در بخش سوم از آموزش راه اندازی سایت فروشگاهی با وردپرس به مرحله نحوه افزودن یک محصول جدید در ووکامرس رسیدیم. در این بخش به طور کامل در رابطه با نحوه اضافه کردن و مدیریت محصولات در فروشگاه را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد. در صورتی که بخش های قبلی این سری آموزش ووکامرس را هنوز مطالعه نکرده اید از طریق این لینک می توانید به آنها دسترسی داشته باشید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس – افزودن محصول جدید

در بخش قبلی که اقدام به نصب ووکامرس روی سایت وردپرس خود کردیم, دو گزینه جدید با نام های ووکامرس و محصولات به مدیریت وردپرس اضافه شد. هر کدام از این گزینه ها دارای چندین زیر مجموعه بودند. در این بخش برای اضافه کردن یک محصول جدید به فروشگاه با منوی محصولات سر و کار داریم.

آموزش نحوه افزودن محصول در فروشگاه ووکامرس

برای اینکه محصولات خود را به سایت فروشگاهی خود اضافه کنید باید وارد منوی محصولات / افزودن شوید. ما قبلا در آموزش راه اندازی سایت کامل با وردپرس قسمت چهارم اگر مطالعه کرده باشید با موضوع نحوه ارسال نوشته جدید در وردپرس آشنا شدیم. بخش افزودن محصول دقیقاً شبیه به نوشته ها می باشد و تنها چند گزینه بیشتر از نوشته ها را باید در بخش محصولات کامل کنیم.

بعد از کلیک روی منوی محصولات / افزودن شما صفحه ای شبیه به تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

آموزش نحوه افزودن محصول در فروشگاه ووکامرس

آموزش نحوه افزودن محصول در فروشگاه ووکامرس

همان طور که در تصویر مشاهده می کنید, گزینه های این بخش دقیقاً مثل بخش نوشته های وردپرس می باشد. شما در بخش افزودن محصول ووکامرس گزینه هایی را مشاهده می کنید که ما در ادامه به تک تک این گزینه ها اشاره می کنیم.

عنوان محصول: بخش عنوان مشخص است که باید شما عنوان مربوط به محصول خود را در این بخش وارد کنید. برای مثال: گوشی موبایل اپل مدل iPhone X ظرفیت 256 گیگ که یک عنوان کامل برای محصول ما می باشد.

توضیح محصول: در بخش توضیحات که زیر عنوان قرار دارد شما باید توضیحات کاملی درباره محصول خود درج کنید. توضیحات محصول باید شامل تمامی موارد لازم مربوط به محصول و ویژگی های آن باشد.

دسته بندی محصول: شما از طریق بخش دسته بندی ها می توانید محصولات خود را دسته بندی کنید. هر فروشگاهی دارای دسته بندی ها خاصی می باشد برای مثال: موبایل , کامپیوتر , لوازم جانبی , آرایشی بهداشتی , لوزام خانگی و …. که هر محصول باید در دسته بندی مخصوص به خود قرار بگیرد.

برچسب محصول: برچسب ها چیزی شبیه به دسته بندی ها هستند با این تفاوت که شما می توانید دسته بندی های فرعی که نمی توانید آنها را به عنوان دسته اصلی انتخاب کنید را در بخش برچسب ها باید بنویسید. برای مثال شما برای محصولی که در بخش عنوان اشاره کردیم می توانید برچسب های : آیفون , اپل , گوشی موبایل اپل و …. را درج کنید.

تصویر شاخص محصول: تصویر شاخص به معنای تصویر اصلی محصول می باشد. هر محصول یک تصویر باید داشته باشد که نماینگر محصول شما است. شما هر فروشگاه اینترنتی را که می شناسید نگاه کنید. هر محصول همراه با یک تصویر اصلی می باشد این تصویر همان تصویر شاخص می باشد.

تصاویر گالری محصول: برای محصولات در ووکامرس شما علاوه بر انتخاب تصویر اصلی و شاخص برای محصول قادر خواهید بود چند تصویر دیگر به عنوان تصاویر گالری محصول نیز انتخاب کنید. همه فروشگاه های اینترنتی از محصولات خود چندین تصویر در فروشگاه خود قرار می دهند. بخش گالری تصاویر در ووکامرس نیز به این منظور ایجاد شده است.

قیمت محصول: هر محصولی دارای قیمتی می باشد و شما باید در بخش مربوط به جزئیات محصول قیمت محصول را وارد کنید.

نوع محصول: شما باید مشخص کنید که محصول شما چه نوع محصولی است , یعنی محصول شما یک فایل دانلودی است ؟ یا یک محصول فیزیکی , یا یک محصول خارجی که در سایت دیگری به فروش می رسد. از طریق بخش نوع محصول ، شما می توانید این گزینه ها را برای محصول خود تنظیم کنید. به صورت پیش فرض روی معمولی تنظیم شده است.

ویژگی های محصول: هر محصولی ممکن است یکسری ویژگی ها برای خودش داشته باشید. مثلاً برای گوشی موبایل اپل مدل iPhone X ظرفیت 256 گیگ امکان وجود ویژگی هایی مثل رنگ بندی وجود دارد. شما باید در بخش ویژگی ها ابتدا برخی از ویژگی هایی که محصولات شما آنها را دارند تعریف کنید و در نهایت در این بخش می توانید ویژگی های مختلفی را برای محصولات انتخاب کنید.

توضیحات کوتاه محصول: در قسمت پایین تر شما شاهد بخش توضیحات مختصری در رابطه با محصول هستید که می توانید چیزی حدود یک الی دو پاراگراف توضیحات برای محصول خود در این بخش درج کنید.

تنظیم موارد بیشتری در رابطه با محصول: علاوه بر گزینه های بالا شما در بخش تنظیمات محصولات قادر خواهید بود مواردی همچون موجودی کالا در انبار یا نبودن آن را مشخص کنید , همچنین می توانید برای محصول خود تخفیف در نظر بگیرید که تا تاریخ مشخص شده با تخفیف ویژه به فروش برسد.
بخش تنظیمات محصول متغییر نیز در این بخش وجود دارد که شما می توانید در صورت نیاز به تعریف یک محصول متغیر از این بخش نیز استفاده کنید.
محصول متغییر به این معنا می باشد که شما یک دستگاه گوشی موبایل در رنگ بندی مختلف دارید و تمایل دارید قسمت طلایی با مشکی تفاوت قیمت داشته باشید. در این صورت باید از حالت محصول متغییر استفاده کنید.

انتشار محصول در فروشگاه

انتشار محصول در فروشگاه

انتشار محصول در فروشگاه

بعد از اینکه تمامی گزینه های بالا را تکمیل کردید در سمت چپ صفحه روی دکمه انتشار کلیک کنید تا محصول در سایت شما منتشر شود و کاربران بتوانند داخل سایت محصول جدید شما را مشاهده کنند.
در صورتی که شما جزئیات محصول خود را هنوز تکمیل نکرده اید و فعلاً بخشی از جزئیات آن را تکمیل کردید و اکنون فرصت تکمیل آن را ندارید می توانید از دکمه ذخیره پیش نویس که در بالای دکمه انتشار قرار دارد استفاده کنید تا محصول شما به صورت موقت ذخیره شود تا بعداً بتوانید جزئیات آن را تکمیل کرده و سپس آن را منتشر کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی در بخش سوم از سری آموزش ساخت فروشگاه اینترنتی با ووکامرس در رابطه با نحوه اضافه کردن محصولات جدید صحبت کردیم.
شما می توانید محصولات اضافه شده را در منوی محصولات / همه محصولات مشاهده کنید و در صورت تمایل به ویرایش و ایجاد تغییر در جزئیات آن ها می توانید در صفحه همه محصولات روی گزینه ویرایش که در زیر عنوان هر محصول قرار داد کلیک کنید.
شما به همین سادگی قادر خواهید بود محصولات خود را در فروشگاه ووکامرس خود وارد کرده و منتشر کنید تا مشتریان شما به محصولات جدیدتان دسترسی داشته باشند.
در بخش بعدی آموزش راه اندازی فروشگاه اینترنتی با وردپرس که آخرین بخش از این سری می باشد در رابطه با توسعه فروشگاه ووکامرس صحبت خواهیم کرد, اینکه چگونه می توانید فروشگاه خود را توسعه دهید و امکانات بیشتری به آن اضافه کنید.

آموزش ساخت فروشگاهی اینترنتی با وردپرس – قسمت دومآموزش ساخت فروشگاهی اینترنتی با وردپرس – قسمت چهارم
پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .