کد های کوتاه (Shortcodes) یکی از ساده ترین راه ها برای افزودن محتوای داینامیک در مطالب، صفحات و سایدبار ها می باشد.

بسیاری از افزونه ها و قالب های وردپرسی از کد های کوتاه برای افزودن فرم های مختلف، اسلایدر ها، گالری تصاویر و… استفاده می کنند.

در این مقاله از کانی تمز، ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می توان کد های کوتاه را در وردپرس قرار داد. همچنین به شما آموزش می دهیم که چگونه می توان کد کوتاه خود را در وردپرس درست کرد.

کد کوتاه چیست؟

کد های کوتاه در وردپرس معمولاً کد های میانبری هستند که به شما این اجازه را می دهند تا بتوانید محتوای داینامیک به صفحات، مطالب و ابزارک های سایدبار اضافه کنید. کد های کوتاه به طور معمول در دو براکت مربع نمایش داده می شوند:

[myshortcode]

حال برای اینکه بتوانید درک بهتری از کد های کوتاه داشته باشید، بیاید یک نگاهی به تاریخچه اینکه چرا کد های کوتاه بوجود آمده اند، بیندازیم.

وردپرس درواقع تمامی محتویات را فیلتر می کند تا مطمئن شود که کاربری از محتویات صفحات و مطالب برای قرار دادن کد های مخرب در دیتابیس استفاده نمی کند. این بدین معنیست که ما می توانیم کد های معمولی HTML را به عنوان محتوا وارد کنیم اما نمی توانیم کد های PHP را وارد کنیم!

حال اگر بخواهیم در مطالب و صفحات وب سایتمان از کد های سفارشی برای نمایش فرم تماس، بنر های تبلیغاتی، گالری ها و… استفاده کنیم چه؟ در اینجاست که API کد های کوتاه می توانند کمک کنند.

به طور معمول، این API به توسعه دهندگان کمک می کند تا کد های خود را در یک تابع وارد کنند و در وردپرس، آن تابع را به عنوان یک کد کوتاه ثبت کنند. سپس کاربران می توانند بدون هیچ گونه دانش برنامه نویسی، از آن کد های کوتاه به طور خیلی ساده استفاده کنند.

زمانی که وردپرس یک کد کوتاه را پیدا و شناسایی می کند، کد های کلی مرتبط دیگر با آن را اجرا خواهد کرد.

حال بیاید نگاهی به چگونگی افزودن کد های کوتاه به مطالب و صفحات وردپرسی بیندازیم.

افزودن کد های کوتاه به مطالب و صفحات

در ویرایشگر گوتنبرگ، شما می توانید به راحتی یک بلاک کد کوتاه (shortcode) به محتوای صفحه یا مطلبتان اضافه کنید. برای اینکار، همانند گیف زیر، یک بلاک در محتوای صفحه یا مطلبتان اضافه کنید و بلاک Shortcode را انتخاب نمایید.

پس از افزودن بلاک کد کوتاه، می توانید کد کوتاه مد نظر را وارد کنید. کد های کوتاه معمولاً توسط افزونه های مختلف وردپرسی ارائه می گردد، مانند WPForms برای فرم های تماس، OptionMonster برای ایمیل مارکتینگ، WP Call Button برای قرار دادن دکمه برقراری تماس و… !

حال شما می توانید مطلب یا صفحه‌تان را ذخیره کنید و پیش نمایش را برای مطلع شدن از صحت اجرای کد کوتاه، مشاهده کنید.

افزودن کد کوتاه به ابزارک های سایدبار وردپرس

همانطور که در ابتدا گفتیم، شما می توانید کد های کوتاه خود را در ابزارک های سایدبار وب سایت وردپرسی خود قرار دهید.

برای اینکار به سادگی وارد بخش ابزارک ها در منو نمایش شوید و یک ابزارک متن ساده اضافه کنید.

حال همانند تصویر بالا می توانید کد کوتاه خود را در باکس محتوا ابزارک قرار دهید. فراموش نکنید که پس از قرار دادن کد کوتاه، بر روی دکمه “ذخیره” جهت اعمال تغییرات کلیک کنید.

افزودن کد کوتاه به ویرایشگر کلاسیک وردپرس

اگر شما از ویرایشگر کلاسیک وردپرس درحال استفاده هستید، خیلی راحت می توانید کد های کوتاه را در محتوای مطالب و صفحاتتان قرار دهید.

برای اینکار به راحتی مطلب یا صفحه ای را که می خواهید ویرایش کنید و کد کوتاه را خیلی راحت در هرکجای محتوا که قصد دارید نمایش داده شود، قرار دهید.

فراموش نکنید که پس از قرار دادن کد کوتاه، مطلب را حتماً ذخیره کنید.

افزودن کد کوتاه به فایل های قالب وردپرس

کد های کوتاه معمولاً جهت قرارگیری در محتوای مطالب و صفحات و ابزارک های سایدبار، استفاده می شود. حال ممکن است در برخی مواقع، کاربران قصد داشته باشند که این کد ها را در فایل های قالب‌شان قرار دهند.

وردپرس این امکان را برای شما بسیار ساده می کند، درواقع می توانید تنها با ویرایش کردن فایل های قالب‌تان، کد کوتاه مورد نظر را قرار دهید.

پس از ویرایش کردن فایل مورد نظر قالب، می توانید همانند مثال زیر، کد کوتاه مورد نظر را به کد های قالب اضافه کنید.

سپس وردپرس در فایل های قالب به دنبال کد های کوتاه می گردد و پس از شناسایی، آن ها را در خروجی قالب یعنی در وب سایت، نمایش می دهد.

ساخت کد کوتاه سفارشی

کد های کوتاه می توانند بسیار کاربردی باشند، در مواقعی که شما می خواهید محتوای داینامیک در مطالب و صفحات وب سایتتان نمایش دهید یا می خواهید کد های سفارشی را در آن ها قرار دهید. با این حال، اگر شما قصد ساخت یک کد کوتاه برای خودتان را دارید، در این موقع باید تجربه کد نویسی خوبی داشته باشید.

اگر شما با زبان برنامه نویسی PHP آشنا هستید، در مثال زیر یک کد ساده به عنوان قالب قرار گرفته است که یک کد کوتاه را تعریف می کند:

در کد بالا، ما یک تابع (function) ایجاد کرده ایم که یکسری کد را اجرا می کند و خروجی را نشان می دهد.

سپس یک کد کوتاه با نام “greeting” ایجاد کرده ایم و به وردپرس دستور داده ایم که تابعی که ایجاد کرده ایم را اجرا کند.

حال شما می توانید از کد کوتاه ساخته شده زیر در محتویات مطالب، صفحات و ابزارک های سایدبار استفاده کنید:

[greeting]

پس از قرار دادن کد کوتاه بالا، وردپرس تابعی که ساخته ایم را اجرا می کند و خروجی را نشان می دهد.

حال بیاید به یک مثال کمی عملی تر و کاربردی تر نگاه کنیم. در مثال کد زیر، ما یک بنر تبلیغاتی گوگل را در داخل یک کد کوتاه می خواهیم نمایش دهیم:

حال شما می توانید به راحتی از کد کوتاه [my_ad_code] در مطالب و صفحات و ابزارک های سایدبار وب سایت خود استفاده کنید. سپس وردپرس این کد کوتاه را بررسی می کند و بنر تبلیغاتی گوگل شما را نشان می دهد.

کد های کوتاه و بلاک های گوتنبرگ، کدام یک بهتر است؟

در بسیاری از مواقع ممکن است که این سوال برای کاربران بوجود بیاید که آیا کد های کوتاه بهتر است یا بلاک های کوتنبرگ؟

معمولاً در گوتنبرگ، کاربران می توانند بجای قرار دادن کد های کوتاه، از بلاک های مستقیم افزونه ها استفاده کنند. به طور مثال افزونه WPForms بلاک های مخصوص خود را در ویرایشگر گوتنبرگ دارد به طوری که کاربران نیازی نیست کد های کوتاهی را در محتویات صفحه قرار دهند و تنها می توانند با افزودن بلاک فرم های WPForms فرم مد نظرشان را اضافه کنند.

درواقع استفاده از بلاک های گوتنبرگ می تواند یک راه بسیار آسان تری همراه با رابط کاربری بهتری برای کاربران مخصوصاً برای افراد مبتدی باشد. امروزه بسیاری از افزونه های معروف وردپرسی، درحال کوچ کردن به بلاک های گوتنبرگ بجای استفاده از کد های کوتاه هستند.

در نتیجه، اگر می خواهید کار را برای خودتان آسان تر و بهتر کنید، پیشنهاد می کنیم که از بلاک های گوتنبرگ استفاده کنید. با این حال باز هم می توانید از کد های کوتاه، هرموقع که خواستید استفاده کنید.

امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما کاربران عزیز واقع شده باشد. اگر هرگونه سوالی در رابطه با این مطلب داشتید، به راحتی می توانید آن را در بخش نظرات مطرح کنید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .