بسیاری از وب سایت های مالی و شرکت های بزرگ، در وب سایتشان از شما می خواهند تا یک سوال امنیتی برای اکانت خود انتخاب کرده تا بعداً در هنگام ورود بتوانید تشخیص هویت را انجام دهید.

شما هم می توانید چنین عملکردی را در وب سایت وردپرس خود پیاده سازی کنید. در ادامه این مقاله از کانی تمز قرار است نحوه افزودن سوال امنیتی در صفحاتی مانند صفحه ورود وردپرس، ثبت نام و فراموشی رمز عبور را توضیح دهیم.

چرا باید سوال امنیتی به صفحات ورود و ثبت نام وردپرس اضافه کرد؟

در واقع راه های بسیار زیادی برای محافظت از پنل مدیریت مدیر وب سایت وردپرس از دسترسی های غیرمجاز وجود دارد. با این حال، اگر شما در حال اجرا یک سایت به صورت چند کاربره و یا به صورت اشتراک و عضویت کاربران هستید، در انتخاب امنیت و تجربه کاربری ممکن است دچار سردرگمی شوید.

افزودن سوال امنیتی به صفحات ورود و ثبت نام، مانند یک رمز عبور اضافی می باشد. به این صورت که کاربر می تواند یک سوال از میان لیستی از سوال ها را به دلخواه انتخاب کرده و جواب خود به آن سوال را وارد کند. این عمل، کار هکر ها را سخت می سازد و باعث می شود حتی با اینکه به رمز عبور یا ایمیل کاربر دسترسی دارند، نتوانند به سادگی وارد اکانت شوند.

با این گفتار، بیاید نگاهی به چگونگی افزودن این سوال امنیتی به وب سایت وردپرسی، بیندازیم.

افزودن سوال امنیتی جهت افزایش امنیت وب سایت

در ابتدای کار شما باید افزونه WP Security Question را در وب سایت وردپرسی خود نصب و فعال سازید. برای دیدن نحوه نصب افزونه در وب سایت وردپرس، می توانید آموزش تصویری و ویدیویی آموزش گام به گام نصب افزونه در وردپرس که توسط کانی تمز تهیه شده است را مشاهده کنید.

دانلود افزونه WP Security Question

پس از نصب و فعال سازی افزونه، باید به بخش Security Questions که در منو تنظیمات وجود دارد، بروید تا بتوانید پیکربندی افزونه را انجام دهید.

در اینجا، شما یک لیست از سوال های امنیتی از پیش تهیه شده را می توانید مشاهده کنید. شما همچنین می توانید سوالات امنیتی خود را به زبان فارسی با کلیک بر روی گزینه “افزودن” یا “Add more” به لیست سوالات اضافه کرده و سوالات امنیتی انگلیسی را با کلیک بر روی گزینه Remove حذف نمایید.

در پایین صفحه پیکربندی افزونه، بخشی را مشاهده می کنید که در آنجا می توانید مشخص کنید که سوالات امنیتی در صفحات ورود، ثبت نام و فراموشی رمز عبور فعال شوند یا خیر.

در آخر فراموش نکنید که تنظیمات افزونه را ذخیره سازید.

و کار تمام شده است! حال اگر کاربران وارد صفحه ورود وردپرس شوند، باید از میان سوالات امنیتی، یکی را به دلخواه انتخاب کرده و جوابی برای آن وارد کنند.

کاربرانی که در وب سایت وردپرسی شما ثبت نام کرده اند، می توانند با رفتن به صفحه شناسنامه، سوال امنیتی را عوض کرده و یا جوابی جدید برای آن وارد کنند.

کاربرانی که هنوز برای خود سوال امنیتی انتخاب نکرده اند، قادر هستند تا بتوانند با ایمیل/نام کاربری و پسورد اکانت خود، وارد وب سایت شوند.

حال اگر سوال امنیتی را در صفحه ثبت نام وردپرس نیز فعال کرده باشید، کاربران هنگام ثبت نام، باید یک سوال امنیتی همراه با پاسخ آن را وارد کنند.

اگر باز سوال امنیتی را در صفحه فراموشی رمز عبور فعال کرده باشید، کاربر خاطی می بایست برای دریافت لینک تعویض رمز عبور، ابتدا سوال امنیتی را جواب دهد. در این صورت، هکرهایی که به ایمیل هم دسترسی دارند نیز نمی توانند رمز عبور اکانت وردپرس آن کاربر را تغییر دهند.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .