تست و آزمایش سرعت یک وب سایت وردپرس، مسئله ایست که شاید بسیاری از کاربران و مدیران وب سایت ها را درگیر خود کرده است. در سطح اینترنت، صدها وب سایت وجود دارد که امکان تست سرعت وب سایت را در اختیار کاربران قرار می دهند، اما کاربران، بخصوص کاربران مبتدی، نمی توانند نتایج تست سرعت وب سایت خود را به صورت صحیح درک کنند.

در ادامه این مقاله می خواهیم به شما کاربران ارجمند کانی تمز، روش صحیح تست سرعت یک وب سایت را توضیح دهیم و همچنین بهترین ابزار هایی که می توان برای این کار استفاده نمود را معرفی کنیم.

بهترین ابزار ها برای تست سرعت وب سایت

به طور کلی، وب سایت های بسیار زیادی به صورت رایگان یا پولی وجود دارد که هر کدام از آن ها، سرویس تست سرعت سایت را در اختیار کاربران قرار می دهند و به کاربران این اجازه را می دهند تا بتوانند سرعت وب سایت خود را به روش های مختلفی بررسی و آنالیز کنند.

در اینجا، شما نیازی نیست تا تنها از یک ابزار، برای تست سرعت وب سایت خود استفاده کنید. درواقع می توانید از چندین ابزار مختلف برای تست سرعت وب سایت خود استفاده کنید.

با این حال، ما پیشنهاد می کنیم که کاربران از این ابزار ها برای افزایش و بهبود سرعت و عملکرد وب سایت خود، استفاده کنند. تلاش کردن برای بدست آوردن نمره بسیار خوب در ابزار های تست سرعت وب سایت، می تواند تقریباً غیرممکن و بسیار سخت باشد.

شما باید هدف اصلی خود از استفاده از این ابزار ها را، بهبود سرعت بارگذاری صفحات وب سایت خود برای کاربرانتان قرار دهید تا کاربرانتان بتوانند از سرعت بالای بارگذاری صفحات وب سایتتان لذت ببرند و از تجربه کاربری عالی بهره مند شوند.

با این گفتار، بیاید نگاهی به بهترین ابزار ها برای تست سرعت وب سایت، بیندازیم.

1. IsItWP

ابزار IsItWP درواقع یکی از بهترین ابزار های رایگان تست سرعت وب سایت های وردپرسی می باشد و رابط کاربری آن برای افراد مبتدی بسیار مناسب است. این ابزار، به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به سادگی و در کمترین زمان، سرعت و عملکرد وب سایت وردپرسی خود را آزمایش کرده و نتایج را بررسی کنید. نتایج مختلفی وجود دارد و در نتایج، می توانید نکاتی که باعث کند شدن وب سایت وردپرسی شما شده اند را مشاهده کنید.

همچنین شما می توانید در وب سایت IsItWP پیشنهاداتی برای سازمان دهی و بهبود سرعت وب سایت وردپرسی خود دریافت کنید و آن ها را به صورت گام به گام دنبال کنید.

2. Pingdom

وب سایت Pingdom یکی دیگر از وب سایت های کاربردی و محبوب جهت تست عملکرد و سرعت وب سایت می باشد. این وب سایت این امکان را به شما می دهد تا بتوانید وب سایت خود را در مکان های جغرافیایی مختلفی، از نظر سرعت و عملکرد، تست کنید؛ همین موضوع باعث می شود که شما بتوانید آمار و نتایج بهتر و کاربردی تری نسبت به مکان های جغرافیایی کاربران وب سایت خود بدست آورید.

نتایج حاصل از تست وب سایت در Pingdom، بسیار آسان و قابل درک هستند و در هر نتیجه، جزئیات نیز گزارش داده می شود. همچنین در بالای هر منبعی که از وب سایت بارگذاری می شود، پیشنهاد هایی جهت بهبود و بهینه سازی وب سایت ارائه می شود.

3. Google Pagespeed Insights

سرویس Google Pagespeed Insights یک سرویس مانیتورینگ و تست سرعت و عملکرد وب سایت می باشد که توسط گوگل توسعه یافته است. سرویس Google Pagespeed Insights به شما این امکان را می دهد تا وب سایت خود را در دو پلتفرم موبایل و دسکتاپ تست کنید. زمانی که نتایج نشان داده می شوند، شما می توانید بین دو نتیجه “موبایل” و “دسکتاپ” سوییچ کنید و گزارش های داده شده مربوط به هر یک از این دو پلتفرم را مشاهده کنید. همچنین این سرویس، پیشنهاد هایی برای بهینه سازی وب سایت برای کاربران موبایل و دسکتاپ را نیز ارائه می کند تا شما بتوانید وب سایت خود را برای هر دو پلتفرم، بهینه سازی کنید.

نکته ای که در رابطه با این سرویس وجود دارد، گزارش ها و رابط کاربری کمی پیچیده و نامفهوم برای افراد مبتدی می باشد.

4. GTmetrix

وب سایت GTmetrix یکی دیگر از وب سایت های بسیار محبوب تست سرعت و عملکرد وب سایت می باشد. این وب سایت، به کاربران امکان تست سرعت وب سایت را با استفاده از دو ابزار pagespeed و YSlow ارائه می کند. شما در این وب سایت می توانید مکان جغرافیایی و همچنین مرورگر مورد نظر جهت تست سرعت وب سایت خود را، با ساختن یک اکانت رایگان، تغییر دهید. همین موضوع باعث می شود که شما بتوانید وب سایت خود را بر روی مرورگر های مختلف و همچنین مکان های جغرافیایی متنوع، تست کنید.

در نتایج حاصل از وب سایت GTmetrix، جزئیاتی از گزارش انجام شده و همچنین یک خلاصه ای از سرعت و عملکرد وب سایت، نمایش داده می شود. در این سرویس، شما می توانید در نتایج حاصل، از هر یک از ابزار pagespeed و YSlow برای مشاهده پیشنهادات بهبود سرعت وب سایت خود، استفاده کنید؛ به این صورت که با کلیک بر روی هر کدام، پیشنهادات مربوط به آن ابزار نمایش داده می شود.

5. WebPageTest

وب سایت WebPageTest نیز یکی دیگر از سرویس های رایگان تست سرعت وب سایت می باشد. تفاوتی که این سرویس با سرویس های قبلی دارد، پیشرفته بودن گزارش های آن می باشد؛ به صورتی که کاربران مبتدی نمی توانند به صورت واضح و کامل، گزارش های وب سایت خود را درک کنند. اما با این حال، شما با استفاده از این سرویس می توانید مکان جغرافیایی و همچنین مرورگر مورد نظر را برای تست سرعت وب سایت خود، انتخاب کنید.

به صورت پیش فرض، WebPageTest سه بار به صورت همزمان، سرعت وب سایت شما را تست می کند و هنگام نمایش نتایج، شما می توانید با کلیک بر روی هر تست انجام شده، مشخصات و نتایج مربوط به آن را مشاهده کنید.

6. Load Impact

سرویس Load Impact نسبت به سایر سرویس های معرفی شده، کمی متفاوت است. این سرویس این امکان را به شما می دهد تا وب سایت خود را از نظر تعداد بازدید ها به صورت همزمان، تست کنید؛ به صورتی که در حین تست، این سرویس بازدید های زیادی را در زمان های مختلف به وب سایت شما هدایت می کند و مشخص می کند که وب سایت شما، در چه تعداد بازدید همزمان، کاهش سرعت پیدا می کند.

نکته ای که در رابطه با این سرویس وجود دارد، پولی بودن آن است؛ البته یک مدت زمان رایگان و محدود برای تست سرویس وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. در نسخه محدود رایگان، شما تا سقف 25 بازدید به صورت همزمان، می توانید به وب سایت خود ارسال کنید. اما در نسخه پولی، می توانید وب سایت خود را با ترافیک های بسیار سنگین تر، تست کنید.

به صورت کلی، این سرویس یک سرویس مناسب برای تست سرعت وب سایت بخصوص برای زمانی است که می خواهید سرعت وب سایت خود را در هنگام ترافیک های سنگین، محک بزنید.

7. Uptredns

سرویس Uptrends یکی دیگر از سرویس های رایگان تست سرعت وب سایت می باشد. این سرویس به شما این امکان را می دهد تا بتوانید وب سایت خود را در موقعیت های جغرافیایی مختلف، مرورگر های متنوع و دو پلتفرم موبایل و دسکتاپ تست کنید.

نتایج حاصل از تست در این سرویس بسیار آسان و قابل فهم هستند و همچنین به شما، نتایج عملکرد وب سایت از نظر pagespeed گوگل را هم نشان می دهد. همچنین در صفحه نتایج، می توانید صفحه را به سمت پایین اسکرول کرده تا بتوانید منابع وب سایت خود را همراه با مشکلات آن، بررسی کنید.

8. Byte Check

سرویس Byte Check یک سرویس برای تست سرعت پاسخگویی وب سایت می باشد. این سرویس، مخصوصاً برای تست اندازه گیری TTFB یا همان Time to first byte می باشد که این مقدار، مربوط به زمانی است که وب سایت شما، اولین مقدار بایت داده را به مرورگر کاربر ارسال می کند. این سرویس برای تست سرعت هاست وب سایت وردپرسی‌تان بسیار موثر می باشد.

در نهایت شما می توانید از تمامی سرویس های معرفی شده در بالا، برای تست سرعت و عملکرد وب سایت خود استفاده کنید. اما تنها اجرا تست و مشاهده نتایج، کمکی به بهبود سرعت وب سایتتان نمی کند. بلکه باید یادبگیرید که چگونه به صورت صحیح، تست سرعت را بر روی وب سایت خود انجام داده و چگونه از نتایج می توان برای بهبود سرعت استفاده کرد.

چگونه می توان به صورت صحیح، تست سرعت وب سایت انجام داد؟

اجرا یک تست سرعت وب سایت، به طور دقیق نمی گوید که سرعت وب سایت شما چقدر است. همانطور که می توان دید، اینترنت مانند یک اتوبان است. برخی اوقات، شلوغی و تراکم ترافیک بسیار بالا است که سرعت شما را کم می کند، و برخی اوقات نیز جاده بسیار خلوت است که شما می توانید با سرعت خوب و بالا، به راه خود ادامه دهید.

در اینجا، چند فاکتور مختلف وجود دارد که رعایت آن ها، می تواند در دقت نتایج سرعت وب سایتتان موثر باشد. به همین دلیل، شما حتماً نیاز دارید تا این فاکتور ها را قبل از انجام تست سرعت وب سایت خود، رعایت کنید. در ادامه، این فاکتور های مهم را بررسی می کنیم.

1. اجرا چندین تست مختلف

در اینجا، فاکتور های مختلفی وجود دارد که نتایج تست سرعت وب سایتتان را متفاوت می کند. حتی سرویس های تست سرعت وب سایت که بر روی سرور های ابری پرسرعت در حال اجرا هستند، ممکن است نتایج مختلفی با یکدیگر داشته باشند.

مهم ترین نکته ای که در مشاهده نتایج تست می توانید متوجه آن شوید، مقدار زمانی است که طول می کشد تا صفحه شما دانلود شود. در نتیجه، ما پیشنهاد می کنیم که حداقل 3 تست سرعت بر روی وب سایت خود از سرویس های مختلف، انجام دهید.

شما می توانید از نتایج حاصل، یک میانگین تهیه کنید و سپس تصمیم به بهبود سرعت وب سایت خود، بگیرید.

2. تست سرعت در مناطق جغرافیایی مختلف

اگر بیشتر بازدیدکنندگان وب سایت شما، از قاره آسیا باشند اما تست سرعت وب سایت شما، توسط سرور های قاره آمریکا انجام گردد، نتایج حاصل دقیق نخواهد بود.

در نتیجه، نتایج تجربه کاربری متفاوتی به شما داده می شود تا تجربه کاربری واقعی که بازدیدکنندگان وب سایت شما، دریافت می کنند.

برای همین است که ما پیشنهاد می کنیم تا از سرویس گوگل آنالیز (Google Analytics) برای ردیابی موقعیت مکانی بازدیدکنندگان وب سایت خود استفاده کنید. با همین کار، قادر خواهید بود تا متوجه شوید، اکثر بازدیدکنندگان وب سایت شما از چه موقعیتی هستند و در پی همین نتیجه، می توانید موقعیت جغرافیایی تست سرعت وب سایت خود را بر اساس آن، تنظیم کنید.

به طور مثال، اگر متوجه شدید که اکثر بازدیدکنندگان وب سایت شما، از اروپا هستند، تست سرعت وب سایت با یک سرور آلمانی می تواند بسیار موثر و دقیق باشد.

اگر هم که بازدیدکنندگان شما در مکان های جفرافیایی مختلفی پراکنده هستند، می توانید تست سرعت وب سایت خود را در چندین مکان جغرافیایی انجام دهید و مشاهده کنید که سرعت وب سایتتان، در مکان های مختلف، به چه صورت است.

3. مطمئن شوید که کش وب سایتتان فعال است

مطمئن شوید که کش (Cache) وب سایتتان قبل از انجام تست سرعت، فعال می باشد. این موضوع باعث می شود که متوجه شوید، کش وب سایتتان در افزایش سرعت، چقدر موثر بوده است.

حال مشکل اینجاست که برخی از راه حل های کشینگ، تنها کش را زمانی ذخیره می کند که یک کاربری به وب سایت، درخواستی ارسال کند. این بدین معنیست که کش مدت زمانی را می گیرد تا ساخته شود و ممکن است که در طی زمان تست سرعت، منقضی شود.

به همین دلیل است که ما پیشنهاد می کنیم از افزونه های کش وردپرس محبوب و کاربردی مانند WP Rocket استفاده کنید.

4. چک کردن عملکرد فایروال یا سرویس CDN

درحالی که افزونه های کش وردپرس، می توانند کار های بسیار زیادی انجام دهند، از این رو از محدودیت های بسیاری هم برخوردار هستند. به طور مثال، این افزونه ها نمی توانند در برابر حملات DDOS مقاوم باشند و آن ها را مسدود کنند. همچنین این نوع افزونه ها، در برابر ربات های اسپم هیچ واکنشی نشان نمی دهند و همین موضوع باعث می شود که منابع وب سایت شما، هدر برود.

به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم از سرویس های فایروال، برای وب سایت خود استفاده کنید.

استفاده از یک سرویس CDN نیز برای افزایش سرعت و همچنین امنیت وب سایت، فوق العاده پیشنهاد می شود. سرویس CDN این امکان را به شما می دهد تا بتوانید فایل هایی مانند تصاویر، شیوه نامه ها و اسکریپت ها را که در سرور وب سایتتان ذخیره هستند و به طور مستقیم، برای کاربران ارسال می شوند را از طریق نزدیک ترین شبکه جهانی، ارسال کنید. به طوری که اگر یک کاربر در اروپا مستقر بود و درحال استفاده از وب سایت شما بود، سرویس CDN فایل هایی که قرار است برای او دانلود شود را در نزدیک ترین سرور در اروپا، برای او ارسال می کند و همین موضوع باعث می شود که سرعت بارگذاری وب سایت بالا رود.

فعال کردن سرویس CDN و فایروال وب سایت قبل از انجام تست سرعت، می تواند بر روی نتایج حاصل، بسیار موثر باشد.

5. درک نتایج حاصل از تست سرعت

پارامتر بسیار مهمی که در نتایج حاصل از تست سرعت باید به آن دقت کنید، مقدار زمانی است که طول می کشد تا وب سایت شما به صورت کامل بارگذاری شود.

این پارامتر، درواقع پارامتری است که بر روی تجربه کاربری بازدیدکنندگان وب سایت شما، بسیار موثر می باشد. در نتیجه، اگر مدت زمان بارگذاری صفحات وب سایت شما، طولانی شود، کاربرانی که قصد بازدید از وب سایتتان دارند، ممکن است از تجربه کاربری بدی بهره مند شوند و دیگر به سراغ سایت شما نیایند.

به طور ایده آل، وب سایت شما باید در عرض کمتر از 5 ثانیه، به طور کامل بارگذاری شود، در غیر این صورت، نتایج تست سرعت می تواند همراه با گزارش هایی نمایش داده شود. در گزارش ها، شما باید به دنبال منابعی باشید که سرعت وب سایت را کند می کنند.

این منابع می تواند تصاویر، شیوه نامه ها و اسکریپت ها باشند. در این صورت شما باید مطمئن شوید که آن منابع مانند تصاویر، از طریق کش وردپرس یا CDN بارگذاری می شوند.

همچنین شما باید به مقدار زمانی که سرور وب سایت شما به یک درخواست، پاسخ می دهد و زمانی که طول می کشد تا اولین بایت داده ارسال شود، هم توجه داشته باشید.

لازم به ذکر است که بگوییم شما باید به فشرده سازی gzip هم توجه داشته باشید و مطمئن شوید که این فشرده سازی، به صورت صحیح درحال کار کردن است. در مقاله “فعال سازی gzip در وردپرس” که به طور رایگان در کانی تمز منتشر شده است، می توانید نحوه فعال سازی این فشرده ساز را برای وب سایت خود مطالعه کنید.

همچنین اگر وب سایت شما درحال استفاده بیش از حد تصاویر و ویدیو است، پیشنهاد می شود که حالت lazy load یا همان بارگذاری تنبل را در وب سایتتان فعال سازید. درواقع حالت lazy load حالتی است که تصاویر و ویدیو ها زمانی برای کاربر بارگذاری می شوند که کاربر صفحه را به سمت پایین اسکرول کند و به آن تصویر یا ویدیو برسد. در مقاله “فعال سازی حالت lazy load در وردپرس” می توانید نحوه فعال سازی این حالت را در وب سایت وردپرسیتان، مطالعه کنید.

امیدواریم شما نیز با بررسی دقیق و کامل سرعت وب سایت خود آن را برای کاربران تان بهینه کنید تا علاوه بر بهبود تجربه کاربری ، به سئو سایت خود نیز کمک کنید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .