آیا شما هم به دنبال راهی جهت ایجاد ارائه های پاورپوینت بر روی وب سایت وردپرس خود هستید؟

احتمالاً متعجب خواهید شد اگر به شما بگوییم که شما می توانید ارائه های پاورپوینت مانند را، در وب سایت وردپرسی خود، بدون نیاز به پاورپوینت ایجاد کنید.

در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما کاربران گرامی نشان دهیم که چگونه می توان ارائه هایی مانند پاورپوینت را در وب سایت وردپرس، بدون نیاز به برنامه پاورپوینت ایجاد نمود.

چرا باید ارائه های پاورپوینت مانند را، در وب سایت وردپرس ایجاد کرد؟

ساخت ارائه در وب سایت وردپرسی باعث می شود که وب سایت شما جذابیت بصری بهتری داشته باشد، مدت زمان ماندگاری کاربران بر روی صفحات وب سایتتان افزایش یابد و همچنین بهینه سازی وب سایتتان برای موتور های جستجوگر بهبود پیدا کند.

راه های مختلفی برای افزودن و قرار دادن اسلاید های ارائه در وب سایت وجود دارد:

  • استفاده از افزونه هایی مانند Embed Any Document
  • کپی و پیست کردن کد اسلاید ها از Google Slides
  • استفاده از سرویس های آنلاین مانند SlideShare

مورد منفی که در رابطه با راه های بالا وجود دارد این است که شما باید اسلاید های ارائه خود را در نرم افزار هایی مانند پاورپوینت، KeyNote و Google Slide ایجاد کرده و پس از آن، اسناد ایجاد شده را در وب سایت وردپرسی خود قرار دهید.

این نوع قرارگیری ها معمولاً در اکثر مواقع زیبا نیست، با اکثر دستگاه ها سازگار نیستند، برای جستجو کردن بسیار سخت و سئو محور نیستند.

یکی از راه های جایگزین و آسانی که می توان برای ساخت ارائه ها در وب سایت وردپرس استفاده کرد، ساخت ارائه با زبان نشانه گذاری HTML 5 و زبان برنامه نویسی JavaScript می باشد. درواقع این راه، یک راه سئو محور است که با اکثر دستگاه ها سازگار است و به صورت کلی، زیبا بنظر می رسد.

یکی دیگر از نکات مثبت این راه، اشتراک گذاری آسان آن است؛ به طوری که شما می توانید ترافیک ها را به صورت مستقیم به وب سایت خود هدایت کنید تا اینکه ترافیک های غیرمستقیم از سرویس هایی مانند Google Slide دریافت کنید.

با این گفتار، بیاید نگاهی به چگونگی ساخت ارائه بدون نیاز به استفاده از هیچ گونه نرم افزار خارجی در وب سایت وردپرس، بیندازیم.

ساخت ارائه در وب سایت وردپرس

در ابتدای کار، شما نیاز دارید تا افزونه Slides & Presentations را در وب سایت وردپرسی خود نصب و فعال سازید.

دانلود فزونه Slides & Presentations

پس از نصب و فعال سازی افزونه ، شما باید به بخش Add new در منو ایجاد شده Presentation بروید تا بتوانید اولین ارائه خود را بسازید.

اگر شما با محیط پاورپوینت و ایجاد ارائه در آن آشنا هستید، پروسه ساخت اسلاید و طراحی ارائه در این افزونه نیز برایتان آسان خواهد بود.

بخاطر اینکه ارائه شما همراه با اسلاید های مختلف ساخته می شود، این افزونه، یک بلاک ابزارک برای مدیریت و ایجاد اسلاید ها قرار داده است.

پس از آنکه وارد صفحه Add new افزونه برای ایجاد یک ارائه جدید شدید، همانند تصویر زیر، بر روی تب Setup در بخش Document کلیک کنید تا بتوانید سایز ارائه خود را انتخاب کنید؛ به طور پیش فرض، افزونه سایز استاندارد 4:3 را برای ارائه در نظر گرفته که شما می توانید سایز وسیع یا همان Widescreen را که اندازه ای 16:9 دارد، را نیز انتخاب کنید.

در زیر تب Setup، تب های دیگری به منظور انتخاب تصویر یا رنگ برای پس زمینه، فونت، افکت های انتقال و دیگر تنظیماتی که به شما اجازه می دهد ارائه خود را به طور کامل در دست بگیرید، وجود دارد.

همچنین شما می توانید این نوع تنظیمات را برای اسلاید های تکی و اسلاید های خاص نیز تغییر دهید.

حال بیاید کار بر روی اسلاید ها را شروع کنیم.

در بخش منطقه محتوا، شما یک باکس بزرگ را می توانید مشاهده کنید؛ اینجا، درواقع جاییست که می توانید محتویات اسلاید ارائه خود را وارد کنید.

همانگونه که مشاهده می کنید، ویرایشگر اسلاید همانند ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس کار می کند و شما می توانید همانند آن ویرایشگر، لیست ها، تصاویر، سربرگ ها و… در اسلایدتان قرار دهید.

هنگامی که درحال ویرایش یک اسلاید هستید، در ستون سمت راست، تعدادی گزینه و تنظیمات برای تغییر ویژگی های اسلاید وجود دارد؛ به عنوان مثال تغییر رنگ پس زمینه، فونت و … ! توجه داشته باشید که این تنظیمات، تنها برای اسلایدی که درحال ویرایش آن هستید اعمال می شود.

در زیر هر اسلاید، یک باکس کوچکی با عنوان Speaker notes وجود دارد که در این بخش، شما می توانید نکاتی که می خواهید در زمان ارائه به یاد آورید را یادداشت کنید.

شما می توانید اسلاید های جدید را با استفاده از آیکون “+” ایجاد کنید یا می توانید از بلاک Slide نیز برای افزودن آن ها، استفاده کنید.

حال زمانی که کار بر روی ارائه‌تان تمام شد، می توانید آن را ذحیره یا منتشر کنید. زمانی که آن را منتشر می کنید، لینکی از ارائه‌تان نمایش داده می شود که می توانید از آن برای اشتراک گذاری یا مشاهده ارائه خود، استفاده کنید.

ارائه دادن اسلاید ها

شما می توانید ارائه ساخته شده خود را در یک تب مرورگر مشاهده کنید، همچنین اگر در اکانت مدیریت وب سایت وردپرسی خود وارد شده باشید، همانند تصویر زیر، در قسمت بالای صفحه، گزینه هایی برای نمایش ارائه به صورت تمام صفحه (Full Screen) و سوییچ کردن به حالت گوینده (Speaker) وجود دارد که می توانید از آن ها، برای نمایش و ارائه اسلاید های خود به صورت جذاب تر و زیبا تر، استفاده کنید.

سوییچ کردن به حالت گوینده (Speaker View) یادداشت های گوینده (Speaker notes) هر اسلاید را به صورت پاپ آپ در کنار آن نشان می دهد و همچنین یک نمای کوچکی از اسلاید بعدی در زیر اسلاید فعلی، نمایش داده می شود تا گوینده بتواند خود را برای ارائه اسلاید بعدی، بهتر آماده کند.

امیدواریم نکاتی که به شما آموزش داده ایم، مفید واقع بوده باشد. خوشحال می شویم که نظرات و ایده های خود را در بخش دیدگاه ها با ما و سایر کاربران مطرح کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .