در سیستم مدیریت محتوای وردپرس مفهومی به نام طبقه بندی یا تکسونومی (Taxonomy) وجود دارد که بوسیله آن می توانید نوشته های وب سایت خود را به صورت تفکیک شده به کاربران و موتورهای جستجو نمایش دهید . در حقیقت از طبقه بندی ها برای ایجاد یک ساختار و چارچوب جهت تفکیک محتوای آن بکار می رود .

به صورت استاندارد 2 نوع ساختار برای طبقه بندی های وردپرس وجود دارد :

1- ساختار سلسله مراتبی یا پدر فرزندی ( Parent and Child )

2- ساختار غیرسلسله مراتبی یا همراستا

 

با نصب وردپرس  طبقه بندی دسته ها و برچسب ها برای نوشته ها به صورت خودکار ایجاد می شوند و شما می توانید از آنها برای تفکیک نوشته ها یا همان مطلب یا مقالات سایت خود از آنها استفاده کنید .

نوع طبقه بندی دسته ها از حالت سلسله مراتبی است و شما می توانید برای هر دسته پدر یا والد و فرزند تعریف کنید . و نوع طبقه بندی برچسب از حالت غیرسلسله مراتبی است و هر برچسب به تنهایی تعریف می شود و نمی تواند دارای والد یا فرزند باشد .

اما وردپرس به همین طبقه بندی ها محدود نشده است و شما می توانید بی نهایت طبقه بندی را به آن اضافه کنید . به عنوان مثال فرض کنید که وب سایت شما در حوزه معرفی کتاب های رُمان فعالیت دارد و نیاز داشته باشید که علاوه بر طبقه بندی های دسته ها و برچسب ها ، یک طبقه بندی دیگه به نام ژانر را نیز به آن اضافه کنید . این کار با استفاده از اضافه کردن کد به قالب یا با استفاده از افزونه ها امکانپذیر است و ما به دلیل اینکه خارج از بحث فعلی ماست به آن نمی پردازیم .

در وردپرس بعضی قالب ها و افزونه نیز برای خود طبقه بندی هایی را ایجاد می کنند . مثلاً در قالب آوادا طبقه بندی هایی برای نوشته های سفارشی نمونه کار و پروژه جهت تفکیک آنها به وردپرس اضافه می شود .

و یا اگر شما یک فروشگاه اینترنتی را بوسیله افزونه ووکامرس ایجاد کرده باشید ، این افزونه یک نوشته سفارشی به نام محصول را به وردپرس شما اضافه می کند و برای تفکیک محصولات از طبقه بندی های دسته بندی ها و برچسب ها اختصاصی آن استفاده می کند .

تا اینجا با مفهوم طبقه بندی ها در وردپرس آشنا شدید و متوجه شدید که وظیفه آنها چیست . اما هدف اصلی این مقاله ارائه نکاتی در مورد انتخاب و ایجاد بهترین ساختار برای یک فروشگاه اینترنتی ایجاد شده با ووکامرس است .

برای ووکامرس ما به چند طریق می توانیم محصولات را تفکیک کنیم :

1- با استفاده از دسته بندی ها در منوی محصولات / دسته بندی ها

2- با استفاده از برچسب ها در منوی محصولات / برچسب ها

3- با استفاده از ویژگی های محصولات در منوی محصولات ویژگی ها

4- با اضافه کردن طبقه بندی های سفارشی جدید مانند برند محصولات و …

نکته مهم : تمام نکات گفته شده در ادامه مقاله مطلق نیستند و شما باید بر اساس موضوع و محتوای فروشگاه اینترنتی خود آنها را در صورت امکان تغییر دهید .

اولین نکته این است که تا می توانید از گزینه های استاندارد خود وردپرس برای تفکیک محصولات فروشگاه اینترنتی تان استفاده کنید . این گزینه ها دسته بندی محصولات و برچسب محصولات هستند . دلیل آن است که این 2 مورد بیشترین سرعت و کارایی را در بین بقیه حالت ها دارند . یعنی با رشد فروشگاه شما و اضافه شدن هزاران محصول جدید به آن ، کارایی سایت کاهش پیدا نمی کند . البته قطعاً با رشد یک فروشگاه اینترنتی باید منابع هاست آن را افزایش داد و این یک مورد بدیهی می باشد .

دومین نکته در مورد بخش ویژگی های محصولات است . هر چند این بخش بوسیله افزونه ووکامرس که یکی از بهترین افزونه های فروشگاه ساز دنیاست ایجاد شده است و توسط تیم وردپرس توسعه داده می شود ، اما دارای مکانیزم ضعیف تری نسبت به طبقه بندی های دسته ها و برچسب ها می باشد و سرعت و کارایی سایت شما را تحت تاثیر قرار می دهد .

در استفاده از بخش ویژگی محصولات باید وسواس زیادی به خرج دهید ، چرا که با وارد کردن تعداد ویژگی های بسیار زیاد ، پرس و جوهایی که از بانک اطلاعاتی وردپرس در زمان دریافت محصولات انجام می شود ، بسیار سنگین خواهد بود و باعث کند تر شدن سایت و بارگذاری ضعیف آن خواهد شد .

بهتر است تنها ویژگی هایی از محصولات را در این بخش وارد کنید که در بین تمام محصولات شما مشترک هستند و از تعریف ویژگی های اختصاصی که تنها برای یک یا چند مورد صدق می کنند ، خودداری کنید .

شما باید ویژگی های خیلی خاص یک محصول را بوسیله کاستوم فیلدها ( Custom Fields ) یا همان فیلدهای سفارشی به محصول مورد نظر اضافه کنید .

و مورد آخر هم در استفاده از طیقه بندی های اختصاصی می باشد که می توانید از آنها به مانند دسته ها و برچسب های محصولات استفاده کنید . این مورد از سرعت و کارایی مناسبی برخوردار است و تنها عیب آن این است که در برخی مواقع شاید نیاز داشته باشید پرس و جوهای سفارشی را برای دریافت محصولات در فروشگاه خود ایجاد کنید .

اگر بخواهیم یک نتیجه گیری کلی از موارد بالا داشته باشیم این است که اگر از یک سناریوی اشتباه برای تفکیک محصولات فروشگاه ووکامرس خود استفاده کنید ، قطعاً با رشد فروشگاه به مشکل خواهید خورد و باید از همان ابتدا طبقه بندی ها و ویژگی ها را به درستی تعریف کنید و با استفاده از طبقه بندی های سفارشی مانند برند محصولات و … تفکیک محصولات را با روش های دیگری نیز امکانپذیر کنید .

به عنوان حرف پایانی یک تجربه از مشتریان کانی تمز را با شما عزیزان به اشتراک می گذاریم . هم اکنون در بین مشتریان قالب فروشگاهی کانی شاپ ، وب سایت هایی وجود دارند که دارای بیش از 30000 (سی هزار ! ) قلم کالا هستند و سایت آنها با سرعت عالی در حال کارکرد است . این در حالیست که در یک فروشگاه اینترنتی با وجود حدود 12000 ( 12 هزار ) محصول سرعت وب سایت بسیار کند شده و باعث شده فروش آن فروشگاه بسیار کم شود و حتی از لحاظ سئو به خاطر سرعت پایین نمره های منفی زیادی را دریافت کند .

پس از همین حالا با تعیین یا تغییر ساختار طبقه بندی فروشگاه اینترنتی خود ، آینده نگری کنید و از مشکلات آینده مانند کندی سرعت و … جلوگیری نمایید . امیدوارم این تجربه به شما کمک کند تا فروشگاه اینترنتی بهتری داشته باشید .

در پایان از شما دعوت می کنم تجربه خود را با ما و سایر کاربران کانی تمز را در بخش نظرات همین نوشته به اشتراک بگذارید .

موفق و پیروز و سربلند باشید .

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .