فایل functions.php در وردپرس یکی از مهمترین و حساس ترین فایل هایی می باشد که تقریباً روی همه قالب های وردپرسی موجود می باشد. فایل functions.php قالب وردپرس شامل یک سری کدها و توابع وردپرس است که در طراحی قالب نیز یکی از فایل های مورد نیاز برای قالب می باشد.

فایل functions.php با نام فایل توابع وردپرس نیز شناخته می شود.

فایل Functions.php در وردپرس

در این آموزش وردپرس از وب سایت کانی تمز قصد داریم به طور کامل فایل functions.php را بررسی کرده و جای آن را برای شما مشخص کنیم. اصلاً این فایل چرا ایجاد شده و چه کاربردهایی می تواند داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید.

فایل functions.php قالب وردپرس کجاست؟

این سوال برای بسیاری از مدیران سایت ها که به تازگی با وردپرس آشنا شده اند پیش می آید. برای اینکه بدانید این فایل کجاست وارد پوشه قالب وردپرس خود شوید.
در صورتی که می خواهید روی هاست وارد پوشه قالب شوید باید به قسمت مدیریت فایل File Manager مراجعه کرده و در این بخش به قسمت ریشه هاست بروید.
حال در این قسمت باید مسیر wp-content/themes را دنبال کنید. داخل پوشه themes تمامی قالب هایی که شما روی وردپرس نصب کرده اید وجود دارند.

اکنون داخل این صفحه باید وارد پوشه مربوط به قالب فعال و جاری خود شوید. بعد از ورود به داخل پوشه قالب ، شما داخل همان پوشه اصلی پوسته یک فایل با نام functions.php می توانید مشاهده کنید. فایلی که بدنبال آن بودید همین است.

فایل Functions.php در وردپرس

فایل Functions.php در وردپرس

کاربردهای فایل functions.php در قالب وردپرس

این فایل یکی از الزامی ترین فایل ها در زمان طراحی قالب وردپرس می باشد. داخل functions.php قالب توابع بسیار مهم و کاربردی درج می شوند که امکانات مختلفی را به قالب اضافه می کند.

شاید شما بارها در سطح وب آموزش های مختلفی را مطالعه کرده اید که می گویند یک قطعه کد خاصی را به فایل functions.php قالب خود اضافه کنید تا امکان مورد نظر روی سایت شما فعال گردد.
البته اکثر مواقع به همین شکل می باشد. برای مثال زمانی که شما قصد دارید به فرض تعداد بازدید از مطالب سایتتان را به قالب وردپرس خود اضافه کنید. باید کدهای مربوط به این مورد را داخل فایل functions.php وردپرس قرار دهید.

فراخوانی سایر فایل های functions.php در فایل اصلی

گاهی ممکن است شما داخل فایل functions.php قالب وردپرس خودتان کدهای کمی مشاهده کنید. اما شاید با خوتان فکر کنید که اگر این فایل خیلی مهم می باشد پس چرا کدهای کمی داخل آن وجود دارد.
برای این مورد لازم است بدانید که برخی طراحان حرفه ای بجای استفاده مستقیم از این فایل ، داخل پوشه قالب پوشه های مختلفی ایجاد کرده و داخل آنها یک فایل php با نام دلخواه ایجاد می کنند.
در نهایت فایل ساخته شده را داخل فایل functions.php اصلی فراخوانی می کنند. در این صورت هر کدی که داخل فایل جدیدی که ایجاد کرده اند قرار دهند ، از طریق همان فایل functions.php اجرا خواهد شد.

به همین دلیل اکثر مواقع بدلیل شلوغ نشدن فایل functions.php طراحان از این روش برای استفاده از فایل های متنوع استفاده می کنند.

چگونه کدهای جدید به فایل functions.php قالب اضافه کنیم

برخی مواقع امکانات مختلفی را لازم است با اضافه کردن یک قطعه کد به فایل functions.php به سایت خود اضافه کنید. اما در صورتی که شما کدهای جدید را در جای اشتباهی قرار دهید سبب ایجاد مشکل در سایت شما می شود و سایتتان با مشکل رو به رو خواهد شد. شما باید بدانید که کدها را دقیقاً باید کجا قرار دهید.

فایل فانکشن که به زبان php برنامه نویسی می شود، دارای ساختاری شبیه به کدهای زیر است .

همان طور که میبینید کدها با <?php شروع و با ?> بسته شده اند. ممکن است بین این دو علامت هزاران خط کد وجود داشته باشد.
در صورتی که شما کدی را به اشتباه داخل این کدها کپی کنید سایتتان دیگر بالا نخواهد آمد.
اما ما پیشنهاد می کنیم همیشه در هر جایی اگر به شما کدی معرفی شد که داخل فایل functions.php اضافه کنید، می توانید کدها را قبل از ؟> و یا دقیقاً بعد از <?php  قرار دهید. در این صورت کد شما با سایر کدها تداخل پیدا نمی کند.

فایل Functions.php در وردپرس کجاست ؟

فایل functions.php در وردپرس کجاست ؟

توجه داشته باشید این فایل یکی از حساس ترین فایل های وردپرس می باشد که با کوچکترین اشتباه سبب می شود سایت دیگر بالا نیاید و باید تغییراتی که انجام داده اید را دوباره سر جای خود برگردانید. حتماً قبل از اعمال هر گونه تغییری در فایل functions.php یک نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید.

دسترسی به فایل functions.php از طریق پیشخوان وردپرس

لازم به ذکر است که علاوه بر اینکه شما می توانید از طریق هاست به این فایل دسترسی داشته باشید، وردپرس در بخش پیشخوان خود قسمتی تحت عنوان ویرایشگر دارد که امکان دسترسی به این فایل را فراهم کرده است.
برای این منظور وارد منوی نمایش / ویرایشگر شوید.
در این بخش شما در سمت چپ نام فایل های قالب وردپرس و در سمت راست کدهای مربوط به هر فایل را می توانید ببینید.
در ستون سمت چپ باید دنبال فایل functions.php یا فایل توابع بگردید. با کلیک روی نام این فایل می توانید کدهای مربوط به آن را در سمت راست مشاهده کنید.

در این بخش هم می توانید هر تغییری روی فایل functions.php اعمال کرده و در زیر ویرایشگر کدها روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید.

هر چند تمام پوسته های وردپرس برای شناسایی شدن توسط وردپرس و داشتن حداقل عملکرد نیازمند 2 فایل اصلی index.php و style.css می باشد ولی امروزه فایل functions.php را می توان در هر قالب استانداردی مشاهده نمود . همچنین معمولاً عملیات های اصلی قالب ها در این فایل کدنویسی می شوند .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .