بک لینک سازی، یکی از اصول بهینه سازی موارد خارجی سایت یا همان Off Page SEO است که درواقع خیلی از وب سایت ها، چه در قدیم و چه در زمان حال، درحال استفاده از این تکنیک برای بالا بردن رتبه وب سایت خود هستند.

گرچه بک لینک سازی تنها یکی از ده ها اصول بهینه سازی موارد خارجی (Off Page SEO) است اما کار بر روی آن، می تواند نتایج بسیار خوبی را برای وب سایت رقم بزند.

حال مسئله ای که اینجا بوجود می آید این است که بک لینک سازی نیز اصول بد و خوب دارد! ممکن است ما با بک لینک سازی بی کیفیت، تنها رتبه وب سایتمان را از قبل بدتر کنیم و همین مسئله باعث می شود که خیلی از وبمستران و طراحان وب، از بک لینک سازی ترس داشته باشند، زیرا مسائل بسیاری زیادی باید در هنگام بک لینک سازی رعایت شوند و یک اشتباه می تواند کل مراحل پیشرفت را بهم بریزد!

حال بیایم بررسی دقیق تری بر روی Off Page SEO داشته باشیم.

اصول Off Page SEO

خیلی از افراد و کسانی که می خواهند بر روی سئو سایتشان کار کنند، فکر می کنند که Off Page SEO یعنی تنها لینک سازی خارجی! که این مسئله کاملاً غلط است! به همین دلیل، افراد زیادی تمام وقت و انرژی‌شان را بر روی لینک سازی خارجی می گذارند که در آینده شاید نتایج خاصی نمی شوند.

لینک سازی خارجی یا همان بک لینک سازی، همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، تنها یکی از اصول Off Page SEO است و با این حال، باید اولویت های اولیه را هم در نظر بگیریم. اولین چیزی که برای سئو وب سایت باید اولویت بندی شود، On Page SEO است! یعنی ابتدا ما باید موارد داخلی وب سایت را بهینه سازی کنیم و سپس به سراغ موارد خارجی یعنی همان Off Page SEO برویم.

تصویر زیر، اصول های Off Page SEO را به طور خلاصه نشان می دهد.

اصول Off Page SEO

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، لینک بیلدینگ تنها یکی از تکنیک ها می باشد و مباحث دیگری مانند ایمیل مارکتینگ، برند سازی، استفاده از شبکه های اجتماعی و… برای Off Page SEO حائز اهمیت هستند.

در این میان به این نکته هم اشاره کنیم که استفاده از ابزار Webmaster گوگل می تواند برای وب سایت بسیار مفید باشد. خیلی از افراد تنها وب سایتشان را در Webmaster tools ثبت می کنند و تا ماه ها به آن سر نمی زنند. این کار غلط است و باید روزانه به طور مرتب، آمار های وب سایت توسط Webmaster tools بررسی شوند. برخی اوقات نیز مشکلات و خطا هایی برای وب سایت ایجاد می شود که باید به آن ها توجه کرد، زیرا بی توجهی به خطا هایی که گوگل برای وب سایت در نظر می گیرد، می تواند بسیار مضر باشد.

حال مسئله برندینگ یا همان برند سازی نیز از نظر گوگل می تواند بسیار مفید باشد. توجه داشته باشید، زمانی که دامنه وب سایت از نظر گوگل یک برند باشد، می تواند موقعیت های بسیار خوبی را کسب کند. به طور مثال اگر ما دامنه‌مان توسط گوگل یک برند محسوب شود، می توانیم مطالبمان را زودتر از بقیه در گوگل ایندکس کنیم و از رتبه بهتری نیز در صفحات گوگل بهره مند شویم. لازم به ذکر است که گوگل نیز اعتمادش نسبت به سایتمان بیشتر می شود.

جالب است بدانید که لینک بیلدینگ نیز بر روی برند سازی تاثیر مثبت دارد! زمانی که ما بک لینک های استاندارد و با کیفیت تولید و در کنار آن نیز فاکتور های دیگر سئو را رعایت کنیم، می تواند در بحث برندینگ وب سایتمان موثر باشد.

اشتباه اکثر سئو کاران

همانطور که در قبل ذکر کردیم، بیشتر سئو کاران، فاکتور اصلی سئو را بک لینک سازی در نظر می گیرند! که این موضوع باعث می شود که بیشتر از آنکه بر روی کیفیت وب سایتشان تمرکز کنند، بر روی تولید بک لینک تمرکز می کنند.

خود شرکت گوگل نیز اعلام کرد که بک لینک سازی همانقدر که از نظر من می تواند مهم باشد، برای شما می تواند مضر باشد. یعنی بیشتر سئو کاران ممکن است با تولید بک لینک های بی کیفیت، ارزش وب سایتشان را پایین بیاورند.

در سال های 2010 و 2011 بک لینک سازی راهی بود که حتی وب سایت های بسیار ضعیف نیز می توانستند از طریق آن، به صفحات اول گوگل بیایند. و در آن زمان گوگل الگوریتم هایش ضعیف بود و نمی توانست در برابر اسپم و بک لینک های بی کیفیت، مقاومت کند. برای همین آمد و الگوریتم هایی مانند الگوریتم پاندا و پنگوئن را منتشر کرد.

اما حال، بک لینک سازی نسبت به گذشته، سخت تر شده و البته ارزش بک لینک های با کیفیت نیز بیشتر شده است!

در این میان باید به این نکته نیز اشاره کنیم که شاید در سال های قبل، گوگل با زبان فارسی آشنایی بسیاری نداشته و به دقت نمی توانسته مطالب کپی را از هم تشخیص بدهد، اما با گذشت سال ها، گوگل تقریباً در بیشتر زبان ها رشد بسیاری کرده و هر روز نیز با آپدیت هایی که منتشر می کند، بر روی کارش دقیق تر می شود. پس ما باید قبل از هرچیزی، با روند کاری گوگل آشنا بشویم تا بتوانیم وب سایت خودمان را رشد دهیم.

در سال 2010 یک الگوریتم از طرف گوگل با نام Pagerank عرضه شد. درواقع این الگوریتم یک سیستمی ایجاد می کرد که هر یک از صفحات وب سایت شما، زمانی که بک لینک دریافت کنند، به این معنا هست که این صفحات دارای ارزش هایی هستند که کاربران و مدیران وب سایت های دیگر، به آن لینک داده‌اند و در این صورت، رتبه آن وب سایت در صفحات گوگل بهتر می شد. همین موضوع باعث شد که بسیاری از سئو کاران از این قضیه سوء استفاده کنند و بک لینک های اسپم به مطالب و صفحات وب سایت خودشان ایجاد کنند.

بدین دلیل، گوگل دست بکار شد و برای مقابله با این سوء استفاده، الگوریتمی با نام الگوریتم پنگوئن عرضه کرد که اولین نسخه آن در سال 2012 رونمایی شد. این الگوریتم درواقع آمد و جلوی کسانی را که بک لینک خرید و فروش می کردند یا تبادل انجام می دادند را گرفت.

با ما در ادامه این سری آموزشی سئو همراه باشید .

آموزش بک لینک سازی – قسمت دوم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .