارجی است. درواقع پس از انجام دادن فاکتور های قبلی نیز ما می توانیم به طور جدی، لینک سازی خارجی و بک لینک سازی را به طور استاندارد و با کیفیت شروع کنیم.

آموزش بک لینک سازی – قسمت اولآموزش بک لینک سازی – قسمت سوم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .