آیا شما هم به دنبال راهی برای افزودن فایل های SVG به وب سایت وردپرسی خود هستید؟

همانطور که می دانید، وردپرس به شما این امکان را می دهد تا فرمت فایل های رسانه ای محبوب ویدیویی، صوتی و تصویری را آپلود کنید، اما فایل SVG شامل این فرمت ها نیست و به شما امکان آپلود این فایل داده نمی شود.

در این مقاله از کانی تمز قرار است به شما آموزش می دهیم که چگونه می توان خیلی راحت و ساده، فایل های SVG را در وردپرس آپلود و اضافه نمود.

فرمت SVG چیست؟

کلمه SVG کوتاه شده عبارت “Scalable Vector Graphics” می باشد که درواقع تصاویر و گرافیک های وکتور را با زبان نشانه گذاری XML توصیف می کند. مزیتی که تصاویر SVG دارند این است که شما می توانید این نوع تصاویر را در وب سایت خود بدون آنکه افت کیفیت پیدا کند، بزرگ کنید.

فایل های SVG چگونه کار می کنند؟

گرافیک های وکتور مقایس پذیر (Scalable Vector Graphics) تکنولوژی است که با استفاده از XML نقشه های دو بعدی را به نمایش می گذارد. این تصاویر با فرمت های دیگر مانند PNG و JPG متفاوت هستند.

اگر به طور مثال، شما یک فایل PNG یا JPG را بزرگ کنید، متوجه می شوید که تصویر شروع به پیکسل و بی کیفیت شدن می کند.

تصاویر وکتور (SVG) از پیکسل استفاده نمی کنند و بجای آن از نقشه های دو بعدی برای تصویری که شما درحال مشاهده هستید را توصیف می کند. همانند تصویر زیر، اگر شما بر روی یک تصویر وکتور زوم کنید، متوجه خواهید شد که تصویر بی کیفیت و پیکسلی نمی شود.

به همین دلیل، تصاویر SVG به شما این امکان را می دهند تا بتوانید تصاویر را بدون افت کیفیت، بزرگ کنید؛ و مهم تر از همه، فایل های SVG نسبت به فایل های PNG و JPG حجم بسیار کمتری دارند.

تصاویر وکتور (SVG) معمولاً برای آیکون ها، فونت آیکون ها، لوگو وب سایت و تصاویر برند استفاده می گردد.

حال با اینکه فایل های SVG از مزیت های بسیار زیادی برخوردار هستند، کمی نا امن هم می باشند. برای همین است که وردپرس از فرمت SVG پشتیبانی نمی کند.

اگر شما در وردپرس، تصویر SVG را آپلود کنید، با خطایی مانند خطای زیر مواجه خواهید شد:

“با عرض پوزش، این نوع پرونده به دلایل امنیتی مجاز نیست.”

مشکلات امنیتی مربوط به فایل های SVG در وردپرس

فایل های SVG شامل کد های زبان نشانه گذاری XML هستند که این کد ها تقریباً همانند کد های HTML می باشند.

درواقع مرورگر شما یا نرم افزار ویرایش فایل های SVG، کد های XML فایل SVG را تجزیه کرده و با استفاده از آن، خروجی تصویر را نمایش می دهند.

با این وجود، این کار می تواند وب سایت شما را در با استفاده از کد های XML، آسیب پذیر کند. به همین دلیل ممکن است که وب سایت شما دچار حملات مختلف، دسترسی های غیرمجاز به داده ها و کد گذاری مخرب شود.

در این روشی که ما می خواهیم معرفی کنیم، درواقع فایل های SVG را پاکسازی کرده و امنیت آن را تقویت می کنیم. با این حال، افزونه هایی که معرفی می کنیم نمی توانند به طور کامل از کد های مخرب جلوگیری کنند.

بهترین راه برای استفاده از فایل های SVG، این است که از منابع معتبر و قابل اعتماد، تصاویر SVG را دریافت کنیم و دسترسی آپلود این نوع فایل را برای کاربران وب سایت محدود کنیم تا همه کاربران نتوانند این فایل را در وب سایت آپلود کنند.

روش اول: آپلود فایل های SVG در وردپرس با استفاده از افزونه SVG Support

این روش به وردپرس امکان پشتیبانی کامل از فایل های SVG را می دهد. همچنین با استفاده از این روش می توانید فایل های SVG را در محتویات مطالب و صفحات وب سایت خود قرار دهید.

در ابتدا شما نیاز دارید تا افزونه SVG Support را در وردپرس خود نصب و فعال کنید. برای اطلاعات بیشتر از چگونگی نصب افزونه در وردپرس، پیشنهاد می کنیم که آموزش نصب افزونه به صورت قدم به قدم را مطالعه کنید.

پس از فعال سازی، شما باید به بخش SVG Support در منو تنظیمات برای پیکربندی افزونه بروید.

حال در صفحه تنظیمات، شما باید تیک گزینه “Restrict to Administrators?” را فعال کنید. این کار به مدیر وب سایت اجازه می دهد تا بتواند فایل های SVG را در وردپرس آپلود کند.

گزینه بعدی، برای فعال سازی حالت پیشرفته (Advance Mode) می باشد. می توانید این گزینه را برای تنظیمات و ویژگی های پیشرفته تر مانند انیمیشن های CSS و قرار دادن فایل های SVG در بین مطالب و صفحات، فعال کنید.

فراموش نکنید که در آخر، تمامی تنظیمات را ذخیره کنید.

حال پس از اعمال تغییرات، یک مطلب جدید ایجاد کرده و یا یکی از مطالب موجود در وب سایت خود که می خواهید تصویر SVG در آن قرار دهید را ویرایش کنید. سپس همانند فایل های تصویری که در وردپرس آپلود می کنید، فایل SVG مورد نظر خود را از طریق افزودن پرونده چندرسانه‌ای آپلود کنید.

همانطور که مشاهده می کنید، شما قادر هستید تا فایل SVG آپلود شده را در مطلب مورد نظر قرار دهید.

روش دوم: آپلود فایل های SVG در وردپرس با استفاده از افزونه Safe SVG

این روش شما را قادر می سازد تا بتوانید علاوه بر آپلود فایل های SVG، آن ها را از هرگونه کد مخربی ضد عفونی کنید.

در ابتدا شما نیاز دارید تا افزونه Safe SVG را در وردپرس خود نصب و فعال کنید.

پس از فعال سازی افزونه، شما می توانید به راحتی فایل های SVG را بدون تغییر دادن تنظیمات خاصی، آپلود کنید.

نکته منفی که این افزونه دارد این است که با فعال سازی آن، تمامی کاربرانی که دسترسی به آپلود فایل دارند، می توانند فایل های SVG آپلود کنند. برای آنکه بتوانید دسترسی ها را مدیریت و محدود کنید، باید نسخه Premium آن را خریداری کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .