خطا Mixed Content معمولاً زمانی بوجود می آید که تنظیمات گواهینامه SSL به خوبی قرار نگرفته باشد. با این حال، این خطا هیچ مشکلی در عملکرد وب سایت شما بوجود نمی آورد اما از لحاظ سئو و تجربه کاربری، می تواند به وب سایت شما صدمه بزند.اگر شما هم با خطای Mixed Content در وب سایت وردپرسی خود مواجه هستید، این مقاله از کانی تمز را دنبال کنید ، چون قرار است به نحوه چگونگی برطرف کردن خطای Mixed Content در وردپرس بپردازیم.

خطا Mixed Content در وردپرس چیست؟

از ماه جولای سال 2018 به بعد، مرورگر گوگل کروم، هر وب سایتی که از گواهینامه SSL استفاده نمی کند را هایلات (مارک) می کند و به کاربران می گوید که این وب سایت نا امن می باشد. به همین دلیل، بسیار پیشنهاد می شود که حتماً برای وب سایت از گواهینامه SSL استفاده کنیم. SSL در واقع یک لایه اضافی امنیتی به اطلاعات رد و بدل شده بین وب سایت شما و بازدیدکنندگان وب سایتتان اضافه می کند. به همین دلیل، موتور های جستجوگری مانند گوگل، استفاده از SSL را شدیداً پیشنهاد می کنند.

امروزه تقریباً تمامی شرکت های میزبانی هاست، گواهینامه های SSL رایگانی را همراه با خدمات خود عرضه می کنند. حال اگر شما به درستی گواهینامه SSL خود را نصب کرده باشید، مانند تصویر زیر، یک آیکون قفل سبز رنگ در کنار آدرس وب سایتتان نمایان می شود:

اگر به هر دلیلی، گواهینامه SSL وب سایت شما به درستی نصب نشده باشد، همانند تصویر زیر، یک آیکون قفل شکسته شده را در کنار آدرس وب سایتتان مشاهده می کنید:

این خطا درواقع نشان می دهد، درحالی که وب سایت شما از SSL استفاده می کند، برخی از محتویات وب سایت شما هنوز از در حال استفاده از پروتکل HTTP هستند. حال شما می توانید با استفاده از ابزار Inspect Tool مرورگر خود، هرگونه محتوایی که با پروتکول نا امن HTTP قرار گرفته شده اند را تشخیص دهید.

خطا Mixed Content برای هر یک از محتویاتی که در حال استفاده از پروتکل HTTP هستند، مانند یک آیکون هشدار در کنسول (Console) همانند تصویر زیر نمایان می شود:

اگر تنها یک یا دو محتوا از وب سایتتان این مشکل را داشتند، به راحتی می توانید به صورت دستی، با ویرایش کردن آدرس آن فایل، این مشکل را رفع کنید.

اما در بیشتر اوقات، اینگونه محتویات و آیتم ها توسط وردپرس به صورت داینامیک اضافه می شوند و یا در پایگاه داده (دیتابیس) ذخیره می گردند. در این صورت، تشخیص دادن و حل مشکلات آن ها کمی سخت و دشوار می شود. با این گفتار، بیاید نگاهی به چگونگی رفع مشکل Mixed Content در وردپرس بیندازیم.

حل مشکل Mixed Content در وردپرس

در ابتدا، شما باید افزونه SSL Insecure Content Fixer را در وردپرس خود نصب و فعال سازید.

پس از فعال سازی افزونه،جهت پیکربندی تنظیمات ، باید به منوی تنظیمات  / SSL Insecure Content Fixer بروید.

حال در صفحه تنظیمات افزونه، گزینه های مختلفی برای رفع مشکل Mixed Content نمایش داده می شود. در ادامه، ما این بخش ها را بررسی می کنیم:

1. Simple

این گزینه، سریع ترین و بهترین گزینه برای مبتدیان می باشد. با انتخاب این گزینه، افزونه به صورت خودکار، مشکل Mixed Content را برای اسکریپت ها، شیوه نامه ها و رسانه های تصویری کتابخانه وردپرس، حل می کند.

2. Content

اگر گزینه Simple کار ساز نبود، می توانید از این گزینه استفاده کنید. این گزینه علاوه بر کار هایی که گزینه Simple انجام می دهد، محتویات مطالب و ابزارک ها را هم بررسی می کند.

3. Widgets

این گزینه، شامل حل مشکلات Mixed Content برای تمامی آیتم هایی است که در ابزارک های وب سایتتان قرار گرفته اند.

4. Capture

این گزینه، تمامی صفحات وب سایت شما را از هدر تا فوتر بررسی می کند و تمامی آدرس های HTTP را با HTTPS جایگزین می کند. این گزینه می تواند کمی زمان بر باشد و گاهی اوقات، بر روی عملکرد وب سایت شما تاثیر دارد.

5. Capture All

اگر تمامی گزینه های بالا، مشکل را حل نکردند، می توانید به سراغ این گزینه بروید. در همین ابتدا باید بگوییم که این گزینه، تاثیر بسیار منفی بر روی عملکرد وب سایت شما می گذارد. این گزینه درواقع تمامی آیتم هایی که انتظار نمی رود مشکلات Mixed Content را داشته باشند، بررسی می کرده و در کل می توان گفت که هر آیتم پنهان و نمایانی را آنالیز می کند.

حال پس از اینکه سطح بررسی مورد نظر خود را جهت رفع مشکل انتخاب کردید، همانند تصویر زیر می توانید صفحه را به سمت پایین اسکرول کرده تا بخش HTTPS detection را مشاهده کنید.

در این بخش، شما باید مشخص کنید که افزونه چگونه باید مشکلات HTTPs را تشخیص دهد. اولین گزینه که Standard WordPress function نام دارد، گزینه ای مناسب برای تمامی وب سایت ها است و از عملکرد وردپرس، برای تشخیص محتویات HTTPs استفاده می کند.

در گزینه های زیرین، گزینه های دیگری وجود دارد برای زمانی که به طور مثال شما درحال استفاده از سرویس هایی مانند CloudFlare، وب سرور های ngix و … هستید.

در آخر فراموش نکنید که بر روی گزینه ذخیره برای اعمال تغییرات کلیک کنید.

حال می توانید وب سایت خود را بررسی کنید و مشاهده کنید که آیا مشکل Mixed Content حل شده است یا خیر. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم قبل از بررسی وب سایت خود، کش وردپرس را پاکسازی کنید.

اگر مشکل Mixed Content حل نشده بود، به تنظیمات افزونه برگردید و سطح های بررسی دیگر را انتخاب کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .