زمانی که نشانگر ماوس خود را بر روی منو یک وب سایت قرار می دهید، لیست جدیدی از منو ها که درواقع زیر مجموعه آن منو هستند، نمایش داده می شود؛ به این نوع منو ها، معمولاً منو های کشویی یا Dropdown Menu می گویند. به عنوان نمونه در وب سایت کانی تمز، از این نوع منو ها در منوی اصلی آن که در بالای همین صفحه آن را مشاهده می کنید، درحال استفاده هستیم. اگر نشانگر ماوس خود را بر روی یکی از منو های بالای سایت قرار دهید، متوجه می شوید که لیست جدیدی از منو های زیر مجموعه آن منو، نمایش داده می شوند.

در ادامه این مقاله از کانی تمز، قرار است باهمدیگر، نحوه صحیح ایجاد منو های کشویی را در وردپرس، بررسی کنیم.

چرا منو های کشویی در وردپرس؟

همانطور که می دانیم، وردپرس دارای یک سیستم داخلی ساخت و ساماندهی منو است که به مدیر سایت وردپرس این امکان را می دهد تا بتواند در وب سایت خود، منوهایی را ایجاد کرده و مدیریت کند. منو ها در واقع لینک هایی هستند که معمولاً در صفحه اصلی وب سایتتان، در بخش بالای سایت و در کنار لوگو، وجود دارند.

اگر شما درحال ساخت یک وب سایت هستید که چند صفحه بیشتر ندارد، می توانید آن صفحات را تنها در یک خط منو، قرار دهید. اما اگر در حال مدیریت یک وب سایت بزرگ یا فروشگاه آنلاین هستید و صفحات زیادی در وب سایتتان وجود دارد که می خواهید آنها را در منو قرار دهید، باید از منو های کشویی استفاده کنید.

منو های کشویی، مشکل کمبود فضا برای قرار دادن منو های بیشتر در صفحات وب سایت را رفع کرده و به مدیران وب سایت ها این امکان را می دهد تا منو هایی بسازند که هنگام رفتن نشانگر ماوس کاربر بر روی منو اصلی ، لیست آن منو ها نمایش داده شود. همچنین منوهای کشویی به مرتب کردن و ساماندهی منو ها بر اساس دسته بندی‌شان، کمک شایانی می کند.

با این حال، منو های کشویی، زیبایی وب سایت را بهبود می بخشند و باعث می شود وب سایت از لحاظ رابط کاربری یا UI تقویت شود. با این گفتار، بیاید نگاهی به چگونگی ساخت یک منو کشویی به صورت صحیح در وردپرس را مرور کنیم.

قدم اول: انتخاب یک قالب وردپرس که از منو کشویی پشتیبانی می کند

همانطور که اشاره کردیم، وردپرس دارای یک سیستم داخلی مدیریت و ساخت منو است، اما به طور کلی، نمایش این نوع منو ها بستگی به قالب وب سایت شما دارد.

تقریباً اکثر قالب های استاندارد وردپرس، از منو ها پشتیبانی می کنند، اما برخی از آن ها ممکن است که از منو های وردپرس به درستی پشتیبانی نکنند.

در این مواقع، شما باید مطمئن شوید که قالب وب سایت وردپرسی شما، از منو های کشویی پشتیبانی می کند.

حال شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه می توان فهمید که قالب وردپرسی از منو های کشویی پشتیبانی می کند یا خیر؟

به راحتی در این مواقع می توانید به سراغ پیش نمایش قالبی که بر روی وب سایتتان فعال است رفته و بررسی کنید که آیا در پیش نمایش، منو های کشویی وجود دارند یا خیر؟ اگر وجود نداشت، باید به سراغ قالب های وردپرسی دیگر بروید.

همچنین می توانید مقاله انتخاب بهترین قالب وردپرسی را برای انتخاب یک قالب مناسب و استاندارد، مطالعه کنید.

قدم دوم: ساخت منو پیمایشی در وردپرس

اگر شما درحال حاضر یک منو معمولی (پیشمایشی) در وب سایت خود ایجاد کرده اید، می توانید به سراغ قدم بعدی بروید.

برای شروع، شما باید یک منو ساده در وب سایتتان ایجاد کنید.

برای اینکار، باید به منوی نمایش / فهرست ها رفته و بر روی گزینه “یک فهرست جدید ایجاد نمایید” برای ساخت منو، کلیک کنید.

حال پس از کلیک بر روی گزینه ذکر شده، باید یک نام برای منو جدید وارد کنید. دقت داشته باشید که نامی که وارد می کنید برای عموم و بازدیدکنندگان قابل نمایش نیست و هدف از نام منو، شناسایی منو ها در پنل مدیریت وردپرس می باشد.

همانند تصویر بالا، یک نام برای منو جدید انتخاب کرده و بر روی گزینه ایجاد فهرست کلیک کنید.

حال شما توانستید یک منو خالی در وردپرس ایجاد کنید.

بعد از آن، می توانید لینک ها و آیتم هایی که قرار است در این منو نمایش داده شوند را اضافه کنید.

در ستون سمت راست، شما می توانید صفحاتی که می خواهید در منو قرار گیرند را انتخاب کنید. همچنین می توانید دسته بندی ها، لینک دلخواه، صفحات ووکامرس، نوشته ها و… را انتخاب کنید.

پس از افزودن صفحات یا … متوجه می شوید که آن ها در ستون منو جدیدی که ساخته اید، نمایان می شوند.

قدم سوم: افزودن آیتم های زیرمجموعه ای به منو ها

آیتم ها یا همان لینک هایی که به عنوان زیرمجموعه یک یا چند منو قرار می دهید، به عنوان منو کشویی ایجاد می شوند. بسته به چگونگی ساماندهی کردن منو ها، شما می توانید منو های مرتبط با یک منو اصلی را به عنوان زیرمجموعه آن منو، قرار دهید.

بخاطر این آموزش، ما آیتم های دسته بندی را به منو اضافه می کنیم.

همانند تصویر زیر، خیلی راحت از ستون سمت راست، دسته بندی های مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه “افزودن به فهرست” کلیک می کنیم. پس از کلیک بر روی گزینه ذکر شده، متوجه می شویم که دسته بندی های انتخاب شده با موفقیت به منو اضافه شده اند.

زمانی که ما این نوع لینک ها را به منو اضافه می کنیم، به عنوان لینک ها و آیتم های معمولی قرار می گیرند. در اینجا، ما باید آن ها را زیر مجموعه یکی از منو ها قرار دهیم.

برای این منظور، می توان خیلی راحت و آسان، لینک ها را کشید و آن ها را در زیر منوی مورد نظر، رها کرد تا آن لینک ها، زیر مجموعه آن منو شوند.

این کار را می توانید برای بقیه آیتم ها هم انجام دهید تا بقیه را، زیر مجموعه منو های دیگر کنید.

در آخر فراموش نکنید که تنظیمات را برای اعمال تغییرات، ذخیره کنید.

قدم چهارم: انتشار منو کشویی

اگر شما درحال ویرایش یک منو به صورت زنده بر روی وب سایت خود هستید، تغییرات هم زمان بر روی وب سایت اعمال می شوند.

با این حال، اگر شما درحال ویرایش یک منو جدید هستید، باید مکانی که منو باید در وب سایت قرار بگیرد را مشخص کنید. هر منو، یک مکان بخصوص خود را در قالب وردپرس دارد، و شما باید برای آن ها تعریف کنید که در کدام مکان باید قرار گیرند.

همانند تصویر بالا، در بخش تنظیمات فهرست می توانید مکان منو را مشخص کنید. در قالبی که ما بر روی وب سایت وردپرسی مان نصب کردیم، تنها دو بخش برای قرارگیری منو ها وجود دارد؛ بخش اول فهرست اصلی است که در هدر و کنار لوگو نمایش داده می شود و دیگری فهرست پیوند شبکه های اجتماعی.

ما برای قرار دادن منو، فهرست اصلی را انتخاب می کنیم و سپس تنظیمات را ذخیره می کنیم.

حال شما می توانید وب سایت خود را مشاهده کرده و شاهد قرار گیری منو جدیدتان باشید.

نکاتی در رابطه با ایجاد منو های کشویی تعاملی

منو ها را می توان به عنوان یک بخش مهم از وب سایت در نظر گرفت؛ زیرا منو ها اولین جاییست که کاربران برای پیدا کردن اطلاعات مورد نظر خود بر روی وب سایت، به سراغ آن می آیند.

انتخاب قالب درست و صحیح می تواند در افزایش مخاطب، افزایش فروش و همچنین بهبود تجربه کاربری وب سایتتان، تاثیر بسیاری بگذارد. در ادامه، می خواهیم به چند نکته مهم در رابطه با ساخت منو های کشویی به صورت تعاملی را مرور کنیم.

1. شما می توانید منویی را زیر مجموعه یک منو زیر مجموعه دیگر قرار دهید

همانطور که مشاهده کردید، با استفاده از وردپرس ما می توانیم منویی را زیر مجموعه یک منو اصلی قرار دهیم. حال باز می توانیم منو جدیدی را زیر مجموعه یک منویی که از قبل زیر مجموعه یک منو دیگر بوده است، قرار دهیم.

در نهایت، منو های چندگانه به صورت زیر نمایش داده می شوند:

همانگونه که مشاهده می کنید، منو وردپرس زیر مجموعه منو فیلم قرار گرفته که منو فیلم، از قبل زیر مجموعه منو سریال بوده است.

2. شما می توانید منو های کشویی چندگانه به وب سایت خود اضافه کنید

در وردپرس شما می توانید بیش از یک منو کشویی به بخش منو وب سایت خود، اضافه کنید.

3. ساخت منو به صورت زنده

اگر احساس کردید که ساخت منو ها در پنل مدیریت کمی پیچیده شده است، می توانید از پیش نمایش زنده وردپرس کمک بگیرید. در وردپرس شما قادر هستید تا منو ها را در وب سایت خود همراه با پیش نمایشی زنده از آن ها، بسازید.

برای اینکار، لازم است تا به بخش سفارشی سازی در منو نمایش رفته و سپس گزینه فهرست ها را انتخاب کنید. حال می توانید با سیستم کشیدن و رها کردن وردپرس، منو های خود را همراه با یک پیش نمایش زنده از آن ها، ایجاد کنید!

3. شما می توانید مگا منوی حرفه ای به عنوان یک منو کشویی ایجاد کنید

همانطور که مشخص است، منو های کشویی تنها یک لاین از منو ها را نمایش می دهد. حال اگر شما بخواهید یک ساختار کلی و بزرگ از منو های وب سایت خود را به صورت منو کشویی نمایش دهید، می توانید از مگامنو ها استفاده کنید!

مگا منو ها درواقع منو های کشویی هستند که شامل لینک ها و منو های زیرمجموعه بسیاری هستند.

در این مقاله نکاتی در مورد ایجاد و مدیریت منوهای وردپرس را خدمت شما توضیح دادیم . روی منوهای سایت خود حساس باشید و به بهترین شکل ممکن آنها را بچینید . اگر تجربه یا سئوالی در این مورد دارید ، آن را با ما در بخش نظرات مطرح کنید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .