در قسمت قبلی به معرفی و نحوه نصب افزونه ی Gravity Forms پرداختیم . با ما همراه باشید تا اولین فرم را ایجاد کنیم و تنظیمات کلی را مرور نماییم .

افزودن فرم جدید

بعد از نصب و فعال سازی افزونه ، شما می توانید فرم های مورد نظر خود را ایجاد نمایید . در پیشخوان سایت منویی تحت عنوان ” فرم ها ” دیده می شود ، که دارای زیر منویی با نام ” فرم جدید ” است ، بر روی آن کلیک کنید .

 

سپس پنجره ای به شکل پاپ آپ در اختیار شما قرار داده می شود ، که در آن باید اطلاعات زیر را وارد کنید .

عنوان فرم : نام فرم خود را در این کادر وارد کنید .

توضیحات فرم : در صورت نیاز ، توضیحاتی در مورد عملکرد فرم در این بخش قرار دهید .

و در آخر بر روی دکمه ی ایجاد فرم کلیک کنید .

بعد از ایجاد فرم جدید ، شما به صفحه ویرایش فرم هدایت می شوید که در آن می توانید ، هر المانی را که در فرم خود نیاز دارید را با 1- کشیدن و رها کردن 2- کلیک بر روی المان مد نظر به فرم خود بیافزایید .

فیلد هایی که در سمت چپ صفحه مشاهده می کنید ، به صورت کلی به 4 دسته تقسیم می شوند :

فیلد های استاندارد

این فیلد های به صورت استاندارد تعبیه شده اند و در تمامی فرم ها وجود دارند مانند : فیلد متن ، متن پاراگرافی ، لیست بازشو ، فیلد چند انتخابی ، دکمه های رادیویی  و …

 • فیلد تک خطی : افزونه فیلد هایی مانند نام و نام خانوادگی و …
 • فیلد بند یا پاراگرافی : افزودن فیلد های آدرس ، توضیحات و …
 • لیست بازشو : فیلد هایی مانند انتخاب شهر ، استان و …
 • چک باکس : فیلد هایی مانند قبول قوانین و مقررات …
 • دکمه های عددی : برای فیلد هایی مثل شماره تلفن و …
 • چند انتخاب : برای فیلد هایی مثل انتخاب چند دسته بندی
 • برگه : مهم ترین جزء برای ایجاد فرم های چند مرحله ای

فیلد های پیشرفته

همان طور که از نام این فیلد ها مشخص است ، از این نوع فیلد ها برای فرم های حرفه ای و پیشرفته که یک نوع هدف خاصی را دنبال می کنند ، استفاده می شود . البته چنین فیلد هایی باید از قبل برای آن تنظیمات در نظر گرفته شوند . مانند فیلد نام و نام خانوادگی ، فیلد کد ملی و یا فیلد هایی مثل بارگذاری فایل یا کپچا در فرم و …

 • فیلد های تاریخ و تلفن
 • فیلد های نام و آدرس
 • فیلد های وب سایت و ایمیل
 • فیلد های کد ملی و کد امنیتی
 • فیلد های تاریخ و زمان

فیلد های ارسال نوشته

از این فیلد ها برای ارسال نوشته ، توسط کاربران استفاده می شود . همچنین از این فیلد ها می توان در سایت های تبلیغاتی و آگهی که با وردپرس طراحی شده اند ، برای ایجاد فرم ثبت تبلیغات استفاده نمود . چرا که بعد از ثبت فرم توسط کاربران ، یک پیش نویس از فرم ارسال شده کاربر ایجاد خواهد شد . پس به راحتی می توان از این فیلد ها برای ساخت فرم ارسال نوشته توسط کاربر استفاده کرد .

فیلد های قیمت گذاری

شما با استفاده از این افزونه و همچنین این فیلد ها ، می توانید یک فرم ثبت محصول و یا یک محصول حرفه ای ایجاد نمایید .

مانند فرم ثبت سفارش ،  با استفاده از فیلد های قیمت گذاری نیز یک محصول را ایجاد کرده و یک فرم ثبت سفارش حرفه ای طراحی کنید ، سپس کاربر به درگاه بانکی هدایت شده و خرید خود را با موفقیت به پایان خواهد رساند .

اینکه کدام یک از این فیلد ها را برای ایجاد فرم خود انتخاب کنید کاملا بستگی به نوع فرم شما دارد. برای مثال اگر می خواهید فرمی درست کنید تا کاربران بتوانند مطالب خود را برای شما ارسال کنند تا شما نیز از آنها در وب سایت خود استفاده کنید و اگر می خواهید بعد از ارسال فقط شما بررسی و نوشته ها را منتشر کنید باید از فیلد های ارسال نوشته استفاده کنید ، اما می توان از سایر فیلد های موجود نیز بهره گرفت .

به این ترتیب که هر فیلد متنی را با نامی مشخص مانند عنوان مطلب ، توضیحات و …. نام گذاری کنید کاربران فرم را تکمیل و ارسال می کنند اما برای انتشار پست شما باید آن فیلد های تکمیل شده را درون قسمت نوشته ها کپی کنید تا به عنوان نوشته درآیند اما اگر می خواهید به صورت حرفه ای پس از ثبت فرم یک پیش نویس از نوشته ایجاد شود تا شما تنها آنها را بررسی و انتشار دهید باید از فیلد های ارسال نوشته استفاده کنید.

در ادامه با سری آموزش های افزونه گراویتی فرم همراه باشید تا در رابطه با استفاده از افزونه و کاربرد های آن بیشتر صحبت کنیم . شاد  و وردپرسی باشید .

آموزش افزونه Gravity Forms – قسمت اول معرفی و نصبآموزش افزونه Gravity Forms – قسمت سوم تنظیمات فرم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .