امروزه، تنوع شرکت های میزبانی وب در ارائه خدمات هاستینگ و میزبانی وب سایت، باعث شده است که کاربران مخصوصاً کاربران مبتدی، در انتخاب هاست مخصوص وب سایت خود سردرگم بشوند. اگر شخصی تازه کار هستید و به دنبال راهنمایی جامع جهت انتخاب بهترین سرویس میزبانی برای وب سایت خود هستید، پیشنهاد می کنیم که این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید.

تنوع در انتخاب سرویس ها

همانگونه که اشاره کردیم، تنوع در ارائه و انتخاب سرویس های میزبانی، مشکلی بزرگ برای بیشتر صاحبان وب سایت های اینترنتی شده است. در زمان حال، شرکت های میزبانی وب، خدماتی مانند هاست اشتراکی لینوکس، ویندوز، وردپرس و… را ارائه می کنند که هر کدام از آن ها ویژگی های منحصر بفرد خود را دارا هستند. در ادامه، سرویس های مختلف میزبانی وب را بررسی می کنیم و نکاتی در رابطه با انتخاب بهترین شرکت میزبانی وب را نیز توضیح می دهیم.

بسته به نیاز خود، سرویس مورد نظرتان را انتخاب کنید

مهم ترین نکته ای که باید در انتخاب هاست و سرویس میزبانی به آن دقت کنید، نیاز های وب سایتتان می باشد. هر نوع هاست، برای یک نیاز تهیه شده است. به عنوان مثال می توانیم بگوییم شخصی که دارای یک وب سایت بسیار بزرگ با ترافیک روزانه زیاد است، به یک هاست و سرویس قدرتمند تری نسبت به شخصی که دارای یک وب سایت پایه و معمولی است، نیاز دارد. در نتیجه در وهله اول باید به نیاز های خودتان نگاه کنید و پیش بینی کنید که در آینده، ترافیک و بزرگی وب سایت شما چقدر خواهد بود.

 

هاست اشتراکی

هاست اشتراکی (Shared Hosting)، درواقع پرفروش ترین و پرطرفدار ترین هاست میان صاحبان وب سایت های اینترنتی می باشد؛ به این دلیل، این سرویس پرفروش است زیرا قیمت آن نسبت به سایر هاست ها، بسیار ارزان تر می باشد و هر شخصی برای آنکه بتواند به صرفه کار کند، معمولاً به سراغ سرویس های ارزان مانند هاست های اشتراکی می رود.

اما در کنار اینکه این سرویس از قیمت بسیار پایین و مناسبی برخوردار است، قابلیت های کمتر و محدودیت های بسیاری نسبت به هاست های دیگر را به همراه دارد. در ابتدا، به سرعت پایین و تحمل ترافیک ضعیف آن ها باید اشاره کنیم. به طور پیش فرض، هر هاست اشتراکی بر روی یک سرور قرار دارد؛ شرکت های میزبانی وب، یک سرور اختصاصی را به چند صد قسمت مختلف تقسیم کرده و هر قسمت از آن را به عنوان یک هاست اشتراکی به فروش می رسانند. حال شما در نظر بگیرید بر روی یک سرور، حدود دویست وب سایت درحال فعالیت است! همین موضوع باعث می شود که اگر چند عدد از وب سایت های موجود در آن سرور، از ترافیک بالایی برخوردار شوند، تاثیر سرعت منفی بر روی تمامی هاست ها و وب سایت های موجود در آن سرور صورت می گیرد.

همچنین هاست های اشتراکی از محدودیت های بسیار زیادی برخوردار هستند. به طور مثال شما دسترسی به پیکربندی کلی سرور را ندارید و اگر می خواهید قابلیتی مانند آپدیت ورژن PHP هاست اضافه کنید، ابتدا باید این مسئله را با پشتیبان شرکت میزبانی در میان بگذارید.

در نتیجه می توان از هاست های اشتراکی برای وب سایت های پایه و معمولی استفاده کرد. اگر شما پیش بینی می کنید که وب سایتتان در آینده، از ترافیک نه چندان بالایی برخوردار خواهد بود، می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها، از هاست های اشتراکی استفاده کنید. البته به این نکته نیز دقت داشته باشید که هر هاست اشتراکی، مناسب وب سایت نیست و در انتخاب شرکت ارائه دهنده هاست، باید دقت لازم را داشته باشید.

 

هاست وردپرس (مخصوص وب سایت های وردپرسی)

امروزه برخی از شرکت های میزبانی وب، سرویس جدیدی با عنوان “هاست مخصوص وردپرس” ارائه می کنند. با این حال می توان گفت که سرویس های جدید وردپرس، می تواند برای وب سایت هایی که از پلتفرم وردپرس برای مدیریت استفاده می کنند، مناسب باشد.

اینطور می توان گفت که هاست وردپرس نسبت به هاست های اشتراکی تفاوت چندانی ندارد اما یکسری مزیت هایی را به همراه دارد که برای برخی از صاحبان وب سایت ها می تواند حائز اهمیت باشد.

مهم ترین مزیتی که هاست وردپرس نسبت به هاست اشتراکی دارد، این است که هاست وردپرس به صورت اختصاصی برای وب سایت های وردپرسی، بهینه سازی و پیکربندی شده اند. به همین دلیل، اگر از هاست وردپرس برای وب سایت وردپرسی خود استفاده کنید، معمولاً دیگر با خطا های مختلفی مانند خطا ورژن قدیمی PHP و امثال آن، مواجه نخواهید شد.

دومین مزیتی که هاست وردپرس نسبت به هاست اشتراکی دارد، سرعت آن می باشد. اگر در بخش قبل توجه کرده باشید، اشاره کردیم که هاست های اشتراکی معمولاً بر روی یک سرور قرار دارند و ممکن است بر روی آن سرور، چند صد هاست به صورت همزمان، در حال فعالیت باشند. با این حال، تعداد هاست های وردپرسی که بر روی یک سرور وجود دارند، بسیار کمتر از تعداد هاست های اشتراکی بر روی یک سرور، می باشد؛ در نتیجه، وب سایت های کمتری بر روی یک سرور فعالیت دارند و وب سایت شما می تواند عملکرد بهتری بر روی سرور میزبان دریافت کند. همچنین برخی از شرکت های ارائه دهنده سرویس هاست وردپرس، پشتیبان مخصوص و حرفه ای در این زمینه دارند که می توانند هر گونه مشکلات وردپرسی شما را رفع نمایند.

 

هاست ابری (Cloud Hosting)

هاست ابری یا Cloud Hosting نیز یکی دیگر از سرویس های میزبانی وب می باشد که برخی از وب سایت ها، از آن به عنوان یک مکان امن برای بکاپ گیری وب سایت خود استفاده می کنند. اما با این حال می توان از این نوع سرویس های ابری، برای میزبانی وب سایت نیز استفاده کرد.

مزیتی که هاست های ابری نسبت به سایر هاست ها دارد، این است که کاربران می توانند با پرداخت مبلغ بیشتر، فضا و پهنای باند هاست خود را افزایش دهند؛ همین کار باعث می شود تا به پروسه انتقال وب سایت از یک هاست به هاست دیگر به منظور افزایش ظرفیت ذخیره سازی و پهنای باند، دیگر نیازی نباشد و کاربران بتوانند تنها با پرداخت مبلغ بیشتر، همان هاست فعلی خود را ارتقاء دهند.

همچنین هاست ابری از آپ تایم (Uptime) یا در دسترس بودن بالایی برخوردار می باشد. معمولاً هاست های معمولی، زمان آپ تایم‌شان کمتر از 100 درصد است و بدین منظور، اگر سروری که هاست وب سایت شما را میزبانی می کند، برای چند لحظه خاموش شود، وب سایت شما نیز از دسترس خارج می شود. اما این مسئله برای هاست های ابری صدق نمی کند و اگر سروری خاموش شود، داده های وب سایت شما به یک سرور دیگر انتقال می یابد و همین باعث می شود که وب سایت شما در اکثر مواقع در دسترس باشد. اما به این نکته هم می توان اشاره کرد که در هاست های معمولی نیز می توان با استفاده از سرویس CDN، از دسترس خارج شدن وب سایت جلوگیری کرد.

چیزی که هاست های ابری را منحصر بفرد می سازد، سرعت و عملکرد بسیار بالای آن ها می باشد. درواقع اینطور می توان گفت که یک هاست ابری، بر روی یک سرور فیزیکی قرار ندارد؛ یعنی نمی توان گفت که یک سرور فیزیکی، درحال میزبانی پنج یا … عدد هاست ابری است. به همین منظور، تحمل پهنای باند و ترافیک بالای وب سایت ها، برای سرور های ابری بسیار آسان و ساده است.

در ضمن کاربرانی که درحال استفاده هاست های ابری برای میزبانی وب سایت خود هستند، دیگر نباید نگران مشکلات فیزیکی سرور های ابری شوند. زیرا اگر مشکلی برای سرور ها بوجود آید، همانگونه که اشاره کردیم، داده های وب سایت شما به طور سریع، توسط سرور های دیگر ارائه می شوند.

 

سرور اختصاصی مجازی (Virtual Private Server)

سرور های اختصاصی مجازی را می توان به عنوان یک گزینه بزرگ تر و قدرتمند تر در نظر گرفت. سرور های مجازی یا Virtual Private Server که به کوتاه VPS خوانده می شود، سرور هایی هستند که یک محیط سرور اختصاصی را برای کاربران فراهم می سازد. سرور های مجازی، مانند سرور های اشتراکی، معمولاً به صورت گروهی بر روی یک سرور میزبانی می شوند اما با تعداد بسیار کمتر!

همانند تصویر بالا، شما می توانید وضعیت سرور های اختصاصی مجازی را بهتر درک کنید. معمولاً تعداد بسیار زیادی (بیشتر از 100+ عدد) هاست اشتراکی بر روی یک سرور اختصاصی وجود دارد اما معمولاً تعداد سرور های مجازی که بر روی یک سرور اختصاصی قرار می گیرند، بین 3 تا 5 عدد می باشد (بستگی دارد که سرور اختصاصی چقدر قدرت و عملکرد داشته باشد).

همین موضوع باعث می شود که اگر وب سایت خود را بر روی یک سرور مجازی اختصاصی راه اندازی کنید، می توانید از سرعت و پردازش داده های بسیار بالا برخوردار شوید. همچنین امنیت سرور های مجازی، نکته ایست که نظر بسیاری از صاحبان وب سایت های اینترنتی را به خود جلب کرده است. سرور های مجازی یک محیط کاربردی مانند کامپیوتر را برای کاربران فراهم می سازند تا کاربران بتوانند خیلی راحت، در محیط یک سیستم عامل (مانند لینوکس و ویندوز) وب سایت خود را مدیریت کنند.

نقطه قوت سرور های اختصاصی مجازی در عملکردشان می باشد، به طوری که اگر یک کاربر دیگری که در همان سرور اختصاصی، مانند شما سرور مجازی اجاره کرده است، از سرور کار بسیار سنگینی بکشد و ترافیک بالایی را میزبانی کند، هیچ تاثیری بر روی عملکرد وب سایت شما نخواهد داشت! و همچنین مقدار RAM، CPU و حافظه ای که سرور مجازی در اختیار شما قرار می دهد، به طور کاملاً اختصاصی است و کاربران دیگری که در سروری که شما در آن مستقر هستید، نمی توانند از این مقادیر استفاده کنند. به همین دلیل، سرور های اختصاصی مجازی شباهت بسیار زیادی به سرور های اختصاصی دارند.

در نهایت می توان گفت که سرور های اختصاصی مجازی، می توانند جایگزین بسیار خوبی برای سرور های اختصاصی باشند؛ زیرا از نظر قیمت، بسیار مناسب هستند. البته به این نکته هم اشاره کنیم که هرچه سرور مجازی قدرتمند تر و از مقدار RAM، CPU، حافظه ذخیره سازی و… بیشتر برخوردار باشد، قیمت آن بالاتر می رود.

پیشنهاد می شود که از سرور های مجازی با هارد های SSD برای میزبانی وب سایت خود استفاده کنید. زیرا پردازش و انتقال داده های وب سایتتان بسیار سریع تر می شود. سرور های مجازی با هارد های HDD معمولاً برای کار هایی به غیر از میزبانی وب مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دسترسی شما به تنظیمات و پیکربندی سرور مجازی، نامحدود است و می توانید هرگونه تغییراتی که مد نظر دارید را بر روی سرورتان اعمال کنید.

 

سرور اختصاصی یا dedicated server

در آخر، می خواهیم به سرور های اختصاصی بپردازیم که می توان به عنوان قدرتمند ترین و گران ترین گزینه از آن را نام برد. سرور های اختصاصی (Dedicated Servers) سرورهایی هستند که به صورت کامل در اختیار کاربران قرار می گیرد. به طور کلی، می توان گفت یک کاربر با اجاره یک سرور اختصاصی، می تواند آن سرور را به طور کامل برای وب سایت خود استفاده کند. همچنین سرور های اختصاصی همانطور که از نامشان پیداست، مانند سرور های مجازی و هاست های اشتراکی، بر روی یک سرور فیزیکی تقسیم شده قرار نگرفته اند و شما با اجاره یکی از آن ها، می توانید یک سرور فیزیکی کامل را از راه دور اجاره کنید.

سرور های اختصاصی، معمولاً برای کسب و کار های بزرگ مناسب است؛ بدلیل اینکه از فضای ذخیره سازی بسیار بالا، حافظه RAM بالا، قدرت CPU فوق العاده، پورت اتصال منحصر بفرد … برخوردار می باشد.

البته همانقدر که سرور های اختصاصی قدرتمند هستند، مدیریت آن ها نیز سخت تر است! معمولاً بیشتر افرادی که از سرور های اختصاصی درحال استفاده هستند، دانش مبتدی در رابطه با مدیریت سرور ها، مدیریت دیتابیس و… دارند. پس در وهله اول، باید با نحوه مدیریت سرور آشنا باشید تا بتوانید در کنار مدیریت صحیح آن، مشکلاتی که ممکن است در آینده بوجود آید را رفع نمایید.

از لحاظ سرعت، سرور های اختصاصی حرف اول را می زنند! زیرا تمامی امکانات و ویژگی های آن به طور کامل در اختیار کاربر است.

سخن آخر

در آحر باید بگوییم که انتخاب شما، بسته به نیاز های وب سایت شما است. اگر شما از هر پشتیبان و مشاور شرکت های میزبانی وب برای انتخاب مناسب سرویس سوال کنید، در ابتدا آن ها نیاز های شما و همچنین موضوع وب سایت شما را می پرسند. زیرا هر وب سایتی، یک نیاز جداگانه دارد. به عنوان مثال، یک وب سایتی که از ترافیک بالایی برخوردار است، بدون شک نیاز به یک سرویس قدرتمند دارد.

نکاتی که در انتخاب سرویس میزبانی باید به آن ها دقت کنید:

1. سرعت: در ابتدا، سرویسی که انتخاب می کنید باید از سرعت قابل قبولی برخوردار باشد. برخی از هاست های اشتراکی، سرعت مناسبی ندارند و به همین دلیل، در زمان هایی که ترافیک وب سایت افزایش پیدا می کند، سرعت آن نیز کند می شود. همین موضوع باعث نارضایتی کاربران می شود و همچنین باعث می شود که موتور های جستجوگر، وب سایت شما را بدلیل پایین بودن سرعت بارگذاری، به رتبه های پایین تر نتایج منتقل کنند. پس در انتخاب سرویس خود، اولویت را به سرعت آن سرویس اختصاص دهید.

2. پشتیبانی: پشتیبانی خوب و سریع شرکت میزبانی وب، دومین اولویتی است که باید به آن توجه کرد. گاهی اوقات ممکن است که برای وب سایت و سرور، مشکلاتی بوجود آید؛ در این مواقع باید از پشتیبان شرکت میزبانی کمک گرفت. اگر پشتیبان شرکت میزبانی به حد قابل قبولی در پاسخگویی سریع نبود، وب سایت شما تاثیر منفی از لحاظ رنکینگ و همچنین تجربه کاربری، می پذیرد.

3. قیمت گذاری: شرکت های میزبانی وب، برای سرویس های خود قیمت های مختلفی را قرار داده اند. اگر شما بودجه‌تان به حد نصاب نیست و باید در صرف هزینه ها، ملاحظه کنید، پیشنهاد می کنیم که از سرویس های معمولی مانند هاست های اشتراکی یا هاست های مخصوص وردپرس استفاده کنید؛ و زمانی که وب سایتتان رشد پیدا کرد و ترافیک بالا رفت، سرویس میزبانی خود را ارتقا دهید.

4. آپ تایم مناسب: آپ تایم (Uptime) هر هاست، مهم است و باید حد قابل قبولی داشته باشد. امروزه اکثر شرکت های میزبانی، هاست هایی با عنوان “آپ تایم 99.99 درصد” ارائه می کنند. باید به این نکته اشاره کنیم که هاستی وجود ندارد که از آپ تایم 100 درصد برخوردار باشد؛ پس اگر شرکت میزبانی را مشاهده کردید که ادعا ارائه سرویس با آپ تایم 100 درصد را می کند، نباید به آن اعتماد کنید.

5. بکاپ گیری: هر وب سایتی، نیاز به یک بکاپ گیری منظم دارد؛ زیرا ممکن است با یک اشتباه و یا مشکل، برخی از داده های وب سایت شما حذف شود. در این صورت، می توانید از بکاپ های تهیه شده وب سایتتان استفاده کنید. در نتیجه، پیشنهاد می شود که از سرویس هایی که بکاپ گیری منظم دارند، استفاده کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .