امروزه کمتر کسی در ایران پیدا می شود که نام فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را نشنیده باشد و ماهیت آن را نداند . اگر در هر خانواده ای تنها یک نفر با اینترنت سر و کار داشته باشد ، به احتمال خیلی زیاد حداقل یک خرید را از دیجی کالا داشته است .

دیجی کالا بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران است که فعالیت خود را در سال 1385 شروع کرد که با گذشت زمان بهینه سازی های متنوعی را بر اساس نیاز هر زمان به فروشگاه خود اضافه کرد تا همیشه یکی از برترین و بروزرترین های فروش آنلاین کشور باشد .

اگر پیگیر مطالب وب سایت کانی تمز بوده باشید، در جریان هستید که قبلاً مقاله ای با عنوان ” فروشگاه اینترنتی ، از تصمیم گیری تا فروش عالی ” را منتشر کردیم که در برخی قسمت های آن به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اشاره شده بود .

در این مقاله از وب سایت کانی تمز می خواهیم به صورت کامل تری به دیجی کالا بپردازیم و برخی دلایل که باعث رشد دیجی کالا، اول شدن و اول ماندن آن شدند را با بررسی کنیم.

دقت داشته باشید که در این مقاله تنها به چند مورد از دلایل موفقیت فروشگاه اینترنتی دیجی کالا اکتفا می کنیم و از گزینه هایی مانند تیم چندهزار نفری ، انبارهای متعدد، لجستیک و … اجتناب می کنیم .

با ما همراه باشید تا با نکات ذکر شده در این مطلب فروشگاه اینترنتی خود را هرچه بیشتر حرفه ای کنید و فروش بیشتری را داشته باشید.

معرفی کامل محصولات

یکی از اصولی که از همان روزهای اولیه دیجی کالا توسط تیم آن رعایت شد ، ارائه محتوای اختصاصی و کامل برای محصولات خود بود . کاری که بیشتر فروشگاه های آن زمان و حتی بیشتر فروشگاه های اینترنتی امروزی از آن غافل بوده و هستند و یا به آن اهمیت نمی دهند . پس اولین نکته ای که باید در رشد دیجی کالا به آن اشاره کرد ، استفاده از توضیحات تفصیلی برای محصولات و ارائه مشخصات کامل آنها بوده و می باشد.

ما در قالب فروشگاهی کانی شاپ امکاناتی را در این زمینه ایجاد کرده ایم که مدیر فروشگاه می تواند علاوه بر توضیحات محصول بخش هایی مانند نقد و بررسی، مشخصات محصول، اینفوگرافی، مزایا و معایب و … را به صورت بسیار ساده اضافه کند و آنها را مدیریت کند (تصاویر زیر ) .

 

 

 

 

دسترسی سریع و ساده به بخش های مهم فروشگاه

در دیجی کالا برخلاف فروشگاه های اینترنتی غیرحرفه ای به راحتی کاربر و تجربه آنها بسیار اهمیت داده شد که در ادامه برخی از آنها را با هم مرور می کنیم .

یکی از مواردی که دیجی کالا برای سهولت کار با سایت خود در اختیار کاربران و مشتریان قرار داده است ، بخش پروفایل کاربری آن است که در بخش هدر قرار دارد . با استفاده این بخش کاربران و مشتریان می توانند به سادگی به پروفایل کاربری، سفارشات و … دسترسی داشته باشند . با استفاده از این بخش کاربر در هر صفحه ای از سایت می تواند به سادگی به بخش های مهم مرتبط با اکانت خود دسترسی داشته باشد .

در قالب فروشگاهی کانی شاپ نیز ما این مهم را با استفاده از یک ماژول ( برای اینکه امکانات جانبی قالب کانی شاپ با افزونه های وردپرس و ووکامرس اشتباه گرفته نشوند از کلمه ماژول یا AddOn استفاده کرده ایم ) به نام پروفایل حرفه ای کاربران در دسترس مدیران فروشگاهی وردپرس قرار داده ایم که می توانند بدون هیچ دردسری آن را برای کاربران سایت فروشگاهی خود فعال کنند و تجربه لذت بخش تری را برای آنها ایجاد کنند .

بخش پروفایل کاربری در دیجی کالا

بخش پروفایل کاربری در قالب کانی شاپ

 

استفاده مناسب از فضای صفحات در فروشگاه

همانطور که می دانید یکی از مشکلاتی که همیشه در طراحی وب وجود داشته است ، بحث فضای صفحه می باشد . هرچه از فضاهای صفحه و مخصوصاً صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی خود استفاده بهتری کنید ، به بیشتر دیده شدن محصولات مختلف کمک خواهید کرد .

دیجی کالا برای استفاده بهینه از فضا در صفحه اصلی خود از اسلایدرها استفاده می کند و بوسیله آنها می تواند در یک بخش کوچک تعداد زیادی عنصر را نمایش دهد . به عنوان مثال در یک بخش با استفاده از یک اسلایدر می تواند چندین تصویر را به کاربران و مشتریان نمایش دهد . یا اینکه به وسیله بخش های چرخ و فلکی محصولات یا همان Carousel ها محصولات زیادی را در یک بخش کوچک نمایش دهد .

در قالب فروشگاهی وردپرس کانی شاپ چندین امکان متنوع، برای صرفه جویی در فضای صفحه اصلی و سایر صفحات فروشگاه وجود دارد که بوسیله آنها می توانید دسترسی به تمام بخش های مهم سایت فروشگاهی خود را به کاربران و مشتریان بدهید . در بخش زیر تصاویری از اسلایدرها و باکس های چرخشی محصولات و برندها و … را در قالب کانی شاپ را مشاهده می کنید .

اسلایدر پیشنهاد شگفت انگیز

 

باکس چرخشی محصولات

 

اسلایدر تمام عرض

 

اسلایدر اصلی

 

ارائه پیشنهاد محصولات مکمل ، گرانتر و جایگزین به مشتریان و کاربران

دیجی کالا با استفاده از روش های مختلف سعی می کند که مشتریان و کاربران را به خرید تشویق کند . برخی از روش هایی که دیجی کالا برای ترغیب خرید بیشتر یا فروش کالاهای گرانتر انجام می دهد را در بخش زیر بررسی می کنیم .

نمایش محصولات مشابه در یک باکس ، در صفحه نمایش هر محصول – این امکان به صورت توکار در فروشگاه ساز ووکامرس وجود دارد و نیازی به انجام هیچ کاری نیست .

نمایش محصولات گرانتر به کاربر – این امکان نیز به صورت توکار در فروشگاه ساز ووکامرس وجود دارد و تنها کافیست تنظیمات آن را برای هر محصول انجام دهید . در ویدیوی افزایش فروش با محصولات UpSell نشان داده شده است که می توانید آن را به صورت رایگان و آنلاین مشاهده کنید.

نمایش محصولات مکمل به کاربر – در نظر بگیرید که یک کاربر در حال خرید یک موبایل از فروشگاه اینترنتی باشد. اگر در فروشگاه سیستمی وجود داشته باشد که بوسیله آن بتوان محصولات جانبی مرتبط به همان گوشی مانند کاور ، محافظ ، شارژر و … را به کاربر پیشنهاد داد ، به احتمال زیاد آن کاربر یک یا چند یا همه آنها را نیز همراه موبایل خریداری می کند.

این مکانیزم به خوبی در دیجی کالا رعایت شده است و باعث فروش هرچه بیشتر آن شده است . خوشبختانه این مکانیزم نیز به صورت توکار در فروشگاه ساز ووکامرس وجود دارد که در ویدیویی افزایش فروش بوسیله محصولات مکمل ووکامرس توضیح داده شده است .

پیشنهاد می کنیم اگر می خواهید کار با فروشگاه ساز ووکامرس را به صورت کامل و حرفه ای یاد بگیرید دوره آموزش ویدیویی فروشگاه ساز ووکامرس را تهیه کنید .

نمایش محصولات جایگزین برای محصولات ناموجود – شاید شما نیز به فروشگاه اینترنتی دیجی کالا یا یک فروشگاه اینترنتی دیگر وارد شده باشید و بعد از وارد شدن به صفحه اختصاصی آن محصول ، متوجه شده اید که به علت ناموجود بودن محصول امکان خرید آن را ندارید . در این مواقع اولین کاری که به ذهن کاربر می رسد این است که این صفحه را بسته و در یک فروشگاه دیگر به دنبال محصول مورد نظر بگردد . اما در دیجی کالا با استفاده از محصولات جایگزین ، پیشنهاداتی برای محصولات ناموجود ارائه می شود که کاربر را به خرید یک محصول دیگر به جای محصول مورد نظر خود تشویق می کند .

با توجه به اینکه این امکان به صورت توکار در فروشگاه ساز ووکامرس وجود ندارد ، تیم توسعه کانی شاپ این امکان اختصاصی را در قالب ماژول محصولات جایگزین به آن اضافه کرده است که مدیر فروشگاه بتواند تنها با یکبار اعمال تنظیمات، برای تمام محصولات ناموجود فروشگاه اینترنتی خود، محصولات جایگزین و مشابه را به کاربران و مشتریان نشان دهد . در تصویر زیر عملکرد این ماژول را مشاهده می کنید .

 

دسترسی به تمام قسمت های فروشگاه توسط منوی اصلی

دیجی کالا در ابتدا فروش خود را با چند محصول خاص مانند دوربین های عکاسی و فیلم برداری وقطعات کامپیوتر شروع کرد و به مرور زمان محصولات دیگر را نیز به چرخه فروش خود اضافه کرد تا جایی که در یک برهه زمانی از ارزان ترین محصولات سوپرمارکتی تا گرانترین ماشین های سواری دنیا را به فروش می رساند . با توجه به اینکه در فروشگاه اینترنتی دیجی کالا تنوع محصولات رفته رفته بالا رفت، به همین دلیل دسته بندی های محصولات و طبقه بندی آنها نیز زیاد شد و دیجی کالا هر چند سال یکبار مجبور میشد ساختار منوی اصلی فروشگاه خود را تغییر دهد.

منویی که در روزهای اول ( سال 2007 ) تنها چند گزینه داشت و بدون هیچگونه زیرمجموعه ای بود، در سال 2020 به یک مگامنوی سه سطحی عظیم با صدها گزینه تبدیل شد. در تصاویر زیر سیر تحویل منوی اصلی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را مشاهده می کنید :

منوی دیجی کالا در سال 2007

 

منوی دیجی کالا در سال 2011

 

منوی دیجی کالا در سال 2015

 

منوی دیجی کالا در سال 2020

نکته جالبی که در بخش باید به آن اشاره کنیم این است که شما توسط مگامنوی پیش فرض قالب فروشگاهی کانی شاپ و همچنین ماژول مگامنوی 3 سطحی می توانید از یک منوی بسیار ساده تا یک منو مانند نسخه 2020 دیجی کالا را به سادگی برای فروشگاه اینترنتی خود را ایجاد کنید.

 

طبقه بندی مناسب محصولات

اجازه دهید این بخش را با ذکر یک مثال شروع کنیم . در نظر بگیرید که یک هایپرمارکت دارید که تقریباً هر چیزی در آن وجود دارد و بفروش می رسد؛ اما تمام اجناس و محصولات به صورت بهم ریخته و بدون هیچگونه نظم و ترتیب قرار گرفته باشند. در این حالت 2 احتمال وجود دارد : اول اینکه مشتریان به صورت کلی از خرید از فروشگاه شما منصرف شوند و دوم اینکه به سختی قادر به پیدا کردن محصول مورد نظر خود شوند که منجر به عدم رضایت کامل آنها خواهد شد .

لزوم وجود یک یا چند طبقه بندی مناسب در یک فروشگاه اینترنتی نیز وجود دارد و یک مدیر فروشگاه باید با استفاده از انواع طبقه بندی ها به کاربران و مشتریان کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن و با طی کردن کوتاه ترین مسیر ممکن به محصول مورد نظرشان برسند .

طبقه بندی هایی که دیجی کالا برای آن برای تفکیک محصولات خود از آنها استفاده می کند عبارتند از : دسته های محصولات، برچسب های محصولات ، ویژگی های محصولات، برند محصولات و …

باز هم خوشبختانه در فروشگاه ساز ووکامرس بیشتر طبقه بندی های بالا موجود هستند . یعنی شما می توانید از امکان دسته های محصولات ، برچسب محصولات و ویژگی های محصولات استفاده کنید. تیم توسعه دهنده قالب فروشگاهی کانی شاپ،  با استفاده از ماژول برند محصولات، طبقه بندی محصولات فروشگاه های ووکامرسی را تکمیل کرده است.

نکته ای که باید در این بخش به شما خاطر نشان کنیم این است که باید به صورت استاندارد از طبقه بندی ها برای تفکیک محصولات فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید تا روی کارایی فروشگاه و رتبه آن در موتورهای جستجو تاثیر منفی نگذارد .

این بحث به خاطر مفصل بودن در این مقاله مطرح نمی شود، ولی برای سرنخ بدانید که اگر سیستم مدیریت محتوای وردپرس برای فروشگاه اینترنتی خود استفاده می کنید، جهت ایجاد طبقه بندی مناسب باید با یک متخصص وردپرس که دارای تجربه فروشگاه اینترنتی نیز می باشد و همچنین یک متخصص سئو برای انتخاب بهترین سناریوی طبقه بندی محصولات مشورت کنید.

 

استفاده از محتوای مرتبط با محصولات برای جذب کاربران از اینترنت

در سال 1394 دیجی کالا بخشی بنام “دیجی مگ” یا “دیجی کالا مگ” یا همان “مجله دیجی کالا” را در کنار فروشگاه اینترنتی اصلی راه اندازی کرد. هدف اصلی دیجی کالا از راه اندازی بخش مجله ارائه اطلاعات مرتبط و حتی غیرمرتبط با محصولات فروشگاه خود به عموم کاربران اینترنت بود.

دیجی کالا بعد از جذب اُرگانیک کاربران توسط موتورهای جستجویی مانند گوگل و ارائه محتواهای بسیار عالی و کامل، آنها را به صورت هوشمند یا معمولی به سمت فروشگاه اصلی هدایت می کرد.

این حرکت فوق العاده و هوشمندانه دیجی کالا باعث شد که این سایت در سال 1395 سومین سایت پربازدید کشور شود. چیزی که تنها با یک فروشگاه اینترنتی بسیار سخت یا شاید محال بود.

نتیجه ای که از این بخش می گیریم این است که علاوه بر معرفی کامل محصولات و ارائه توضیحات، تصاویر ، ویدیوها ، مشخصات، نقد و بررسی و … می توانید مطالبی که به نوعی با محصولات مرتبط هستند یا در حوزه کاری فروشگاه اینترنتی شما هستند را در بخش بلاگ فروشگاه قرار دهید و کاربران را به این روش به سایت خود جذب کنید و در نهایت به روش های مختلفی آنها را به خرید از فروشگاه تشویق کنید .

در قالب فروشگاهی کانی شاپ علاوه بر وجود داشتن بخش حرفه ای بلاگ برای انتشار مقالات و مطالب در فروشگاه شما، یک امکان فوق العاده را به صورت ماژول محصولات مرتبط با نوشته در اختیار شما قرار دارد تا بتوانید کاربران را به صورت حرفه ای تری به سمت فروشگاه اصلی خود و محصولات مرتبط هدایت کنید .

کار با این ماژول بسیار راحت است و شما کافیست در هنگام انتشار یک مطلب یا مقاله در فروشگاه خود، محصولات مرتبط با آن را با چند کلیک انتخاب کنید تا به کاربری که مقاله را مطالعه می کند، آن محصولات نشان داده شوند . در تصویر زیر بخش محصولات مرتبط با نوشته را مشاهده می کنید.

 

دسترسی سریع و متفاوت به بخش هایی از فروشگاه

گاهی اوقات کاربران حتی حوصله مرور دسته بندی های سایت فروشگاهی را نیز ندارند و می خواهند در سریع ترین زمان کالای خود را سفارش دهند . یا اینکه کاربران یا مشتریان برای اینکه چه کالایی خرید کنند سردرگم هستند . نمونه ای از این موقعیت ها، مناسب هایی مانند روز پدر ، روز مادر، روز معلم، شب یلدا و … هست که بهتر است یک روش برای تصمیم گیری راحت تر در انتخاب محصول پیش پای مشتریان و کاربران قرار بگیرد .

دیجی کالا اینکار را با راه اندازی کمپین هایی با نام همین مناسبت ها ( خرید شب یلدا ، کادوی روز پدر و … ) و استفاده از گرافیک جذاب در صفحات اختصاصی و خارج از چارچوب و فضای همیشگی فروشگاه اصلی را انجام داد .

در این کمپین ها یا صفحات کاربر تنها با تعداد کمی گزینه مواجه میشد و نهایتاً با چند کلیک به محصولات مورد نظر خود هدایت میشد . این کار فروش را در این مناسبت ها به شدت بالا می برد .

ما نیز در توسعه قالب فروشگاهی کانی شاپ این امکان فوق العاده را توسط ماژول گروه بندی حرفه ای محصولات در اختیار مدیران فروشگاه های ووکامرسی قرار داده ایم که بوسیله آن می توانند بی نهایت کمپین را با تنظیمات و گزینه های متنوع را طراحی و راه اندازی کنند .

برای مشاهده کمپین شب یلدا در این ماژول کلیک کنید

برای مشاهده کمپین ولنتاین در این ماژول کلیک کنید

 

موارد بسیار دیگری نیز وجود دارند که دیجی کالا را از سایر فروشگاه های اینترنتی متمایز می کند . این مقاله به مرور بروزرسانی خواهد شد و دلایل دیگر نیز بررسی خواهند شد .

از شما کاربر گرامی نیز درخواست می کنیم اگر نظری در مورد این مقاله دارید آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید تا در این مقاله نیز درج شود .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .