در این مقاله می خواهیم در رابطه با انتخاب دامنه و اهمیت آن در سئو صحبت کنیم. شاید در ظاهر، انتخاب دامنه در سئو ارزشی نداشته باشد و از دید بسیاری از کاربران کم اهمیت باشد، اما مباحثی که در این مقاله مطرح می کنیم، عکس این موضوع را نمایان می کند.

همانطور که مشخص است، مباحث بسیاری در رابطه با افزایش کیفیت سئو در وب سایت وجود دارد که در این میان، رعایت ریزترین نکات نیز می تواند به افزایش کیفیت سئو و بهینه سازی وب سایت کمک کند. در ادامه، یکسری نکات کلیدی در رابطه با انتخاب بهترین دامنه ذکر خواهیم کرد که این نکات در کنار بهینه سازی وب سایتتان، می تواند کمک شایانی به دریافت ورودی بیشتر از موتور های جستجوگر بکند.

آیا دامنه در سئو تاثیر دارد؟

اولین سوالی که برای کاربران در رابطه با انتخاب دامنه بوجود می آید، این است که آیا واقعا دامنه در سئو تاثیر دارد یا خیر؟

جواب این سوال کاملاً مشخص و کوتاه است، بله! قطعاً دامنه در سئو سایت تاثیر بسیار دارد.

پسوند دامنه چقدر مهم است و آیا دامنه های رایگان برای سئو مضر هستند؟

انتخاب دامنه مناسب

انتخاب پسوند در دامنه ها موضوعی است که شاید برخی از کاربران بر روی آن حساس شده اند، در اینجا ما باید اشاره کنیم که انتخاب پسوند دامنه در سئو تاثیر خاصی ندارد. شما چه پسوند com. و چه پسوند org. انتخاب کنید، نتیجه یکسانی در سئو دریافت خواهید کرد.

ولی حال موضوعی که مطرح می باشد این است که آیا دامنه های رایگان در سئو تاثیر منفی دارند؟ قطعاً بله. پسوند های رایگانی مانند “cf.” و “ga.” وجود دارند که کاربران می توانند به طور کاملاً رایگان آن ها را ثبت کنند. اما مسئله ای که اینجا بوجود می آید این است که زمانی که کاربر یکی از پسوند های رایگان را برای سایت خود ثبت می کند، نتیجه مطلوبی از طرف گوگل و موتور های جستجوگر دریافت نمی کند! زیرا گوگل و سایر موتور های جستجوگر، وب سایت هایی که از پسوند های رایگان استفاده می کنند را کم اهمیت می داند و فرض می کند که این سایت ها در کارشان جدی نیستند.

یکی از مباحثی که گوگل به آن اهمیت می دهد، این است که می خواهد متوجه شود شما بر روی کارتان چقدر جدی و متمرکز هستید. به عنوان مثال اگر شما هاستینگ وب سایتتان یک هاستینگ بسیار ضعیف باشد و در کنار آن، پسوند دامنه‎‌تان هم یک پسوند رایگان باشد، متوجه می شود که شما بر روی کارتان جدی نیستید و بدین دلیل، از نظر رنکینگ و سئو نتیجه مطلوبی دریافت نخواهید کرد.

دامنه های خود چند ساله ثبت کنیم تا نتیجه بهتری در سئو بدست آوریم؟

یکی از مسائلی که شاید کمتر کسی به آن توجه کرده است، مدت زمان ثبت دامنه می باشد! شاید تعجب کنید اما گوگل وب سایت هایی را که دامنه‌شان برای مدت زمان طولانی مانند 5 یا 10 ساله ثبت شده باشند، بهتر رتبه بندی می کند تا وب سایت هایی که دامنه‌شان یک یا دو ساله ثبت شده است. دلیل آن هم باز بر می گردد به جدی و متمرکز بودن در کار، زیرا گوگل متوجه این قضیه می شود که وب سایت هایی که دامنه‌شان برای مدت زمان بیشتری تمدید شده است، بر روی کارشان جدی تر و متمرکز تر هستند.

این مبحث بر پایه صحبت های “مت کات”، مسئول بخش اسپمینگ شرکت گوگل است که در وبلاگ خود، به این نوع مسائل به صورت غیرمستقیم اشاره کرده است.

اهمیت عمر دامنه تا چه حد است؟

در دنیای مجازی، نظرات مختلفی در رابطه با اینکه عمر دامنه برای گوگل اهمیت دارد یا خیر، مطرح شده است و سوالی که شاید ذهن بیشتر سئو کاران را درگیر کرده است این می باشد که آیا واقعاً عمر دامنه برای گوگل حائز اهمیت است یا خیر؟

طبق گفته های مت کات (مسئول بخش اسپمینگ گوگل) عمر دامنه برای گوگل اهمیت خاصی ندارد. زیرا خود گوگل هم اعلام کرده است که نمی تواند اطلاعات whois همه وب سایت ها مانند عمر آن ها و نام صاحب امتیاز آن ها را بررسی کند. به همین دلیل، عمر دامنه از نگاه گوگل یک مسئله بی اهمیت است.

و آقای مت کات هم به این نکته اشاره کرده اند که وب سایت هایی وجود داشته که عمر دامنه‌شان تنها 8 ماه بوده است اما توانسته اند از وب سایت هایی که عمر دامنه‌شان حتی به 10 سال هم می رسد، جلو بزنند و در نتایج بالاتر ظاهر شوند.

و در این میان به این نکته هم اشاره کنیم که عمر دامنه برای گوگل از زمانی حساب می شود که ربات های گوگل بتوانند برای اولین بار وب سایت را بخزند یا به اصطلاح Crawl کنند.

پس اگر شخصی دامنه خود را از 5 سال پیش به ثبت رسانده باشد اما به تازگی وب سایت خود را بر روی آن دامنه راه اندازی کرده باشد، عمر آن دامنه از نظر گوگل از زمانی است که سایت ساخته شده و ربات ها توانسته باشند وب سایت را بررسی کنند و بخزند .

آیا استفاده از پسوند دامنه ir. برای سئو مناسب است؟

خیلی از کاربران برایشان این سوال پیش آمده که آیا پسوند ir. برای دامنه سایت تاثیر مطلوبی دارد یا خیر؟

زمانی که کاربر برای وب سایت از پسوند ir. استفاده می کند، گوگل کشور هدف سایت را ایران قرار می دهد و در اینجا بحث Targeting گوگل پیش می‌آید و همچنین مسئله Local SEO یا به عبارتی سئو محلی. و شایان ذکر است که پسوند ir. استفاده بین المللی (International) ندارد و فقط می تواند برای آیپی های ایرانی بهینه سازی شود.

برای حل مشکل Targeting برای وب سایت های چند زبانه باید چکار کنیم؟

همانطور که در بحث قبلی ذکر کردیم، زمانی که پسوند دامنه شما ir. باشد و فقط آیپی های ایرانی وارد وب سایت شما شوند، کشور هدف سایت شما ایران تعیین می شود. حال شاید در این میان کاربرانی باشند که وب سایت هایی با چند زبان مختلف دارند.

برای این مسئله، خیلی راحت می توان با ایجاد ساب دامنه (Sub Domain) این مشکل را حل کرد. به طور مثال ما یک وب سایت داریم که از زبان عربی، انگلیسی و فارسی پشتیبانی می کند. ما می توانیم برای بخش عربی سایت، یک ساب دامنه مجزا به صورت ab.example.com و برای بخش انگلیسی سایت هم en.example.com ایجاد کنیم. زمانی که آیپی های عربی وارد دامنه ab.example.com شوند، خود گوگل به صورت خودکار متوجه می شود که هدف این دامنه، کشور های عربی است و همین موضوع برای دامنه انگلیسی نیز نقض می کند.

آیا دامنه تاثیری در نرخ تبدیل دارد؟

نرخ تبدیل در موتور های جستجوگر یعنی تعداد کلیک ها به نسبت تعداد جستجو های انجام شده. و در اینجا باید بگوییم که بله، نام دامنه تاثیر مطلوبی در نرخ تبدیل و جذب ورودی دارد.

به طور مثال زمانی که کاربر در حال جستجو کلمه “خرید فالوور اینستاگرام” باشد، معمولاً وارد وب سایت هایی می شود که در آدرس دامنه آن ها کلماتی همچون Instagram یا Follower وجود داشته باشد. دامنه هایی که نام آن ها با محتوای‌شان ارتباط خاصی ندارند معمولاً به نسبت دامنه هایی که کلمات مرتبط با محتوای اختصاصی خود دارند، نتیجه کمتری دریافت می کنند.

سخن آخر

در آخر باید بگوییم که اگر تنها می خواهید برای کاربران ایرانی محتوا تولید کنید و خدمات ارائه نمایید، بهتر است که از دامنه ir. استفاده کنید زیرا گوگل کشور هدف وب سایت شما را ایران قرار می دهد و در این جهت می توانید بهینه سازی های بهتری برای وب سایت خود انجام دهید.

سعی کنید دامنه خود را طولانی انتخاب نکنید و از کلمات کلیدی و مهم که با محتوا وب سایت شما مرتبط هستند، استفاده کنید.

همچنین اخیراً گوگل کلمات فینگیلیش را هم می تواند تشخیص دهد، به طور مثال اگر ما در گوگل عبارت “xvhpd shdj” یا “Tarahi site” را جستجو کنیم، نتایجی برای “طراحی سایت” برای ما نمایش داده می شود، زیرا گوگل منظور شما را از عبارات لاتین و فینگیلیش متوجه می شود. پس اگر به طور مثال می خواهید سایتی برای طراحی سایت راه اندازی کنید، تفاوتی در انتخاب دامنه “tarahisite.com” و “webdesign.com” وجود ندارد، اما جدیداً کاربرانی که عبارات فارسی را به صورت فینگیلیش در دامنه و متای توضیحات قرار می دهند، در نتایج بالاتری نمایش داده می شوند.

و اما در آخر به مهم ترین نکته اشاره کنیم که گوگل جدیداً به صورت جدی به سوابق صاحب امتیاز دامنه ها توجه می کند. پس اگر شما قبلاً وب سایتی داشتید که از جانب گوگل پنالتی شده است، بهتر است که با یک نام و ایمیل متفاوت، دامنه بعدی خود را ثبت کنید زیرا خود شرکت گوگل اعلام کرده است که کاربرانی که در سوابق دامنه هایشان، خطا هایی وجود داشته باشد، بر روی سایر دامنه هایشان هم تاثیر منفی ایجاد می شود.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .