هدف نهایی از سئو (SEO) رسیدن به رتبه های نخست در جستجوهای اینترنتی است. برای اینکه چنین هدفی عملی شود لازم است که اقداماتی را در سایت خود انجام دهیم. ایجاد نقشه سایت یکی از همین کارها است. نقشه سایت به خزنده های موتورهای جستجوگر کمک می کند تا بتوانند به راحتی صفحات را شناسایی کرده و آن ها را ایندکس کنند.

نقشه سایت با فرمت XML ایجاد می شود و تنها برای موتورهای جستجوگر کاربرد دارد. ابزارهای مختلفی برای ایجاد نقشه سایت وجود دارد. ما در این مقاله افزونه Google XML Sitemaps را برای معرفی انتخاب کرده ایم. این افزونه یکی از بهترین افزونه های موجود در مخزن وردپرس است و روی میلیون ها سایت وردپرسی فعال است. جهت آشنایی با این افزونه و پنل تنظیمات آن با ما همراه باشید.

 

نصب و فعال سازی افزونه

افزونه Google XML Sitemaps را از مخزن وردپرس دانلود کنید و سپس روی سایت خود نصب و فعال کنید. همچنین این امکان وجود دارد که افزونه را به طور مستقیم روی سایت نصب کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر آموزش نصب افزونه را مشاهده کنید.

 

تنظیمات Google XML Sitemaps

از پیشخوان وردپرس به منوی تنظیمات / XML Sitemap مراجعه کنید.  کل تنظیمات افزونه در این صفحه قرار گرفته است. در ادامه تمام موارد موجود را توضیح خواهیم داد. در ابتدا کادر اطلاعاتی قرار دارد:

همانطور که مشاهده می کنید، در ابتدا این پیغام ذکر شده است که موتورهای جستجوگر از نقشه سایت مطلع نشده اند! بدین منظور اگر روی لینک your sitemap کلیک کنید، عملیات ارسال پینگ انجام خواهد شد. تصویر زیر را مشاهده کنید:

 

اکنون می توانید مشاهده کنید که ارسال پینگ به دو موتور جستجوی Google و Bing با موفقیت انجام گرفته است. همچنین در این کادر لینک نقشه سایت و چند گزینه دیگر جهت دسترسی سریع نیز قرار گرفته است.

 

تنظیمات پایه Basic Options

برای بیشتر وب سایت ها لازم نیست که تنظیمات این بخش را تغییری داد. شماره های ۱ و ۲ جهت ارسال پینگ (اطلاع رسانی) دو موتور جستجوی گوگل و بینگ هستند.

شماره سوم آدرس URL نقشه سایت را به فایل robots.txt اضافه می کند. این فایل توسط خزنده های موتورهای جستجوگر خوانده می شود. وجود آدرس نقشه سایت در این فایل به شناسایی نقشه سایت کمک می کند.

شماره ۴ مربوط به فشرده سازی نقشه سایت است. این گزینه حجم فایل XML را کاهش می دهد. اما اگر خطاهایی را در نقشه سایت متوجه شدید، این گزینه را غیرفعال کنید.

شماره ۵ مربوط به فعال سازی نقشه سایت با فرمت HTML است. البته بهترین فرمت برای نقشه سایت همان XML است. پس بهتر است که از فعال سازی این گزینه صرف نظر کنید.

 

Post Priority

از طریق این بخش نحوه اولویت دهی به لینک ها را می توانید مشخص کنید. برای مثال، قطعا اولویت صفحه اصلی سایت باید بیشتر از یک پست عادی در بخش بلاگ باشد. این قسمت سه گزینه را به شما پیشنهاد می کند:

  • Do not use automatic priority calculation – اولویت دهی خودکار را غیرفعال می کند، تا بعداً خودتان اولویت های ثابت را وارد کنید.
  • Comment count – در صورتی که این گزینه را فعال کنید اولویت دهی براساس تعداد دیدگاه های ثبت شده در آن نوشته خواهد بود.
  • Comment average – این گزینه هم اولویت دهی را براساس دیدگاه ها تعیین می کند، با این تفاوت که از میانگین تعداد دیدگاه ها در سایر نوشته ها استفاده می کند.

گزینه پیشنهادی؟ بهتر است که یکی از حالت های اولویت دهی مبنی بر دیدگاه را فعال کنید. بدین طریق مطالب محبوب اولویت بالاتری دریافت خواهند کرد.

 

Sitemap Content

از طریق این بخش می توانید مشخص کنید که چه مواردی در نقشه سایت ثبت شوند. برای مثال، صفحه اصلی (homepage) بدون شک باید در نقشه سایت باشد، اما می توانید مشخص کنید که صفحات مربوط به برچسب ها (tag) در نقشه سایت ثبت نشوند.

اینکه کدام موارد در نقشه سایت باشند و یا نباشند را باید خودتان تصمیم بگیرید. اما به عنوان یک راهنما این نکته را در نظر داشته باشید. صفحاتی که نمی خواهید در نتایج جستجوها نشان داده شوند و نیازی به ایندکس شدن آن ها نیست را از نقشه سایت حذف کنید.

Further options زمان بروزرسانی را در نقشه سایت نشان می دهد. بهتر است که این گزینه را هم فعال کنید.

 

Excluded Items

شاید هرگز موقعیتی پیش نیاید که بخواهید از این بخش استفاده کنید. این قسمت برای آن است که از ثبت در نقشه سایت جلوگیری کند! برای مثال، ممکن است دسته‌ای را داشته باشید که نمی خواهید در نقشه سایت باشد، پس آن را از طریق بخش Excluded categories انتخاب کنید.

Exclude posts هم این امکان را می دهد تا به طور دستی نوشته ها و برگه ها را هدف قرار دهید. ID هر صفحه ای که نمی خواهید در نقشه سایت ثبت شود را در این کادر وارد کنید.

 

Change Frequencies

این بخش برای تنظیم بازه زمانی تغییر محتوای صفحات است. این اطلاعات به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا برای دریافت داده های جدید خزنده های خود را در زمان های مشخص به سایت شما ارسال کنند.

تنظیمات این بخش باید متناسب با نوع سایت انتخاب شود. برای مثال، اگر صفحه اصلی وب سایت شما هر روز با مطالب جدید بروز رسانی می شود، گزینه Daily را باید انتخاب کنید. در حالی که ممکن است یک وب سایت خاص داشته باشید که حتی یکبار هم صفحه اصلی آن را بروزرسانی نکنید. لزومی به گفتن ندارد که در این حالت گزینه Yearly باید انتخاب شود.

این فرآیند را برای تمام بخش های سایت می توانید تنظیم کنید. گزینه های موجود جهت انتخاب always ،hourly ،daily ،weekly ،monthly ،yearly, و never هستند.

 

Priorities

در خصوص اولویت ها کمی قبل تر توضیحاتی دادیم. در آن قسمت می توانستید اولویت دهی برای نوشته ها را مشخص کنید که به چه صورت باشد. اکنون در این بخش و به عنوان گزینه نهایی باید اولویت های مربوط به کل صفحات را تنظیم کنید.

از آنجا که صفحه اصلی مهم‌ترین صفحه می باشد، بالاترین اولویت را دریافت می کند. مابقی بخش ها را طبق استراتژی بهینه سازی خودتان می توانید تغییر دهید. دور از ذهن نیست که بخواهید به کل سایت خود ارزش بالا اختصاص دهید، اما مطمئن باشید این کار اصولی نخواهد بود!

پس از اینکه تنظیمات را ذخیره کنید، افزونه Google XML Sitemaps مطابق با آنچه که شما تنظیم کرده اید فعالیت خواهد کرد. همچنین فراموش نکنید که نقشه سایت را به پنل گوگل وبمستر هم اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر را مشاهده کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .