این نوشته قسمت 8 از مجموع 8 در سری آموزش طراحی قالب وردپرس می باشد

قسمت هشتم: ساخت Child Theme و Page Templates و Post Templates

قالب ساده ای که در حال ساخت آن هستیم قسمت های مختلف آن ساخته شده است و فایل های این قالب مطابق تصویر زیر است:

این فایل ها تقریباً همه فایل های ضروری برای یک قالب وردپرس می باشند تا کاربر بتواند یک سایت را توسط آن اداره کند.

در این قسمت از آموزش قصد داریم 3 ویژگی قالب های وردپرس که توسط آن ها می توانید قالب های وردپرس را بر اساس سلیقه خود گسترش دهید را مورد بررسی قرار دهیم. با استفاده از این 3 ویژگی می توانید هر قالب وردپرسی را بیش از پیش شخصی سازی کنید.

این 3 ویژگی عبارتند از:

ایجاد Child Theme یا قالب فرزند

با استفاده از Child Theme به راحتی می توانید قالب های نصب شده در وردپرس را بدون اینکه حتی یک خط از آن ها را ویرایش کنید به صورت کامل تغییر دهید! جالب نیست !

ایجاد Page Templates یا تمپلیت های صفحات

با استفاده از این ویژگی می توانید برای هر صفحه وب سایت خود نحوه ی نمایش خاصی ایجاد کنید.

ایجاد Post Templates یا تمپلیت های نوشته ها

تا اینجا در مورد یک تمپلیت قالب صحبت کردیم و آن single.php بود که محتوای کامل یک پست را به نمایش می گذاشت. از تمپلیت های نوشته ها مانند تمپلیت های صفحات برای تغییر نحوه ی نمایش نوشته ها استفاده می کنیم.

در این پست به بررسی مباحث زیر می پردازیم:

  1. نحوه ی ایجاد Child Theme در قالب های وردپرس

  2. نحوه ی ایجاد تمپلیت های صفحات یا Page Templates در وردپرس

  3. نحوه ی ایجاد تمپلیت های نوشته ها یا Post Templates در وردپرس

  4. نتیجه گیری و جمع بندی ساخت قالب های وردپرس

 

نحوه ی ایجاد Child Theme در قالب های وردپرس

Child theme یا قالب فرزند تمام ویژگی های قالب والد را دارند، با این تفاوت که شما می توانید قالب والد را به صورت ایمن و بدون تغییر کد های آن شخصی سازی کنید. شاید مفهوم این جمله برای شما کمی گیچ کننده باشد اما در ادامه به راحتی مفهوم آن را خواهید فهمید.

قالب والد در وردپرس چیست؟

به معنای واقعی کلمه و در یک جمله می توان گفت قالب والد یک قالب کامل وردپرس می باشد که همه ی فایل های مورد نیاز را دارد.

قالب فرزند در وردپرس چیست؟

یک نوع قالب در وردپرس است که تمام ویژگی های یک قالب والد را به ارث می برد و در عین حال شخصی سازی شود. با داشتن یک قالب فرزند می توانید تمام شخصی سازی ها و ویرایش های خود را بر روی قالب والد بدون آنکه فایل های آن را ویرایش کنید انجام بدهید، همچنین می توانید قالب والد را بدون اینکه شخصی سازی و ویرایش های خود را مجددا انجام بدهید آپدیت کنید. به زبان ساده تر هدف اصلی قالب فرزند این است که تغییراتی را بر روی قالب اصلی اعمال کنیم که با بروزرسانی یا آپدیت قالب اصلی آن تغییرات در امان باشند و حذف نشوند .

نحوه ی ساخت Child Theme در وردپرس

به پوشه ی wp-content/themes بروید و یک پوشه ی جدید بسازید.

در این مثال قصد داریم یک قالب فرزند برای قالب twentynineteen بسازیم. پوشه ی جدیدی که ساختید را به twentynineteen-child تغییر نام بدهید به شکل زیر توجه کنید:

وارد پوشه twentynneteen-child شوید و یک فایل جدید به نام style.css بسازید و کد زیر را در آن قرار دهید:

در کد بالا در سطر دوم باید یک اسم منحصر بفرد برای قالب فرزند انتخاب کنید که ما از عبارت twenty nineteen child استفاده کردیم.

سطر مهم دیگر سطر هفتم می باشد که باید دقیقا اسم قالب والد را در اینجا بنویسید که در مثال ما twentynineteen است. بقیه ی سطرها را می توانید به دلخواه خود تکمیل کنید، سطر 2 و 7 مهمترین ها هستند پس آن ها را دقیق وارد کنید.

آخرین مرحله اضافه کردن فایل استایل یا style.css قالب والد به قالب فرزند می باشد. برای این کار یک فایل دیگر بسازید و نام آن را functions.php بگذارید و سپس کد زیر را در آن وارد کنید.

همان طور که می دانید هر قالب وردپرس دارای یک فایل functions.php می باشد پس قالب فرزند هم از این قانون مستثنی نیست. به جز فایل functions.php هر فایل دیگری که در قالب فرزند بسازید، کارکرد همان فایل در قالب والد را بازنویسی می کند.

اکنون می توانید به داشبورد وردپرس خود بروید و قالب جدید را در منوی نمایش / پوسته ها فعال کنید و به دلخواه خود قالب والد را ویرایش و بازنویسی کنید بدون اینکه تغییری در آن ایجاد کنید.

نحوه ی ایجاد تمپلیت های صفحات یا Page Templates در وردپرس

ویژگی دیگری که وردپرس را متمایز می کند قابلیت ایجاد قالب ها یا تمپلیت های متفاوت برای صفحات می باشد. آیا شما می دانستید برای هر صفحه در وردپرس می توانید یک استایل جداگانه ایجاد کنید؟

Page Templates یا تمپلیت های صفحه، فایل هایی هستند که مخصوص صفحات می باشند و نمی توان برای پست ها از آن ها استفاده کرد. البته غیر ممکن وجود ندارد. شما می توانید بی نهایت Page templates برای قالب وردپرس خود تهیه کنید که هر یک استایل متفاوتی با بقیه داشته باشد. مثلا یکی عریض، یکی با عکس سر صفحه و دیگری بدون آن، یکی با footer کوتاه، دیگری بلند و …

برای مشاهده تمپلیت های صفحات هر قالب وردپرس کافی است به صفحه ی ویرایش یکی از صفحات خود بروید و قالب های صفحات خود را مطابق شکل زیر ببینید:

بر اساس استایلی که در هر قالب وجود دارد صفحات شما نمایش داده می شوند.

برای ساخت قالب صفحه باید مانند زیر عمل کنیم:

1- ابتدا به پوشه ی قالب خود که در آدرس wp-content/themes قرار دارد بروید و یک فایل با پسوند php که با template شروع می شود بسازید ، مثلا  template-music.php یا template-movie.php

2- بعد از ایجاد این فایل آن را باز کنید و تکه کد زیر را درون آن قرار دهید:

در کد بالا به جای my new template اسم موردنظر خود را قرار بدهید، اسمی که اینجا انتخاب می کنید در قسمت قالب در صفحه ی ویرایش صفحات نمایش داده می شود. قابل ذکر است که شما می توانید از اسم های فارسی هم استفاده کنید.

حال کافی است بر اساس سلیقه ی خود این صفحه را استایل دهی کنید و به نحوی که مایل هستید محتوای مختلف از دیتابیس را در آن فراخوانی کنید. مثلاً مانند فایل index.php محتوا را فراخوانی کنید یا بر اساس سلیقه ی خود یک Landing Page منحصر بفرد طراحی کنید.

نحوه ی ایجاد تمپلیت های پست یا Post Templates در وردپرس

دقیقا مشابه روشی که Page Templates را ساختیم ، با کمی تفاوت می توانیم Post Templates را بسازیم.

کافی است مانند قسمت Page Templates در پوشه ی قالب خود و در آدرس wp-content/themes  یک فایل جدید با پسوند php بسازید و تکه کد زیر را درون آن قرار دهید:

حال بر اساس سلیقه ی خود می توانید با استفاده از توابعی که در قسمت های قبل برای فراخوانی اطلاعات یک پست از دیتابیس از آن ها نام بردیم برای نمایش محتویات پست های خود استفاده کنید و ظاهر پست ها را بر اساس سلیقه ی خود در این صفحه ی جدید طراحی کنید.

به صفحه ی ویرایش یکی از نوشته ها می رویم و می بینیم که قالبی که ساخته ایم در قسمت قالب ها برای پست ها قابل نمایش می باشد:

آموزش ساخت قالب وردپرس – قسمت هفتم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .