زمینه‌های دلخواه از جمله قابلیت‌هایی است که از طریق آن می‌توان محتوای سفارشی را به نوشته‌ها و صفحات وردپرسی اضافه کرد. با این حال ممکن است که در نمایش زمینه‌های دلخواه مشکلی پیش آید و در سایت نشان داده نشوند. حال اگر شما هم با چنین موردی مواجه شده‌اید، با ما همراه باشید.

ابتدا باید اشاره کنیم که زمینه‌های دلخواه قابلیت پیشرفته‌ای می‌باشد و به همین دلیل در نسخه‌های جدید وردپرس به صورت پیش‌فرض در حالت مخفی می‌باشد. برای آنکه بخش زمینه‌های دلخواه نشان داده شود، لازم است که از تنظیمات صفحه گزینه مربوطه را فعال کنید.

توجه: اگر گزینه زمینه‌های دلخواه در بخش تنظیمات صفحه وجود نداشت، بخش انتهایی مقاله را مطالعه کنید.

اکنون اگر به پایین صفحه مراجعه کنید جعبه جدیدی به عنوان «زمینه‌های دلخواه» را می‌توانید مشاهده کنید.

از طریق این جعبه می‌توانید زمینه‌های دلخواه جدید ایجاد کنید، محتوای گزینه‌های موجود را تغییر دهید و یا مقادیر آنها را حذف کنید.

نکته: پس از اینکه یکبار جعبه مربوطه را فعال کنید، وردپرس این انتخاب شما را به خاطر خواهد سپرد و از آن به بعد جعبه مربوطه را در تمام صفحات مربوط به ویرایش و ایجاد محتوا نشان خواهد داد.

زمینه‌های دلخواه چیست؟

به صورت پیش‌فرض، زمانی که نوشته، برگه و یا هر نوع محتوای جدیدی را ایجاد می‌کنید، وردپرس در دو بخش متفاوت آنها را ذخیره می‌کند. اولین بخش بدنه محتوا می‌باشد که در ویرایشگر وارد می‌کنید. دومین بخش مربوط به داده‌های اضافی می‌باشد. این داده‌ها شامل عنوان، نویسنده، تاریخ و زمان و … می‌باشد. این بخش کوچک از داده‌ها به عنوان متادیتا نامیده می‌شود.

حال جدا از متادیتاهای پیش‌فرض، وردپرس این قابلیت را مهیا کرده است تا از طریق زمینه‌های دلخواه متادیتاهای جدیدی را تعریف کنید. این ویژگی به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا بتوانند کنترل بیشتری بر روی سایت و محتوای آن داشته باشند.

به این ویژگی های جدید ” زمینه های دلخواه ” گفته می شود .

برای مثال، افزونه Yoast SEO تنظیمات مربوط به گزینه‌های بهینه سازی نوشته‌ها را از طریق زمینه‌های دلخواه ذخیره می‌کند.

همانطور که مشاهده کردید، زمینه‌های دلخواه یک گزینه ساده جهت نگهداری تعداد دفعات بازدید از صفحات نیست، بلکه می‌توان از آن برای اهداف مهم‌تر استفاده نمود.

مشکل عدم وجود گزینه زمینه‌های دلخواه

با اینکه جعبه زمینه‌های دلخواه را می‌توان از طریق تنظیمات صفحه فعال کرد، اما در برخی موارد دیده شده است که اصلا چنین گزینه‌ای وجود ندارد! این مشکل مربوط به افزونه Advanced Custom Fields (ACF) می‌باشد. در نسخه‌های جدیدتر این افزونه توسعه دهندگان برای آنکه سرعت نمایش ویرایشگر را بهبود بخشند، جعبه مربوط به زمینه‌های دلخواه را به صورت کامل غیرفعال کرده‌اند.

در واقع، Advanced Custom Fields که خود یک افزونه اختصاصی جهت ایجاد و مدیریت زمینه‌های دلخواه می‌باشد، وجود جعبه زمینه‌های دلخواه پیش‌فرض وردپرس را اضافی دانسته و آن را غیرفعال می‌کند. اما اگر شما با این تصمیم افزونه ACF موافق نیستید، کدهای زیر را به فایل functions.php پوسته فعال سایت اضافه کنید:

با این کار گزینه زمینه‌های دلخواه مجدداً به تنظیمات صفحه باز خواهد گشت و می‌توانید جعبه مربوطه را فعال کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد . با آموزش های بعدی کانی تمز همراه ما باشید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .