با قسمت سوم آموزش افزونه Gravity Forms ، تحت عنوان ” تنظیمات فرم ” در خدمت شما عزیزان هستیم . در قسمت قبلی در رابطه با نحوه ایجاد یک فرم جدید در گراویتی فرمز آموزش های لازم را ارائه داده ایم . با ما همراه باشید .

اگر می خواهید فرم های خاصی ایجاد کنید لازم است تا با استفاده از تنظیمات فرم و قسمت های مربوطه خاصیت های فرم را کنترل کنید.

برای مثال در حال ایجاد فرم ارسال مطلب توسط کاربران هستید لازم است به جای دکمه ثبت یا ارسال یک دکمه که نشان دهنده قسمت پست حرفه ای است وجود داشته باشد.یا می توانید نام دکمه ارسال را ” فرستادن برای بازبینی ” بگذارید تا جلوه بهتری به فرم خود بدهید ، موضوع مهم تغییر تنظیمات و بخش های فرم با توجه به نیاز شماست و چگونگی انجام این کار را توسط آموزش زیر توضیح خواهیم داد .

در قسمت بالای ویرایشگر فرم ، یک نوار دیده می شود که با استفاده از آن می توانید به تنظیمات فرم ، صندوق ورودی و پیش نمایش فرم دسترسی داشته باشید .

در این نوار با کلیک بر روی ” تنظیمات فرم ” وارد صفحه ای خواهید شد که در آن تنظیمات کلی برای فرم در نظر گرفته شده است.

نکته : قبل از کلیک بر روی تنظیمات فرم حتما فرم خود را ذخیره کنید . برای انجام این کار تنها باید بر روی دکمه بروز رسانی کلیک کنید .

بخش پایه ها فرم :

اولین بخش از تنظیمات کلی فرم شما ، مربوط به عنوان و توضیحات فرم می باشد که می توانید آنها را تغییر دهید .

بخش طرح بندی فرم :

در این بخش شما می توانید طرح کلی فرم را مشخص کنید . گزینه های مربوط به این بخش به شرح زیر است :

  • محل برچسب : این بخش مربوط به جایگاه نمایش برچسب های فیلدهایی می باشد که در فرم از آنها استفاده کرده اید .
  • محل توضیحات : در این قسمت محل پیش فرض توضیحات (بالا یا پایین فیلد های ورودی  ) را انتخاب کنید ، این تنظیمات از قسمت تنظیمات پیشرفته هر فیلد قابل تغییر است.
  • برچسب دوم : برچسبی که در این بخش نشان داده می شود ، به عنوان یک توضیح دوم است که می توانید جایگاه آن را مشخص کنید.
  • نام کلاس CSS : شما در این بخش می توانید استایل مد نظر خود را ، که به صورت کلی برای فرم در نظر دارید ، برای شخصی سازی بیشتر ظاهر فرم وارد کنید .

بخش دکمه فرم :

شما در این قسمت می توانید نوع دکمه ارسال و متن نگهدارنده آن را مشخص کنید . برای مثال می توانید به جای کلمه ارسال ، از “ثبت نوشته” و یا “ثبت در خواست” استفاده کنید . شما از هر نوع متن دیگری نیز می توانید استفاده نمایید . همچنین شما قادرید به جای یک متن معمولی از تصویر نیز بهره بگیرید . حتی قادر هستید ، یک دکمه را شرطی کنید. بدین صورت که اگر فلان فیلد تکمیل شده بود ، این دکمه را نمایش بده . در چنین صورتی شما کاربر خود را مجبور می کنید فیلد های مهم را حتما تکمیل کنند .

بخش ذخیره و ادامه :

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که گراویتی فرمز در اختیار کاربران خود قرار داده است ، امکان ذخیره سازی فرم و ادامه در زمان دیگری است . این مورد به این صورت است که ، کاربر می تواند مقداری از اطلاعات فرم را تکمیل کرده و مابقی آن را به زمان دیگری موکول کند . این گزینه ی در صرفه جویی در زمان بسیار برای کاربر مفید می باشد . چرا که ممکن است در یک زمان اطلاعاتی در دسترس نباشد . در چنین زمانی کاربر می تواند ، اطلاعات وارد شده را ذخیره کند و مابقی را در زمان مناسب تری کامل کند .

بخش محدودیت ها :

شما می توانید برای فرم خود محدودیت هایی را قائل شوید . برای مثال این محدودیت ها می توانند تعیین تعداد ورودی ، تاریخ انقضای فرم و یا نیاز به وارد شدن کاربر به حساب کاربری خود در سایت شما باشد .

فرض کنید ، شما دارای یک دوره آموزشی هستید و تنها تعداد 30 نفر را می توانید ثبت نام کنید . به همین خاطر باید محدودیت در تعداد کاربران را لحاظ کنید ، تا بیشتر از این تعداد ثبت نام نکنند . یا اینکه محدودیت زمانی برای ثبت نام در نظر بگیرید و بعد از آن زمان دیگر ثبت نامی صورت نگیرد .

بخش تنظیمات فرم :

در این بخش دو تنظیم وجود دارد 1- برای جلوگیری از هرز نامه که می توان از کپچای گوگل استفاده کرد . 2- برای ایجاد متحرک سازی انتقال می باشد . یعنی بعد از انتخاب یک فیلد به صورت شرطی ، می توانید در صورت صحت و عدم صحت ، به صورت انیمیشن این انتقال را به قسمت بعدی فرم  واگذار کنید .

در ادامه سری آموزشی افزونه گراویتی فرمز با ما همراه باشید .

آموزش افزونه Gravity Forms – قسمت دوم افزودن فرم جدیدآموزش افزونه Gravity Forms – قسمت چهارم تاییدیه ها
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .