این نوشته قسمت 1 از مجموع 4 در سری آموزش Google Search Console می باشد

 Google Search Console چیست ؟

می خواهید در اینترنت دیده شوید ؟ ما به شما کمک می کنیم اینکار را انجام دهید .

در این سری آموزشی از وب سایت کانی تمز ، شما کاربران گرامی را با یکی از قوی ترین و کاربردی ترین ابزارهای شرکت بزرگ گوگل به نام Google Search Console آشنا می کنیم و تمام بخش های آن را برای شما توضیح خواهیم داد . در این مقاله فقط به مزایای استفاده از این ابزار بسنده می کنیم .

نکته ای که در ابتدای این دوره باید به آن توجه کنید این است که برخی سرویس های گوگل دارای چند نام هستند و این ممکن است برای کاربران مبتدی سردرگمی ایجاد کند .

این سری آموزشی در مورد ابزار Google Search Console می باشد . نام دیگر این ابزار گوگل Google Webmaster Tools یا گوگل وب مستر تولز می باشد . پس در این مقاله و سایر مقالات این سری ممکن است از هر کدام از اسامی این ابزار نام برده شود . در برخی موارد هم برای خلاصه نویسی ممکن است از حروف سرنام یعنی GSC استفاده شود .

Google Search Console یک سرویس رایگان پیشنهاد شده توسط گوگل می باشد که به شما کمک می کند ظاهر وب سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل مانیتور و بهینه سازی کنید .

هیچگونه الزامی برای قرار دادن وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل در Search Console وجود ندارد ، اما با ثبت وب سایت خود در این ابزار کاربردی گوگل می توانید ظاهر سایت خود را در نتایج جستجوی گوگل را بسیار بهینه تر کرده و همچنین کارایی وب سایت خود را بیشتر کنید .

Google Search Console

چرا از Search Console استفاده کنیم ؟

مانیتور کردن کارایی وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل دارای مزایای زیر می باشد :

 • اطمینان از در دسترس بودن محتوای وب سایت شما برای قوی ترین موتور جستجوی دنیا یعنی گوگل
 • قابلیت ثبت آدرس ها و محتوای های دلخواه برای ایندکس شدن توسط خزنده گوگل (Google Crawler)
 • امکان حذف آدرس ها و لینک های دلخواه از نتایج جستجوی گوگل
 • ایجاد و نظارت بر محتوای بصری جذاب برای نتایج جستجو
 • بهینه سازی وب سایت با ایجاد حداقل قطعی کارایی جستجو
 • ایمن نگه داشتن وب سایت با نظارت و حذف بدافزارها و هرزنامه ها

 

برخی دیگر از مزایای استفاده از ابزار گوگل وبمستر تولز عبارتند از :

 • چه جستجوهایی باعث شده اند که وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده شود ؟
 • چه جستجوهایی در گوگل بیشترین ترافیک را برای وب سایت شما داشته اند ؟
 • آیا قیمت محصولات ، اطلاعات تماس شرکت شما و یا رویدادهای خاص وب سایت شما ، در نتایج جستجو نمایش داده می شوند ؟
 • چه وب سایت هایی به سایت شما لینک داده اند و به چه تعداد ؟
 • آیا وب سایت شما برای کاربرانی که با موبایل جستجو می کنند بهینه است ؟
 • و ….

 

چه کسانی باید از Google Search Console استفاده کنند ؟

هر شخصی که یک وب سایت دارد بهتر است برای ارتقاء وب سایت خود در نتایج جستجوی گوگل از Search Console استفاده کند . مهم نیست شما یک شخص عادی یا متخصص هستید . مهم نیست که شما تازه وارد باشید یا حرفه ای ، در همه حالات ابزار Search Console گوگل می تواند به شما کمک کند .

 

صاحبان کسب و کار :

اگر نمی دانید که از Search Console چگونه استفاده کنید ، شما حداقل باید از مفاهیم اولیه آن آگاه و مطلع باشید .

شما باید یک وبمستر یا یک متخصص بازاریابی را برای ثبت وب سایت خود در Search Console را استخدام کنید و این کار مهم را حتماً برای وب سایت خود انجام دهید .

در این حالت شما و شخص مورد نظر باید اطمینان پیدا کنید که به همه گزارش های وب سایت دسترسی دارید و می توانید آنها را به بهترین شکل ممکن کنترل کنید .

بعلاوه پیشنهاد می کنیم که شما همه مواردی را که مربوط به بهینه سازی وب سایت شما در نتایج جستجو می شوند را یاد بگیرید تا بتوانید بهترین تصمیمات را برای وب سایت خود را اتخاذ کنید .

 

متخصصین سئو یا متخصصین بازاریابی

به عنوان شخصی که روی بازاریابی آنلاین کار می کنید ، ابزار Search Console گوگل به شما کمک می کند بر ترافیک وب سایت خود نظارت کاملی داشته باشید .

سپس توسط اطلاعاتی که توسط گوگل وبمستر در اختیار شما قرار داده می شود می توانید رنک یا رتبه وب سایت خود را ارتقاء دهید و یا در مورد نحوه نمایش محتوای وب سایت خود در نتایج جستجوی گوگل تصمیمات لازم را بگیرید .

شما می توانید توسط اطلاعات ابزار گوگل وبمستر یا همان Google Search Console تصمیمات فنی مناسبی را برای وب سایت خود بگیرید .

همچنین شما می توانید آنالیزهای پیچیده تری را با ترکیب اطلاعات گوگل وبمستر با سایر ابزارهای فوق العاده کاربری دیگر گوگل مانند Google Analytics و یا Google Trends و یا Google AdWords انجام دهید .

 

مدیران وب سایت ها

به عنوان یک مدیر سایت ، شما باید مراقب سلامت عملکرد سایت خود باشید .

ابزار Search Console گوگل به شما اجازه می دهد که به صورت بسیار ساده خطاهای سرور ، خطاهای بارگذاری سایت و خطاهای امنیتی مانند هک و بدافزار را نظارت کرده و آنها را برطرف کنید .

همچنین شما می توانید از هرگونه بهینه سازی یا تنظیمات وب سایت خود که بر روی نتایج جستجوی گوگل تاثیرگذار هستند نیز مطلع شوید .

 

توسعه دهندگان وب

اگر شما طراح وب هستید و یا کدهایی را در وب سایت ها ایجاد می کنید یا آنها را تغییر می دهید ، با استفاده از ابزار گوگل وبمستر می توانید مشکلات رایج موجود در کدها یا ساختار داده ها را نظارت کنید و آنها را برطرف نمایید .

 

توسعه دهندگان اپلیکیشن

اگر شما یک توسعه دهنده اپلیکیشن هستید ، نیاز دارید که بدانید کاربران چگونه اپلیکیشن شما را در نتایج جستجوی گوگل پیدا می کنند . گوگل وبمستر تولز به شما این امکان را می دهد که اپلیکیشن خود را با یک وب سایت جهانی یکپارچه کنید .

آموزش Google Search Console – قسمت دوم ایندکس گوگل
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .