شاید این سئوال برای شما نیز پیش آمده باشد که چگونه می توان فهمید که یک وب سایت از چه قالب وردپرسی درحال استفاده است؟

خوشبختانه این کار قابل انجام است و می توان به راحتی فهمید که یک وب سایت وردپرسی، درحال استفاده از چه قالبی است. در ادامه این مقاله از وب سایت کانی تمز قرار است به شما نحوه تشخیص نام قالبی که یک وب سایت درحال استفاده از آن است را توضیح دهیم.

زمانی که شما یک وب سایت جدید راه اندازی می کنید، انتخاب یک قالب مناسب برای آن می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. در برخی اوقات، شما دارای ایده ها و الهاماتی هستید که از طرح وب سایت های دیگر نشأت گرفته اند. به طور مثال، شما یک وب سایت را در قدیم مشاهده کرده اید و از طرح و قالب آن وب سایت خوشتان آمده و قصد دارید که وب سایت خود را همانند آن وب سایت، راه اندازی کنید. این موضوع همانطور که اشاره کردیم، به راحتی قابل انجام است اگر وب سایت مقابل، درحال استفاده از یکی از هزاران قالب رایگان و پولی وردپرس باشد.

روش اول: استفاده از وب سایت IsItWP

یکی از آسان ترین روش هایی که می توان برای تشخیص دادن قالب و افزونه هایی که یک وب سایت درحال استفاده است، انجام داد، استفاده از ابزار آنلاین IsItWP می باشد. با استفاده از ابزار IsItWP می توان قالبی که یک وب سایت وردپرسی در حال استفاده از آن می باشد را به راحتی تشخیص داد. همچنین می توان افزونه هایی که آن وب سایت از آنها استفاده می کند را نیز شناسایی کرد .

در ابتدا، وارد وب سایت IsItWP شوید و آدرس وب سایت خود را در فیلد مربوط به آدرس وارد کنید:

پس از وارد کردن آدرس وب سایت مورد نظر، بر روی گزینه ANALYZE WEBSITE کلیک کنید. پس از کلیک بر روی گزینه ذکر شده، به صورت خودکار وب سایت مقصد بررسی می شود که آیا درحال استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس است یا خیر. اگر وب سایت مورد نظر، در حال استفاده از وردپرس باشد، وب سایت IsItWP تلاش می کند تا نام قالبی که آن وب سایت درحال استفاده از آن است را، تشخیص دهد.

همچنین در کنار آن، افزونه هایی که در آن وب سایت نصب و فعال هستند را هم بررسی کرده و درصورت تشخیص، نام آن ها را نیز نشان می کند. پس از پروسه بررسی وب سایت، می توانید نتایج را مشاهده کنید.

در بخش اول که بخش سبز رنگ است، وب سایت به شما اطلاع می دهد که وب سایت مورد نظر درحال استفاده از وردپرس می باشد. سپس در بخش WordPress Theme Details نیز می توانید نام قالبی که وب سایت مورد نظر درحال استفاده می باشد را بررسی کنید.

دقت داشته باشید که ابزار IsItWP نمی تواند قالب هایی که به صورت سفارشی و اختصاصی طراحی و نصب شده اند را تشخیص دهد. بنابراین اگر قالبی به صورت اختصاصی طراحی و نصب شده بود، در صورت امکان تنها نام آن را نمایش می دهد.

همچنین برخی وب سایت بوسیله کدها و یا افزونه ها اطلاعات وردپرس خود را مخفی می کنند، که در این حالت نیز شناسایی قالب و افزونه های آنها ممکن است امکانپذیر نباشد .

همچنین در بخش WordPress Plugin Details نیز می توانید لیستی از افزونه هایی که وب سایت مقصد درحال استفاده می باشد را بررسی کنید:

روش دوم: تشخیص قالب درحال اجرا یک وب سایت وردپرسی به صورت دستی

گاهی اوقات، برخی از صاحبان وب سایت های وردپرسی، نام قالب وب سایت خود را عوض می کنند؛ همین کار باعث می شود که ابزار هایی مانند IsItWP نتوانند قالب درحال استفاده آن وب سایت را تشخیص دهند.

با این حال، ممکن است در کد هایی که در وب سایت مقصد وجود دارد، اشاره ای به نام اصلی قالب‌شان شده باشد و از این طریق نیز می توان نام قالب اصلی آن وب سایت را تشخیص داد.

هر قالب وب سایت وردپرسی نیاز به یک فایل style.css دارد. این فایل در واقع شامل هدر قالب است که به وردپرس می گوید نام قالب، نام طراح قالب، آدرس، ورژن و… چیست. همچنین این فایل شامل استایل های CSS است که قالب در حال استفاده می باشد.

برای آنکه این فایل را در وب سایت مقصد شناسایی و مکان یابی کنیم، ابتدا باید به وب سایت مقصد رفته و سپس بر روی آن وب سایت، کلیک راست کنیم. سپس باید همانند تصویر زیر، گزینه “View Page Source” را انتخاب کنیم.

پس از انتخاب گزینه ذکر شده، منبع صفحه یا همان Page Source آن باز می گردد. حالا کاری که در این صفحه ، که شامل خطوط بسیار زیادی از کد است، باید انجام داد این است که به دنبال کدی مانند کد زیر بگردیم:

به طور مثال، در کد بالا، آدرس فایل style.css وب سایت مورد نظر “http://example.com/wp-content/themes/theme-name/style.css” می باشد. در Page Source آن صفحه، معمولاً این نوع آدرس ها به صورت آبی رنگ درحال نمایش هستند که به راحتی می توانید با کلیک بر روی آن ها، آن ها را باز کرده و مشاهده کنید.

حال در فایل style.css اطلاعات زیادی در رابطه با قالب وب سایت وجود دارد. معمولاً این اطلاعات به صورت زیر، درحال نمایش هستند:

همانطور که مشاهده می کنید، در فایل style.css وب سایت مورد نظر، ما می توانیم اطلاعاتی مانند نام قالب (Theme Name)، آدرس طراح قالب (Author URL) و … را مشاهده کنیم.

پیدا کردن قالب والد

مسئله ای که اینجا مطرح می باشد، این است که برخی از وب سایت های وردپرسی، برای شخصی سازی وب سایت خود از قالب فرزند (Child Theme) قالب اصلی‌شان در حال استفاده هستند. در این صورت، در فایل style.css می توان به نکاتی که به قالب والد اشاره می شود، توجه نمود:

در مثال بالا، در جلوی بلاک Template نام قالب والد یا همان قالب اصلی وب سایت نمایش داده شده است.

همچنین شما می توانید نام قالب اصلی را با گشتن مجدد Page Source وب سایت مورد نظر، پیدا کنید. به طور معمول، اگر وب سایتی در حال استفاده از یک Child Theme باشد، دو فایل style.css برای آن وب سایت وجود دارد. با بررسی مجدد Page Source می توانید فایل style.css دیگر را پیدا کرده و آن را بررسی کنید. در این فایل جدید معمولاً می توانید نام اصلی قالب را پیدا کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .