این نوشته قسمت 2 از مجموع 4 در سری آموزش Google Search Console می باشد

ایندکس گوگل چیست ؟

اصطلاحی به نظر سخت که اکثر کاربران و مدیران وب سایت ها ممکن است هیچ دانشی نسبت به آن نداشته باشند . اگر بخواهیم ایندکس گوگل را به ساده ترین شکل ممکن برای شما توضیح دهیم به این صورت می باشد :

ایندکس گوگل یعنی

خواندن محتوای وب سایت شما ( هر محتوایی ) توسط ربات های گوگل و نمایش آنها هنگام جستجوی کاربران در موتور جستجوی گوگل

وب سایت خود را در ایندگس گوگل قرار دهید

قرار دادن محتوای وب سایت در نتایج جستجوی گوگل رایگان و ساده است . برای اینکار نیازی نیست اصلاً شما سایت خود را در گوگل ثبت کنید .

گوگل یک موتور جستجوی کاملاً اتوماتیک است که با استفاده از ” خزنده وب ” یا web craweler خود تمام سایت ها را برای ایندکس کردن بررسی می کند .
شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که بعد از راه اندازی یک سایت و بدون هیچ گونه عملیات سئوی خاص با جستجوی نام وب سایت خود در گوگل آن را مشاهده کرده باشید . این دقیقاً همان ایندکس خودکار توسط ربات های خزنده گوگل است .

در حقیقت اکثریت وب سایت هایی که شما در نتایج جستجوی گوگل مشاهده می کنید ، بدون اینکه به صورت دستی در گوگل ثبت شده باشند ، به صورت اتوماتیک توسط ربات های خزنده گوگل ایندکس شده اند .

آیا ایندکس گوگل برای سایت من انجام شده است ؟

برای تشخیص اینکه آیا هم اکنون وب سایت شما توسط گوگل ایندکس شده است یا خیر سریع ترین روش ، جستجوی عبارت زیر در موتور جستجوی گوگل یعنی وب سایت Google.com می باشد .

به جای wpangi.com آدرس وب سایت خود را وارد کنید .

گوگل وبمستر تولز - ایندکس گوگل
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ، محتوای وب سایت ” کانی تمز ” به تعداد 731 مورد در گوگل ایندکس شده اند . این ایندکس ها می توانند شامل صفحات نوشته ها ، برگه ها ، محصولات ، تصاویر و … باشند و به تنظیمات سئو هر وب سایت مرتبط می باشند .

 

چرا سایت من در گوگل وجود ندارد ؟

هرچند ربات های خزنده که مسئولیت ایندکس کردن صفحات وب سایت مختلف را برعهده دارند روزانه میلیون ها صفحه را ایندکس می کنند ، اما ممکن است عملیات ایندکس برای یک وب سایت انجام نشود . در بخش زیر دلایلی که باعث می شوند یک وب سایت توسط ربات های خزنده گوگل ایندکس نشوند را مشاهده می کنید :

  • سایت مورد نظر به درستی به سایر وب سایت های روی بستر وب متصل نشده است .
  • سایت تازه تاسیس می باشد و گوگل فرصت کافی برای ایندکس آن را پیدا نکرده است .
  • طراحی سایت ایندکس شدن محتوای سایت را برای ربات های گوگل را سخت کرده است .
  • گوگل هنگام تلاش برای ایندکس کردن سایت به یک خطا از سمت سایت برخورد کرده است .

 

چه کارهایی برای  ایندکس گوگل وب سایت یا اپلیکیشن خود انجام دهیم ؟

پیشنهاد گوگل برای شروع ، استفاده از راهنماهای مخصوص خود برای شروع کار وب سایت ها می باشد (این راهنماها در ادامه همین سری آموزشی توضیح داده خواهند شد ).

زمانی که هیچ تضمینی برای ایندکس شدن سایت شما توسط گوگل به صورت پیش فرض وجود ندارد ، استفاده از راهنمای گوگل برای ثبت سایت و اطمینان از قرارگیری در نتایج جستجوی گوگل کاری هوشمندانه و کاربردی می باشد .

Google Search Console ابزاری را در اختیار شما قرار می دهد که توسط آن می توانید محتوای وب سایت خود را در گوگل ثبت کنید و بر چگونگی نمایش ظاهری آن در نتایج جستجو نظارت کنید .

اگر تمایل داشته باشید ، گوگل وبمستر تولز هنگام وجود مشکلات حساس و حیاتی برای شما از طریق ایمیل هشدارهای لازم را نیز ارسال می کند .

 

چک لیست پایه برای ظاهر شدن در نتایج جستجوی گوگل یا ایندکس گوگل

در اینجا چند سئوال اساسی را به شما نشان می دهیم که برای شروع کار باید به آنها پاسخ دهید .

آیا وب سایت من در نتایج گوگل نمایش داده می شود ؟

نمایش داده شدن محتوای وب سایت در گوگل ساده و رایگان است . معمولاً تنها کاری که شما باید انجام دهید تولید محتوا در وب سایت خودتان است . برای مشاهده اینکه آیا صفحات وب سایت شما قبلاً در گوگل ایندکس شده اند یا خیر از جستجوی زیر که در همین مقاله هم قبلاً به آن اشاره شد استفاده کنید .

نام سایت خود را با example.com جایگزین کنید . اگر هیچ نتیجه ای با جستجوی بالا برای سایت شما وجود نداشت ، آنگاه باید سایت خود را در Google Search Console ثبت کنید تا فرآیند ایندکس کردن سایت شما آغاز شود .

 

آیا وب سایت شما محتوای باکیفیت را به کاربران ارائه می دهد ؟

اولین اولویت شما به عنوان مدیر یک وب سایت باید این باشد که کاربرانی که از سایت شما استفاده می کنند بهترین تجربه کاربری ممکن را داشته باشند . همواره در مورد اینکه چگونه وب سایت خود را برای کاربران تک ، با ارزش و جذاب کنید ، فکر کنید .

 

آیا تجارت محلی من در گوگل نمایش داده می شود ؟

گوگل دارای یک ابزار رایگان و با قابلیت استفاده ساده به نام Google My Business می باشد که به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات بیزینس یا تجارت خود را در نتایج گوگل و همچنین نقشه گوگل یا Google Map را نمایش دهید . برای استفاده از این سرویس می توانید به آدرس google.com/business مراجعه کنید .

 

آیا محتوای وب سایت من سریع و آسان در همه دستگاه ها قابل مشاهده می باشد ؟

امروزه بیشتر استفاده کنندگان وب از دستگاه های موبایل خود استفاده می کنند . شما باید مطمئن باشید که محتوای وب سایت شما با سرعت و ظاهر مناسب در همه دستگاه ها قابل نمایش می باشد .

 

آیا وب سایت من امن است ؟

کاربران مدرن امروزی انتظار یک تجربه امن آنلاین را دارند . شما باید وب سایت خود را توسط ارتباط  HTTPS امن کنید .

 

آیا من به کمک افراد متخصص دیگر نیاز دارم ؟

هرچند کارهای اولیه سئو تقریباً توسط همه افراد با دانش کامپیوتری اولیه قابل اجرا می باشد ، اما یک سئو کار می تواند سرعت رشد سئو و رتبه وب سایت شما را بسیار بیشتر کند .

البته با توجه به اینکه نتیجه کار یک متخصص سئو بلافاصله مشخص نیست ، حتماً باید در انتخاب سئوکار جوانب احتیاط را در نظر بگیرید تا از لحاظ زمانی و هزینه ای متضرر نشوید .

آموزش Google Search Console – قسمت اول معرفیآموزش Google Search Console – قسمت سوم ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .