دیتابیس وردپرس مانند یک مغز برای وب سایت وردپرسی شما است، زیرا تک تک اطلاعات در آن ذخیره می گردد، و بدین ترتیب، یک مکان مناسب و راحت برای هکرها برای دسترسی به اطلاعات سایت می شود. اسپمر ها و هکر ها، کد های اتوماتیک خود را برای نفوذ و دسترسی به SQL وب سایت، اجرا می کنند. با این حال بسیاری از کاربران وردپرس فراموش می کنند که پس از نصب وردپرس بر روی وب سایت خود، پیشوند دیتابیس را تغییر دهند.

به طور پیش فرض، پیشوند دیتابیس وب سایت های وردپرس _wp می باشد و همین موضوع باعث می شود که هکر ها بتوانند با استفاده از این پیشوند پیش فرض، راه های راحت تری برای نفوذ و دسترسی به دیتابیس سایت پیدا کنند. یکی از کار هایی که می توان برای افزایش امنیت دیتابیس وردپرس انجام داد، نغییر پیشوند دیتابیس وردپرس می باشد که این کار فرآیندی بسیار ساده و راحت است و می توان در عرض چند دقیقه آن را انجام داد.

آماده سازی

ما پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هرگونه تغییراتی در وب سایت وردپرسی خود، حتماً یک فول بکاپ یا نسخه پشتیبان کامل را به عنوان پشتیبان برای اطلاعات و دیتابیس وب سایت وردپرسی خود تهیه نمایید. برای اینکار، می توانید از آموزش های زیر استفاده کنید .

تهیه بکاپ دیتابیس وردپرس به صورت دستی

ایجاد و بازیابی نسخه پشتیبان در سی پنل Cpanel

ایجاد و بازیابی نسخه پشتیبان در دایرکت ادمین Direct Admin

 

تغییر پیشوند جداول در فایل wp-config.php

حال شما باید پیشوند جداول را در فایل wp-config.php وب سایت وردپرسی خود تغییر دهید. برای اینکار، خیلی راحت فایل wp-config.php واقع در ریشه وب سایتتان ( معمولاً داخل پوشه public_html ) را ویرایش کرده و خط پیشوند جداول را از _wp به عبارت دیگری مانند _wp_a546g تغییر دهید.

خط مربوط به پیشوند جداول، مانند خط کد زیر است:

توجه: شما تنها می توانید پیشوند جداول را به اعداد، حروف و زیرخط ها (_) تغییر دهید.

تغییر نام تمامی جداول دیتابیس

در این مرحله، شما باید به دیتابیس وب سایت خود دسترسی پیدا کرده (که معمولاً از طریق phpMyAdmin این کار را می توان انجام داد)، و نام تمامی جداول را به عبارتی که در فایل wp-config.php مشخص کردیم، تغییر دهیم.

اگر شما درحال استفاده از کنترل پنل سی پنل (CPanel) هستید، می توانید همانند تصویر زیر، بخش phpMyAdmin را در تب Databases پیدا کنید:

درحالت پیشفرض 11 نوع جدول در وردپرس وجود دارد که عوض کردن آن ها به صورت دستی می تواند زمان بر باشد.

در نتیجه برای آنکه بتوانیم کار را بهتر و زودتر پیش ببریم، می توانیم از کوئری SQL استفاده کنیم.

در اینجا شما باید برای افزونه های دیگری که ممکن است جداول خود را در دیتابیس وردپرس ایجاد کرده باشند، خطوط جدیدی ایجاد کنید. پیشنهاد ما این است که پیشوند تمامی جداول را به یک عبارتی که دلخواه خودتان است، تغییر دهید.

جدول گزینه ها (Options Table)

ما نیاز داریم تا جدول گزینه ها (Options Table) را برای فیلد های دیگری که از پیشوند _wp به عنوان پیشوند جدول استفاده می کنند، آپدیت کنیم و آن ها را با آنچه که مورد نظر خودمان است، جایگزین کنیم. برای انجام سریع اینکار، می توانیم از کوئری زیر استفاده کنیم:

با انجام اینکار، نتایج زیادی نمایان می شود که در نتیجه شما نیاز دارید تا تک تک آن خطوط را تغییر دهید.

جدول UserMeta

در قدم بعد، ما نیاز داریم تا متای کاربران (Usermeta) را برای پیدا کردن تمامی فیلد هایی که از _wp به عنوان پیشوند جدول استفاده می کنند، جستجو کنیم و سپس تمامی آن ها را جایگزین نماییم.

برای انجام این فرآیند، باید از کوئری sql زیر استفاده کنیم:

نتایجی که در خروجی نمایان می شوند، بیشتر بسته به تعداد افزونه هایی دارد که شما درحال استفاده هستید. در نهایت، تمامی خطوطی که از _wp به عنوان پیشوند استفاده می کنند را به آنچه که قبلاً به عنوان پیشوند مد نظر گرفته اید، تغییر دهید.

بکاپ گیری و اتمام کار

اگر تمامی مراحل بالا را به صورت صحیح دنبال کرده باشید، وب سایت شما آماده برای تست و آزمایش کردن می باشد. حال شما باید یک بکاپ از دیتابیس خود جهت ایجاد امنیت بالاتر، تهیه کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .