چگونه لینک های سایت وردپرس را در نتایج گوگل به نمایش بگذاریم ؟

امروز قصد داریم در این مطلب ، موضوعی را به شما آموزش دهیم که دغدغه و سوال بسیاری از وبمسترها و کاربران می باشد. شاید عنوان پست کمی گیج کننده باشد  اما با مشاهده عکسی که در ادامه مطلب به شما نمایش می دهیم به صورت کامل از موضوع پست آگاه خواهید شد.

هنگامی را در نظر بگیرید که شما یک برند خاص را در گوگل جستجو می کنید و یا اسم یک سایت خاص را در گوگل وارد می کنید و دکمه اینتر را میزنید ، در این حالت بسیاری از سایت ها به حالت عادی نمایش داده می‌شوند اما شما گاهی اوقات سایت هایی را می بینید که لینک صفحات مختلف آن وب سایت نیز در نتایج گوگل نمایش داده می شود و این طرز نمایش و وجهه ای که به سایت داده می شود کاربر را وادار می کند که بر روی آن سایت کلیک کند و در نتیجه باعث افزایش رنک وب سایت می شود.

نمونه این نوع جستجو ها را می توانید در عکس زیر ببینید و منظور ما را به صورت کامل متوجه شوید لطفاً به عکس زیر و قسمتی که با کادر قرمز دور آن خط کشیده ایم توجه کنید.

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید در نتایج گوگل هنگامی که شما نام یک برند خاص مثل کانی تمز را جستجو می کنید، نتایج به صورت طبقه بندی شده و زیبا نمایش داده می‌شوند و به صورت قابل توجهی باعث جذب کاربران و جلب اعتماد آنها می‌شود. به این لینک ها  google sitelinks از سایت شما گفته می شود.

شکی نیست که حتی اگر برای مدت کوتاهی در زمینه مدیریت وب سایت کار کرده باشید با این موضوع برخورد کرده اید و دوست دارید که این ویژگی را نیز به سایت خود اضافه کنید. در طول این مطلب قصد داریم نحوه چگونگی این کار را به شما آموزش دهیم پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

در این پست به بررسی مطالب زیر می‌پردازیم.

  1. Google sitelinks چیست؟

  2. چرا گوگل سایت لینک ها مهم هستند ؟

  3.  چگونه گوگل سایت لینک را برای سایت وردپرسی خود فعال کنیم ؟

  4. چگونه باکس جستجوی گوگل سایت لینک را اضافه کنیم ؟

Google sitelinks چیست؟

گوگل سایت لینک های یک سایت، صفحات مختلفی از یک وبسایت هستند که در نتایج جستجوی موتور جستجوی گوگل در زیر نام آن سایت نمایش داده می‌شوند. معمولاً این صفحات، لینک های داخلی به صفحات پر بازدید این سایت های هستند. این نتایج معمولاً زمانی نمایش داده می‌شوند که شما در گوگل به دنبال یک برند خاص و یا یک نام خاص جستجو را انجام می دهید. پس این نتایج نمایش داده می‌شوند تا نتیجه بهتر و مطمئن تری را به شما نمایش دهند و یقیناً همین طور هم هست. هنگامی که شما به دنبال یک برند خاص هستید با واردکردن کردن نام آن در موتور جستجوی گوگل ، گوگل نتیجه را به صورتی که در عکس بالا نمایش داده شده ، به شما نشان می دهد شما مطمئن شوید که نتیجه درستی را پیدا کرده اید.

تعداد لینک ها برای سایت های مختلف متفاوت می باشد و این نتایج معمولاً  شامل 2، 4 و یا 6 عدد لینک می باشد  که در زیر نام اصلی وب سایت نمایش داده می شوند. همانطور که در عکس بالا می بینید این تعداد نتایج برای وب سایت کانی تمز  تعداد ۶ لینک می باشد.  این نتایج کاملاً بر اساس الگوریتم های موجود در گوگل می باشد تا بهترین تجربه کاربری را برای کاربر فراهم کند و کاربر به صورت مستقیم بر روی صفحه ای که به دنبال آن هست کلیک کند بدون اینکه وقت بیشتری از او تلف شود.

اگر سایت شما به تازگی تاسیس شده و یا ترافیک زیادی وارد آن نمی شود که منظورمان از ترافیک همان تعداد بازدید کننده می باشد امکان این که گوگل سایت لینک برای سایت شما نمایش ندهد زیاد است. نگران نباشید در این مطلب قصد داریم نکاتی را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن می توانید گوگل سایت لینک، سایت خود را تحت تاثیر قرار دهید.

چرا گوگل سایت لینک مهم هستند ؟

گوگل سایت لینک و نمایش آن برای یک برند خاص آرزوی هر متخصص سئو و صاحب یک کسب و کار می باشد، چرا که گوگل سایت لینک به برند شما کمک می کند تا خود نمایی کند و بیشتر دیده شود. در زیر ۵ دلیل اصلی که چرا “گوگل سایت لینک” مهم  هست را می بینید.

1. گوگل سایت لینک باعث افزایش تعداد کلیک بر روی وب سایت شما می شود

مطالعات نشان می دهد که ۳ نتیجه برتر در نتایج گوگل بیشترین کلیک را می گیرند. هنگامی که گوگل سایت لینک، برای یک برند خاص در نتایج نمایش داده می شود این نتایج میزان فضایی را در بر می گیرد که در حالت عادی ۳ نتیجه گوگل این مقدار فضا را در بر می گیرد.  همین امر باعث می‌شود که کاربر در  بالای صفحه خود فقط نتایج و صفحات سایت شما را ببیند و در ادامه این امر باعث افزایش احتمال کلیک کاربر برروی لینک های سایت شما می شود.

2.  گوگل سایت لینک باعث افزایش اعتماد و اعتبار به سایت شما می شود

همانطور که قبلاً یادآور شدیم گوگل سایت لینک برای همه وب سایت ها نمایش داده نمی شود و تنها برند ها و سایت های خاصی را شامل می شود و هنگامی که نتایج و گوگل سایت لینک، برای یک برند و سایت خاص نمایش داده می شود به معنی این است که این وبسایت مشهور و محبوب است و به خوبی بهینه سازی شده است و گوگل به آن اعتقاد دارد که نتایج این وب سایت برای کاربر مفید می باشد.

گوگل سایت لینک برای یک سایت خاص و یا برند خاص در یک صفحه از نتایج گوگل همان طور که گفتیم فضایی را که سه مورد از نتایج گوگل اشغال می کنند را در بر می گیرد. پس هنگامی که گوگل سایت لینک برای یک وب سایت خاص نمایش داده می شود به این معنی است که این نتایج و یا این سایت لینک ها بهتر از دیگر نتایجی هستند که در دیگر وب سایت ها وجود دارد.

و جهت یادآوری بگوییم که گوگل سایت لینک در صفحات موبایل فضای بیشتری را اشغال می کنند در نتیجه امکان این که کاربر بر روی آن کلیک کند نیز افزایش می یابد   که در ادامه باعث افزایش اعتبار و هایلایت شدن برند می شود.

۳.  گوگل سایت لینک می توانند آگاهی از محصولات یک سایت را افزایش دهند

گوگل سایت لینک، صفحات مهم در وب سایت را نمایش می دهند. به نوبه خود این صفحات مهم بر اساس الگوریتم های موجود در گوگل ارائه می شود  و صفحاتی را که بیشترین کاربرد را برای کاربران دارند را در لیست خود به عنوان سایت لینک قرار می دهد.

برای مثال در تصویر زیر نتایج گوگل را  برای کلمه الکسا می بینید. در گوگل سایت لینک مربوط به این سایت محصولات و خدماتی که این وب سایت به کاربر ارائه می دهد تقریباً به صورت کامل نمایش داده شده است.

هنگامی که کار به وب سایت هایی که در زمینه فروشگاه آنلاین به کاربران خدمات می‌دهند می رسد شاید گوگل سایت لینک بیشتر مورد توجه قرار گیرد و کاربر می تواند سریع تر به بخش مورد نظر خود برود. در این مورد ما سایت دیجی کالا را مورد بررسی قرار می دهیم ،  به عکس زیر که سایت لینک را برای دیجی کالا نمایش می دهد دقت کنید .

همانطور که می بینید در این نتایج به صورت مستقیم یک لینک به صفحه لوازم آشپزخانه و یک لینک به صفحات گوشی و موبایل، یک لینک به صفحه باشگاه مشتریان و در آخر یک لینک هم به کالای دیجیتال وجود دارد.  بر اساس آنچه که گفته شد این صفحات برترین صفحات بر اساس الگوریتم های گوگل برای این وبسایت می باشد که کاربران بر روی این لینک ها کلیک کرده اند پس در گوگل سایت لینک این نتایج نمایش داده می شوند تا کاربر سریعتر به هدف خود دست پیدا کند.

در وب سایت های مختلف شاید سایت های مختلفی قرار گیرد که مستقیم به یک محصول خاص لینک داده می شود و این مورد را می توان در سایت های دید که به صورت حرفه های در حال فروش یک محصول خاص هستند.

4.  گوگل سایت لینک به کاربران اجازه می‌دهد که صفحات پربازدید شما را ببینند.

با نمایش مهم ترین صفحات وب سایت شما کاربر علاوه بر اینکه هدف اصلی وب سایت شما را در یک نگاه متوجه می شود، می‌تواند صفحات مهم را نیز مرور کند و به آنها سریع دسترسی پیدا کند.

برای مثال اگر به عکس های بالا که در مورد سایت لینک های وب سایت کانی تمز می باشد توجه کنید، می بینید که این لینک های جدید دید کلی به کاربر در مورد وب سایت می دهند و اینکه صفحات پربازدید آن صفحات آموزش ووکامرس ، افزونه های وردپرس ، محصولاتی که در این وب سایت به فروش می رسد و بایگانی نوشته ها می باشد. همانطور که می دانید یکی از اهداف کاربر برای بازدید از سایت کانی تمز  به صورت حتم یکی از این موارد می باشد.

5. باکس جستجو در گوگل سایت لینک به کاربران اجازه می دهد که صفحات بیشتری را مرور کنند.

قبل از این در مورد باکس جستجو در گوگل سایت لینک صحبتی نکردیم اما باید بدانید یکی دیگر از ویژگی هایی که گوگل سایت لینک دارد باکس جستجویی می باشد که در نتایج گوگل نیز نمایش داده می‌شود و کاربر با وارد کردن کلمه مورد نظر در آن، می تواند در سایت مورد نظر و به صورت مستقیم از گوگل به جستجو بپردازد.

این باکس جستجو به وبسایت های خاصی داده می شود و هر وب سایتی قادر به گرفتن آن نیست.  این باکس جستجو در نتایج گوگل به وب سایت‌های داده می‌شود که تعداد محتوای زیادی یا بهتر بگوییم تعداد صفحات زیادی در وب سایتشان وجود دارد و گوگل تشخیص می‌دهد که با استفاده از این باکس جستجو کاربر راحت‌تر می‌تواند به مقصد خود برسد. پس اگر مایل هستید که این باکس جستجو به سایت شما اضافه شود باید تعداد صفحات خیلی زیادی در وب سایت خود داشته باشید که به مراتب تعداد صفحات زیاد یعنی تعداد مطالب بیشتر.

اگر در عکس های بالا توجه کرده باشید حتی وب سایت دیجی کالا نیز این باکس جستجو را ندارد. یکی از وب سایت های ایرانی که ما بررسی کردیم و دارای این باکس جستجو در گوگل سایت لینک مربوط به خود بود سایت آپارات بود. همانطور که می دانید سایت آپارات دارای صفحات زیادی است که هر صفحه یک ویدیو دارد که توسط کاربران آپلود شده است.

در تصویر زیر می‌توانید سایت لینک آپارات را در نتایج گوگل ببینید :

 

همان طور که پنج گزینه بالا را مشاهده کردید و به اهمیت گوگل سایت لینک ها پی بردید، در ادامه مطلب به شما راه های مختلفی را که می توانید توسط آن ها الگوریتم های گوگل را تحت تاثیر قرار دهید را نشان می دهیم.

چگونه گوگل سایت لینک را برای سایت وردپرسی خود فعال کنیم ؟

هیچ گارانتی برای اینکه گوگل سایت لینک، برای وب سایت شما نمایش داده شود وجود ندارد. مگر اینکه شما اصول زیر را رعایت کنید و مطمئن باشید که یک راه ساده مانند فشردن یک دکمه در پنل کنسول گوگل و مدیریت وب سایت ها وجود ندارد که شما با فشردن آن این ویژگی را برای وب سایت خود فعال کنید.

گوگل سایت لینک برای یک سایت خاص به صورت کاملاً اتوماتیک و بر اساس الگوریتم های گوگل که با بررسی وبسایت شما به دست آمده‌اند، نمایش داده می‌شوند.  شما می‌توانید با رعایت اصول سئو  و بهینه سازی وب سایت خود بر اساس اصل های موتورهای جستجو به خصوص موتور جستجوی گوگل، این سایت لینک ها را برای وب سایت خود فعال کنید.

در بخش زیر ۸ اصل را که در وب سایت هایی که سایت لینک برای آنها نمایش داده می شود وجود دارد و از طرف متخصصان سئو نیز پیشنهاد داده شده است را برای شما لیست کردیم تا با استفاده از آنها بتوانید این ویژگی را برای وب سایت خود نیز فعال کنید.

1. نامی که برای وب سایت خود انتخاب می کنید باید یکتا و منحصر به فرد باشد

گوگل سایت لینک به صورت پایه برای یک برند خاص در نتایج جستجو نمایش داده می شود و تنها برای سایت های نمایش داده می شود که در نتایج رتبه اول را دارند. به عنوان مثال اگر یک سایت دقیق ترین نتیجه را برحسب جستجوی شما داشته باشد اما در رتبه دوم نتایج گوگل قرار داشته باشد، سایت لینک برای آن نمایش داده نمی شود و به رتبه اول داده می شود.

همچنین باید این مورد را در نظر داشته باشید اگر شما یک نام را برای وب سایت خود به عنوان برند انتخاب کنید،  این موضوع هنوز به زمان زیادی نیاز دارد تا گوگل تصمیم بگیرد سایت لینک ها برای وب سایت شما فعال کند. گاهی اوقات ممکن است با در نظر گرفتن یک نام به عنوان برند که معمولاً نتایج زیادی مشابه آن در گوگل وجود دارد و یا عمومیت زیادی دارد باعث شود هیچ وقت سایت لینک برای سایت شما در نظر گرفته نشود به عنوان مثال می توان به کلمه وردپرس اشاره کرد.

در مثال زیر می بینید که سایت لینک برای این وب سایت نمایش داده نمی شود.

همچنین به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر از قبل یک برند برای خود انتخاب کرده اید و همانطور که گفتیم این نام عمومیت زیادی دارد و یا قبلاً توسط افراد دیگر اسم های مشابه آن انتخاب شده است و سایتی برای سایت شما نمایش داده نمی شود به کلی ناامید نشوید و یا به فکر ایجاد یک برند جدید نباشید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای این کار اگر اصرار زیادی دارید سعی کنید وب سایت تان را به یک دامنه جدید انتقال دهید و تمام اصول سئو  را در این انتقال رعایت کنید و حتماً از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید سپس می توانید در سایت جدید یک برند برای خود انتخاب کنید.

2.  رتبه اول را برای برند تان در نتایج گوگل بگیرید.

همان طور که قبلاً بارها گفته ایم گوگل سایت لینک فقط برای سایت هایی که در رتبه اول قرار دارند نمایش داده می شود، اگر خواهان سایتی برای سایت خود هستید باید تلاش کنید تا به رتبه اول در نتایج جستجو در مورد برند تان برسید. این ممکن است به کمی زمان نیاز داشته باشد اما با تلاش بیشتر امکان پذیر است. برای این کار حتماً از ابتدا اصول سئو را رعایت کنید و در ادامه بر روی کلمات کلیدی که در وب سایت خود بر روی آنها تمرکز کرده اید کار کنید و حتماً به فکر بک لینک ها نیز باشید.

3. از داده‌های ساختاریافته مناسب استفاده کنید

Structured Data یا داده های ساختار یافته ی مناسب و همچنین Schema از دیگر ابزارهایی هستند که باعث می‌شوند احتمال اینکه سایت لینک ها برای وب سایت شما نمایش داده شود افزایش یابد.  اما این موارد نیز وجود سایت لینک ها را گارانتی نمی کنند و تنها باعث افزایش احتمال نمایش آن ها می شوند.

شما می توانید این دو را با استفاده از افزونه های سئو که در مخزن وردپرس وجود دارند به محتوای صفحات خود اضافه کنید. از جمله افزونه های سئو می توان به Yoast Seo و All in One Seo اشاره کرد.  همانطور که می دانید موتورهای جستجو با استفاده از ابزارهای خود، تمام محتوای وب سایت شما را بررسی می‌کنند و این محتوا را که توسط این افزونه ها به وجود آمده را پیدا می کنند.

4. منو و ساختار واضحی برای وبسایت خود داشته باشید.

به عنوان یک مدیر وبسایت این وظیفه شما است که مطمئن شوید گوگل و موتورهای جستجو براحتی می توانند محتوای وب سایت شما را و همه آن را پیدا کند.شما می توانید این کار را با قرار دادن صفحات مهم وب سایت و صفحاتی که شامل دیگر صفحات می‌باشند در یک منو و قرار دادن این منو در بالای صفحه به راحتی انجام دهید. همچنین با قرار دادن یک Breadcumb  یا مسیر صفحه جاری در بالای صفحات خود می‌توانید به کاربران و موتورهای جستجو ساختار وب سایت خود را نشان دهید. ضمناً باید در وب سایت خود و در صفحات مختلف ، صفحاتی مانند درباره ما، تماس با ما و غیره را لینک کنید.

5.  ایجاد یک نقشه سایت یا SiteMape برای وبسایت و اضافه کردن وبسایت به کنسول جستجوی گوگل جدید

گوگل و دیگر موتورهای جستجو با استفاده از سایت مپ یا نقشه سایت شما می‌توانند تمام محتوای وب سایت شما را شناسایی کنند و آنها را در دیتابیس خود ذخیره کنند. شما می توانید یک سایت مپ را با استفاده از افزونه های مختلفی که در مخزن وردپرس برای این کار طراحی شده اند ایجاد کنید و سپس آدرس آن را در کنسول جستجوی موتورهای جستجو قرار دهید. اینکار به موتورهای جستجو کمک می کند تا به راحتی محتوای شما را شناسایی کنند و از آپدیت شدن و محتوای جدید به سرعت باخبر می شوند.

6. استفاده از لینک های داخلی را به یک عادت تبدیل کنید.

استفاده از لینک های داخلی بیش از آنکه تصور کنید در وب سایت شما تاثیر می گذارد و یکی از فاکتورهای اصلی سئوی صفحه محسوب می شود،  شما واقعاً به این نیاز دارید که به صورت مداوم به صفحات اصلی وب سایت خود لینک دهی کنید. به این دلیل که گوگل از بک لینک ها به عنوان سیگنال‌های رنک بندی استفاده می کند، لینک های داخلی به گوگل کمک می کند تا صفحات مهم وب سایت شما را شناسایی کند. شما می توانید در سایت های مختلف این موضوع را ببینید که چگونه این سایت ها به صفحات مختلف خود لینک دهی کردند.

7.  عنوان های صفحات را بهتر کنید. طوری آنها را انتخاب کنید که مطابق با متن باشد

همانطور که می دانید عنوان های صفحات مهمترین عنصرهای مربوط به سئوی صفحه می باشد.  باید از این موضوع مطمئن شوید که عنوان های صفحات کاملاً منطبق بر کلمات کلیدی وب سایت شما و متن شما می باشد. گوگل از عنوان صفحات برای عنوان های سایت لینک ها در نتایج جستجو استفاده می کنند ،  پس باید کاملاً این موضوع را مد نظر بگیرید و از عنوان هایی استفاده کنید که مطابق با موضوع وب سایت شما، کلمات کلیدی و همچنین موضوع متن شما می باشد.

8. افزایش آگاهی و معرفی نام برند خود به دیگران

همان طور که گفتیم گوگل سایت لینک برای وب سایت هایی نمایش داده می شود که به اندازه کافی معتبر هستند.  اما شما نیاز  ندارید برای نمایش سایت لینک برای وب سایت خود مانند وب‌سایت اپل بسیار مشهور باشید، اما باید به اندازه کافی برای وبسایت خود وقت بگذارید و بر روی آن کار کنید و محتوای مفید تولید کنید. راه های مختلفی برای معرفی نام برند خود به دیگران وجود دارد که از جمله این راه ها می توان به شبکه های اجتماعی ، استفاده از بلاگ  و انتشار محتوای مفید برای وب سایت ، شرکت در بحث ها و فروم های عمومی و نظر دهی استفاده کنید و مطمئن شوید که یک لینک به وب سایت خود در این وب سایت ها به جا می گذارید.

9. قدمت یا طول عمر وب سایت برای گوگل مهم است

یکی از فاکتورهای سئو که برای گوگل مهم است ، طول عمر یک وب سایت می باشد . هرچند طول عمر یک وب سایت به تنهایی تاثیر بسیاری بر روی سئو ندارد ، اما ظاهراً در اینگونه موارد به وب سایت شما کمک می کند .

چگونه باکس جستجو گوگل سایت لینک  را اضافه کنیم ؟  

همان طور که گفتیم باکس جستجویی مربوط به گوگل سایت لینک، زمانی به وبسایت شما اضافه می شود که سایت شما دارای مطالب بسیار زیادی باشد و گوگل و یا بهتر بگوییم الگوریتم های گوگل این موضوع را تشخیص دهند که ارائه یک باکس جستجو در نتایج جستجو برای کاربر مفید خواهد بود. اگرچه یک راه دیگر برای تشویق موتورهای جستجو  در جهت ارائه و نمایش باکس جستجو در نتایج وجود دارد.  بعضی از افزونه ها مانند افزونه Yoast Seo یک کد JSON+LD به محتوای صفحات شما اضافه می کند که توسط موتورهای جستجو قابل تشخیص می باشد. اگر از افزونه بالا استفاده نمی کنید می توانید از افزونه دیگری به نام Sitelink Serchbox استفاده کنید.

 

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .