اضافه کردن فونت فارسی به قالب یکی از نیاز های هر وب سایتی می باشد. شاید شما از قالبی استفاده می کنید که فونت های آن اصلاً برای شما جالب نیست. در این صورت باید اقدام به اضافه کردن فونت دلخواه به قالب وردپرس خود کنید. در این مقاله آموزش وردپرس از سایت کانی تمز نحوه افزودن فونت دلخواه به قالب وردپرس را بررسی خواهیم کرد.

اضافه کردن فونت فارسی به قالب وردپرس

در رابطه با فونت ها لازم است بدانید که شما برای استفاده از فونت در وب سایت خود باید از فونت های مخصوص وب استفاده کنید. یعنی فونت هایی که شما روی سیستم خود در نرم افزار های مثل word و … استفاده می کنید برای وب سایت مناسب نیستند و با اضافه کردن آنها به سایت درست عمل نخواهند کرد.

پس باید حتماً فونت ها مخصوص وب باشند. شاید برخی از سایت های فروش فونت را مشاهده کرده اید. زمانی که شما اقدام به خرید یک فونت فارسی می کنید، سازنده فونت چندین نسخه مختلف از فونت را در اختیار شما قرار خواهد داد که برای استفاده روی سیستم های مختلف می باشد. برای مثال فونت مخصوص ویندوز، فونت مخصوص وب ، فونت مخصوص موبایل و …

آموزش اضافه کردن فونت فارسی به قالب وردپرس

آموزش اضافه کردن فونت فارسی به قالب وردپرس

نحوه اضافه کردن فونت به قالب های وردپرس

حال شما برای اضافه کردن فونت به قالب وردپرس ابتدا باید فونت مورد نظر خود را پیدا کنید. مثلا فونت ایران سنس را شما انتخاب می کنید. در این صورت باید فرمت های مخصوص وب این فونت را داشته باشید. البته این فونت یک فونت پولی و غیر رایگان می باشد. اگر شما برای مثال دنبال فونت Byekan هستید می توانید در گوگل فونت byekan برای سایت را جستجو کنید.

بعد از پیدا کردن فونت مورد نظر در اینترنت باید اقدام به دانلود فونت مورد نظر کنید. بعد از دانلود ممکن است شما یک فونت با چند فرمت داشته باشید.

اکثر فونت هایی که در وب بکار می روند دارای 3 فرمت ttf , woff , eot می باشند. یعنی ممکن است فونتی که شما انتخاب می کنید دارای 3 فایل هم نام با فرمت های مختلف باشد. برخی مواقع هم ممکن است تنها یک فرمت ttf داشته باشید. حال ما در این آموزش فرض می کنیم شما فونتی انتخاب کرده اید که داری 3 فرمت گفته شده می باشند.

آپلود کردن فونت ها داخل قالب وردپرس

در اولین قدم زمانی که شما فایل های مربوط به فونت مورد نظر را در اختیار دارید باید اقدام به آپلود کردن فونت ها داخل قالب وردپرس خود کنید. برای این منظور یک پوشه با نام font داخل قالب خود ایجاد کرده و هر 3 فرمت فونت را داخل آن پوشه آپلود کنید. توجه داشته باشید پوشه ای که گفته شد با نام font درست کنید الزامی نیست و شما می توانید فونت ها را داخل هر پوشه دیگری هم آپلود کنید.

معرفی فونت ها به فایل css قالب

بعد از آپلود کردن فونت ها داخل پوشه font اکنون باید اقدام به معرفی فونت ها به قالب کنید. یعنی شما باید فونت های آپلود شده را از طریق فایل css به قالب خود معرفی کنید تا قالب فونت های شما را شناسایی کند. ما در این آموزش فرض می کنیم شما فونت Byekan را می خواهید به قالب اضافه کنید که دارای 3 ttf , woff , eot فرمت می باشد.

هر قالب وردپرس داخل پوشه اصلی خود دارای یک فایل style.css می باشد. برای معرفی کردن فونت ها به قالب این فایل را در حالت ویرایش باز کنید. بعد از باز کردن این فایل در حالت ویرایش کدهای زیر را باید به ابتدای کدهای موجود در داخل style.css اضافه کنید.

داخل کدهای بالا ما سه مرتبه عملیات معرفی فونت ها را داخل فایل style.css تکرار کرده ایم که هر بار یکی از فرمت ها آدرس دهی شده است. همچنین در اولین قسمت نام فونت را مشخص کرده ایم که font-family=”Byekan” همان نام فونت ما می باشد. یعنی برای هر قسمتی بخواهیم این فونت را اعمال کنید با نام فونت را Byekan وارد کنیم.

نحوه اضافه کردن فونت به قالب های وردپرس

نحوه اضافه کردن فونت به قالب های وردپرس

نحوه اعمال فونت روی قسمت های مختلف سایت

بعد از انجام کارهای بالا شما باید برای قسمت های مختلف سایت خود این فونت را تعریف کنید. نحوه تعریف کردن فونت را در ادامه می توانید مشاهده کنید. اما در ابتدا لازم است با بخش های مختلف سایت آشنا شوید.

body: این تگ بدنه اصلی سایت شما را تشکل می دهد. یعنی وقتی فونت مورد نظر را به تگ بدهید تمامی عناصر داخل سایت فونتشان به فونت انتخاب تبدیل خواهد شد.

h1 , h2 , h3 : این موارد هدینگ ها یا عناوین سایت شما هستند. مثلاً اگر بخواهید فونتی را روی هدینگ ها اعمال کنید باید ویژگی فونت را به این موارد اضافه کنید.

و اما نحوه اضافه کردن ویژگی فونت به قسمت های مختلف را می توانید در زیر مشاهده کنید.

همانطور که مشاهده می کنید. در مثال بالا ما برای تگ body که بدنه اصلی سایت می باشد ویژگی font-family را تعریف کرده ایم و مقدار آن را نام فونت خود یعنی byekan قرار داده ایم. در این صورت بعد از ذخیره کردن تغییرات وب سایت شما با فونت تعریف شده نمایش داده خواهد شد.

به طور کلی نحوه اضافه کردن فونت فارسی به قالب وردپرس به این شکل می باشد و پیچیدگی زیادی ندارد. البته هر نوع فونت فارسی و انگلیسی را به همین شکل می توانید به قالب وردپرس خود اضافه کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .