آیا شما هم خطای Your Connection is Not Private را بر روی وب سایت وردپرسی خود را مشاهده می کنید؟ این خطا معمولاً در مرورگر Google Chrome نمایش داده می شود.

همین ارور در دیگر مرورگر های محبوب نیز با کمی تفاوت نمایش داده می شود که دلیل بوجود آمدن آن برای مبتدیان ممکن است کمی گیج کننده باشد.

در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما کاربران عزیز نحوه برطرف سازی خطای “Your Connection is Not Private” را در وب سایت وردپرسی آموزش دهیم؛ همچنین دلیل بوجود آمدن خطا و اینکه چگونه از بوجود آمدن آن در آینده جلوگیری کنیم را هم توضیح می دهیم.

خطای “Your Connection is Not Private” چیست؟

خطای “Your Connection is Not Private” زمانی بر روی یک وب سایت نمایش داده می شود که مرورگر نتواند اعتبار گواهینامه SSL آن وب سایت را تایید کند.

به طور معمول، هر وب سایتی که درحال استفاده از گواهینامه SSL باشد، اطلاعات گواهینامه امنیتی را به مرورگر بازدیدکننده ای که قصد مشاهده وب سایت را دارد، ارسال می کند. سپس مرورگر سعی می کند تا با استفاده از Public Key که همراه با اطلاعات گواهینامه ارسال شده، اعتبار گواهینامه را تایید کند. زمانی که اعتبار سنجی انجام شد، مرورگر داده های وب سایت شما را با استفاده از Public key داده شده، رمز گذاری کند. حال این رمز گذاری، انتقال داده ها را بین مرورگر بازدیدکننده و سرور وب سایت امن می کند.

حال اگر مرورگر نتواند اعتبار گواهینامه وب سایت را تایید کند، نمی تواند انتقال داده ها بین کاربر و سرور های وب سایت را امن سازد و در نتیجه خطایی مبنی بر نا امن بودن ارتباط با وب سایت یا همان “Your Connection is Not Private” نمایان می شود. این خطا، یک خطای رایج SSL می باشد که تقریباً در تمامی مرورگر های محبوب با کمی تفاوت نمایش داده می شود.

Google Chrome

در مرورگر گوگل کروم، خطا به صورت “Your Connection is Not Private” می باشد:

Mozilla Firefox

در مرورگر موزیلا فایرفاکس، خطا به صورت “Your connection is not secure” می باشد:

Microsoft Edge

در مرورگر Microsoft Edge خطا به صورت “This site isn’t secure” یا “Your connection isn’t private” می باشد:

مرورگر های دیگری مانند سافاری، Brava و … این خطا را به صورت مشابه نمایش می دهند.

چرا این خطا اتفاق می افتد؟

حال شاید با خود این فکر را می کنید که چه چیزی باعث بوجود آمدن خطای “Your Connection is Not Private” در وب سایت شما شده است. خطا “Your Connection is Not Private” کمی عجیب و غریب می باشد، زیرا اکثر اوقات بدون آنکه شما تغییری در وب سایت بوجود آورید، این خطا پدیدار می شود.

این خطا می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. به طور مثال، اگر ساعت کامپیوتر یک کاربر همگام سازی نشده باشد، گواهینامه SSL وب سایت شما برای آن کاربر منقضی شده است و به همین دلیل این خطا برای او نمایش داده می شود.

یکی دیگر از مثال های بوجود آمدن این خطا، ذخیره ماندن گواهینامه SSL قبلی وب سایت در مرورگر کاربر می باشد؛ به طوری که Public Key جدید گواهینامه SSL وب سایت شما دیگر با گواهینامه SSL قبلی که در مرورگر کاربر وجود دارد، هماهنگ نیست.

آخرین و مهم ترین دلیل بوجود آمدن این خطا در وب سایت، منقضی شدن گواهینامه SSL می باشد.

شما می توانید با دنبال کردن مراحل زیر، مشکل “Your Connection is Not Private” را در وب سایت خود رفع نمایید. همچنین از این کار می توانید برای رفع خطا “Your Connection is Not Private” در دیگر وب سایت ها نیز استفاده کنید.

1. بارگیری مجدد صفحه وب سایت

یکی از کار هایی که می توانید انجام دهید، بستن و باز کردن مجدد صفحه مرورگر است. اگر با انجام این کار، هنوز خطا را مشاهده می کنید، می توانید با Force reload یا همان بارگیری اجباری در مرورگر، صفحه وب سایتتان را با بدون در نظر گرفتن کش بارگذاری نمایید. برای اینکار، در ویندوز کلید های میانبر “دکمه بارگیری مجدد + CTRL” و در مک “Command + R” را فشار دهید؛ در این صورت مرورگر با صرف نظر از بکار بردن کش قبلی وب سایت، سعی می کند تا آخرین نسخه صفحات وب سایت را بارگیری نماید.

2. وب سایت خود را با مرورگر های مختلف تست کنید

اگر شما این خطا را در صفحه وب سایت خود تنها در یک مرورگر و در یک دستگاه مشاهده کردید، پیشنهاد می کنیم که از مرورگر های دیگر نیز برای مشاهده وب سایت خود استفاده کنید. اگر با مرورگر های دیگر وب سایت شما بدون خطا بارگیری می شود، آن مرورگر قبلی مشکل دارد و پیشنهاد می شود که آن را حذف کرده و مجدداً نصب کنید.

3. پاکسازی کش مرورگر

“پاکسازی کش مرورگر” یکی از معدود روش هایی است که برای رفع و حل مشکلات اینترنتی و وب سایت ها پیشنهاد می شود؛ و نکته مثبت این است که در این خطا هم می توان از این روش استفاده نمود. مرورگر شما ممکن است که فایل های قدیمی وب سایتتان را بجای فایل های جدید بارگیری کند و همین موضوع دلیل بوجود آمدن خطا های متعددی مانند “Your Connection is Not Private” شود.

حال پیشنهاد ما این است که یک بار کش مرورگر خودتان را پاک کرده و مجدد وارد وب سایت خود شوید. اگر خطا هنوز پابرجا بود، به سراغ راه حل هایی که در ادامه معرفی می کنیم بروید.

4. ساعت کامپیوتر خود را بررسی کنید

اگر شما درحال استفاده از سیستم عامل ویندوز هستید، خیلی راحت بر روی Task bar کلیک راست کرده و سپس گزینه “Adjust Date and Time settings” را انتخاب کنید.

با انجام اینکار، پنجره تنظیمات تاریخ و ساعت کامپیوترتان باز می شود. حال باید مطمئن شوید که تاریخ و ساعت کامپیوترتان صحیح است و تیک گزینه “Set time automatically” خورده باشد.

همگام سازی تاریخ و ساعت در سیستم عامل مک

اگر شما درحال استفاده از سیستم عامل مک هستید، خیلی ساده برنامه “Settings” را باز کرده و سپس بر روی آیکون “Date & Time” کلیک کنید.

حال در پنجره جدید، به تب Date & Time رفته و مطمئن شوید که تیک گزینه “Set date and time automatically” خورده شده است. اگر این تیک فعال نبود، همانند تصویر زیر، بر روی آیکون قفل در پایین سمت چپ کلیک کنید تا این قابلیت فعال شود.

5. آنتی ویروس ها و نرم افزار های گذر از تحریم را غیرفعال سازید

اگر شما درحال استفاده از یک آنتی ویروس یا نرم افزاز گذر از تحریم هستید، پیشنهاد می شود که به طور موقت آن ها را غیرفعال سازید و وب سایت خود را بررسی کنید. گاهی اوقات ممکن است که این نوع نرم افزار ها، جلوی ارسال اطلاعات گواهینامه SSL از طرف سایت را بگیرند و باعث شوند که مرورگر نتواند گواهینامه را اعتبار سنجی کند.

6. تاریخ انقضای گواهینامه SSL وب سایت خود را بررسی کنید

همانطور که اشاره کردیم، یکی دیگر از دلایل نمایش این خطا، منقضی شدن تاریخ گواهینامه SSL می باشد. گواهینامه SSL برای مدت خاصی برای یک وب سایت فعال می شود و پس از آن مدت منقضی خواهد شد.

شما می توانید تاریخ انقضا گواهینامه SSL خود را همانند تصویر زیر با کلیک بر روی آیکون قفل و سپس انتخاب گزینه Certificate مشاهده کنید:

حال شما می توانید خیلی راحت و واضح، تاریخ انقضا گواهینامه SSL خود را مشاهده کنید:

بسیاری از شرکت های میزبانی وب که شما از آن ها SSL تهیه کرده اید، زمانی که تاریخ انقضای گواهینامه SSL نزدیک می شود، به شما اعلاناتی ارسال می گردد تا قبل از منقضی شدن، آن را مجدداً تمدید کنید.

اگر هم که درحال استفاده از SSL رایگان شرکت های میزبانی وب هستید، معمولاً پس از فرا رسیدن تاریخ انقضایشان، به طور خودکار تمدید می شوند. اما گاهی اوقات این اتفاق نمی افتد و SSL وب سایت منقضی می شود. در این مواقع، جای نگرانی نیست و خیلی ساده می توانید یک SSL جدید را جایگزین نمایید.

جایگزین کردن SSL نیز برای شرکت های میزبانی مختلف می باشد و در این زمینه، می توانید از شرکت میزبانی وب سایتتان سوال کنید تا شما را راهنمایی کنند.

7. سرور SSL را بررسی کنید

اگر گواهینامه SSL وب سایتتان را خودتان به صورت دستی نصب کرده اید، پس از انجام پروسه نصب باید مطمئن شوید که SSL به درستی کار می کند.

برای این منظور، می توانید از سرویس SSL Server test کمک بگیرید. این سرویس به شما این اجازه را می دهد تا تمامی پیکربندی های SSL وب سایت را بررسی کرده و از صحت عملکرد آن مطمئن شوید.

این فرآیند بررسی شامل پروتکل های TLS، تست های cross-browser و پیکربندی های SSL/HTTPs. همچنین این سرویس، به شما اطلاعاتی را در رابطه با هر اسکن ارائه می کند.

8. نام دامنه گواهینامه را بررسی کنید

شما می توانید گواهینامه SSL خود را برای انواع مختلفی از یک دامنه پیکربندی کنید. به طور مثال تنوع در نوع یک دامنه در www و بدون www می تواند باشد. پس اگر گواهینامه SSL شما تنها برای یک نوع از دامنه‌تان فعال است، مطمئناً در مرورگر گوگل کروم با خطا Your Connection is Not Private مواجه می شوید که همراه با آن، کد ارور SSL_ERROR_BAD_CERT_DOMAIN وجود دارد.

این خطا همچنین می تواند زمانی ایجاد شود که شما اخیراً وب سایت خود را به یک دامنه یا سرور جدید منتقل کرده اید.

یک راه ساده برای حل این مشکل، فعال سازی یک گواهینامه SSL رایگان برای دو نوع دامنه (www و بدون www) می باشد. شما می توانید از شرکت میزبانی وب سایت خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

یکی دیگر از راه حل های این مشکل، ریدایرکت کردن بازدیدکنندگان وب سایتتان به نوع دامنه ای است که SSL بر روی آن فعال می باشد.

امیدواریم با استفاده از نکات و گزینه های ذکر شده در این مقاله بتوانید خطای “Your Connection is Not Private” را در سایت وردپرسی خود را برطرف کنید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .