اکثر افراد مبتدی در انتخاب یک قالب مناسب برای وب سایت وردپرسی خود، سرگردم می شوند. بیش از هزاران قالب مختلف رایگان و پولی برای وردپرس وجود دارد که هرکدام، بهتر از دیگری است.

اما شاید از خود بپرسید که برای انتخاب یک قالب مناسب و بی نقص برای وب سایت، چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟ در ادامه این مقاله از کانی تمز، قرار است 9 نکته که باید در هنگام انتخاب قالب وردپرسی به آن دقت کنید را توضیح دهیم.

چرا باید در هنگام انتخاب قالب وردپرسی، دقت لازم را داشت؟

یکی از ویژگی های وردپرس این است که می توان با استفاده از آن، هر نوع وب سایتی را ایجاد نمود. به همین دلیل، هر قالب وردپرسی برای یک موضوع خاص در نظر گرفته شده است. به طور مثال، اگر شما قصد راه اندازی یک وب سایت خبری که مسائل سیاسی و مشکلات اجتماعی را نشر می دهد را دارید، باید یک قالبی انتخاب کنید که خوانایی وب سایتتان را بهبود ببخشد.

بسیاری از قالب های وردپرس با ده ها قابلیت سفارشی سازی همراه هستند که اگر به درستی کد نویسی نشوند، ممکن است کار هایی مانند عوض کردن قالب یا استفاده از برخی افزونه ها را برایتان سخت کند. در نتیجه، در همان قالب محدود می شوید و باید از توسعه دهنده (برنامه نویس) آن قالب درخواست کنید تا قالب را برای شما عوض کند که معمولاً چنین خدماتی را رایگان انجام نمی دهند.

از سوی دیگر، برخی از قالب های وردپرسی نیز وجود داشته که شکل و شمایل بسیار زیبایی دارند. اما در کنار شکل و ظاهری زیبا، سرعت وب سایتتان را ممکن است کند کنند؛ در نتیجه کسی وب سایت هایی با سرعت بارگذاری کُند و آهسته را دوست ندارد مخصوصاً موتور جستجوگر گوگل که ترجیح می دهد تا وب سایت هایی با سرعت سریع تر را در صفحات اول قرار دهد.

می توان اینگونه گفت که قالب، چهره وب سایت وردپرسی‌تان را تشکیل می دهد که به درک کاربران و همچنین موتور های جستجوگر کمک بسزایی می کند.

به احتمال زیاد با ضرب المثل “هر گردی گردو نیست” آشنا باشید. قالب های وردپرسی امروزی نیز مسئله ای همانند این ضرب المثل را به همراه دارند و شما باید در انتخاب آن ها، بسیار دقت کنید.

با این گفتار، بیاید به نکاتی که باعث می شود شما بتوانید بهترین و مناسب ترین قالب وردپرسی را برای وب سایت خود انتخاب کنید، نگاهی بیندازیم.

1. سادگی را در نظر بگیرید

بسیاری از قالب های وردپرسی، با رنگ بندی های بسیار مختلف، طرح های پیچیده، انیمیشن های چشمک زن و… همراه هستند که گاهی اوقات شما به آن ها در وب سایت خود نیاز دارید؛ اما در بسیاری مواقع، نیازی نیست که از آن ها در وب سایتتان استفاده کنید. در اینجاست که لئوناردو داوینچی می گوید: “سادگی بالاترین پیچیدگی است”.

به دنبال قالبی بگردید که طرحی داشته باشد که بتواند هدف وب سایت شما را تامین کند. قالب مورد نظر باید در نگاه، خوب بنظر برسد اما نباید آن قدر پیچیده باشد که سادگی و آسانی در استفاده را خراب کند.

مطمئن شوید که سبک ارائه طرح قالب، زیاد پیچیده نباشد. هدف از طراحی وب سایت های اینترنتی، کمک به کاربران برای رسیدن به اطلاعاتی که به دنبال آن هستند و همچنین کمک به مدیران وب سایت ها برای رسیدن به اهداف خود می باشد.

اگر یک قالب در نگاه، زیبا بنظر برسد اما با موضوع اصلی وب سایت شما همخوانی نداشته باشد و کمکی به توسعه وب سایت شما نکند، آن قالب یک قالب مناسب نیست؛ زیرا اگر قالب با موضوع وب سایت شما همخوانی نداشته باشد، کاربران در جستجو در وب سایتتان ممکن است دچار سردرگمی شوند.

2. رسپانسیو بودن قالب

قالب های رسپانسیو شده یا واکنش گرا، طرح خود را بر روی صفحات با اندازه های مختلف دستگاه هایی مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و… تنظیم می کنند. تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان اینترنتی را مخاطبان دستگاه های تلفن همراه تشکیل می دهد. بسته به موضوع وب سایتتان، این تعداد ممکن است حتی به بالای 50% از ترافیک وب سایتتان برسد.

موتور جستجوگر گوگل، وب سایت هایی که موبایل-محور هستند و طرح قالب آن ها بر روی صفحات موبایل به صورت درست قابل تنظیم است را در نتایج اول جستجو ها نمایش می دهد. با در نظر نگرفتن موضوع وب سایت شما و کاربرانی که از وب سایت شما بازدید می کنند، قالب‌تان حتماً باید رسپانسیو باشد و بتواند طرح خود را در اندازه صفحات موبایل، به درستی تنظیم کند.

بسیاری از قالب های وردپرس، به صورت پیش فرض رسپانسیو و واکنش گرا می باشند. ولی برخی از آن ها نیز واکنش گرا نیستند و فروشنده ها، ابزارک ها و عرض هایی به عنوان عرض های رسپانسیو شده را برای قالب بفروش می رسانند که در اصل، به طور کلی رسپانسیو نیستند. پس در ابتدا، مطمئن شوید که قالبی که انتخاب می کنید، رسپانسیو و واکنش گرا می باشد.

برای آنکه بتوانید یک تست کامل از قالب مورد نظری که قصد انتخاب آن را دارید، در راستای رسپانسیو و واکنش گرا بودن آن بگیرید، می توانید از صفحه تست وب سایت های واکنش گرا گوگل کمک بگیرید. در این صفحه خیلی راحت و آسان می توانید آدرس دموی قالب مورد نظر را وارد کرده و بررسی کنید که آیا قالب مورد نظر، به طور صحیح رسپانسیو شده و واکنش گرا است یا خیر.

توجه داشته باشید که در این صفحه، جدا از ویژگی های خوب قالب، یکسری خطا ها و هشدار هایی نمایش داده می شود. سعی کنید پس از آزمایش قالب مورد نظر، به دنبال هشدار های قرمز رنگ باشید، به طور مثال هشدار “متن محتوای بسیار کوچک، محتوای بزرگ تر از صفحه نمایش و…”.

3. سازگاری با مرورگر ها

کاربران وب سایت شما ممکن است از مرورگر های مختلفی استفاده کنند. گاهی اوقات ممکن است که وب سایت شما، در مرورگری که درحال استفاده هستید زیبا و بی نقص بنظر برسد اما در مرورگر های دیگر، به طرز دیگری نمایش داده شود.

در اینجاست که مسئله سازگاری قالب با مرورگر ها مطرح می شود. در بسیاری از قالب های وردپرس، توسعه دهنده قالب، خود را به طور سخت گیرانه ای با استفاده از ابزار های مختلف، برای سازگاری با مرورگر ها آزمایش می کند. سپس در توضیحات قالب نیز مطرح می کنند که قالب با مرورگر های مختلف سازگاری کاملی دارد.

حال اگر توسعه دهنده چنین مسئله ای را مطرح نکرده بود، بهتر است که قبل از استفاده آن قالب، خودتان یک سری آزمایش های کوچکی بر روی قالب انجام دهید. به طور مثال، می توانید با مرورگر های مختلفی که در کامپیوترتان نصب می باشد، دمو قالب را بررسی کنید. همچنین فراموش نکنید که با مرورگر های موبایل نیز این آزمایش را انجام دهید.

4. پشتیبانی از افزونه ها

قدرت واقعی و اصلی وردپرس، با افزونه های آن امکان پذیر می شود. درواقع، افزونه های وردپرسی این امکان را به شما می دهند تا بتوانید هرکاری را در وب سایت خود انجام دهید. درحالی که تعداد قابل توجهی، افزونه وردپرسی وجود دارد؛ برخی از آن ها برای اکثر وب سایت ها ضروری است. مانند افزونه Yoast SEO برای سئو وردپرس، افزونه Gravity Forms برای ساخت فرم های مختلف، افزونه W3 Total Cache برای کش وردپرس و…!

حال باید مطمئن شوید که قالب مورد نظرتان از تمامی افزونه های محبوب پشتیبانی می کند. برای آنکه مطمئن شوید، می توانید از توسعه دهنده قالب سوال کنید.

5. ترجمه + قابلیت چند زبانه بودن

برخی از موضوعات باعث می شود که کاربر نیاز داشته باشد تا برای توسعه کار خود، وب سایت را چند زبانه سازد تا کاربران از سایر نقاط جهان نیز بتوانند از خدمات وب سایت استفاده کنند. اگر موضوع وب سایت وردپرسی شما، یک موضوعی است که فکر می کنید با چند زبانه کردن و ترجمه محتویات خود، می توانید کار خود را در خارج کشور نیز توسعه دهید، پیشنهاد می کنیم که از یک قالبی که از چند زبانه بودن پشتیبانی کامل می کند، استفاده کنید.

همچنین باید دقت داشته باشید که قالب مد نظر، باید از افزونه های ساخت سایت چند زبانه نیز پشتیبانی کند.

6. صفحه ساز ها

صفحه ساز ها درواقع افزونه های وردپرسی هستند که به شما این امکان را می دهند تا بتوانید یک صفحه خاص را با کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) المان ها و آیتم های مختلف، بدون نیاز به دانش کد نویسی، طراحی کنید. برخی از قالب های وردپرسی ویژه، با صفحه ساز های توکار خود ارائه می شوند؛ در نتیجه، شما می توانید از آن صفحه ساز تنها برای آن قالب استفاده کنید.

حال مسئله ای که بوجود می آید این است که اگر شما بخواهید پس از مدتی، قالب خود را عوض کنید، صفحاتی که با صفحه ساز مخصوص قالب قبلی ساخته اید، بهم ریخته و شما باید آن ها را مجدداً تنظیم و تصحیح کنید.

برای حل این مشکل، بهتر است که از قالبی که از یک افزونه صفحه ساز استفاده می کند، استفاده کنید. به طور مثال، افزونه ویژوال کامپوزر، یکی از محبوب ترین افزونه های صفحه ساز وردپرس است که بسیاری از قالب های بزرگ وردپرسی، از آن به طور کامل پشتیبانی می کنند؛ در نتیجه اگر قالب شما از یک افزونه صفحه ساز محبوب پشتیبانی کند، پس از تغییر قالب نیز می توانید شکل و ظاهر قبلی صفحات ساخته شده را نگه دارید.

7. گزینه های پشتیبانی برای زمانی که به مشکل بر می خورید

یکی از نکات منفی که در رابطه با قالب های رایگان وجود دارد، این است که هیچ گونه گارانتی پشتیبانی برای آن قالب از طرف توسعه دهنده وجود ندارد! البته در این میان، برخی از توسعه دهندگان قالب های رایگان وجود دارد که برای قالب های رایگان‌شان، پشتیبانی نیز ارائه می کنند. اما اکثر قالب های رایگان، از این ویژگی برخوردار نیستند.

حال اگر شما درحال استفاده از یک قالب رایگان باشید و مشکلی برای آن قالب در وب سایتتان بوجود آید، باید خودتان به دنبال راه حل آن باشید. همچنین می توانید از برخی از کد نویسان و طراحان وب، برای حل مشکل کمک بگیرید که معمولاً این کمک رایگان نیست و باید هزینه ای را پرداخت کنید. پس در نتیجه مطمئن شوید که قالبی که می خواهید انتخاب کنید، از پشتیبانی خوبی برخوردار باشد.

8. سئو و بهینه سازی

قالب وردپرسی شما، نقش حیاتی در سئو وب سایتتان ایفا می کند. با این حال، اگر قالب وردپرسی که درحال استفاده از آن هستید، ظاهری زیبا و منظم داشته باشد، ممکن است که از کدنویسی ضعیف HTML برخوردار باشد؛ همین مسئله باعث تاثیر منفی در عملکرد وب سایتتان می شود و در نتیجه، رتبه سئو وب سایتتان آسیب می بیند.

برای افراد مبتدی ممکن است سخت باشد که بخواهند منابع کدنویسی قالب خود را از نظر سئو، تحلیل و بررسی کنند. به همین دلیل، اکثر توسعه دهندگان قالب های ویژه و پولی وردپرس، ضمانت سئو بودن و کدنویسی بهینه قالب های خود را می کنند.

همچنین شما می توانید با استفاده از ابزار W3C Markup Validation بررسی کنید که آیا قالب مورد نظر، کد های HTML 5 صحیحی تولید می کند یا خیر. البته باید به این نکته اشاره کنیم که این ابزار، معمولاً هشدار های زیادی را نشان می دهد که بسیاری از آن ها، اهمیتی ندارند.

9. رتبه بندی و نقد و بررسی ها

یکی از ویژگی های وردپرس که بر اساس آن می توان کیفیت قالب های رایگان موجود در مخزن وردپرس یعنی سایت wordpress.org را سنجش نمود، رتبه بندی و نقد و بررسی های آن قالب می باشد. در مخزن وردپرس، هر قالب دارای یک رتبه بندی است. همانند تصویر زیر، در زیر دکمه دانلود، می توانید رتبه بندی و نقد و بررسی های آن قالب را مشاهده کنید.

همچنین اگر شما قصد خریداری یک قالب را از یک فروشگاه قالب وردپرسی دارید، معمولاً می توانید نقد و بررسی های آن قالب را نیز مشاهده کنید.

باید به این نکته اشاره کنیم که هر قالب وردپرسی، معمولاً دارای تعداد کمی رتبه بندی پایین و تک ستاره ای می باشد. اما اگر رتبه بندی تک ستاره ای و پایین قالب، بیش از حد باشد، باید در انتخاب آن قالب محتاط باشید و به دقت، نقد و بررسی های آن قالب را مطالعه کنید.

قالب فروشگاهی کانی شاپ | بهترین انتخاب ممکن برای وب سایت های فروشگاهی

قالب فروشگاهی کانی شاپ، یکی از برترین و کامل ترین قالب های فروشگاهی وردپرس در وب ایران است که قابلیت ها و امکانات بسیار کاربردی و انبوهی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

قالب کانی شاپ با رعایت استاندارد های صحیح و مناسب کدنویسی و همچنین بهینه سازی و سئو فوق العاده بالا، بهترین انتخاب برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی کامل است. از دید دیگر، اینطور می توان گفت که قالب کانی شاپ، تمامی فاکتور هایی که یک قالب وردپرسی باید داشته باشد را دارا است و علاوه بر آن، قابلیت ها و ماژول هایی را همراه دارد که می تواند برای کاربر، یک تجربه فوق العاده در راه اندازی یک فروشگاه حرفه ای اینترنتی را فراهم سازد.

در این صفحه می توانید لیست تمامی امکانات و قابلیت های قالب فروشگاهی کانی شاپ را مشاهده کنید.

همچنین باید اشاره کنیم که کانی شاپ، دارای یک پشتیبانی کامل و سریع خواهد بود که می توانید در هر موقع، هر مشکلی را با پشتیبانان کانی تمز، رفع کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با قالب کانی شاپ، می توانید صفحه قالب کانی شاپ را مطالعه فرمایید.

پیشنهاد می کنیم برای دریافت آخرین مطالب کانال تلگرام کانی تمزرا دنبال کنید .