پاکسازی فایل های رسانه ای کتابخانه وردپرس می تواند کمک شایانی به شما جهت صرفه جویی و ذخیره کردن فضای ذخیره سازی هاست و همچنین اندازه فایل های بکاپ کند. وردپرس به طور معمول چندین کپی مختلف از یک فایل رسانه ای می گیرد که اکثر آن ها بدون استفاده می مانند و ضروری نیستند. به همین خاطر بهتر است که برای ذخیره فضای ذخیره سازی هاست و همچنین فضای بکاپ، این نوع فایل ها را پاکسازی کرد.

در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است به شما دو روش آسان جهت انجام این کار را آموزش دهیم.

چرا باید کتابخانه وردپرس را پاکسازی کرد؟

همانطور که اشاره کردیم، وردپرس چندین کپی مختلف از فایل های تصویری که در نوشته ها و برگه هایتان آپلود می کنید، تهیه می کند. همچنین قالب و افزونه های وب سایتتان نیز ممکن است که کپی های مختلف دیگری از فایل های تصویری آپلود شده تهیه کنند.

جدا از حجم فایل های تصاویر، ممکن است ده ها نسخه از یک تصویر وجود داشته باشند که مورد استفاده قرار نگیرند. حال مسئله ای که پیش می آید این است که این نوع فایل های غیرضروری و اضافی، حجم ذخیره سازی هاست وب سایتتان را کاهش داده و باعث می شود که اندازه فایل های بکاپ وب سایتتان افزایش پیدا کند که در نهایت باعث می شود که بکاپ گیری و ریکاوری وب سایت، طولانی تر شود.

حال اگر شما صاحب یک وب سایت وردپرسی هستید و برای مدتی درحال مدیریت آن بوده اید، پیشنهاد می کنیم که کتابخانه رسانه ای وردپرس خود را پاکسازی کنید تا بتوانید فضای بیشتری را برای وب سایتتان فراهم سازید.

در ادامه این مقاله، ما دو روش با دو افزونه متفاوت را پوشش می دهیم که شما می توانید به دلخواه، یکی را برای انجام کار، انتخاب کنید.

توجه: در این روش، شما تصاویری که در وب سایتتان استفاده نشده اند را به طور کامل پاکسازی می کنید و این بدین معنیست که در آینده نمی توانید این نوع تصاویر را بازگردانید؛ پس پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام اینکار، یک فول بکاپ از تمام سایت تان تهیه کنید.

ایجاد فول بکاپ در دایرکت ادمین Direct Admin

ایجاد فول بکاپ در سی پنل Cpanel

روش اول: پاکسازی کتابخانه وردپرس با استفاده از افزونه Media Cleaner

در این روش، ما از افزونه Media Cleaner استفاده خواهیم کرد که این افزونه، در دو نسخه رایگان و پولی ارائه می شود که نسخه پولی آن، یکسری ویژگی های اضافی را دارا است.

در ابتدا، افزونه Media Cleaner را بوسیله آموزش نصب افزونه در وردپرس ، نصب و فعال سازید.

دانلود افزونه Media Cleaner

پس از نصب و فعال سازی، همانند تصویر زیر، به بخش Cleaner در منو رسانه بروید تا افزونه بتواند کتابخانه وب سایت شما را آنالیز کند. زمانی که وارد این بخش می شوید، ممکن است که افزونه از شما درخواست کند که خودش را یک دور ریستارت کند تا بتواند جدول های ذخیره سازی داده هایش را در دیتابیس وردپرس ایجاد کند. حال همانند تصویر زیر، برای آنالیز کتابخانه وردپرس، کافیست بر روی دکمه Start Scan کلیک کنید.

افزونه شروع به جستجو فایل های رسانه ای در کتابخانه وردپرسی شما می کند و به دنبال فایل هایی می گردد که در کتابخانه وردپرس وجود دارند اما در وب سایت، قرار نگرفته اند و استفاده نشده اند.

این پروسه بر اساس مقدار حجم کتابخانه وردپرس و محتویات وب سایت شما، می تواند زمان بر باشد.

پس از آنکه این پروسه انجام شد، افزونه به شما لیستی از فایل های رسانه ای که در وب سایت آپلود شده اند اما در مطالب و صفحات استفاده نشده اند را نشان می دهد.

حال شما می توانید با انتخاب تصاویری که نمی خواهید باقی بمانند، آن ها را پاکسازی کنید. همچنین می توانید با کلیک بر روی دکمه قرمز رنگ Delete all تمامی فایل های پیدا شده را به صورت یکجا حذف نمایید.

روش دوم: پاکسازی کتابخانه وردپرس با استفاده از افزونه Media Dedupper

در این روش، ما قرار است از افزونه Media Dedupper برای انجام این کار استفاده کنیم. همانند افزونه قبلی، افزونه Media Dedupper در دو نسخه رایگان و پولی ارائه می شود.

هرچند که نسخه رایگان کار اصلی را برای شما انجام می دهد اما در نسخه پولی، شما قادر هستید تا از پاکسازی تصاویر تکراری در گالری وردپرس، Yoast SEO، ووکامرس و … جلوگیری کنید.

در این روش، ابتدا شما باید افزونه Media Deduper را در وردپرس خود نصب و فعال سازید.

دانلود افزونه Media Deduper

پس از نصب و فعال سازی افزونه، به بخش Media Dedupper در منو رسانه رفته و همانند تصویر زیر، بر روی گزینه Index Media کلیک کنید تا افزونه به آنالیز کردن کتابخانه وردپرسی شما بپردازد.

حال افزونه Media Dedupper شروع به آنالیز کردن کتابخانه وردپرس شما می کند و تصاویری که تکراری هستند را لیست کرده و به شما نشان می دهد که کدام تصویر تکراری، در وب سایت استفاده شده و کدام استفاده نشده است.

پس از بررسی فایل های تصویر تکراری، شما می توانید تمامی آن ها را به صورت یکجا حذف کرده یا تعداد خاصی از آن ها را برای پاکسازی انتخاب کنید. پس از انتخاب، همانند تصویر زیر، در منو کشویی عملیات، گزینه Smart Delete را انتخاب کرده و در آخر بر روی گزینه Apply یا همان “اعمال” کلیک کنید.

ویژگی های افزونه Media Dedupper به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تصاویر تکراری که در حال استفاده در وب سایت هستند را نگه دارید. همچنین در آینده، از آپلود تصاویر تکراری جلوگیری می کند و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بجای آپلود تصاویر تکراری، از همان تصویر قبلی استفاده کنید.

بهینه سازی فایل های رسانه ای وردپرس

حال که شما توانستید فایل های تکراری و غیرضروری وب سایت وردپرسی خود را پاکسازی کنید، زمانش رسیده است که فایل های رسانه ای وب سایتتان را بهینه سازی کنید.

اکثر تازه کاران وردپرس، تصاویر گرفته شده در دوربین گوشی و… را مستقیماً بدون بهینه سازی در وردپرس آپلود می کنند و همین امر موجب می شود که فضای بسیار زیادی از هاست وب سایت گرفته شود و همچنین سرعت وب سایت تا حد چشمگیری، کاهش یابد. به همین خاطر است که پیشنهاد می شود، هنگام آپلود کردن تصاویر جدید در وردپرس، آن ها را بهینه کرد.

در مطلب “فشرده سازی و بهینه سازی اتوماتیک تصاویر در وردپرس” ما روشی آسان برای بهینه سازی خودکار تصاویر هنگام آپلود در وردپرس توضیح داده ایم که می توانید آن به صورت رایگان مطالعه فرمایید.

امیدواریم با استفاده از این آموزش بتوانید بخش کتابخانه رسانه وب سایت وردپرسی خود را بهبود دهید .شما نیز تجربیات خودتان در این زمینه را با ما در میان بگذارید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .